toukokuun HS gallupissa vaikka ovat oppositiossa. Yleensä puolueet lihoo eli kannatus kasvaa reilusti kun on oppositiossa mutta oman tavallisen pieni- ja keskituloisen väestön unohtaminen ja laittomastikin maassaolevien pakolaisten hyyssääminen on asia jota ei kansa hyväksy. Kannattaa muistaa jotta iso osa jättää vastaamatta kyselyihin ja tutkijan mukaan nämä ovat arvokonservatiiveja jotka yleensä ovat äänestäneet perussuomalaisia ja hyvin todennäköisesti nytkin. Kannattaa muistaa jotta vuonna 2010 syksyllä perussuomalaisten gallup kannatus oli 8 prosenttia ja samaa luokkaa myös ennen 2015 vaaleja mutta vaaleissa 2011 ja 2015 perussuomalaiset sai melkein 20%. Harmi vaan kun Soini petti äänestäjänsä ja hajotti puolueen. Mutta perussuomalaiset nousee Puheenjohtaja Jussi Halla-ahon johdolla ja kentän kovalla työllä ykköseksi ensi vuoden eduskuntavaaleissa. Tämä on täysin selvä asia. Tämä on muille puolueille ja punavihreälle medialle hirvittävä paikka. Ajojahti perussuomalaisia vastaan on alkanut mutta leikki kestetään. Mm. koska perussuomalaiset ainoana eduskuntapuolueena puolustaa suomalaisia ja ainoana on eu ja maahanmuuttokriittinen, mikään maallinen voima ei estä perussuomalaisten voittoa. Me halutaan pitää Suomi itsenäisenä. Jo muiden luovuttama osa itsenäisyydestä otetaan takaisin. Eli vain ja ainoastaan hyvää haluaa perussuomalaiset Suomelle ja suomalaisille. Ei perussuomalaiset halua millekään kansalle pahaa mutta ensin autetaan omia.
Molemmat vasemmistopuolueet menettivät kannatusta
UpeaHienoPerusS
59531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Demarit oli kannatetuin ryhmä. Suhteellisesti eniten kannatustaan menettivät persut. Tosin kaikki muutokset ovat niin vähäisiä, että sopivat virhemarginaaliin.
"Ajojahti perussuomalaisia vastaan on alkanut ..." Ilouutinen, meidän kylän metsästyseura liittyy heti joukkoon. Missä voi ilmoittautua? Milloin on rauhoitusaika?
Onko hyviä persupaistireseptejä? Pitääkö raatoa riiputtaa kuin jänistä, että tulee mureampaa? Mitä mausteita suolan lisäksi?
Ei niistä kuulemma ihmisen ruuaksi ole. Syötä koiralle tai vie haaskaksi karhuille.
Eliitin rahanjako itselleen lopetettava.
Seuraava hallitus on punavihreä ja Suomen maa saadaan jälleen nousuun, samoin suomalaisten kunnioitus ulkomailla palautuu, Suomen lainsäädäntö järkevöityy, PISA-tulokset nousevat takaisin kärkeen, ja aivan kaikki muutkin sijoitukset paranevat jo ensimmäisen hallitusvuoden aikana.
Perussuomalaiset nillittävät oppositiossa ja kuihtuvat siellä olemattomiin.
Sinä sininen hävitön loikkari
hahahahahaahahahaha 17.5.2018 17:43
= ON ANTIPERSUX JOLLE
MILLÄÄN EI OLE MERKITYSTÄ, KOSKA HÄN KÄRSII VIERAANTUMISESTA JA TYHJYYDESTÄ TUNNE-ELÄMÄSSÄ ja siksi on uskottavaa
että hän ei edes äänestä ja viis veisaa puolueista tai niiden maineista
eikä tietenkään kannata ketään ei esim. vasemmistoa
Raivoavasta kateellisesta ja katkerasta Antipersuxesta on vuosien mitaan kasvanut kaiken läskiksi paneva räkyttävä 5-kymppinen ukkeli, joka kaipasi muinoin jonkinlaiseen YYA-ajan kepu-ulkopoliikkaan taistolaisten rauhanpuolustajien johdolla ja jäljelle jäi vieraantunut nihilisti
https://www.suomenuutiset.fi/juvonen-haetaanko-sote-saastot-ikaantyvista-vanhuksista/
Hauska taas nähdä miten sairaita te äärivassut olette. Aivan sairasta valehtelua!
