oleskelulupaa, lähinnä näiden jo maassa olevien mamujen(muslimien)sukulaisille. Määrä saattaa vuoden lopussa olla peräti 120 000 oleskelulupaa, eli muslimien määrä kasvaa hurjalla vauhdilla.
Huvittava uutinen on kuinka Express-lehden kulttuuripäällikkö itkee siitä, kuinka Tanskalaisten toimittajien annetaan kirjoittaa avoimesti maahanmuutosta ja islamista. Sehän se kauhea paikka on tietysti Ruotsin valtamedian toimittajille, kun tanskalaiset kolleegat kertovat totuuksia mamutuksesta ja islamista.
Ruotsin puolen uutisia on mukava lukea suoraan, näkee kuinka sairaaksi touhu on siellä mennyt, samoin näkee kuinka paljon Suomen media jättää kertomatta naapurin tapahtumista.
Huvittava uutinen on kuinka Express-lehden kulttuuripäällikkö itkee siitä, kuinka Tanskalaisten toimittajien annetaan kirjoittaa avoimesti maahanmuutosta ja islamista. Sehän se kauhea paikka on tietysti Ruotsin valtamedian toimittajille, kun tanskalaiset kolleegat kertovat totuuksia mamutuksesta ja islamista.
Ruotsin puolen uutisia on mukava lukea suoraan, näkee kuinka sairaaksi touhu on siellä mennyt, samoin näkee kuinka paljon Suomen media jättää kertomatta naapurin tapahtumista.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Ruotsi islamisoituu vääjäämättä.
Ruotsalaiset osaavat varmasti hoitaa asiansa niinkuin ovat jo satoja vuosia aiemminkin tehneet
Tietysti on ymmärrettävää, Ruotsin rakastajilla on naapurimaa lähinnä sydäntä.
No kun Ruotsin puolen tapahtumia aktiivisesti seuraan, niin ei siltä näytä nykyään. Maa vaikuttaa uudelta DDR:ltä.
Niin myös Suomi,ikävä kyllä.
40 000 jo tänä vuonna, todella paljon.
Ollaan vasta toukokuussa, kesä alussa ja ..... Mitenkähän Tornion raja vetää?
Ruotsissa on pian triljoona ziljoona muslimia, öyhö öyhö!
Tulee totaalinen kebabisaatio!
Stockholm on pian Stoq-el-Holom.
Maan nimeksi voi tulla Swerigestan.
Tai mälmöislam....
Mutta tämähän 40.000 on vain kymmenesosa siitä, mitä 1960-70 -luvuilla Suomesta Ruotsiin muutti . Silloinhan sinne muutti peräti 400.000 suomalaista, töihin. Kaikki on suhteellista. Tästäpä tosiasiasta, faktasta, ei kaikki suomalaiset Mediat tahdo myöskään kirjoittaa.
Ei siinä ole enää mitään kirjoitettavaa, että 300 000 - 400 000 suomalaista muutti töihin Ruotsiin aikoinaan. Nämä matut eivät ole sinne töihin menossa.
Ruotsissa on pian miljoona muslimia, joista suurin osa työttöminä.
Minäkin työskentelin Ruotsissa vuosikausia sairaanhoitajana.Päivääkään en ollut työttömänä, maksoin veroni sinne, sopeuduin heti ja olin haluttu töihin.Lukion kielitaito takana.Joka työpaikkaan pyydettiin uudestaan.Näin oli myös muilla suomalaisilla tuttavillani.Meitä pidettiin ahkerina ja luotettavina työntekijöinä.Silloin jo ( 1980- luvulla) tuli paljon ihmisiä mm.Jugoslaviassa, Iranista ja Irakista.Heistä ei pidetty ollenkaan samalla tavalla.Samoista syistä kuin nytkin.
"Minäkin työskentelin Ruotsissa vuosikausia..."
Mutta sinä et ole ainoa, joka on ollut Ruotsissa töissä. Itsekin olen nähnyt kielitaidottomia, tuurijuoppoja suomalaisia työntekijöitä Ruotsissa. Ei heille ollut kieli tarttunut päähän edes kymmenessä vuodessa.
Kansanedustaja Laura Huhtasaari, joka on täysin suomenkielinen, joutui lainailemaan muilta tekstejä, kun oma kyky tuottaa lauseita loppui kesken. Kaikissa kansallisuuksissa on sekä fiksuja että tolleroita.
Ei kannata kaunomaalailla. ;)))
En todella väittänyt, että olen ainoa.Kirjoitin selvästi, että 'meitä pidettiin'. Kertoo kyllä asian.Työskentelin suurissa Tukholman mielissirasloissa nyt jo purettu), myös alkoholistien parissa.Hyvin tiedän siellä olleen myös suomalaisia alkoholisteja.Suurin osa heistä oli työnantajien mukaan selvinä ahkeria työntekijöinä ja heitä odotettiin takaisin töihin.Tiesin jo nuorena koulutyttönä Slussenin suomalaiset mutta heitä oli vähän suuresta suomalaisten joukosta.Aika perusteetonta verrata jatkuvasti suomalaisia ja nykyisiä mamuja keskenään.Katso rikostilastoja, rikosten laatua, levottomuutta, sosiaalimenoja, maahanmuuttajien työllisyyttä, heiltä tulevia veroja, ihmisten pelkoja jne. Haluan lisätä vielä tähän, että olen ollut mukana nuoresta asti Amnestyssä, SPR:ssä, Unicefissa.Olen myös sitä mieltä, että vainottuja, kidutettuja, kuoleman rangaistuksen uhan alla olevia on autettava ja suojeltava.
Älkäämme turhaan kiistelkö. Samaa mieltähän tässä olemme; avun tarpeessa olevaa ihmistä on syytä auttaa. ;)))
Ei olla kyllä aivan samaa mieltä. Loisimaan tulleita elintasopakolaisia, terroristejä, islamin levittäjiä pakkokeinoin, rasistisia muslimeja ( kokemusta tästäkin) ei tule pyytää kunniavieraiksi Eurooppaan.Maailmassa on n 100 milj.nälkää näkevää lasta, miljoonia konfiktialueilla eläviä ihmisiä, valtavia kulkutauteja jne, jne.Näitä ihmisiä ei auteta avaamalla rajoja tänne.
Ota huomioon että tämä "aavikko" on narsisti, joka saivartelee täällä saadakseen huomiota. Huomaat kyllä jos luet hänen viestejään.
Olen kyllä huomannut jo kauan sitten.Kirjoitin näitä viestejä ajatellen myös niitä joilla samankaltaisia pinttymiä tuon 'aavikon' kanssa.
Äläpä nyt pillastu. Kyse on siitäkin onko ihmisellä oikea avun tarve. Jos on, häntä on autettava.
Olen samaa mieltä siitä, että ns. elintasopakolaiset voidaan palauttaa. En muuten ole pyytämässä ketään kunniavieraaksi, ihan turhaan öyhötät minulle.
Hmmm, erittäin asiallisestihan Kokemusta-nimimerkki asiansa esitti. Palkitsit sitten hänet väittämällä hänen öyhöttävän sinulle.
Lukekaamme yhdessä:
"....rasistisia muslimeja ( kokemusta tästäkin) ei tule pyytää kunniavieraiksi Eurooppaan."
En ollut pyytämässä ketään kunniavieraaksi. Koin hieman asiaankuulumattomana, että saan asialliseen viestiini tällaisia vastauksia.
Keskustelu oli muuten minun ja nimimerkin "Kokemusta" välinen. Nimimerkki "Kokemus" kertokoon, jos kommenttini oli hänen mielestään asiaton.
Käsittääkseni sinun on turha pyrkiä esittämään palstan ylituomaria? ;)))
Samat kokemukset 60-luvulla.
Kaikki tuntemani suomalaiset tekivät työnsä ja elivät normien mukaan. Emme pitäneet edes suomalaiskansallisia juhlapäiviä.
