Tiede ilman uskoa Jumalaan on päämäärätön

Ihmisen elämää voidaan verrata matkaksi. Kun ihminen matkustaa, hänellä on yleensä päämäärä, jota kohti hän menee. Uskovan ihmisen päämäärä on Jumalan valtakunta ja iankaikkinen elämä siellä. Hänen elämällään on tarkoitus ja se antaa hänelle mielekkyyden elämälle.

Ihminen, joka ei ole uskossa, mutta luottaa tieteeseen, tekee itselleen karhunpalveluksen. Hän panee toivonsa sellaiseen, mikä ei johda häntä muuhun kuin hautaan matojen syötäväksi. Hänellä ei ole mitään järjellistä eikä mielekästä päämäärää ja tarkoitusta elämälleen.
Tiede ei pelasta ketään eikä anna kenellekään ikuista elämää positiivisessa mielessä. Siksi tiede ilman uskoa Jumalaan ei ole minkään arvoinen.

Tietenkin jonkun mielestä voi olla hienoa mennä professorin paperit taskussa ja tohtorin hattu päässä helvetin tulijärveen, mutta kukaan järkevä tiedemies ei niin tee.
Järkevä tiedemies kiittää Jumalaa elämästään ja ylistää Hänen suuria luomistekojaan, joita hän tiedemiehenä voi tutkia ja nähdä niissä Jumalan valtasuuruuden ja rakkauden ihmistä kohtaan.

24

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletkos ottanut Mark5-hyvä koskaan huomioon mahdollisuutta, että kaikki ihmiset eivät ole noin kauhistuttavan materialistisia egoisteja kuin sinä? Sillä, että tietää asioiden oikean laidan voi kehittyneemmille olioille olla arvoa ja se voi tyydyttää heidän haluaan oikeasti ymmärtää kuvittelemisen sijasta, vaikkei sitä kiilusilmäisellä tavallasi voisi ulosmitata proverbiaaliseksi miljardiperinnöksi niinkuin sinä teet?

      • Mikähän hänen elämänsä tarkoitus hänen omasta mielestään on? Päämääränä ainakin on kadotus, jos tällä palstalla joskus vieraileva Jumala on vähänkään oikea.


      • Aloitus ainakin osoittaa, ettei hän edelleenkään tiedä mitä tiede on, eikä luultavasti haluakaan.


    • Aamen.
      Mark5 on totuuden ääni tällä palstalla.
      Kuunnelkaa hänen ainutlaatuisuutta viisauttaan. Sellaista viisautta joka tulee vain Jumalalta ja Hänen tuntemisesta ja tietämisestä.

      • Vaitotuudenääni

        Kuten Tämä?
        "Evoluutio tulisi toimeen aivan hyvin ilman elämääkin."
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15277484/suurimmat-todisteet-evoluutiota-vastaan


    • Aamen.
      Mark5 on totuuden ääni tällä palstalla.
      Kuunnelkaa hänen ainutlaatuisuutta viisauttaan. Sellaista viisautta joka tulee vain Jumalalta ja Hänen tuntemisesta ja tietämisestä.

    • Aina jaksaa hämmästyttää uskovaisen valtava itsekkyys ja omaan napaan tuijottaminen.

    • Niinhän se on. Tieteen tekeminen on huomattavasti mielekkäämpää ja jännittävämpää, kun tutkii Jumalan ihmeellisiä luomistöitä ja tieteen kautta voi siten tuntea Jumalaa paremmin ja päästä lähemmäs Hänen ajatuksiaan.
      Jumalasta voidaan tietää jotain, ja tiede on yksi keino tietää Jumalasta jotain. Tiede tutkii kaikkea sit mitä Jumala on luonut.

      • Ja uskovainen poimii mansikat kakusta eli valikoi tutkimustuloksista ne, jotka hänen omaan ajatteluunsa sopivat. Sinä muistaakseni hyväksyt radiohiiliajoituksen eli olet antanut pirulle ainakin pikkusormesi, sillä joidenkin kreationistien mielestä *kaikki* radioaktiivisuuteen perustuvat ikäämiset ovat höpöä.


