Hei,
Olen vastikään aloittanut Jehovan todistajien oppeja käsittelevän blogin.
Nyt ajatuksia Harmgedonista.
https://totuustotuudesta.blogspot.fi/2018/05/harmagedon-ihmiskunnan-historian-suurin.html
Olen vastikään aloittanut Jehovan todistajien oppeja käsittelevän blogin.
Nyt ajatuksia Harmgedonista.
https://totuustotuudesta.blogspot.fi/2018/05/harmagedon-ihmiskunnan-historian-suurin.html
Vastaukset 58
Vanhimmat
Kiitos,oli hyvä blogi. Jatka vain kirjoittamista.
Kun noita juttija vähänkin miettii, käsittää niiden mielettömyyden. JT-väki vain ei niin tee.
Siinä kun oli kuvia sen hallintoelimeen kuuluvan Löschin puheesta, niin missä ja milloin se tollasta on puhunut.
Todella järkyttävää puhetta, asia ahdistaa minua paljon, varsinkin lasten tappaminen.
Jehovan todistajat eivät kyllä tajua mistä on kysymys, jo pelkkä tappelun näkeminen kadulla tuntuu pahalta saati sitten miljardien ihmisten teloittaminen ja ruumiiden siivoileminen kaduilta.
Keskitysleiritouhua, Heil Jehova!
Heiljah! Sairas kultti todellakin.
Ilmeisesti Hawajin vierailullaan, esim alla olevan linkin takaa kuuluu tuo puhe:
https://www.youtube.com/watch?v=3-arfM0vLU4
Järkyttävää puhetta!
Blogissa on kuvia kaupungillisesta Harmagedonista, joita onkin usein ollut vartiotornissa.
Ne olivat varmasti mielessä sillä uutistenlukijallakin kun hän uutisoi New Yorkin pilvenpirtäjiin 11.9.2001 terroristien lennättämistä lentokoneista, ainoana silmin nähden onnellisena asiasta uutisoijana tv:ssä.
Nuolaisi vaikka ei ollut tipahtanut.
"+Jehovan+todistajat,+eli+noin+1%+väestöstä+selviytyy."
Onko+umpityhmiä+todella+noin+paljon?+
Ps.+Eipä+niitä+tolloja+ole+kuin+n.+7+milj.+Ja+maailman+väkimäärä+on+7+miljardia.+Eli+umpitolloja+on+noin+1+promille++(+1+‰).
Miten he voivat selviytyä 7 miljardista ruumiista? Varmaan kuumissa maissa luonto hoitaa ne nopeasti. mutta täällä pohjolassa maatuminen kestää vuosia. Mahtaa olla etovaa.
blogger 19.5.2018 10:33
<>Toki tiedän, että todistajien mukaan emme voi tietää ketkä kaikki selviytyvät, että Luoja näkee sydämen ja siten vain hän voi tuomita ihmiset.><
Todellisuudessa tiedämme Vt-opetuksesta, että ainoastaan jehovantodistajalla on mahdollisuus selviytyä, opetuksellinen raja kulkee jehovantodistajan saliuskottavuudessa. Viittaaminen jumalan ratkaisuun on Vt-seuran tapa loiventaa pähkähullua sanomaasa.
<>Onko todella tarpeen pelotella ihmisiä näin? Eikö Luoja haluaisi että häntä palvotaan rakkaudesta, ei pelosta? Jos rakkaudesta, miksi tämä pelottelu?><
Toinen pelottelee helvetintulella, kukin valitsee pelottelukeinonsa. Raamatun jumala on verenhimoinen tappaja, joka tarinoissa yltää melkoisiin suorituksiin, Saatana on niissä tarukisoissa pyhäkoulupoika.
<>•Iso osa maailmasta ei ole koskaan kuullutkaan "totuutta", isossa osassa maailmaa todistajien osuus on niin pieni, että on hyvin epätodennäköistä koskaan törmätä Jehovan todistajaan. Mitä heille tapahtuu harmagedonissa?><
Uppiniskaiset kuolevat siinä missä toimettomat jehovantodistajatkin, jo 1960-luvulta Vt-seura käänsi kelkkansa kun huomasi, ettei maailman kaikille oville tultaisi koskaan ehtimään. Se on helposti tulkittavissa raakalaismaisen opetuksen loivennus myyntikelpoisemmaksi.
<>•Maailmassa on tuhansia uskontoja, mielestäni on kohtuutonta pitää vastuullisena yksilöitä siitä, etteivät ole osanneet näistä kaikista päätyä oikeaan uskontoon sillä pienellä otannalla minkä jokaisesta näkevät. Mitä tapahtuu toisen uskonnon edustajalle, joka yhtä vilpittömästi ajattelee palvovansa tosi Jumalaa hänen vaatimallaan tavalla?><
Opillisesti osa jehovantodistajaksi itsensä ajattelevista kuolee ja kaikilla muilla on sama odote jos Vt-seuran opetuksen uskoo. Toki asiasta kannattaa huolestua vasta jos mahdollinen tosi uskonto olisi olemassa.
<>•Miksi aiemmin kuolleet saavat ylösnousemuksen, mutta viimeisinä päivinä eläneet ja siten harmagedonissa kuolleet eivät saa? Eikö ole epäoikeudenmukaista että se, mihin kohtaa ihmiskunnan historiaa olet syntynyt voi merkitä sinulle joko ikuista elämää tai ikuista kuolemaa?><
Raamatun tarinat ovat paimentolaiseeposta, oikeudenmukaisuuteen niissä ei pyritäkään. Orjuus on hyvä merkki siitä kuinka toisten alistaminen sopi kuvaan oikein hyvin ihan Jeesusta ja Paavalia myöten. Naisellakaan ei ollut samaa ihmisarvoa kuin miehellä. Miksi yleensä odottaa lättymaassa eläneiltä ikivanhoilta tarinaniskijöiltä oikeudenmukaisuutta.
<>•Miksi lapset kuolevat vanhempien mukana harmagedonissa? Tätä ei kirjallisuudessa suoraan sanota, mutta viitataan sen olevan todennäköistä.><
Tuossa suhteessa Vt-seura onkin kääntänyt takkiaan. Aiemmassa perheansio-opetuksessa lapset menivät vanhempiensa mukana (w60 Jan. 15 p. 55).
<>Jos Jumala on rakkaus...><
Niin, jos jumala on olemassa?
