Yritämme vaimon kanssa pähkäillä, minne päin pääkaupunkiseutua haluaisi lapsiperheenä asettua toivon mukaan vaikkapa seuraavaksi 20-30 vuodeksi. Kysymys on yllättävän hankala, kun kaikkea on mahdotonta tasapainottaa, ja eri asioiden painopisteet on vaikea sovittaa oikein. Tärkeimpinä kysymyksinä luonnollisesti lasten tulevat koulut, koulumatkat ja alueen henki. Yhteisöllisyyttä ja naapureiden välistä hyvää meininkiä kaipaisi. Toisaalta etäisyys keskustastakaan ei mielellään olisi ihan hirveän pitkä. Ehkä tämän hetkistä fiilistelyä parhaiten kuvaa, että Käpylä tuntuisi mutumielellä parhaimmalta alueelta näiden asioiden balanssin osalta.
Mutta kiinnostaisi kuulla kokeneempien näkemyksiä - missä päin olette viihtyneet, missä alueella ainakin nuo mainitsemani asiat osuisivat kohdalleen? Eli lapset viihtyneet kouluissa ja tuntunut, että henki alueella on ollut yhteen hiileen puhaltava edes jossain määrin.
Miellyttävimmät kaupunginosat lapsiperheelle?
8
310
Vastaukset
- RaukkaOnRasisti
Jos olet rasisti, niin pysy pois suvaitsevaisesta Helsingistä!
Ei rasismille!- Ja.noin
Samaa mieltä.
- araas
Aivan totta. Helsinkiin on muuttanut ihmiset, joita ei rasistiset pikkupaikkakunnat suvaitse.
Helsingissä saa pakolaiset, etniset vähemmistöt ja homoseksuaalit kulkea rauhassa. - buahhahhahahhaaa
Totta. Hesassa saa hillua ja tulee suomalaiset syrjäyttäen hillumaan kaiken maailman talouspakolaiset. Kun sellaisille kustannetaan autokoulut , autot, autojen korjauskulut ja bensat tai joka kerta uusiin asuntoihin muuttaessa uudet mööbelit (koska henget muka seuraa muuten mukana), maaseudulla ja maakunnissa asuukin se kaikkein tervejärkisin porukka kritisoimisineen ! Suomalaiset veronmaksajat on tyhmin kasti !
- yöäkyöäkyöäk
Niin onkin. Kaikki viherhipit ja vasemmisto on annisinnemäen kaltaisia idiootteja täynnä, musta tikkunekku kelpaa kyllä, seurauksista viis !
Eiraa minä suosittelisin tai kuusisaarta. Vähempi näitä kommunisteja.
- Rikkaus_on_voimavara
Meri-Rastila, Kontula.
Mollemmat hyviä alueita lapsiperheelle, monikulttuurisia ja luonnonläheisiä paikkoja!- YöksYöksJAYöks
HYI! Täynnä viher-kommareita nuo paikat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836480Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935382Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143735Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233377Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1943080Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742335Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12098Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191636- 981346