    • KazuKa

      Miten sinun pahan Jumalan voi tuhota tai miten sinut voi saada luopumaan tämän hirviön palvonnasta?

      • Pakkstori

        Niin, hänen on löydettävä se Oikea, Hyvä Jumalansa, ja jättää syyttäminen Saatanalle, joka tosin sidotaan tällä vuosituhannella, näin moni uskoo, minä ainakin. Ei uskovaiset olleet tarpeeksi "skitsoja" useinkaan, erottaakseen Saatanan ja Jumalan ääntä sydämessään tai pikemminkin päässään. Raamattu sanoo silti, että "Älkää kaikkia henkiä uskoko, koska maailmaan on saapunut monia eksyttäviäkin henkiä, joiden tarkoituksena on viedä nuo eksytyksen uskoneet ihmiseet Hellvettiiin, Saatanansa mukana". Saatana EI OLE itse vielä Helvetissä, vaikka Ilmestyskirjan mukaan siellä mahdollisesti ON JO, Väärä profeetta ja Peto. Ei sotavoimia ole vielä paljoa saatanoitettu, eikä niitä sellaiseksi ehkä vieläkään nähdä, vaikka onhan Jumalalla myös Mikaelin tai Sebaotin joukot, jotka eivät ulkoisesti eroa mitenkään Saatanan sotavoimista.


    • TotuudenTorvi

      Niin, kristinusko opettaa että olet hävitettävää jätettä ellet usko Jumalaan.

    • Maukino

      Niin, ei 1600-1900 lukujen tiedemiehet olleet kovinkaan "jumalattomia", oli ne esim. brittejä tai saksalaisia. Silloin tehtiin suurimmat löydöt kovissa, laskennallisissa tieteissä, sen jälkeen ei ole tieteseeen tullut paljokaan lisää, mutta koneita, mm. elektronisia laitteita silti alettiin rakentaa urakalla. 1900-2018 nousi paljon jumalattomuutta, tiedemiestenkin keskuuteen, mutta mistä se johtuu, niin ei ainakaan tieteen kehityksestä, koska niinkuin totesin, itse tieteen kehitys lopahti 1900-luvun alussa. Ilmeisesti viimeisimmätkin rippeet Saatanan syöksemisestä maan päälle ja "Pedon sodat" -, tuolloin henkisesti tapahtui, ja moni tiedemieskin eksyi henkisesti.

      • Newton oli areiolainen, jonka sekä anglikaaninen kirkko, että katoliset olisivat tuominneet kuolemaan. Halley oli kirjeenvaihtonsa perusteella ateisti ja Laplace oli sitä aivan avoimesti. Viime vuosisadalla fysiikkaa edistäneet huippututkijat olivat pääsääntöisesti uskonnottomia ja sama pätee suureen osaan 1800 luvun tutkijoista.

        Totesit väärin.
        Fysiikan kehitys alkoi todella vasta 1900 luvun alusta. Fysiikan kivijalkamme suhteellisuusteorian ja kvanttifysiikka alkoivat muotoutua vasta 1900 luvun alkupuoliskolla. Mekaniikan luultiin olevan loppuun kaluttu jo 1900 luvun alussa, mutta kaaosteoria yllätti siinäkin.
        Jos puhutaan muista luonnontieteistä, kuten biologiasta, astronomiasta ja kosmologiasta kehitys on kiihtynyt koko 1900 luvun ja kiihtyy yhä. Sama pätee varmasti myös kemiaan ja vaikka geologiaan, mutta ne ovat aloja, joita olen vähemmän seuraillut.


      • Se, että kreationistit vetävät Newtonia esimerkiksi vanhoista hyvistä ajoista, jolloin tiedettä sai tehdä uskonnollisista lähtökohdista ja se oli rehellisempää on jossain määrin ironista. Kun jumalaan uskominen oli lakisääteistä, hänen täytyi salata uskonnollinen vakumuksensa, koska silloinkaan jumaliin ei missään tapauksessa saanut uskoa väärällä tavalla - mielipide jonka kretsut kiivaasti jakavat. Nykyisin hän voisi tieteilijänä avoimesti puhua areiolaisuudestaan eikä se olisi ongelma työn suhteen, koska tiedettä hän teki tieteellisellä metodilla.


