Kesäkelit ovat mahdollistaneet grillikauden avaamisen Liljendalissa, ja Tukiainen tietty lyllertää esiin.
Grillaavat naapurit yrittävät olla ihmisen perussivistyksen mukaisesti hienotunteisia ja kohteliaita uutta asukasta kohtaan (ainakin alkuun), joka sitten vetää grillistä ruuat ja pöydiltä viinit naamariinsa ihan pokkana. Siis ilman eri korvausta. Tai että toisi mukanaan omat safkat ja juomat kekkereihin.
Grillaavat naapurit yrittävät olla ihmisen perussivistyksen mukaisesti hienotunteisia ja kohteliaita uutta asukasta kohtaan (ainakin alkuun), joka sitten vetää grillistä ruuat ja pöydiltä viinit naamariinsa ihan pokkana. Siis ilman eri korvausta. Tai että toisi mukanaan omat safkat ja juomat kekkereihin.
Vastaukset 102
Vanhimmat
Naapurit eivät vielä tunne Tukiaista, jonka tapoihin kuului samantyyppinen lokkeilu Helsingin ravintoloissa.
Hän saattoi mennä jonkin pöytäseurueen tykö ja löyttäytyä mukaan. Juomaa tilattiin pöytään, mutta Tukiainen ei osallistunut kustannuksiin, koska hän oli kuuluisuus" (f*ck me, I´m famous). Jne. Lokkeilutilanteita ja variaatioita oli useita.
Nimimerkki Aurinkopalli raportoi tämän palstan erään toisen ketjun yhteydessä: "Mulla on Loviisasta face kamu ja aivan samaa kertoo lokkeilusta. Et se tunkee ittensä muitten kekkereille. Hävytön. Mitä muuta vois oottaakkaan. Tois edes grillattavat mukanaan, mutta ei. Muitten ostama pihvi ja juoma vaan kurkusta alas. Mä en kehtais, ei sitten millään." (14.5.)
Ja LowiisaNäätä raportoi: "Tuksu on lokkeillut jo usean naapurin terasseilla ja pihoilla. Vielä on osannut käyttäytyä, mutta ei osaa lähteä ihmisten ajoissa pois. Ihmiset olleet kiusaantuneita, osa vihaisiakin. Kyllä kohta kolahtaa, eli kunnes sokka on irti. Ja joo, tämä ei ollut uutta tietoa, samaa on muutkin kertoneet, jotka asiasta tietävät." (14.5.)
Naapurit alkavat kypsyä Tukiaiseen.
Se on vasta pari viikkoa touhunnut Liljendalissa.
Kiusallisinta kai on, ettei hän ymmärrä lähteä ajallaan pois naapuripihoilta.
Uudet naapurit eivät välttämättä tiedä päässeensä glamourin sisäpiiriin. Tunkki osaa alkuun olla miellyttävä ja hauska, koska hän näkee uusissa tuttavuuksissa lokkeilusaumat.
Karu totuus Tunkin luonteesta ja aikeista paljastuu näille kyllä kohtapuoliin.
Tilanne on hankala, jos naapuri ei kehtaa sanoa, että painu nyt omaan asuntoosi siitä lokkeilemasta. Toisaalta, Tukiaisella ei ole tapana ottaa huomioon muiden kehotuksia ja ohjeita. Jos joku sitä ohjeistaa, seuraukset voivat olla karmeat ohjeistajalle. Lievimmässä tapauksessa ohjeistaja lyö itseään viinilasilla tai raskaalla, rikotulla pullolla päähänsä.
Hienoa glamourviihdettä tästä vielä seuraa. :D
Tunkki änkii kutsumatta toisten pöytiin. Syö toisten herkkuruuat.
Juo jalot juomat. On se vaan härski tunkeroinen.
Kyse on enää vain siitä, milloin tämä väistämätön alkaa tapahtua.
Noin yksipuolista Tukiaisen ystävyys on aina ollut.
Onko nämä kommentit vain yhden ja saman ihmisen kirjoittamia eri nimimerkeillä, ainakin ihan alkuun voisi kuvitella ? Ymmärrän kyllä, miksi tuksusta kirjoitellaan mutta tästä aloituksesta näkyy läpi että tuksulle ollaan kateellisia jostain syystä. MIKSI ? Jos et tuksusta pidä, niin miksi parjata koko aikaa ? Anna olla jo ja mitä sitten jos tuksu elää omalla tyylillään ? Hän kai siitä itse vastaa. Ei kai se sinun elämääsi vaikuta, mutta mulle haiskahtaa, että jotenkin kateus kuitenkin paistaa läpi.