Osan ajasta tein kahta työtä. Scanialla kasaamassa akselistoja ja ylityönä korjaamassa kokoonpanossa ilmenneitä alustan vikoja.
Toimin myös työnopastajana jonka lisäksi tein valimossa iltavuoroja. Kruunuassistentti peri verorästejä vielä Suomestakin.
Myöhemmin oli opiskeluajan kesätyöt siellä itsestään selvyyksiä.
Kaikista scanian krekuista tunsin vain kaksi jotka tekivät työnsä normien mukaan. Muut tussuroivat puolella palkalla käytävien lakaisua, kumi- ym osien leikkausta verkkaisesti yms. rakentavaa.
Tanskalaiset ja norjalaiset olivat samasta puusta veistettyjä kuin suomalaisetkin.
Minua vituttaa aina kun joku tietämätön törppö haluaa perustella tautista maahantunkuasennettaan suomalaisten menolla Ruotsiin TÖIHIN!
Asiahan on niin, että sinulla itselläsi on tapana tunkea typerä kärsäsi jokaiseen keskusteluun vakiona (lukemalla palstaa se selviää jokaiselle). Tässä tapauksessa huomasin, että melko töykeästi vastasit asiallisen Kokemus- nimimerkin asialliseen kommenttiin. Tämä on yleinen palsta, eikä täällä omakeksimääsi privaattichattia ole, joten katsoin tarpeelliseksi kertoa sinulle,että Kokemus-nimimerkin kommentti oli erittäin hienosti kirjoitettu. Sinun omasi taas oli ala-arvoista, muita alentavaa lätinää, väitit hänen kommenttiaan öyhötykseksi. Mieti nyt, onko sinulla oikeus vaatia yksityiskeskustelun tapaista käytäntöä, vain siksi ,että olet pahasuinen ja narsistinen persoona?
Ei ole. Anteeksi voin pyytää Kokemus-nimimerkiltä kommentointiini väliin, mutta sinä olet arvoton sellaiseen. Erityiskohtelua et kaikesta huolimatta tule täällä saamaan.
Pitänee tähän vielä korjata nimimerkin osalta kommenttiani , kyse oli siis Kokemusta- nimimerkin todella hienoista kirjoituksista. ( Kirjoitin epähuomiossani Kokemus.) Lisää sellaista asiallista keskustelua, oikein tervetullutta kirjoittajaltaan. Kiitos siitä hänelle.
Niinpä, tietääkseni eivät myöskään 400.000 suomalaista olleet sinne töihin menossa, vaan Suomesta oli pakko pois muuttaa, jotta saisi edes leipää. Täällähän ei ollut mitään. Se, että Ruotsilla tarjota töitä, sehän oli pelkästään sattuma ja onnemme. Tässä on kirjoitettavaa. Kuten monet siellä asuneet kirjailijat onneksemme kirjoittavatkin.
Eli ihan samoin nykyisin kuin silloinkin. Silloinkin Ruotsissa pidettiin sairaana, että suuri määrä itäihmisiä sinne muutti. Edelleenkin tietääkseni suomalaiset elelevät siellä ihan omisssa oloissaan.
Huvittavaa nähdä kuinka kova fiksaatio tuolla "aavikolla" on Huhtasaaresta, kun hän ja hänen gradunsa eivät kiinnosta muita pätkän vertaa.
Vaikuttaa siltä että "aavikko" on jotenkin sairas henkilö, jauhaa Huhtasaaresta kuin mielipuoli ja koittaa saada epätoivoisesti huomiota.
Olet näköjään tänään oikein urakalla käynyt Lauran kimppuun sanallisesti. Tuhma poika olet.
Ilmeisen katkeralta tyypiltä vaikuttaa, ei pärjää mamukeskusteluissa niin täytyy koittaa kirjoittaa aiheesta joka ei tänne kuulu.
Todella säälittävää.
"...käynyt Lauran kimppuun..."