Ainoat jotka tässä maassa valehtelevat ovat persut ja vain persut
Tämän lisäksi persuäänestäjät ovat mielenvikaisia ja heidät pitäisi sulkea loppuiäkseen mielisairaalan suljetulle osastolle ja heittää avain menemään.
Rinne ja hänen apurinsa Harakka metsästävät ministerinsalkkuja ja ovat vaarallinen pari
Lindtmanin tukemana
Rinne voi hysteriassaan tehdä pikku venetsiat eli VENEZUELAT
http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/201805162200947851_pk.shtml SDP:n kädet syvällä yrittäjän taskuissa
Jaakko laakso epäiltynä lahjuksista ja saido mohamed rahanpesusta.
Hyvinhän vihervasureilla menee!!
Harmittaako kun kaikki lahjusrahat eivät menekään persuille?
En tiedä, mutta minä vai nussin jalkavaimoja ja piilottelen Brysselin tuoppien luona.
Rehellisyys asuu perussuomalaiset nimisessä puolueessa. Myös isänmaallisuus.
Vitsipalsta on erikseen.
Ilouutinen kun köyhien kyykyttäjät/takinkääntö vasemmisto vajoaa
Tutkija Markku Jokksipilä"demareiden kannatus yllättävän alhaalla vaikka on oppositiossa ja maassa porvarihallitus"
Vasemmisto eliitti yrittää vain saada itselleen ministeri paikat, yle virat sukulaisille jne. Aina kun punavihreät ovat olleet hallituksissa on köyhiltä leikattu vaikka köyhien äänillä on tuo eliitti päässyt hallitukseen.
Viikon paras uutinen
Juu ykköseksi. Siitä pitää huolen Huhtatsaari kopioimalla lisää tekstejä blogiinsa. Siitä pitää huolen Hakkarainen kun hän yrittää läheistä yhteistyötä muiden puolueiden kanssa. Siitä pitää huolen Packlen muistuttamalla Tehtaankadun tärkeydestä. Siitä pitää huolen Tynkkynen kun hän lisää valokuvia rakkaastaan nettisivuilleen. Kyllä noilla keinoilla kannatus suorastaan räjähtää kasvuun. Heh heh heh heh heh heh hee heh hee ...
Mukava kun Perussuomalaisten jäsenmäärä kasvaa. Itse en ole vielä jäsen mutta äänestän silti perussuomalaisia. Olisi hullua äänestää jotain muuta puoluetta koska vain perussuomalaiset on suomalaisten ja Suomen puolella.
Onni kun Perussuomalaiset ruotsidemokraatit ja Tanskan Kansanpuolue pärjäävät hyvin seuraavissa vaaleissa. Ovat kaikki isänmaallisia maltillisia puolueita
Perussuomalaiset on paras puolue suurimmalle-osalle-eli-miljoonille-suomalaisille
Höpö höpö, persut on paras puolue köyhälistölle eli noin 2 prosentille suomalaisia, joilla ei ole mitään kontaktia maan rajojen ulkopuolelle. Tosin Vasemmistoliittokin on melko potentiaalinen puolue tälle porukalle, joten ei ole varmaa äänestääkö nämäkään persuja.
Otsikko on väärin, koska eduskunnassa on neljä vasemmistopuoluetta: Vasemmistoliitto, SDP, Vihreät ja Perussuomalaiset!