Anna kuule sulle vain haiskahtaa kateus, ja nii hiton väärässä olet. Tullaista elämää, mitä Tuksu elää, en usko kenenkään kadehtivan. No joo, joku toinen varaton, toisten avun varassa oleva työtön alkkis ehkä.
Muistoja, mitä Tuksulla nuoruusajoilta on, niitä ei voi kadehtia. Taisi olla aika viinanhuuruista, anteeks samppanjanhuuruista, herraseuralle seuranpitoa pääasiassa.
Sen jälkeen pikkukuppiloiden lattioiden luuttuamista kunnon känni- ja pillerihuuruissa. Kuvia ja muita näyttöjä on riittävästi. Eivät ole kateellisten keksimiä. Siinä se kadehdittava showtaiteijan ura ollut.
Minusta on ollut ihan mielenkiintoista katsoa, miten itseään täynnä olevan, itsekehuissa kaikesta huolimatta kieriskelevän muijan elämä etenee. No ei oikein etene. Ja edelleenkään ei käy kateeksi yhtään mikään.
Hyvässä lihassa Johanna on pysynyt, ahkera lokki.
Makkarat, kananrinnat, pihvit ja viinit sujahtavat lokkeilevan Tunkin sisuksiin rennolla ranneliikkeellä.
Avaaja ei tuo mitään uutta tietoa Tunkista. Ainekset juttuun kerätty muiden kirjoituksista, ei tapausten todistajalta.
On erinomaisen hienoa, että yksittäiset havainnot ja kommentit on koottu samaan seurantaketjuun, ja teemaa voidaan nyt tarkkailla ja puida kohdistetusti.
Tänne juorupalstalleko ovat kaikki kahelit kokoontuneet?
Näköjään... 😉
Kyläkaheli Tunkissa kyse on itsekeskeisestä tyypistä, joka ei muista välitä.
Minä en ymmärrä ihmisten tapaa marmattaa jälkikäteen asioista.
Jos Tunkki tai kuka tahansa kutsumaton vieras olisi tunkemassa minun porukkani grillijuhliin, niin sanoisin kohteliaasti mutta jämäkästi, että ulkopuolista seuraa ei nyt kaivata. Että näkemiin ja silleen.
En tosiaankaan purisi hiljaa hammasta, ja antaisi jonkun röyhkimyksen pilata oman porukan illanviettoa.
On ihan typerää antaa tilanteiden eskaloitua ja kerätä sisälleen raivoa kuin painekattila.
Asioista pitää sanoa silloin kun niiden aika on! Siinä ei ole mitään pahaa eikä väärää tai epäkohteliasta.
HEH, HEH Tuksu ei ole tunkeutunut kenenkään grillijuhliin. Tapaus on ainoastaan kertojan mielikuvituksessa.
Tunkki ei nyt ihan hevillä juhlista poistukaan. Osa varmaan ihan uteliaisuuttaan antaa sen jäädä. Ei kai noita naapureitakaan ihan hirveesti oo grillijuhlia järkkäämässä siinä taloyhtiössä. Mutta kunnan vuokratalo, saattaa naapuritkin olla aika viinaan meneviä juhlijoita. Mut hiljaista tulee Tunkin elämä oleen siinä kyläpahasessa, eiköhän se kohta "muuta" takas Ruottiseen, sinne osaomistamaansa asuntoon...
Aivan totta! On vaikea kuvitella, että Tunkkia tyydyttäisi elämä pienessä maaseutukylässä kyläyhteisön valvovan silmän alla.
Jokainen risahdus rekisteröidään.
Olisi painajaismaista olla Tuksun naapurina jossain rivitaloyhtiössä.
Narsisti vaan osaa pyörittää ihmistä, josta hänelle on hyötyä.