      • " - - itse tieteen kehitys lopahti 1900-luvun alussa."

        Oletko tosissasi?


    • Uskovaiselle kun ei totuus riitä päämääräksi.

    • kuison

      Objektiivinen tiede vs. kretut on vielä yksinkertainen tilanne. Asia menee moninkertaisesti hankalammaksi kretuille jos tiedettä tehtäisiin jumaluskomukset edellä sillä silloin kretutieteilyillä olisi denialisminsa kohteena kymmeniä, jollei jopa satoja eri jumaluskomuksiin perustuvia tieteilyntekemisiä. Siinä sitä kallot kolisisivat yhteen kun nämä jumaluskomuspohjaiset tieteilyt ottaisivat mittaa toisistaan esittäen omaa totuuttaan ainoana oikeana. Todistelut olisivat varmaan samaa tasoa kuin tähänkin saakka kaikilla näillä jumaluskomustieteilyillä:, "Kun Minä ja Raamattu/Koraani/Veda-kirjat/joku muu teos sanovat että tämä on totuus niin tämä on totuus ja siihen pitää vaan uskoa..."

    • "Tietenkin jonkun mielestä voi olla hienoa mennä professorin paperit taskussa ja tohtorin hattu päässä helvetin tulijärveen, mutta kukaan järkevä tiedemies ei niin tee."

      Eipä tietenkään. Vain järjettömät ja epärehelliset ja omahyväiset ja tekopyhät uskovaisen irvikuvat joutuvat helvetin tulijärveen. Muistaakseni itse Jumala on ilmoittanut juurikin näillä palstoilla, että siellä on sinunkin loppusijoituspaikkasi ja että rehellisellä ateistilla ei ole pelättävää.

      • ilkimyksen.päivystys

        Kyllä, viikko sitten viimeksi:

        "Kuulehan Mark-bebis, käsityksesi rehellisyydestä on kauniisti sanoen roskaa. Harvoin olen tavannut yhtä epärehellisiä ja tekopyhiä ihmisiä kuin sinä olet. Olen jo useita kertoja sanonut sinulle, ettei sinua pelasta kadotukselta ja ikuiselta tulihelvetiltä enää mikään - ja sen tien olet sinä itse itsellesi valinnut."

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15279377/kreationismin-vaarat


    • räyhräyh2

      Jatka vain samaan tahtiin, vajaamielisen sammakon tasoinen ajattelija. Sinusta on suuri hyöty, tosin aivan toisin kuin tollouttasi luulet.

    • 57367y

      Voi helvetti! Mikä täällä haisee? No, sehän on tuo aloittajan tuotos. Vain Dork5 pystyy vääntämään tuollaisen egosentrisen pökäleen ruutuun kaikkien nähtäväksi.

    • AteistiVaan

      ”Uskovan ihmisen päämäärä on Jumalan valtakunta ja iankaikkinen elämä siellä. Hänen elämällään on tarkoitus ja se antaa hänelle mielekkyyden elämälle.”

      Tuo päämäärä tuo mieleen Heaven’s gate kultin, joka teki joukkoitsemurhan päästäkseen taivaaseen. Myös monet terroristit ajattelevat varmasti ansaitsevansa iänkaikkisen elämän paratiisissa räjäyttäessään itsensä palasiksi..

      Parasta olisi, jos kaikki arvostaisivat aidosti tätä elämää ja yrittäisivät tehdä siitä parhaan mahdollisen. Ne ketkä ottavat aidosti päämääräkseen paratiisiin pääsyn ovat vaarassa heittää elämänsä hukkaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      117
      3722
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1691
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1548
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1396
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1383
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      28
      1276
    7. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      964
    8. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      72
      933
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      119
      893
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      829
    Aihe