Äläpä käytä seksistisiä sanontoja, asia on vakava, enkä minä ole puolueen työmies.
Huhtasaari on joutunut valtamedioiden riepottelun kohteeksi. Olen yrittänyt pohtia keinoja, joilla kohu saataisiin nopeasti laantumaan. Mielestäni paras keino olisi se, että Huhtasaari myöntäisi rehellisesti virheensä ja vakuuttaisi, että ottaa nyt opikseen, eikä sorru moisen epärehellisyyteen enää. Rehellinen anteeksipyyntö ja totuuden kertominen tukkisi äkäisimmänkin suvakin suun.
Palstalla on kuitenkin henkilöitä, jotka eivät ymmärrä Perussuomalaisen puolueen etua ja tahtovat pahaa myös Huhtasaarelle. He sitten apinan raivolla yrittävät poistaa näitä minun hyväätarkoittavia ohjeitani palstalta.
Hävetkää nyt. ;)))
Ystävällisesti sanottuna, kukaan ei ota vakavasti mielipiteenmuokkaustasi, ja aikuisen kirjoittamaksi tuota ei voi uskoa. Lieneekin teinisuvakin lätinää. Kukaan ei ohjeitasi kaipaa ,eivätkä ne liity avauksen aiheeseen eivätkä yleensäkään maahanmuuttopalstalle.
Pakonomainen toistelusi on huomionsa saanut, toivonkin että kirjoitat asiasi niille kuuluville palstoille, etkä koeta sisällyttää niitä valikoituihin öyhötyksiisi.
Ei näytä olevan mitään kohua, paitsi sun omassa päässä.
Tuolle Aavikon.Jotain ei pitäisi vastata lainkaan. Muutamat provot virittävät täkynsä silloin tällöin, toisilla taas koko elämän tarkoitus on päässyt pahasti hämärtymään.
Vastaamattomuus on täysin rehellinen ja hyvä toimenpide. Se vastatkoon, joka haluaa.
Ihan toinen asia on viestien poistelu, jota Humppa Einari harrastaa. Siinä pyrkimyksenä on mielipiteiden kontrollointi. Se touhu ei oikein kuulosta täyspäiseltä. ;)))
Hoplaa itsellesikin,
Ei yksittäinen ilmianto poista viestejäsi, vaan asiaton sisältö. Muutenhan palstat olisivat tyhjyyttään ammottavia.
Kysyin asiasta Suomi24:ltä kerran ja vastasivat myöhemmin, että automaatti poistaa aikalailla viestejä ja seassa voi mennä myös asiallisia. Mutta sitten valvojat tarkastaa ilmoitetut viestit ja jos ne todetaan asiattomiksi niin ne poistetaan. (se ei kyllä pidä aina kutiaan). Eli tämän "aavikon" avaukset Huhtasaaren gradusta on todettu asiattomiksi, toisin sanoen olivat väärällä palstalla, joten poistettiin. Aavikko täällä sitten hirveän katkerana syyttää jotain "humppa einaria" poistoista.
"Aavikko" on siis selvä häirikkö, kuten suvakkien on tapana. He eivät enää pärjää kuin häiriköimällä.
Älä nyt viitsi naurattaa. Admin ei paljoa viestejä lueskele, saati, että lukisi koko ketjua. Jos viestistä on valitettu, hoplaa hei ja roskiin vain.
Ilmiantojen tekeminen on niljakas keino pyrkiä kontrolloimaan palstan sisältöä. Ilmiantaja vähät välittää siitä, onko ilmiannetun viestin sisältöä totta vai tarua ja onko viestin sisältö palstan etiketin mukainen. Vallankin epämieluisia faktoja poistetaan täältä apinan raivolla.
Laura Huhtasaaren gradu ei ole sen kummempi puheenvuoro kuin se, että "ROSKAVALEMEDIA YLELTÄ LIKAISTA PELIÄ HUHTASAARESTA". Ensimmäisestä viestistä niksuteltiin ilmiantoja, jälkimmäinen on vieläkin palstalla.