Vain vasemmistoliitto ja vihreät on vasemmistopuolueita. Vihreille kelpaa mikä tahansa hallitusohjelma kun vain sen eliitti pääsisi hallitukseen elämään herroina. Perussuomalaiset on Suomen ainoa isänmaallinen puolue. Perussuomalaiset on yrittäjäystävällinen puolue. Perussuomalaiset on myös heikkojen turva. Vihervasemmisto eli sdp /sosiaalidemokraatit sekä vasemmistoliitto ja vihreät ovat taas matuhyyssäri puolueita jotka keräävät köyhiltä suomalaisilta äänet ja vaalien mentyäkin auttavat lähinnä itseään/lähipiiriään ja haittapakolaisia. Lue Suomen Uutiset ja kuuntele tämän päiväinen Jussi Halla-ahon haastattelu YouTube sta
Johan on outo käsitys vasemmistosta. Persut on köyhien ja työväen asiaa ajava vassaripuolue, joka ei aja keski- ja hyvätuloisten asiaa ollenkaan. Isänmaallisuuden kanssa persuilla ei ole mitään tekemistä, suurin osa persuista on Vapaussodan punikkien jälkeläisiä ja se näkyy heidän ajatusmaailmassaan. Itäsuuntaus puolueessa on peruja 100 vuoden takaa. Kunnon oikeistolaiset ovat aina olleet länsisuuntautuneita!
Eli koitapa opetella ensin perusasiat ennenkuin alat politiikkaa haastella.
Ainoastaan Perussuomalaiset haluaa Suomelle itsenäisyyden takaisin. Itsenäisyyden jonka muut kuin Perussuomalaiset ovat luovuttaneet Euroopan Unionille. Ne vähäiset itsenäisyyden rippeet mitkä Suomella vielä on, haluavat muut paitsi Perussuomalaiset luovuttaa nekin Euroopan Unionille. Kyllä me perussuomalaiset tulemme ottamaan Suomelle määräysvallan takaisin. T. Kokoomuksen jättänyt. Itse en juuri muuttunut mutta puolue muuttui epäisänmaalliseksi, köyhiä suomalaisia sortavaksi. Köyhiä ei saa sortaa mitenkään. Ainoastaan Perussuomalaiset puolustaa Suomessa köyhiäkin. Vihervasemmistolle/punavihreille kelpaa köyhien äänet mutta vaalien jälkeen takki/selkä kääntyy köyhille kuten kääntyi mm. 2011 eduskuntavaalien jälkeen. Erikoisesti vasemmistoliitto ja sosiaalidemokraatit eduskuntavaalikampanjoivat suurella euro kriittisyydellä, lupasivat euroeroakin mutta vaalien jälkeen heistä tuli eu liittovaltion kannattajia. Audin penkki kelpasi heille kuten myös Timo Soinille 2015 jälkeen. Ei kuulu enää missään eu siellä ongelma. Onneksi ruotsidemokraattien kannatus on noussut lyhyessä ajassa 4 prosenttia. Samoin Tanskan Kansanpuolue on suuressa nosteessa. Näitä kaikkia yhdistää kansallismielisyys ja se ettei haittapakolaisia saa ottaa vaan on pidettävä oman maan ihmisistä huoli.
Eikös ne kaikki muut kuin persut ole kommareita? Niin olen tältä palstalta oppinut. Onko mua kusetettu?
Huomenna siis lauantaina 19.05.18 klo 12.00 kuunnellaan Jussi Halla-ahon linjapuhe. Vaikka Suomen Uutiset verkkosivulta.
Ei tulisi mieleenkään kuunnella punikkipropagandaa lauantaina.
Jussi on ihana isänmaallinen
Punikkihan se on, kun ei ole kunnon porvari! Eipä ole kertaakaan ajanut meidän varakkaampien asioita vaan haluaa miellyttää köyhempää kansanosaa.