<>...eikö hän pysty toteuttamaan kaiken pahuuden loppua muuten kuin julmalla ja järkyttävällä tavalla, jossa henkensä menettäneet kärsivät, pelkäävät ja mahdollisesti heidän lihansa mätänee heidän vielä elossa ollessaan?><
Jos jumala oli paimentolaisille massateurastaja jo ennen monoteististä vaihetta, niin mikä paimentolaisten ajatuksissa olisi aiheuttanut tyylilajin muutoksen monoteismin omaksuessaan? Raamattu heijastaa kirjoittajiensa mielenlaatua,
<>Jos hänen tarkoituksensa täyttyminen vaatii muiden kuin Jehovan todistajien kuolemaa, eikö sen voisi toteuttaa rakkaudellisemmin?><
Ainoastaan Vt-seura odottelee muiden kuin jehovantodistajien tuhoamista, kilpailijoiden tehtäväksi jää sitten jehovantodistajien tuhoamisen odottelu. Ei se sen monimutkaisempaa kulttirintamalla ole.
Hyvätasoista pohdiskelevaa kirjoitusta blogissa. Aivojen hienopesun jälkeen tulee linkous.
Kaikella kunnioituksella JT-ihmisiä kohtaan, liike on ´mind control´- mielenhallintaa ihmisopeilla.
Nykynuoria ei saada tällaisen maailman sisään ja jos saadaan on riski syrjäytyä. Mielenterveyden kannalta painostava sanoma ja muut ihmis säädökset ovat huonoja indikaattoreita.
Hasta_luego 19.5.2018 14:54
"Todellisuudessa tiedämme Vt-opetuksesta, että ainoastaan jehovantodistajalla on mahdollisuus selviytyä, opetuksellinen raja kulkee jehovantodistajan saliuskottavuudessa. Viittaaminen jumalan ratkaisuun on Vt-seuran tapa loiventaa pähkähullua sanomaasa."
Tuossa on se ero "meikäläisten kesken" ja värväämistyössä juteltavan version välillä.
Värvätessä ei saa paljastaa että vain lahkossa selviää.
Sitten vielä on niin, että lahko ei takaa pelastusta.
Lahko opettaa, että omia pelastumismahdollisuuksiaan voi lisätä olemalla enemmän lahkouskollinen, tekemällä enemmän lahkon värväystyötä, antamalla enemmän rahaa lahkon lahjalaatikkoon, olemalla lahkolle tottelevaisempi.
kurikanaides 20.5.2018 12:46
<>Tuossa on se ero "meikäläisten kesken" ja värväämistyössä juteltavan version välillä.
Värvätessä ei saa paljastaa että vain lahkossa selviää.><
Oletetulle tietämättömälle valehteluahan se on, ainakin viimeistään silloin kun kiertelyn (joka jo osoitti mistä on kyse) ja kolmen tarkentavan kysymyksen jälkeen jehovantodistaja kiisti tuon Vt-opetuksen olemassa olon. Ei kyllä terävin tyyppi seurakunnassa kun ei mun tarkentavista kysymyksistä haistanut mitään., vaikka olin jo aiemmin tuonut esille UN/DPI/NGO-liitännäisjäsenyyden, johon jt vastasi (kohottaen Raamattunsa olkansa korkeudelle), ettei ota ohjeita hallintoelimeltä, vaan ottaa ohjeet Raamatusta.
Oletetuille tietämättömille valehtelu on edelleen ilmeisen arkista toimintaa jehovantodistajille. Tekisivät kynällä kenttää, niin ei tarvitsisi valehdellen kerätä pelastustunteja. Mä olin sen verran uunotettu, ettei kynätunnit tulleet mieleen. Harvinaisiakin olivat yhden 1960-luvun tapauksen tiedän, jossa tuttu tr teki jonkin aikaa kenttää kynällä. No olihan ainakin pois pahanteosta.
<>Sitten vielä on niin, että lahko ei takaa pelastusta. <>
Edes Pelastusarmeija ei pelasta, pelastus tulee Pelastuslaitokselta..
<>Lahko opettaa, että omia pelastumismahdollisuuksiaan voi lisätä olemalla enemmän lahkouskollinen, tekemällä enemmän lahkon värväystyötä, antamalla enemmän rahaa lahkon lahjalaatikkoon, olemalla lahkolle tottelevaisempi. ><
Millaista muuta ohjeistusta kultilta voisi edes odottaa.
Koska opin mukaan vain JT: t selviävät harmasta, niin onko kukaan laskenut montako ruumista jokaisen JT:n on haudattava keskimäärin. Tietäisi porukka vähän varautua.
Enkö voisi päästä jonnekin parempaan paikkaan kuoleman jälkeen. En jaksa tulla tänne paratiisiin ruumiita siivoamaan ja taloja rakentamaan. En jaksa. Eikö mitään parempaa ole tarjota kuin elämää aineellisesti maailmassa.
Noin 1000.
Jos hautaat kaksi päivässä on se noin 20 vuotta pelkkää hautaamista. Jos neljä päivässä 10 vuotta.
Sen lisäksi on kuolleita eläimiäkin siellä täällä ja saatika raunioituneet suurkaupungit. Pitäähän nekin siivota.
Joten ei taida olla tietoa ensimmäisen 1000 vuoden aikana paljoakaan "oman viini ja viikunapuun alla" istuskelua, saatika leijonan rapsuttelua.
Suurempi ongelma on se kun pitäisi vähitellen muuttua täydelliseksi.
Synnintekijä kuitenkin joutuu tuomittavaksi 100 vuotiaana ja kukapa sitä syntiä ei ainakin aluksi tekisi?
Ylösnousemuksen saaneetkaan eivät mene naimisiin ja siksi he ovat ilman naista/miestä. Onnistuuko?
Eihän sitä täydellisiä olla kun vasta 1000 vuoden lopulla.
Joten loppupeleissä taitaa olla niin että JT oppien mukaan ei monikaan selviä täydellisyyteen asti vaan saa kiven päähänsä 100 vuotiaana.
kannattaafuntsia 29.5.2018 9:05
<>Sen lisäksi on kuolleita eläimiäkin siellä täällä ja saatika raunioituneet suurkaupungit. Pitäähän nekin siivota.><
Niin ja lisäksi menee seitsemän (Vt-seuran mukaan kyllä kuvaannollista) vuotta kun sytytellään ja tehdään tulia nykyaikaisista sotavarusteista, eli pienistä kilvistä ja suurista kilvistä, jousista ja nuolista ja käsikartuista ja pistokeihäistä, ja niistä sytytellään tulia seitsemän vuotta. Eikä sinä aikana kanneta risuja kedolta eikä koota polttopuita metsistä, sillä sotavarusteista sytytellään kaiken aikaa tulia. Näin siis Hesen, sen Raamatun väärän profeetan mukaan (39:9, 10).
Harmahan on täsmätuho! Eivät kaupungit raunioidu, vaan jäljelle jäävät jiiteet saavat valita itselleen uuden asunnot mieleisistään rakennuksista. Varmaan ovat palatsit ja kartanot etusijalla.
