Karkkilan mukavin kylä ?

kyselyäpukkaa

Järkätäänpäs vähän kyselyä, että mikä on Karkkilan mukavin kylä, joka nousee ylitse muiden.
Perustele myös lyhyesti miksi .

18

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 99888

      HAAVISTO ehdottomasti! Rauhallinen paikka ja myös mukava uimaranta lapsille. Karkkilan keskustaan 10min matka autolla.

    • rivitalonasukas

      Ikkala. Mukava paikka asua ja keskustaan vain kymmenen kilometriä.

      • pikkala

        Ikkala on Lohjaa, noin niinku tiedoksi


      • pikkala2

        Ai se sisäsiittoinen paikka joka kuuluu Lohjaan.


    • kyläsesekin

      Tuorila, kaunis järvi maisema, lähellä keskustaa

    • For

      Vattolassa on sisäsiittoisia juntteja, haapala perseestä, tai no koko Karkkila on yks vitun perserööri pitäisi pistää maantasalle ja rakentaa uusiksi ja siirtoistuttaa ihmiset sinne muualta.

      • höh1

        ihan niin . kaikista pahoista ku valita pitää niin vattola on kai suht ok. Siikala on keskellä ei mitää, kuten moni muukin kylä Karkkilan ympärillä. yleensä vierasta kytätään ja kyylätään, jos eksyy jonnekkin paikkakunnan kylään käymään.
        Vaskitsajärvi on varmaan pahin, sinne ei ees haluta muualta ihmisiä.


      • haavistoon

        Se on vaskijärvi, ei vaskitsajärvi ,mutta ei kyllä ole Karkkilan paras kylä .
        Väittäsin notta haavisto


    • mukavasekinon

      Kalliola?

    • kesk

      Keskusta

    • Henttis

      Ikkala ehdottomasti

    • siinäneon

      Kah..toinenkin ääliö ehdottaa tuossa edellä Ikkalaa.... .. varmaan niitä rivitaloasujia.....
      Anyway, Karkkilan ylivoimaisesti paras kylä on järjestyksessä Tuorila, Järvenpää, Vattola

    • Pummarirouva

      Pumminmäki on ykkönen 👍

    • kiljustennaapuri

      Pumminmäki...joo. Sanoohan se nimikin että mukava on. Tuo eräskin naapuri aina pummaamassa olutta tai viinaryyppyä. Ja sen emäntä, oisko hiivaa lainata ja sokeria. Koskaan ei ole palauttanut tai maksanut.

    • todistusta

      Kuulkaamme erästä aikalaistodistusta.

      ”Jos tulet Wichdistä tahi Hämeen linnasta käsin ja tahdot poiketa syrjäiselle Pyhäjärfwen kappelille, on sun kulettava Hawiston ristiltä wirstan matka länteen wiheliäistä tien tapaista, joka tuskin on hewoisen eli härkäparin kulettava.

      Mitä edemmäs kuljet, sitä kivisemmäksi ja waivalloisemmaksi käy taival, sitä viheliäisemmäksi kylät ja sitä jurommiksi ja enempi wiinaan meneviksi ihmiset, jos vertaat näkemääsi vaikka rakkaan emäpitäjämme Wichdin wehmaisiin ja wauraisiin kyliin.

      Varsin pian havaitset kulkevas kohti kaikkein synkeintä ja pimeintä korpea, mitä rakkaassa Suomenmaassamme ikinä voi löytyä.

      Tullessas lopulta wähäiseen kirkonkylään, jota sanotaan Nyhkäläksi, käsittäen vain muutaman harmaan tönön, saatat panna merkille hirsistä raketun kirkon ja tapulin lähes ainoina siwistyksen merkkeinä.

      Katsees tosin saattaa teroittua myös erääseen jo kauan sitten sijoilleen jääneeseen kulkupeliin eli masiinaan, jo parhaat päiwänsä nähneeseen, josta käytetään täällä nimitystä lantikka, jollaisia ei Herra paratkoon ole enää aikoihin nähty vauraammilla rintamailla ja siwistyksen parissa.

      Näillä ewäillä sanoisin Sinulle Hywä Weli eli Sisar, että ihanin kylä Pyhäjärfwellä ilman epäilystä on matkamme lähtöpaikka Hawisto, joka sijaitsee maantien warrella.

      Tämä kylä nousee ylitse muiden, sillä tietä pitkin siwistystä kaipaava sielu pääsee kiiruusti pois metsän henkien ja menninkäisten maasta siwistyksen pariin aina jos siltä tuntuu.”

    • Miinako

      Ahmoo,etenkin nyt,kun koulu on saanut uutta elämää.Vieläkö pääsee joen yli sillasta vaiko onko kulku estetty.

    • jakeskusta

      Haapala on kiva

    • eimikää

      ei mikään , joka kylässä on aina joku , joka pätee ja jonka naamataulu on aina esillä joka paikassa . joka kylässä on oma anneli, joka hoitaa kaiken

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1719
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1081
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1046
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      769
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      50
      695
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe