Vai oliko se jokin finlandia-talo veronmaksajain tuotolla.
alvar aallon suunnittelema mansikkapelto lapissa
graniittipinta
9143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onhan meille maakunnan veronmaksajille löydetty uusi ikuinen rahanreikä. 60 miljoonaa, paikallisen laskutaidon mukaan, lue noin 120 - 180 miljoonaa, toteutuvan hinnan mukaan. 20 vuoden välein. Se tekee 3 milj. (6 - 9 milj.) vuosittain pelkästään seinien ulkovuoraukseen....onko järkee?
Vain Helsingissä voi saada kivetkin vääntyilemään kaarelle seinissä. Kysykääpä Teuvo Hakkaraiselta, miksi lautapaneelin takapuolella on sahattu urat? Kysykää samalla, toimisiko sama kivilaatassa. Paikallisilta professoreilta ja muilta kaikenmaailman dosenteilta, älkää kysykö mitään.
Eikö oikeasti voida käyttää suomalaista valkoista kiviainesta...kyllähän niitä löytyy.
Jos Vapaavuori joutuisi maksamaan kaupungin pussista, seinät olisi alun pitäen verhottu mineriitti levyillä, olisi kaunis, halpa ja kestävä.
Ohjatkaa setalaisten rekkalesbojen valkovuoto seinille, niin pysyy finski valkosena ja haju matuhomoille sopivana...
Jep,kun alvarin suunnittelema ja museoviraston suojelema,niin siihen ei saa kajota,
eikä muutoksia tehdä.
Kyllähän valtakunnan maaperästä löytyy vaaleeta graniittia joka olis kestänyt seinissä satojavuosia.Mutta kun ei kelvannut alunperin nii ei ja ei..
Paskaa paketissa koko rahan edestä.
Kun viimeksi vuosituhannen vaihteessa noita marmorilaattoja uusivat,
niin seuraavana talvena jo alkoivat vääntyilemään,halkeilemaan ja putoamaan.
Silloin kun finutaloa suunniteltiin,niin silloin silloisen Outokumpu Oy,n
insinöörit ja geologit sanoivat,että toi italoiden carrara marmori ei tule
kestämään suomen ilmastossa..Mutta kun eivä uskoneet,
eivätkä uskaltaneet vastustaa alvarin suunnitelmia.
Että tässähän taas ollaan,pistetään haisemaan muutamia kymmeniämiljoonia.
Oliko Alvari jo alun alkaen vähän tyhmä, kun valitsi tuollaisen materiaalin?
Eikö tajunnut, että Suomi ei ole Italia vai missä mätti hänellä?
Suomalaista vaaleaa graniittia tilalle ja sassiin - rahat tarvitaan vanhusten hoitoon!
Mulla on alvar aallon tekemä tuntematon maalaus (tallessa). Hinta on 1 000 000e. Laitoin huuto.nettiin mutta eivät uskoneet että on aito!. Ottakaa yhteyttä riki _ 88 (at) jippii . fi jos haluatte lisätietoa (esim vuokrausta tai ostoa varten).
Alvar oleili liikaa Kreikassa, kun toi meille homehtuvat
räystäättömät talot etelästä tullessaan.
HKI:n matkailu ämmät haikaili Guggenhaimin perään. Ihan vaaan siksi kun Helsingissö on vieraillut muutama risteilijä laiva enemän.
Finlandia talo tietysti rempataa muutamalla 100 :lla miljoonalla. Lobbarit on lähetetty Sinnetännemäen juttusille