Mutta hyvin jeesustelit, siitä kyllä ansaitset pisteitä. ;)))
Oikein on tuhnusi siistitty. Noista forumin säännöistä ja käytännöistä et tajua pätkääkään. Itke vaan. Voi voi.
Erittäin totta.
Eihän sinun, Einari hyvä, pitänyt ottaa kierroksia. Taisit ymmärtää väärin.
PS. Miten sen niksuttelen kanssa on, joko lopettaisit? ;)))
Nimeni ei ole Einari. Niksuttele rauhassa vain.
Tämä olikin hyvä tieto, sinä siis et enää niksuttele ilmiantoja.
Taas on yksi nilkki vähemmän haukuttavaksi. ;)))
Sikahan tunnut olevan.
Enhän toki. Mutta ilmiantojen tekijä on minun mielestäni nilkki.
Joko lopetit?
Byäääh. Miuu nii ikkettää. Ilkiät poijaat kiusaa.
Paha on fiksaatio tuolla "aavikolla", kai sentään on lääkitys?
Toki toki. Harmittaa itseänikin, että olen niin pahasti sitoutunut totuuteen ja rehellisyyteen.
Voisinhan sitä olla suurpiirteisempikin ja katsoa simoina valehtelevaa aitosuomalaista öyhöä välillä sormien välistä. Vaan kun ei, aina puutun asiaan. ;)))
Esim. avauksessa ei valehdella mitään.
Aloittaja+on+oikeassa,+eikä+Islamia+pysäytä+enää+mikään+ruotsissa.+Kehitysmaa+mislimi+haittamaahanmuuttajien+määrä+on+ylittänyt+jo+miljoonan+rajan+ja+niitä+on+yli+10%+väestöstä.....+nyt+vaan+seurataan+mitä+tapahtuu+jos+ruotsidemokraatit+nousee+yli+20%+kannatuksella+lähes+ytä+suureksi+kuin+demarit+ja+paikallinen+kokoomus.+No+nehän+tekevät+keskenään+blokin+jolla+voivat+jatkaa+ruotsin+Islamoimista.+Näin+tulee+tapahtumaan+myös+suomessa+pikkuhiljaa+kun+suomikin+pyritään+viherkommareiden,demareiden+ja+muiden+suvakkien+toimesta+Islamoimaan+kehitysmaamuslimeilla,+mutta+meillä+on+vielä+toivoa+koska+suomessa+ei+ole+vielä+ihan+100+tuhatta+kehitysmaamuslimia.+Mutta+kiire+alkaa+tulla+sillä+vauhti+millä+sairas+ahdasmielinen+Islam+leviää+suomeen+tällähetkellä+on+hurjaa...
Ruotsin maahanmuutto on riski myös Suomelle. Suomalaisten pitäisi sanoa tämä jo ääneen. Kun Ruotsista loppuu rahat näiden elättämiseen tai siellä tehdään poliittisia päätöksiä sosiaaliturvan suhteen, he tulevat Suomeen, jos Suomi päästää. Myös ruotsalaiset ovat jo itse alkaneet miettiä, että mihin maahan he muuttavat itse pakolaisiksi, kun maahanmuuttajat valloittavat maan.
Ylipäätään pitäisi miettiä tarkemmin ruotsalaista passia käyttäviä maahanmuuttajien liikkumista. Aikaisemmin pohjoismainen yhteistyö mahdollisti paikasta toiseen liikkumisen ja esimerkiksi työlupaa ei tarvittu. Tämä on riski, jos Ruotsin maahanmuuttajat haluavat tulla Suomeen. Työhön päästyään, heillä on oikeus suomalaiseen sosiaaliturvaan. Tämä aukko on paikattava mahdollisimman nopeasti.
Sosiaaliturva on saatava kansalaisuuteen perustuvaksi, ei maassa oleskeluun perustuvaksi. Lisäksi kansalaisuuden saannin ehdot täytyy olla nykyistä tiukemmat.