Miten sitten vesihuolto. lämmitys. puhtaanapito hoidetaan, on aikamoinen haaste. Varsinkin, kun 7 miljardia vainajaa lojuu ympäri koko maapallon. Ei ihme, että asiaan on kaavailtu tuhat vuotta.
Olen vain miettinyt, mitä sitten kun on eletty esim. 982 vuotta. Kauhu tulevasta vie varmasti järjen. Kun tuhat tulee täyteen, mitä seuraa?
"Harmahan on täsmätuho!"
-Mutta myös haudasta nousevat ne jotka nousevat, hautuumaalla.
Lahkolaiset ovat odottamassa ja halaamassa.
Vartiotornitoimitus on osannut piirtää piirroksenkin tapahtumasta.
Huomiota kiinnitti että haudasta noustaan pukeutuneina piirtämishetken muodin mukaiseen vaatetukseen.
Vaatetushan pruukaa olla maailmallisten ihmisten suunnittelemaa muotia.
Luk 19:12->" Hän sanoi näin:
"Eräs jalosukuinen mies lähti matkalle kaukaiseen maahan saadakseen itsellensä kuninkuuden
ja sitten palatakseen.
Ja hän kutsui luoksensa kymmenen palvelijaansa,
antoi heille kymmenen leiviskää
ja sanoi heille:
'Asioikaa näillä,
kunnes minä tulen.'
Mutta hänen kansalaisensa [Juutalaiset] vihasivat häntä
ja lähettivät lähettiläät hänen jälkeensä sanomaan:
'Emme tahdo tätä kuninkaaksemme.'
Ja saatuansa kuninkuuden ja palattuansa hän käski kutsua eteensä ne palvelijat, joille hän oli antanut rahat, saadakseen tietää, mitä kukin oli asioimisellaan ansainnut.
19:16 Niin ensimmäinen tuli esiin ja sanoi: 'Herra, sinun leiviskäsi on tuottanut kymmenen leiviskää.'
19:17 Ja hän sanoi hänelle: 'Hyvä on, sinä hyvä palvelija; koska vähimmässä olet ollut uskollinen, niin saat vallita kymmentä kaupunkia.'
19:18 Ja toinen tuli ja sanoi: 'Herra, sinun leiviskäsi on tuottanut viisi leiviskää.'
19:19 Niin hän sanoi tällekin: 'Sinä, vallitse sinä viittä kaupunkia.'
Vielä tuli yksi
ja sanoi:
'Herra,
katso,
tässä on sinun leiviskäsi,
jota olen säilyttänyt liinasessa.
Sillä minä pelkäsin sinua,
koska olet ankara mies:
sinä otat,
mitä et ole talteen pannut,
ja leikkaat,
mitä et ole kylvänyt.'
Hän sanoi hänelle:
'Oman sanasi mukaan minä sinut tuomitsen,
sinä paha palvelija.
Sinä tiesit minut ankaraksi mieheksi,
joka otan,
mitä en ole talteen pannut,
ja leikkaan,
mitä en ole kylvänyt;
miksi et siis antanut rahojani rahanvaihtajan pöytään,
että minä tultuani olisin saanut periä ne korkoineen?'
Ja hän sanoi vieressä seisoville:
'Ottakaa häneltä pois se leiviskä
ja antakaa sille,
jolla on kymmenen leiviskää.'
- Niin he sanoivat hänelle:
'Herra,
hänellä on jo kymmenen leiviskää.' -
'Minä sanon teille:
jokaiselle,
jolla on,
annetaan;
mutta jolla ei ole,
siltä otetaan pois sekin,
mikä hänellä on.
Mutta viholliseni,
jotka
eivät
tahtoneet
minua
kuninkaaksensa,
tuokaa
tänne
ja
teloittakaa
minun
edessäni.'"
Psa 83 ja Jooel 3:me näitä kansoja vastaan Jeesus tulee sotimaan tulemuksensa päivänä sekä tietenkin kaikkia niitä vastaan jotka boikotoivat ja sortavat Israelia.
Ei kannata kuitenkaan sitten valittaa, ettei ole varoitettu. Ketään ei pakoteta uskomaan. Ei Jumalakaan tee niin.
Tässä lainaan Hesekieliä, luku 33 kertoo, miten varoitusta annetaan ja vastuu jää kuulijalle. Sen voi ottaa tai hylätä. Pelastussanomasta on kuitenkin on kysymys. Psalmit 37. luku osoittaa, että "nöyrät perivät maan." Ylpeille sitä ei luvatakaan.
Kaikki kansat ovat samassa asemassa, Israel myös.
Selvät varoitukset annetaan Raamatussa ja asiasta kerrotaan hyvinkin yksityiskohtaisesti, siihen uskominen ja tiedon hankkiminen on oma vastuu. Luukas 21:34 varoittaa liiasta itsevarmuudesta ja huonosta asenteesta. Sanomaa on saatu kuulla jo vuosikymmeniä, joten sen kuulemiseen on annettu mahdollisuus.
vastuu jää kuulijalle.
-Kyllä vastuuta pitäisi ottaa puhujankin. Jt:tkin levittävät raamattuun perustumattomia oppeja esim 1914 ja monia muita. Velvollisuus on selvittää totuus näistä viimeistään siinä vaiheessa kun toisia lähdetään käännyttämään. Tietämättömyys ja pelko, siinä on ne syyt miksi näitä juttuja levitetään ja miksi niihin uskotaan.
Se ei ole oikein että asioita perustellaan vain pelolla ja varoittamisella, täytyy esittää jotain edes vähän vakuuttavampaa, muuten se ei riitä. Niin koita perustella edes joku muu asia edes jotenkin? Mun asenteessa ei ole mitään vikaa, jonkinlaista näyttöä on pakko saada asioiden tueksi.
eioleoikein 30.5.2018 5:01
"Se ei ole oikein että asioita perustellaan vain pelolla ja varoittamisella, täytyy esittää jotain edes vähän vakuuttavampaa"
Niin.
Vartiotorniuskonnon valtakunnansalilaitoksella (ovat kieltäneet sanomasta sitä kirkoksi) alleviivataan vartiotornia. siitä yksi viittaaja saa lukeakseen kysymyksenä numeroidun sivun alareunasta. Toinen viittaaja saa vastauksena lukea samalla numerolla numeroidun lauseen itse sivulta. (hänen tulisi mielellään näyttää tärkeältä ja viisaalta lukiessaan).
Mutta se 1914 oli lahkohistoriassa ensinnä siirretty vuosi 1874, jolloin vartiotorni kirjoitti Jeesusken palanneen. Ensi merkitys vuodelle 1914 oli maailmanloppu. 1940 -luvulla sille annettiin Jeesuksen paluun merkitys.