Mä luulen, että jotkut voi jäädä tahallaan tarjoilemaan omiaan, jotta pääsevät parjaamaan. Houkuttelevat ihmisiä apajille ja sitten heikkoina hetkinä lypsävät asioita, jotka eivät edes niille kuulu. Ilkeyttään. Ajattelemattomuuttaan. Ajan henki on semmoinen. Se, mitä muita alennat, itseäsi ylennät. Eri asia on, miksi jotkut niin haluaa tehdä...
Turha tässä tapaus Tunkeroisessa on alkaa salaliittoteorioita miettimään. Uudella paikkakunnalla hänen toimintatapojaan ja käyttäytymistään ei tiedetä. Vielä. Tästä syystä hän ehtii aiheuttaa hämminkiä, naapurustolle, kylässä ja muualla. Sitten ihmiset oppivat ja kypsyvät Tunkeroisen touhuiluun.
No ei Loviisassakaan missään umpiossa eletä. Tietty kaikki eivät seuraa Myhyn näätispalstaa tai tätä saittia. Muuta julkisuuttahan ei ole enää tuon ihmispolon elämää häiritsemässä. Vaikka siis julkisuus on pilannut Tuxun elämän, vaikka unohtaa, että kuka ne tekstarit vuotikaan julkisuuteen ja kuka siellä julkisuudessa haluaa kynsin, hampain ja rämemajavatukkajatkein (tulossa taas!) pysyä. Kyllä tietty pitäisi olla pokkaa häätää lokki pippaloista pois, mutta kohta sitten huomaa olevansa jatkuvan haukunnan kohde "pitkin nettiä". Voipi tulla hedelmäveitsestä tai vaikka rottapostia.
Tuxun raittius on suuri vitsi, usko silkkaa sumutusta.
Tunkeroinen lokkeilee naapurin barbequet! Ah tätä glamouria.
Näinpä, itse kiinnostuin seuraamaan v2015 kun Veijo toi morsionsa maijamin niksulasta sateenkaarelle, eli lenkkireittini varrelle ja seiskan lukijasaitilla kirjoittelivat Lolakoiran omituisesta kuolemasta . Koira oli kuulema heitetty seinään ja survottu sen jälkeen roskiin kahviporojen alle.
Oli puukkohippaa vellin kanssa ja pillerinpyöritystä Lovisalais nuorten kera, mistä ihmiset oli tod vihaisia tunkille. .. onhan täällä riittävän laaja huumeongelma jo muutoinkin.
Että kyllä täällä Lovisassa tunkki jo tunnetaan.
Hyvä! Mutta Veijon elämä murenee parhaillaan raunioksi.
Tuhonsa on hankalaa katseltavaa, kun mitään ei voi tehdä.
Mitä muuta tiedät näiden kahden suhteesta? Ja onko todella niin, että ulosottoviranomaisia harhautetaan niin, että Marja-äiti lähettää Johannan omia (pestyjä) rahoja Ruotsista Veijolle, joka sitten maksaa Johannan kaikki kulut?
Hän maksaa hirvittävää hintaa erehdyksestään.
En tunne heitä henkilökohtaisesti, enkä tiedä Tukiaisten raha-asioista yhtään mitään.
Toisaalta en jaksa uskoa että mamma maksaisi tuksun jemmaamia rahoja Veijolle? eiköhän tuksu ole törsännyt rahansa sitä mukaa kun niitä on vähäisistä keikoista tullut, pa lokkihan tuo on ikänsä ollut, eikä siitä muuksi muutu.
Kiitos. Okei. Nuo raha- ja talouskuviot tässä ovat kasvavan mielenkiinnon kohteena, sillä Tukiaisella ei ole varsinaisia tuloja. Esimerkiksi tämän vuoden ensimmäinen keikka on vasta heinäkuussa (Kokkolassa 7.7.), eikä siitäkään montaa sataa euroa heru, vaikka hän ottaisi koko rahan pimeänä meikkilaukkuunsa.
Katsellaan, kuulostellaan, seurataan, nääditään, kaivetaan totuus esiin.
Tuksu "hiukan unohtelee" sellaista vastavuoroisuutta pihagrilliasioissa.
Käsittämätöntä, mitä kaikkea ihmiset uudelta naapurilta sietävät!
Varmasti ovat Veijon vanhemmat järkyttyneitä. Veijohan on joutunut nauretuksi kylällä ja työpaikalla tämän suhdekuvion johdosta.
