"Uskonto saa aikaan kummallisia tapoja"

deot

Katselin TV:n ohjelmaopasta, ja huomasin ohjelman joka käsitteli Delhin 50 000 lehmää, jotka kuljeskelevat vapaina ympäri kaupunkia, ja joita monet paikalliset piotävät pyhinä eläiminä uskontonsa takia.

"Kuka hoitaa sairaat naudat, kuka teurastaa nautoja huomaamattomasti? Jesper oppi, että uskonnollisuus VOI saada aikaan outoja tapoja."

Jos Jesper ei sitä aikaisemmin tiennyt, niin oli jo korkea aika oppia se. Eikä uskonto ainoastaan voi vaan todistetusti saa aikaan kummallisia tapoja

8

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Eikä uskonto ainoastaan voi vaan todistetusti saa aikaan kummallisia tapoja"

      Sen verran saivartelen, että se on taikausko mikä saa aikaan kummallisia tapoja. Uskonto on tapa yrittää rationalisoida se taikausko.

    • Järkisyitä

      Joka viides vuosi nepalilissa juhlitaan Gadhimaita, hindujen voiman jumalatarta. Tällöin uhrataan yli 100 000 eläintä jumalille.

      https://yle.fi/uutiset/3-7920211

    • AteistiVaan

      Tietovisa. Mihin uskontoon kuului seuraavanlaisia uhrimenoja.

      ”Sinun tulee joka päivä uhrata alttarilla kaksi vuoden ikäistä urospuolista karitsaa. Uhraa toinen karitsa aamulla ja toinen iltahämärissä. Uhraa aamulla karitsan lisäksi kymmenesosa eefa-mittaa parhaita vehnäjauhoja, joihin on sekoitettu neljännes hin-mittaa oliiveista survottua öljyä, ja vuodata juomauhrina neljännes hin-mittaa viiniä.”

      ”Pappi ottakoon sormellaan syntiuhrieläimen verta, sivelköön sitä polttouhrialttarin sarviin ja kaatakoon lopun veren alttarin juurelle. Hän irrottakoon karitsasta kaiken rasvan, samalla tavoin kuin se irrotetaan yhteysuhrilampaasta, ja polttakoon rasvan alttarilla yhdessä Herralle kuuluvien tuliuhrien kanssa. Kun pappi on toimittanut sovitusmenot, rikkomuksen tekijä saa tekonsa anteeksi.”

    • Jeesus.on.tie

      Tämä maailma on sellainen Suomessakin, että siinä ei ole mitään ihmettelemistä, jos joku kulkee lordi paidassa tai iron maiden lippis päässään. Mutta jos jonkun paidassa lukee "Jeesus on Herra", herättää se vihaa, naurua, kauhua ja sensuuria.

      • Harhatiet

      • Jos paidassa lukisi: "Matti/Pekka/Ylermi on Herra", niin mitä se herättäisi?


    • Uskonto saa jotkut myös silpomaan pikkulapsia.

      • Indonesiassa uskonto sai vanhemmat silpomaan lapsensa ja sivullisia muun uskonnon palvojia (kristittyjä) itsemurhapommeilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe