Miellyttävimmät kaupunginosat lapsiperheelle?

VanhemmanPohdintaa

Yritämme vaimon kanssa pähkäillä, minne päin pääkaupunkiseutua haluaisi lapsiperheenä asettua toivon mukaan vaikkapa seuraavaksi 20-30 vuodeksi. Kysymys on yllättävän hankala, kun kaikkea on mahdotonta tasapainottaa, ja eri asioiden painopisteet on vaikea sovittaa oikein. Tärkeimpinä kysymyksinä luonnollisesti lasten tulevat koulut, koulumatkat ja alueen henki. Yhteisöllisyyttä ja naapureiden välistä hyvää meininkiä kaipaisi. Toisaalta etäisyys keskustastakaan ei mielellään olisi ihan hirveän pitkä. Ehkä tämän hetkistä fiilistelyä parhaiten kuvaa, että Käpylä tuntuisi mutumielellä parhaimmalta alueelta näiden asioiden balanssin osalta.

Mutta kiinnostaisi kuulla kokeneempien näkemyksiä - missä päin olette viihtyneet, missä alueella ainakin nuo mainitsemani asiat osuisivat kohdalleen? Eli lapset viihtyneet kouluissa ja tuntunut, että henki alueella on ollut yhteen hiileen puhaltava edes jossain määrin.

8

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RaukkaOnRasisti

      Jos olet rasisti, niin pysy pois suvaitsevaisesta Helsingistä!

      Ei rasismille!

      • Ja.noin

        Samaa mieltä.


      • araas

        Aivan totta. Helsinkiin on muuttanut ihmiset, joita ei rasistiset pikkupaikkakunnat suvaitse.
        Helsingissä saa pakolaiset, etniset vähemmistöt ja homoseksuaalit kulkea rauhassa.


      • buahhahhahahhaaa

        Totta. Hesassa saa hillua ja tulee suomalaiset syrjäyttäen hillumaan kaiken maailman talouspakolaiset. Kun sellaisille kustannetaan autokoulut , autot, autojen korjauskulut ja bensat tai joka kerta uusiin asuntoihin muuttaessa uudet mööbelit (koska henget muka seuraa muuten mukana), maaseudulla ja maakunnissa asuukin se kaikkein tervejärkisin porukka kritisoimisineen ! Suomalaiset veronmaksajat on tyhmin kasti !


      • yöäkyöäkyöäk

        Niin onkin. Kaikki viherhipit ja vasemmisto on annisinnemäen kaltaisia idiootteja täynnä, musta tikkunekku kelpaa kyllä, seurauksista viis !


    • Eiraa minä suosittelisin tai kuusisaarta. Vähempi näitä kommunisteja.

    • Rikkaus_on_voimavara

      Meri-Rastila, Kontula.
      Mollemmat hyviä alueita lapsiperheelle, monikulttuurisia ja luonnonläheisiä paikkoja!

      • YöksYöksJAYöks

        HYI! Täynnä viher-kommareita nuo paikat!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      188
      1315
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      50
      711
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      590
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      564
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      560
    Aihe