Tunkio oli häiriköinyt Jollaksen alueella jatkuvalla syötöllä, mm. laittanut rottapostia naapurinsa postilaatikkoon elokuussa 2013: https://keskustelu.suomi24.fi/t/13469983/tukiaisen-rikos-laiton-uhkaus-i-naapurit Sai siitä oikeudesta tuomionkin.
Lisäksi Tukiainen velvoitetaan suorittamaan naapureille korvauksena loukkauksen aiheuttamasta kärsimyksestä 1 000 euroa.
Tukiainen karkotettiin pois Jollaksesta syyskuussa 2013.
Sinne hänellä ei ole enää mitään asiaa.
Että kunnan vuokra-asunnoissa asuvat ovat kaikki viinaanmeneviä..mikä hieno yleistys >:(
Se on nyt vaan läskibarbien tyydyttävä siihen mitä on. Ei löydy rahakasta herrasmiestä, ei mitään.
Tuksu kun heittäytyy selälleen ja avaa rehevät reitensä niin siitä kyllä tavispoika ottaa jalat allensa.....
Taisto Jumulalle kyllä kelpaisi. Se kun ei saa naista kuin mielikuvituksissaan.
Herutuskuvassaan https://ibb.co/b5ZPRJ Johanna istuu Ravintola Saltbodanin terassilla talvitakki päällään toukokuun 2018 helteillä.
Milloin toi kuva on otettu? Oliko silloin jo helteet?
Kuva on otettu ilmeisesti sunnuntaina 13.5.
Sen postasi hymy-näätien palstalle nimim. LuottoEksyttäjä ma 14.5. klo 20.
Kyllähän Johanna olis mahtava viedä äiteelle näytille.
No miksi et vie? Eikö hänkään sinua huoli?
Voi olla että ei huolisi, mutta kysymällähän se selviäis.
Jännittää vain lähestyä noin haluttua ja kaunista naista kuin Johanna.
Siksi koska äitee säikähtäis pahoin, sais vielä sydärin ja tulis ambulanssikeikka. Ei voi vaan riskeerata.
Joku epäilee vielä tota lokkeilujuttua naapureitten grilli yms. pihaistujaisiin. Sorry vaan, Johanna on itte kertonut tutustuneensa uusiin naapureihinsa. Ja että häntä on kutsuttu paikalle. Eihän vieraan sovi viedä rillattavaa, eikä juotavaa naapuriin, Johannan mielestä. Eli mitään väärää ei ole tapahtunut Johannan mielestä. Ja hän on hauskaa seuraa, naapurit viihtyvät. Johannan mielestä. Mikä on ongelmanne Näädät 😀 saattaa hän kysyä 😄
Tunkki (40v) vaan lorvii toisten ja yhteiskunnan kustannuksella,
Miten tällaisen ihmisen aivoitukset mahtanevat kulkea?
Tuksu ei koskaan eikä missään myönnä tehneensä tai tekevänsä mitään väärin. Se on varmaan yksi suurimmista syistä, miksei Tuksusta pidetä.
Eikös LäskiBarbille olisi taas hyvä mennä osastolle .
Naapureillekin pieni lepohetki olisi tervetullut. Myöhemmin, kun Tukiainen on muuttanut jonnekin muualle, jokainen talon asukas muistelee aikaa pahana painajaisena ja usvakna, jonka haluaisi työntää taakseen, pois mielestä kokonaan.
Lokkeilu voi alkaa aivan pienestä asiasta. Esimerkiksi yksinkertaisesta naapuriapupyynnöstä. Siitä homma alkaa karata röyhkeäksi hyväksikäytöksi ajan kuluessa. Pyynnöt muuttuvat vaatimuksiksi. Ja niin edelleen.
"Voisitko maksaa tällä kerralla.”
Ihmiset tekevät ystävällisyyttään kummallisia asioita.
Ikävää, jos toinen osapuoli on härski hyväksikäyttäjä.
Anna naapurille pikkusormi, se vie koko käden, eikä se edes kiitä kädestä.
Itselläni on tiukka tyyli naapureiden suhteen, tervehdin ja siihen se jääkin. Jos ovikello soi, en avaa ovea. Pidän aikamoista etäisyyttä.
Tämä on toiminut jo 10 vuotta erinomaisen hyvin.
Ei mitään ongelmaa. Parempi näin!