(Vartiotorniuskonnossa vuodesta 1914 kiinni pitäminen on merkinnyt sukupolvi -käsitteen ajallisen pituuden kasvattamista ajan kulessa. Välillä kahdeksi sukupolveksi, sitten muuttuen, sanoisiko epämääräissukupolveksi.
Vartiotorniuskonto riippuu siitä, mitä vartiotornia luet.
neljäneljäysiviis 29.5.2018 11:05
<>Ei kannata kuitenkaan sitten valittaa, ettei ole varoitettu.><
Tuo on niin totta, niin totta. Vt-seura ei ole koskaan vastannut puheistaan tai ottanut niistä opiksi, joten valittaminen ei ole koskaan kannattanut Vt-seuran histortian aikana.
<> Ketään ei pakoteta uskomaan.><
Ehkä painostaminen on täsmällisempi sana kun ajatellaan jt-lastenkasvatusta.
<> Ei Jumalakaan tee niin. ><
Olen samaa mieltä, koska jumalasta ei ole näyttöä.
<>Tässä lainaan Hesekieliä, luku 33 kertoo, miten varoitusta annetaan ja vastuu jää kuulijalle. ><
Hesekiel oli raamatun oman mittapuun mukaan väärä profeetta, joten vastuu on todella kuulijalla tai lukijalla. Hesen tunnetuimmat mokat olivat Tyroksen ikiaikainen autioittaminen sekä Egyptin 40-vuotinen täydellinen autioitus.
<>Pelastussanomasta on kuitenkin on kysymys...><
Näinhän se on kaikissa uskonnoissa se porkkana.
<> Luukas 21:34 varoittaa liiasta itsevarmuudesta ja huonosta asenteesta. ><
Ja samainen Luukas antaa selvän ajallisen takarajan, jonka jälkeen on ollut aivan turha piiskata kuollutta hevosta:
"Mutta minä sanon teille totuudenmukaisesti: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Jumalan valtakunnan." (Luuk. 9:27 UMK)
"Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki tapahtuu." (Luuk. 21:32 UMK)
<>Sanomaa on saatu kuulla jo vuosikymmeniä, joten sen kuulemiseen on annettu mahdollisuus. ><
Raamatun mukaan Jeesuksen kehottama saarnaaminen suoritettiin loppuun jo ajanlaskumme ensimmäisellä vuosisadalla:
”...edellyttäen tietysti, että pysytte uskossa, perustukselle laskettuina ja vakaina, horjahtamatta pois sen hyvän uutisen toivosta, jonka olette kuulleet ja jota on saarnattu kaikessa luomakunnassa, joka taivaan alla on. Tämän hyvän uutisen palvelijaksi minä, Paavali, olen tullut.” (Kol. 1:23 UMK)
Nykyinen julistaminen on kultin tapa pitää jehovantodistajat kiireisenä ja tuntea olevansa tärkeitä. Saarnaamalla todistaja kerryttää täysin katteettomia pelastuspisteitä.
Todellisuudessahan Jehovan todistajat ostavat saarnaamisella vain omaa pelastustaan, samalla kun kylvävät siinä samalla muille tuhoa. Jos nimittäin ihminen ei ota vastaan todistajien sanomaa, tämä kuolee harmagedonissa, mutta jos tämä ei olisi koskaan kuullut koko asiasta, hänellä olisi mahdollisuus päästä paratiisiin.
Jehovan todistajien "hyvä uutinen" on todellisuudessa heidän oppinsakin mukaan tuhon sanomaa. Koska vain todella harva haksahtaa yhdysvaltalaisen lahkon sanomaan.
Jonkunhan siitä on kerrottava, niinkuin Jeesus kehoitti Matt 24:14. Uutinen on hyvä, koska se puhuu valtakunnasta, joka tuo korjauksen maata koskeviin ongelmiin (niitähän on)
En minä ainakaan halua elää ikuisesti tällaisessa maailmassa, jossa on epäoikeudenmukaisuutta, sotia, rikollisuutta maan saastuttamista elinkelvottomaksi, ja sairauksia, jotka kiduttavat ihmisiä hengiltä. Onko se jonkun mielestä houkuttelevaa? Jos kerrotaan, että se tulee loppumaan, eikö se kiinnosta. Ei taida.
Harmagedonista varoitetaan, jotta siitä voisi säilyä elossa. Ei sillä uhkailla, mutta Raamattu puhuu siitä sotana sotien lopettamiseksi.
Nooakin kertoi lähestyvästä vedenpaisumuksesta, mutta ihmiset naureskelivat hänen puheelleen ja arkin rakentamiselle. Nooan tottelevaisuus palkittiin.
Naureskella ja pilkata voi nytkin, se on jokaisen itse ratkaistavissa.
Lootiakin kehoitettiin pakenemaan Sodomasta. Jumala antaa aina varoituksen, ennekuin hän toteuttaa tuhon. Ja Harmagedonin taistelusta kerrotaan Raamatussa ja osoitetaan, että kuolleita tulee olemaan paljon, mutta siitä ei voi syyttää Jumalaa, eikä siitä varoittajia, koska kaikille annetaan sama mahdollisuus. Jumalan tahtohan on, ettei kukaan kuolisi, koska hän rakastaa ihmisiä. Ratkaisu jää jokaiselle ihmiselle, miten suhtautuu varoitukseen.
Valppauteen ja valveillaoloon kehoitetaan monessa paikassa Raamattua.
Enkä minä haluaisi elää maassa päivääkään jossa dominoisivat jehovan todistajat.
Määräisivät karttamaan, suojelemaan pedofileja, kieltäytymään verensiirroista onnettomuustilanteissa, elämään selibaatissa ja palvomaan epäjumalaa nimeltä järjestö.
Ei kiitos. Pidä hyvänäsi.
pysyvalveilla 31.5.2018 13:06
"Jonkunhan siitä on kerrottava, niinkuin Jeesus kehoitti Matt 24:14. "
-Vartiotornisi valehtelee. 24:14 ei ole kehoitus. 24:14 "Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan kaikkialle maailmaan, kaikille kansoille todistukseksi, ja sitten tulee loppu"
-Se on siis toteamus. Moni hurskas ihminen on sanonut, ettei koe kutsumusta lähetystyöhön. Moni tuntee kutsumusta auttaa lahkolaisia, koska heidän asemansa ja kohtalonsa on riipaiseva,
Ilm. 20:10.
"En minä ainakaan halua elää ikuisesti tällaisessa maailmassa, jossa on epäoikeudenmukaisuutta, sotia, rikollisuutta maan saastuttamista elinkelvottomaksi, ja sairauksia"
-Lahkosi tuottaa Uskontojen uhrien tuki ry:n suurimman asiakasryhmän. Jättää lapsiuhrit yksin mutta puolustaa heitä hyväksikäyttäneitä pedofiileja viranomaisia vastaan.