Varakkaat tai rikkaat on perineet (ei kaikki) miljoonaomaisuutensa ja eihän heitä tarvitse perussuomalaisten tukea, pärjäävät muutenkin. Rikkaita saa olla ja köyhiä pitää auttaa pärjäämään, jopa rikastumaan. - On vain niin että mikäli kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita ei saada pois Suomesta ja jos yhä otetaan nuoria terveitä elintasopakolaismiehiä eläteiksemme, suomalaiset veronmaksajat kärsivät. Ainoastaan Perussuomalaiset on Suomen ja suomalaisten puolella.
Sama se on, mistä syystä on elätettävä, rikkailta se on aina pois. Eipä aja persut sitä asiaa, että rikkaat saisi pitää omat rahansa ja köyhät eläisivät omillaan. Kommareita ne persut on, yrittävät varastaa rikkaiden rahat köyhille! Punikki-persut on rikkailta varastavia luusereita, jotka aina syyttää omista ongelmistaan muita. Katsoisivat välillä peiliin! Kommaripersut ei ole valkoisen Suomen puolella vaan venäjämielisten punikkien.
Onneksi Perussuomalaiset ei nuole Putinin pyllyä.
Jussilla on ihana dynaaminen kommarikikkeli. Koko senteissä muuttuu aina saman verran kuin puolueen kannatus prosenteissa.
Tosi on, olemme siirtyneet kannaksen yli imentäpuolelle
Katsokaa Jussi Halla-ahon linjapuhe YouTube sta. Suomen Uutiset sivulla linkki.
Jussi osaa puhua ja perustella puheensa. Jussi ei hyväksy valehtelua/epärehellisyyttä. Mm. Demari Antti Rinne valehteli kun lupasi eläkeläisille rahaa. Ja yle medioi tuon vappuna
Jussi puhuu ja miksi mitään ei tapahdu?
Persut ovat tehneet Suomen ennätyksen puoluekannatuksen romahduttamisessa. Edustajapaikkojen kato tulee olemaan ääniosuuden putoamista suurempi, kun viime vaaleissa saadut toiset ja kolmannet edustajat eri vaalipiireissä jäävät vain haaveeksi. Persupainajainen on ohi, Luojan kiitos!
Mukava kun Perussuomalaiset saa seuraavissa eduskuntavaaleissa eniten kansanedustaia!
Tulevaisuus on Euroopan itsenäisiä kansallisvaltioita tukevien puolueiden
Tästä hän on hyvä aloittaa viikko
Hyvä kun suvakkipuolueiden kannatus laskee
Siirry suurten joukkoon. Äänestä perussuomalaisia!
Toivottavasti+vasemmistopuolueet+ei+saa+yhteensäkään+20+%+seuraavissa+eduskuntavaaleissa
Tärkeintä Suomelle että perussuomalaiset pärjää vaaleissa.
Se vaan ei sosialismi ole koskaan toinut missään eikä tule toimimaan. Kommunistien Kiinakin siirtyi markkinatalouteen ja rikastui, rikastuu lisää
JYRKKÄ EI suvakkipuolueille
Samaa mieltä monet
Koko Euroopassa vasemmiston ja vihreiden kannatus laskussa. Myös kokoomus ja sen sisarpuolueet laskussa
Mikä tässä kansassa on vikana? Miksi se ei usko, että sosialismi on tulevaisuuden aate?
Jos vihervasemmisto pääsisi valtaan, alkaisi pakolaisilla kissanpäivät jotka suomalainen veronmaksaja joutuisi maksamaan selkärangallaan.
Vihreätkin saasta on hävinnyt lähes koko Euroopasta
Eiköhän kaikki vasemmistopuolueet eli SDP, Vas, PS ja Vihreät menettäneet kannatustaan. Näiden puolueiden köyhiä hyysäävä linja alkaa riittämään keski- ja yläluokalle, minkä vuoksi niiden kannatus tulee jatkossakin pienenemään.
Kyllähän matut on laitettava ykkössijalle ennen kantiksia😂nekruille lenkkareita👍Ja hilloa taskuihin👍Ja suomen kalleimmat elätit vihervassarit eduskuntaan.jeesus että suomi pelastuu!ja joku vielä tähän uskoo