Yleistä lokkeilusta: lähipiirin, naapureiden tai tuttavien ammattitaitoa ja koneita tai työkaluja yritetään pummata käyttöön ilmaiseksi.
En suvaitse aikavaraslokkeilua.
Yökerhossa ja baarissa Tukiainen odottaa, että saa sisäänpääsyn ja juomia ilmaiseksi, koska hän on tunnettu glamourjulkkis. On tunnettua, että hänellä on kyllä rahaa mukana, mutta sitä hän varoo käyttämästä ennen kuin on pakko.
Jos röyhkeät ilmaisjutut eivät mitenkään onnistu, silmittömät hellokittyraivarit vaan päälle ja kuittailua ihmisille; "ettekö tiedä kuka mä oon."
Tukiainen usein ajattelee enemmän itseään kuin toisia ja valehtelee enemmän kuin normaali ihminen.
Kun Tunkki valehtelee tuolla tahdilla ja ihan kaikesta, niin ei millään pysy enää sukset ladulla. Kuten eivät ole pysyneet pitkään aikaan.
Tarvitaan Maksumies, joka kuljettaa Tähden keikalle, kapakkaan, markettiin ja paikalliseen viinakauppaan. Maksumiehelle on suunnaton ilo ja suuri kunnia ostaa Tähdelle kaikkea, mitä tämä tarvitsee.
Liljendalin asunnon vuokrat maksaa Veijo.
Mutta tuleeko raha tähän Rahanhallitsijalta?
Tuksun kämpän koko on 59,0 m2 eli vuokra on 59×12 = 708 euroa/kk. Nettiyhteys sisältyy vuokraan. Muita asumismenoja ovat sähkö (40-60 e/kk) ja vesi (20 e/kk). Eli suurin piirtein 800 e/kk tarvitaan rahaa tähän.
Veijo tai Mammamuratti hoitavat vuokranmaksun, sillä Tunkilla ei ole enää keikkoja kuin ehkä satunnaisesti. Hänellä ei siis ole ollenkaan tuloja.
Miksi mies on alistunut orjaksi ja sietää töykeää kohtelua?
Olisiko vastaus läheisriippuvuus?
Tunkkihan yrittää pitää Veijon mahdollisimman pitkään maksumiehenään ja maksattaa tällä kaikki velkansa ja kaikki uudet menonsa.
Veijolla ei totisesti ole helppoa.
Hän saa olla kiitollinen, jos tästä suhteesta hengissä selviää.
Ehkä Veijo halusi alunperin olla uskomatta juttuja Tuksusta.
Halusi uskoa Tuksusta hyvää, mikä on aika inhimillistä.
Sitten yhtäkkiä hän huomasi olevansa suossa, tiukasti narsistin pauloissa.
Loviisassa taitaa olla todella kallista sähköä. Itsellä on tuon suuruinen lasku kolmelta kuukaudelta.
Kai hän asumistukea siinä tapauksessa saa, kuten muutkin kansalaiset.
Asunto on aikas iso yhdelle ihmiselle, ja valaistus siinä kai eniten sähköä kuluttaa. Toinen sähkösieppo on varmaan saunan kiuas. Tunkki varmaan saunoskelee joka päivä - ja ryyppykaverit kans.
Sitten, suuri televisio kerryttää sähkölaskua monen monta tuntia päivässä, kun se on päällä siellä taustalla viihdyttäjänä ja "sähköisenä takkatulena."
Onpa kalliita kämppiä maalaispaikassa. En menisi.
Vuokra vaikuttaa kalliilta, vaikka siihen nettiyhteys sisältyykin (arvo 30-40 euroa/kk). Yleisen tason mukaan vuokran tuolla tulisi olla 400-500 euroa.
Parinsadan euron extrakulu per kuukausi on kallis pieti kenen tahansa taloudessa.
Miten maksuhäiriöinen Tuhnu on ylipäänsä saanut kunnan yhtiön vuokra-asunnon? Vellikö maksoi takuuvuokrankin?
Tätä kyllä selvitetään parhaillaan. Muutenkin nää Liljendalin asunnon talouskuviot näyttävät sotkuisilta yleisen elämänkokemuksen mukaan. Jokin tässä haisee...
Tunkemalla itsensä muiden kekkereihin mukaan Tunkki yrittää saada karismaattista herraseuraa lähiympäristöstä.
Kirkkomäentien naapurina olisi erityisen varovainen Tukiaisen autokyytipyynnöistä. Niihin voi suostua, jos saa rahan matkan alkaessa käteen.
Kun Johanna vielä asui Helsingissä, taksi saattoi jäädä ilman maksua, kun Tukiainen pinkaisi maksamatta pihojen halki karkuun.
Tuksulla onkin omanlaisensa "väärinkäsittämisen" kyky.
Eräs lokkeilun alalaji on tietokonelokkeilu. Eräs kaverini kertoi, että häntä vaivaa naapuri, jolla ei ole tietokonetta. Siksi tämä aika ajoin pyytää häntä tulostamaan aikatauluja, lomakkeita tai katsomaan puhelinnumeroita netistä. Kuulemma soittaminen numerotiedusteluun on liian kallista, ja välillä puhelin on "rikki."
Eräs mun kaveri lainasi metsänistutusputken monta vuotta sitten, mutta eipä ole sitä putkea takaisin kuulunut. Ei ollut raaskinut ostaa omaa putkea, oli kuulemma liian kallis hälle.
Ja koko ajan Tunkki brassailee sillä, mitä on ostanut Veijon rahoilla.
Hän on nyt 57-vuotias, ja ikäeroa nuorempaan Tunkkiin on 17 vuotta.
Tässä suhteessa kyseessä on - nätisti sanottuna - kusetus.
Lokkeilu-sana taitaa tulla Helsingin Kauppatorin röyhkeistä lokeista, jotka yllättävästi nappasivat ihmisten kahvipöydistä tai kädestä suoraan pullat ja lihapiirakat. Lintujen hyökkäyksissä kahvikin saattoi ryöpsähtää rinnuksille.
Eiköhän Vellukan toukokuun tili ole jo kuivattu. Lisää kalusteita kesäkuun tilistä.
Arvaapas Veijo, kuka on Suomen taipuisin nöyristelijä.
Aika paljon kalusteita vielä puuttuu, joten kesäkuun tili menee sitten niihin eikä taida vielä riittääkään.
Veijo sai yli 100 000 e sateenkaaren talonsa myynnistä, kyllä siitä riittää vielä hetkeksi tuksulle muovikrääsän haalintaan.
Taitaa Veijo tietää miten pidetään psykonarsku tyytyväisenä... vie sen halpahalliin krääsäostoksille ja sen jälkeen mättölään mossottamaan rasvamättöä pötsi pullolleen, jopa kehrää exmorsio hetkenaikaa.
Veijo haluaa auttaa sydämellistä Johannaa toteuttamaan kaikki materiaaliset toiveensa. Heh, heh. :)
Veijo, niin kuin moni muukin Tukiaisen kavereista, luultavasti kuvittelee, että ei Johanna niin paha voi olla kuin mitä sanotaan, ja uskoo ehkä, että hän saa "sijoittamansa" rahat joskus takaisin.
Tai uskoo ehkä, että hän saa "parannettua" Johannan.
Tämä toukokuun viimeinen viikonloppu on lämmin, jopa helteinen Liljendalissa. Grillit lämpiävät Kirkkomäentiellä, ja herkullinen tuoksu leviää... On Lokin hetki. En epäile yhtään, etteikö viina alkaisi maistua kunnolla Tunkille jälleen.
Mötköttääköhän ryllykkämaha terassilla polyrottinkisohvalla? Vellukka passaa noutamalla lisää 0-prosenttisia juomia jääkaapista. Kesän ihanuutta vaan ei ihan uutta.
"Kulta+tuohan+mulle+sitä+alcofree+0%+tapsaa,+niin+laitan+kohta+pinkin+tutuhameen+jälleen+päälleni+ja+mennään+sitten+sänkyyn+anaalitappisi+kanssa,+joohan+pupu."
Joka Miamiin kurkottaa, se Liljendaliin kapsahtaa.
En näe tässä tilanteessa pyyntöä ja sitä seuraavaa asiaa lainkaan huonona vaihtoehtona.
Johanna on erittäin pidetty vieras naapurutossa!!!!!!! JOHKU PYYDET'ÄÄN UEIN GRILLIJUHLIIIN SEKÄ PUHUUN JEESUKSEST!!!!!!!!!!!!!1