Vartiotorni on väärentänyt Raamatun. Oppinut Barclayn lausunnon törkeästä väärennöksestä se on edelleen väärentänyt muotoon, että Barclay muka kahuisi väärennöstä. Katso Turusesta
pysyvalveilla 31.5.2018 13:06
"Jonkunhan siitä on kerrottava, niinkuin Jeesus kehoitti Matt 24:14. "
-Vartiotornisi valehtelee. 24:14 ei ole kehoitus. 24:14 "Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan kaikkialle maailmaan, kaikille kansoille todistukseksi, ja sitten tulee loppu"
-Se on siis toteamus. Moni hurskas ihminen on sanonut, ettei koe kutsumusta lähetystyöhön. Moni tuntee kutsumusta auttaa lahkolaisia, koska heidän asemansa ja kohtalonsa on riipaiseva,
Ilm. 20:10.
"En minä ainakaan halua elää ikuisesti tällaisessa maailmassa, jossa on epäoikeudenmukaisuutta, sotia, rikollisuutta maan saastuttamista elinkelvottomaksi, ja sairauksia"
-Lahkosi tuottaa Uskontojen uhrien tuki ry:n suurimman asiakasryhmän. Jättää lapsiuhrit yksin mutta puolustaa heitä hyväksikäyttäneitä pedofiileja viranomaisia vastaan.
Vartiotorni on väärentänyt Raamatun. Oppinut Barclayn lausunnon törkeästä väärennöksestä se on edelleen väärentänyt muotoon, että Barclay muka kahuisi väärennöstä. Katso Turusesta
pysyvalveilla 31.5.2018 13:06
"Jonkunhan siitä on kerrottava, niinkuin Jeesus kehoitti Matt 24:14. "
-Vartiotornisi valehtelee. 24:14 ei ole kehoitus. 24:14 "Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan kaikkialle maailmaan, kaikille kansoille todistukseksi, ja sitten tulee loppu"
-Se on siis toteamus. Moni hurskas ihminen on sanonut, ettei koe kutsumusta lähetystyöhön. Moni tuntee kutsumusta auttaa lahkolaisia, koska heidän asemansa ja kohtalonsa on riipaiseva,
Ilm. 20:10.
"En minä ainakaan halua elää ikuisesti tällaisessa maailmassa, jossa on epäoikeudenmukaisuutta, sotia, rikollisuutta maan saastuttamista elinkelvottomaksi, ja sairauksia"
-Lahkosi tuottaa Uskontojen uhrien tuki ry:n suurimman asiakasryhmän. Jättää lapsiuhrit yksin mutta puolustaa heitä hyväksikäyttäneitä pedofiileja viranomaisia vastaan.
Vartiotorni on väärentänyt Raamatun. Oppinut Barclayn lausunnon törkeästä väärennöksestä se on edelleen väärentänyt muotoon, että Barclay muka kahuisi väärennöstä. Katso Turusesta
pysyvalveilla 31.5.2018 13:06
<>Jonkunhan siitä on kerrottava, niinkuin Jeesus kehoitti Matt 24:14.><
Jos Raamattuun on luottaminen, niin Paavali hoiti Jeesuksen kehotuksen jo kaksi vuosituhatta sitten:
”...edellyttäen tietysti, että pysytte uskossa, perustukselle laskettuina ja vakaina, horjahtamatta pois sen hyvän uutisen toivosta, jonka olette kuulleet ja jota on saarnattu kaikessa luomakunnassa, joka taivaan alla on. Tämän hyvän uutisen palvelijaksi minä, Paavali, olen tullut.” (Kol. 1:23 UMK)
Jos taas luotat hallintoelimeen, niin voit unohtaa Raamatun.
<> Uutinen on hyvä, koska se puhuu valtakunnasta, joka tuo korjauksen maata koskeviin ongelmiin (niitähän on)><
Siinä vaan kävi niin, että Raamatun mukaan Paavali hoiti osuutensa, mutta Jeesus petti Paavalin ja muut seuraajansa. Jos sitten luotat hallintoelimeen, niin Raamattu ei koske sinua.
Mikä kohta sinulla jäi tästä tajuamatta?
"Todellisuudessahan Jehovan todistajat ostavat saarnaamisella vain omaa pelastustaan, samalla kun kylvävät siinä samalla muille tuhoa. Jos nimittäin ihminen ei ota vastaan todistajien sanomaa, tämä kuolee harmagedonissa, mutta jos tämä ei olisi koskaan kuullut koko asiasta, hänellä olisi mahdollisuus päästä paratiisiin.
Jehovan todistajien "hyvä uutinen" on todellisuudessa heidän oppinsakin mukaan tuhon sanomaa. Koska vain todella harva haksahtaa yhdysvaltalaisen lahkon sanomaan."
pysyvalveilla 31.5.2018 13:06
"Jonkunhan siitä on kerrottava, niinkuin Jeesus kehoitti Matt 24:14. "
-Vartiotornisi valehtelee. 24:14 ei ole kehoitus. 24:14 "Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan kaikkialle maailmaan, kaikille kansoille todistukseksi, ja sitten tulee loppu"
-Se on siis toteamus. Moni hurskas ihminen on sanonut, ettei koe kutsumusta lähetystyöhön. Moni tuntee kutsumusta auttaa lahkolaisia, koska heidän asemansa ja kohtalonsa on riipaiseva,
Ilm. 20:10.
"En minä ainakaan halua elää ikuisesti tällaisessa maailmassa, jossa on epäoikeudenmukaisuutta, sotia, rikollisuutta maan saastuttamista elinkelvottomaksi, ja sairauksia"
-Lahkosi tuottaa Uskontojen uhrien tuki ry:n suurimman asiakasryhmän. Jättää lapsiuhrit yksin mutta puolustaa heitä hyväksikäyttäneitä pedofiileja viranomaisia vastaan.
Vartiotorni on väärentänyt Raamatun. Oppinut Barclayn lausunnon törkeästä väärennöksestä se on edelleen väärentänyt muotoon, että Barclay muka kahuisi väärennöstä. Katso Turusesta
pysyvalveilla 31.5.2018 13:06
"Jonkunhan siitä on kerrottava, niinkuin Jeesus kehoitti Matt 24:14. "
-Vartiotornisi valehtelee. 24:14 ei ole kehoitus. 24:14 "Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan kaikkialle maailmaan, kaikille kansoille todistukseksi, ja sitten tulee loppu"
-Se on siis toteamus. Moni hurskas ihminen on sanonut, ettei koe kutsumusta lähetystyöhön. Moni tuntee kutsumusta auttaa lahkolaisia, koska heidän asemansa ja kohtalonsa on riipaiseva,
Ilm. 20:10.
