Täytyy sanoa, että oon ihastunut siihen elokuvaan. Niin erilainen elokuva. Elokuvan tekijät onnistuvat siinä hyvin että elokuva olisi suoraan unesta/muistosta.
Tahraton mieli
katsoja
1
282
Vastaukset
- Eräs Toinen
Elokuva todellakin herättää kysymyksiä ja mikä parasta, antaa toivoa. Rakkaus, välittäminen, yhdessäolo - ne ovat enemmän kuin saman peiton alla olemista tai tähtien tuijottamista. Negatiiviset asiatkin voivat olla hyväksi. Mainio leffa.
Jim Carrey näyttelee hyvin tavallista perusjätkää ja malttaa pysyä housuissaan. Kate Winslet sopii "villin tytön" rooliin erityisen hyvin.
Elokuvan sanoma on sen kantavia voimia: Rakkaus kestää...silloin kun rakkaus on (ihan) oikeaa. Vaikka olis mielentyhjennyskoneeseen kytkettynäkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265626
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai964853Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404804Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3912359- 1302266
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv11996- 1091876
- 2561607
- 3821363
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601203