Hallinto-oikeus on hylännyt Hellanmaan viemäröinnin täytäntöönpanon kieltämisen. Jokohan nyt olisi päätös lainvoimainen.
Hellanmaan viemäri
Kirkonkyläänen
19747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jessssssssssssssss pian paskat kulkee lentäen hyvien ihmisten kylästä putkea pitkin......
Ei tullut koripallomestaruutta, mutta saimme jotain vielä parempaa. Kyllä nyt kelpaa lähettää pökäleitä kohti kirkonkylää.
Voi voi jos tuonne sattuu ryäkäisemään tekohampaansa, kyllä sinne tielle saapi siunata,
-eikä niinkuin ennen, jotta omasta kaivosta sai kahtella-
Sinulla mitään kaivoa ole... Odota nyt kunnes se valkoinen valtaistuin asennetaan. Tulet huomaamaan, että tämähän onkin mukava. Ei ole talvella kylmä, ei muita istunnolla samaan aikaan, kärpäset eivät kutita alapäässä, saat rauhassa kirjoitella tänne ettei tarvitse hävetä kun muut eivät tiedä mitä kirjoitat ja istuimessa täytyy painaa enteriä ennen kuin tavara lähtee viimeiselle matkalleen. 🚽
Tulvassa kaikki huuhdellaan taas Härmän pelloille.
3 sakokaivoa riittäköön haja-asutusalueella.
Siitä jätevesien puhdistuksesta Härmässä otetuissa näytteissä on havaittu huomattavia määriä kipulääkejäämiä. Ihmisten ja eläinten käyttämät lääkkeet kulkeutuvat jätevedenpuhdistamoiden kautta vesistöihin". kyllä kannattaa kaikki haja-asutusalueen jätevedetkin kerätä sellaiseen puhdistuslaitokseen, joka ei pysty puhdistamaan ja päästää jäämät suoraan vesistöihin. Perinteinen maasuodattamo saattais hallita tämänkin tilanteen, niinkuin ennen!!!
Kolikossa on kaksi puolta.
Puhdistamolta tulee juomakelpoista vettä. Avajaisissa herrat maistoivat sitä. 😝
Seisoi upeesti juomisen jälkeen kun vedessä oli paljon viagraa.
Minulla jöpötti älyttömästi kun Härmässä kävin vettä rannalta juomassa !
"Siitä jätevesien puhdistuksesta Härmässä otetuissa näytteissä on havaittu huomattavia määriä kipulääkejäämiä."
Mistäs tämä tieto on peräisin? Onko nämä tiedot jostain saatavissa?
Puhut muten asijaa, eikös ne mikroopit vai mitä piäniä elijöötä ne nyt olikaan, maasuodatin olisi niile ja niiden toiminnalle hyvä alusta. Määrät olisi pienemmät, kuin ne jumalattoman suuret määrät kuin kaikkipaskat kootaan samahan pikkahan. Olis meinaan tutkimisen paikka.
Uskoisin että ne lääkejäämät vesistöön tulee muualta kun Hellanmaasta !
Olkaa vain tyytyväisiä ja alistukaa siihen viemäriin !
Turha tässä nyt on esittää älyttömiä ajatuksia viemärin suhteen , ja imeytyskentästä jotka eivät kovin pitkään toimi, jokatapauksessa pitää ne hiekat ja murskeet vaihtaa, ja minne ne lääkejäämät sitten menee, tieten ongelmajätelaitokselle kovasta hinnasta !!!
Lääkkeen syöjät ehdotan, että pissatkaa ja kakkikaa suoraan luontoon, maahan, niin sinne ne imeytyy eikä pääse vesistöön !
Heh mikä ajatus Hellanmaan viemärin vastustajille !!!!!!!!!!!!!!
Tulevan putken mukana taitaa mennä muutakin kun paskaa.... yhden miehen lupaukset ja äänet.....
Maakuntavaaleissa nähdään, kuka Hellanmaan äänet vie. Kunnallisvaaleissa nähty sokea äänestys ei toistu.
– Adenovirus säilyy pidempään kuin norovirus, terveystarkastajat kertovat. Adenovirus voi säilyä vedessä useamman viikon.
THL yhdisti uimavedestä löytyneen adenoviruksen ihmisperäiseen jäteveteen, jota pääsi Kuortaneenjärveen huhtikuun lopussa, kun paineviemärin liitos petti. Vuotokohta saatiin korjattua maanantaina 14. toukokuuta. Korjaustöitä haittasi kevättulva, sillä irronnut liitos oli tulvaveden alla.
Lapualla on vittumaasta asua ja asioida virkamiesten kanssa.
Mikä siinä nyt sellaista on. Kerro esimerkki.
Mitä onko Lapualla virkamiehiäkin ??????????????????????