"En minä ainakaan halua elää ikuisesti tällaisessa maailmassa, jossa on epäoikeudenmukaisuutta, sotia, rikollisuutta maan saastuttamista elinkelvottomaksi, ja sairauksia"
-Lahkosi tuottaa Uskontojen uhrien tuki ry:n suurimman asiakasryhmän. Jättää lapsiuhrit yksin mutta puolustaa heitä hyväksikäyttäneitä pedofiileja viranomaisia vastaan.
Vartiotorni on väärentänyt Raamatun. Oppinut Barclayn lausunnon törkeästä väärennöksestä se on edelleen väärentänyt muotoon, että Barclay muka kahuisi väärennöstä. Katso Turusesta
Taisi tulla ähky Turusen opetuslapselle.
Tämä Turusen kirja olisi jehovantodistaja järjestölle kauhuskenaario.
Jos jehovantodistajat pakotettaisiin tutkimaan koko kirja läpi kokouksissaan vartiotorni sijaan, olisi jäsenmäärä 3kk:ssa tippunut 8 miljoonasta 144.000 tuhanteen.
Tällaisia kirjoittelijoita on tullut ja mennyt, niiden yritykset ovat painuneet unholaan. Emme anna arvoa sellaisille, koska olemme vakuuttuneita siitä viisaasta opetuksesta, jota saamme, emmekä seuraa minkään ihmisen omia puolueellisia näkökantoja. Monet ovat päässeet juuri sellaisesta eroon, emmekä halua palata vääriin opetuksiin.
Aika yksinkertaista mielikuvituskirjoittelua. Lähentelee ihmispalvontaa.
Ihmetyttää tämä jatkuva Turusen mainostaminen. Ajatteleeko kirjoittaja, että hän jokin yliluonnollinen profeetta ja kaikkien täytyisi liittyä Patmos-seurakuntaan. Se on koettu, joten ei kiitos.
Siitäkin voisi kirjoittaa kirjan, jos alentuisi samanlaiseen tekoon.
reaalia 31.5.2018 20:42
<>Tällaisia kirjoittelijoita on tullut ja mennyt, niiden yritykset ovat painuneet unholaan.><
Näin se meni ennen internettiä, esimerkiksi Suomessa jäsenmäärä on samalla tasolla kuin Internetin alkuaikoina, syitä on toki muitakin, kuten 1995-oppimuutos ja sen jälkeiset oppimuutokset.
<> Emme anna arvoa sellaisille, koska olemme vakuuttuneita siitä viisaasta opetuksesta, jota saamme...><
Arvoa antamattomuus johtuu siitä, että hallintoelimen kannan mukaan ei tule koetella omaa uskoa muulla kuin Vt-seuran materiaalilla. Opetus perustuu kehäpäättelyyn - Vt-opetus totuus, koska asia osoitetaan Vt-materiaalissa.
<>...emmekä seuraa minkään ihmisen omia puolueellisia näkökantoja.><
Tuo on totta, jehovantodistaja seuraa miesryhmän valheellisia selittelyjä.
<>Aika yksinkertaista mielikuvituskirjoittelua.><
Turusen molemmat versiot ovat kaksijakoisia, Vt-seuran menoa kuvaava osuus on käytännössä virheetöntä, loppuosuus onkin sitten uskonnollista lyriikkaa, joka kilpailee samassa sarjassa kuin Vt-seura.
<> Lähentelee ihmispalvontaa. <>
Hallintoelimen palvonta ei ole koskaan ollut vierasta jehovantodistajille, onhan hallintoelin jehovantodistajan jumala.
Entäs Hasta luego, kuka muu kuin oma itsesi ansaitsee palvontasi?
Palvonta ja kunnioitus ei ole sama asia. Palvonnan ansaitsee vain Jumala, mutta kunnioittaa voi myös epätäydellisiä ihmisiä, joiden välityksellä saa korvaamatonta opetusta, joka tulee kuitenkin Jumalalta. Hän ei puhu meille suoraan vaan auttaa henkensä avulla ymmärtämään sanaansa. Seurakunnan pää Jeesus ohjailee toimintaa. Hän on asettanut välikappaleen tiedon viemiseen Matt: 24: 45. Luotamme kahteen kaikkeuden mahtavimpaan persoonaan ja siihen, että he toimivat oikeaan aikaan niiden hyväksi, jotka panevat luottamuksensa heihin. Sananlaskut 3:5. Jos luottaa vain ihmisen kykyyn, se loppuu vähintään silloin kun tuo ihminen palaa jälleen tomuksi, josta Jumala hänet teki. Tarvitaan korkeampaa ohjausta.
reaalia 31.5.2018 22:22
<>Entäs Hasta luego, kuka muu kuin oma itsesi ansaitsee palvontasi? ><
Minusta on uskonnollinen ja muu palvonta kaukana molempiin suuntiin. Kuinka on itsesi kanssa kun nyt kirjoittajan henkilö kiinnostaa?
<>Palvonta ja kunnioitus ei ole sama asia. Palvonnan ansaitsee vain Jumala, mutta kunnioittaa voi myös epätäydellisiä ihmisiä, joiden välityksellä saa korvaamatonta opetusta, joka tulee kuitenkin Jumalalta.><
Jos viittaat hallintoelimeen, niin olet auttamattomasti väärässä, jos lisäksi viittaat jumalaan, niin jumalan olemassaolon todistelutaakka on sinulla.
Siihen asti kun osoitat jumalan olemassaolon on lähdettävä siitä, että hallintoelin valehtelee ja raiskaa Raamattua mennen tullen ja siinä välissäkin. Asia on helppo osoittaa vaikka jo sukupolviopilla ja vuoteen 1914 liitetyillä raamatullisuusväitteillä. Jos tuollainen epärehellisyys ansaitsee jonkun kunnioituksen tai palvonnan, niin ei siinä mitään juridisesti tuomittavaa tunnu olevan, moraali on sitten erikseen. Moraalia tosin uskonnollisissa kulteissa kunnioiteta.
<>Hän ei puhu meille suoraan vaan auttaa henkensä avulla ymmärtämään sanaansa. ><
Eikun vaan olemassaolon perusteluja kehiin, jatketaan sitten.
<>Seurakunnan pää Jeesus ohjailee toimintaa.><
Siis sama Raamatun Jeesus, joka petti Paavalin ja monet muut paluulupauksellaan?
<> Hän on asettanut välikappaleen tiedon viemiseen Matt: 24: 45.><
Siis seuraajansa pettänyt Jeesus on kuitenkin toiminut ja asettanut jonkun tahon tiedon viemiseen, vaikka Jeesuksen pettämä Paavali oli vienyt tiedon kaikkialle niin valmiiksi, että Jeesuksen ei olisi tarvinnut muuta kuin palata lupauksensa mukaisesti:
”...edellyttäen tietysti, että pysytte uskossa, perustukselle laskettuina ja vakaina, horjahtamatta pois sen hyvän uutisen toivosta, jonka olette kuulleet ja jota on saarnattu kaikessa luomakunnassa, joka taivaan alla on. Tämän hyvän uutisen palvelijaksi minä, Paavali, olen tullut.” (Kol. 1:23 UMK)
Kerro tarkemmin tuosta asettamisesta, paitsi jos se liittyi aiemmin Vt-seuran esittämään vuoteen 1918 ja myöhemmin esittämään vuoteen 1919. Noilla Vt-seuran väitteillä kun ei ole pienintäkään yhteistä Raamatun kanssa, koska ne pohjaavat väitettyyn vuoden 1914 raamatullisuuteen.
Jos sitten varta vasten haluat puoltaa vuoden 1914 raamatullisuutta, niin ilmaise se, niin lähdemme käsittelemään sitä erikseen.
Tuskin on tarpeen. Saat jatkaa elämääsi epäilyjesi kanssa. Minusta se olisi ikävää. Kuka tahansa sen sinulle todistelisi, tuskin uskoisit. Ajan tuhlausta. Kantamme saat varmaan selville, jos haluat. Senverran tietoa on tarjolla.
reaalia 1.6.2018 0:10
<>Tuskin on tarpeen.><
Niin, kyllä minä kuuntelen kritiikkiä kunhan sitä annetaan. Jehovantodistajille asioista keskustelu ei sovi sellaisen kanssa, joka tuntee Vt-seuran menon liian hyvin. Raamatullahan ei ole merkitystä jehovantodistajuudessa:
”...olkaa aina valmiit puolustautumaan jokaisen edessä, joka vaatii teiltä teissä olevan toivon perustetta, mutta tehkää se lempeämielisesti ja osoittaen syvää kunnioitusta.” (1. Pietarin kirje 3:15 UMK)
Vaan jumalanne hallintoelimen ohjeena on tällainen:
”Kun uskonkäsityksemme asetetaan kyseenalaisiksi, meidän tulee jäljitellä Jeesusta siten, että olemme ”aina valmiit puolustautumaan – – mutta teemme sen lempeämielisesti ja osoittaen syvää kunnioitusta” (1. Piet. 3:15).” (Vartiotorni 15. kesäkuuta 2008 sivu 15)
<> Saat jatkaa elämääsi epäilyjesi kanssa. Minusta se olisi ikävää.><
Turhaan ikävöit, minulla ei ole epäilyjä, vaan perusteltuja käsityksiä, joita yksikään jehovantodistajaksi mieltämäni ei halua käsitellä. Ja sinä liityit juuri joukkoon. Olen jo yli vuosikymmen sitten sanonut palaavani salille jos joku osoittaa vuoden 1914 raamatulliseksi, yksikään ei ole yrittänyt. Yksi on ollut sen verran rehellinen, että totesi, ettei esittämiini kysymyksiin ole raamatullista vastausta.
>< Kuka tahansa sen sinulle todistelisi, tuskin uskoisit.><
Tuo on taas tuttu perusteeton väite, miksi et osoita väitteesi oikeutusta kun kerran noin esität? Tosiasiat ratkaisevat ja siksi jehovantodistajat eivät lähde todistelemaan oppejaan, joiden ongelmia eivät edes tunne.
<> Ajan tuhlausta.><
Ajan tuhlaaminen ei jehovantodistajia ole koskaan vaivannut esimerkiksi hitaassa kenttätallustelussa eikä se vaivaa myöskään lehtikärryn takana norkoilussa.
>< Kantamme saat varmaan selville, jos haluat. Senverran tietoa on tarjolla. ><
Minä tunnen jehovantodistajuuden ja juuri siksi kritisoin sitä suorin sanoin. Jehovantodistajien ongelma on se, että hyvin monet ikäluokkani entiset jehovantodistajat tuntevat oppihistorian ja Vt-seuran valheellisuuden sekä mädännäisyyden monin verroin paremmin kuin suurin osa nykyisiä jehovantodistajia.
Maa on litteä, mutta olisi ajan tuhlausta yrittää todistella sitä sinulle. Et uskoisi kuitenkaan.
"Seurakunnan pää Jeesus ohjailee toimintaa. Hän on asettanut välikappaleen tiedon viemiseen Matt: 24: 45."
Haluatko kertoa, mikä tämä välikappale on, ja miksi meidän olisi syytä uskoa, että se todella on Jeesuksen asettama?
samalla_mitalla 1.6.2018 0:50
<>Maa on litteä, mutta olisi ajan tuhlausta yrittää todistella sitä sinulle. Et uskoisi kuitenkaan. ><
Hyvä veto. Miksi kukaan jehovantodistaja uskoisi Raamatun maakuvaan, koska Raamattu on sidesanan asemassa ja hallintoelin viilaa heitä linssiin 101-0:
"Toisin kuin muinaisten kansojen tarut, Raamattu ei esitä sellaista virheellistä käsitystä, että maa olisi litteä. Siinä mainitaan sen sijaan se tieteellinen tosiasia, että maa on pallon muotoinen kappale, joka lepää tyhjyyden päällä (Job 26:7; Jesaja 40:22). " (Vartiotorni 15. kesäkuuta sivu 4)
Jesajan 40:22 piiri on kaksiulotteinen chuwg:
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexicon/lexicon.cfm?Strongs=H02329&t=kjv
Jesajassa 22:18 oleva pallo on kolmiulotteinen duwr:
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexicon/lexicon.cfm?Strongs=H01754&t=kjv
Se, että lättymaa olisi ripustettu, herättää kysymyksen ripustustavasta, jota ei nykyään tunneta yhtään sen enempää kuin Raamatun toisaalta mainitsemia kannatinpylväitäkään. Tässä on jehovantodistajille muutamia Raamattun viittauksia näihin maata kannattaneisiin pylväisiin ja maan perustuksiin:
”Hän järkyttää maan paikaltaan, niin että jopa sen pylväät vapisevat.” (Job 9:6 UMK)
”Mihin sen jalustat on upotettu, tai kuka laski sen kulmakiven,” (Job 38:6 UMK)
”Sillä maan tukipylväät ovat Jehovan, ja niiden varaan hän asettaa tuottoisan maan.” (1. Sam.2:8 UMK)
”Sillä korkeuden sulkuportit todella aukenevat ja maan perustukset järkkyvät.” (Jes. 24:18 UMK)
”Minun käteni myös laski maan perustuksen, ja minun oikea käteni levitti taivaat.” (Jes. 48:13 UMK)
”Kuka olet sinä, että sinun pitäisi pelätä kuolevaista ihmistä, joka kuolee, ja ihmisen poikaa, jonka käy kuin vihreän ruohon, ja että sinun pitäisi unohtaa Jehova, Tekijäsi, joka jännittää taivaat ja laskee maan perustuksen, niin että olit alati kaiken päivää kauhuissasi, mikä johtui sinua ahdistavan vihastuksesta, ikään kuin hän olisi ollut valmis hävittämään sinut.” (Jes. 51:12, 13 UMK)
”Ja minä panen sanani sinun suuhusi, ja käteni varjoon olen peittävä sinut istuttaakseni taivaat ja laskeakseni maan perustuksen ja sanoakseni Siionille: ’Sinä olet minun kansani.’” (Jes. 51:16 UMK)
”Ja vesien virranuomat tulivat näkyviin, ja tuottoisan maan perustukset paljastuivat sinun nuhtelustasi, oi Jehova, sinun sieraintesi hengen henkäyksestä.” (Ps. 18:15 UMK)
”Niiden mittanuora on ulottunut yli kaiken maan ja niiden sanat tuottoisan maan ääriin.” (Ps.19:4 UMK)
”Vavahdelkoon maa.” (Ps. 99:1 UMK)
”Tuottoisa maakin tulee lujasti perustetuksi, niin ettei sitä voida horjuttaa.” (Ps. 93:1 UMK)
”Hän on perustanut maan sen pysyville paikoille; horjumatta se pysyy ajan hämärään asti eli ikuisesti.” (Ps. 104:5)
”Olkaa ankarissa tuskissa hänen tähtensä, kaikki maan asukkaat! Tuottoisa maakin on lujasti perustettu: sitä ei koskaan horjuteta.” (1. Aik. 16:30 UMK)
Nuo otteet eivät tietenkään ole Raamatusta, koska hallintoelin ei ole niitä hyväksynyt Ainoaan Oikeaan Totuuteensa. Näin ollen olisi ajan tuhlausta yrittää todistella jehovantodistajille noiden otteiden olevan Raamatusta.
reaalia 31.5.2018 20:42
" olemme vakuuttuneita siitä viisaasta opetuksesta, jota saamme, emmekä seuraa minkään ihmisen omia puolueellisia näkökantoja"
-Opetuksen antajat ovat lahkotovereitasi, jotka ovat tehneet karrieerin, sekä lisäksi kirjauttaneet itsensä taivaaseen meneväksi vartiotornin kortistoon.
(taivaaseen kirjautuminen tuli joskus sen jälkeen, kun lahkosi presidentti oli nähnyt unta että taivas oli jo täynnä. Kerro meille tarkemmin tuosta taivaaseen menon uudelleen voimaan tulosta ja kirjaamisen perusteluista)
-opetuksen viisaudesta en tiedä, mutta opetuksen antajat ovat koulunkäymättömiä ja opetukset muuttuilevat edes-takaisinkin, myös traagisissa asioissa kuten rokotuskiellon tulo ja poistaminen. Verensiirron kehuminen ja kieltäminen. Lisäksi tuo tuo "viisaus" ei ole oma mielipiteesi, vaan vartiotornin siteeraus. Jos joku em. esimerkkien valossa tuumailee, että oma kehu haisee, ei hän liene yksin.
Ei siteeraus, vaan perille sydämeen mennyt opetus. Ja jos Vartiotornia tässä vähän kehaisisi, se on suurilevikkisin uskonnollinen lehti koko maailmassa ja sitä on julkaistu katkeamatta yli sata vuotta. Onneksi, senvertaista tietoa Raamatun tuntemiseen ei voi löytää. Se paneutuu syvällisiin Raamatun opetuksiin. Se pitää meidät ajan tasalla tulevaisuuden suhteen. Se on saatavissa lähes kaikilla kielillä. Näin opetuksen ykseys säilyy, eikä jakautumista uusiin haaroihin synny. Se vahvistaa sitä rakkautta, jonka Jeesus sanoi olevan seuraajiensa tunnusmerkki. Se on Jumalan valtakunnan äänenkannattaja, eikä seuraa sitä tietä, minkä kristikunta on valinnut, siis Raamatun opetusten vähättely moraaliopetuksissa, luottamuksen panemisessa politiikkaan. Ym. Se kannattaa Raamatun periaatteita kaikilla elämänaloilla. Siksi sen opetus on arvokasta ja auttaa pysymään valveilla ajan suhteen. Odotamme innolla konventissa saatavaa opetusta. Videoiden välityksellä saamma nähdä koko maailmanlaajuisia ystäviämme heidän työssään ja iloisista konventeista. Katsoin juuri Broadgastingista kansainvälistä konventtia Madakasgadilla. Miten onnellisia ihmiset olivatkaan päästessään sinne. Ahkeroivat työssä saadakseen rahat matkaan. Jotkut kävelivät vuorokausia päästäkseen sinne. Mikä arvostus hengellisia asioita kohtaan ja mikä ilo saadessaan tavata muista maista tulevia sisaria ja veljiä.
Onnea saadessaan kuulua Jehovan yksimieliseen maailmanlaajuiseen joukkoon.
Koulunkäymättömiä? Sekään ei pidä paikkaansa ja taivaasta tuleva viisaus ylittää kaiken ihmillisen viisauden.
Katsoin myös rakennusvideon, jossa arkkitehti- veljet tekevät viisaita ratkaisuja ja lakimies-todistajat auttavat vaikeikeissa tilanteissa.
En tiedä, mikä koulutus kirjoittelijalla on voidakseen arvostella muiden ammattia. Tiedon puutetta näyttää kuitenkin ilmenevan ja toisten vähättelyä.
Palaa myös tämän takaa vanhaan rokotusasiaan, johon on myös tullut ymmärrystä lisää. Heinäsuopaa täytyy kaivella löytääkseen jotain.
Unohtuuko oman uskonnon tutkimiseen mitään aikaa, kun kaikki aika menee toisten mustamaalaamiseen tai Turusen kirjan lukemiseen. Onko se ehkä tärkeämpi kuin halu ymmärtää Raamattua?
Sulla näyttää puheenaiheet muuttuvan.
Ketujun nimikkeenä näkyy olevan Harmageddon.
RantaRaija on tuossa sitten käsitellyt sinun viestiäsi.
Ja nyt sitten mainostat sitä vartiotornia.
Sehän aikoinaan oli varustettru myyntihinnalla.
Sitten, ALV -veron vai minkä veron kiertämiseksi todistajat opetettiin sanomaan että "lehti on ilmainen, mutta otamme vastaan lahjoituksen"
Sitten todistajan tuli maksaa kauppatavara, myi tai lahjoitti sen sitten miten tahansa eteenpäin.
Vieläkö se mainoslause on voimassa, että lehti ei maksa mitään (lasten jäätelörahojen kerjäämistä ei voi pitää lehtihintana, vaan vartiotorniseura vain keksii kaikkea mahdollista rahantuloa. Jopa myös talkootyönä teetettyjen valtakunnansalien "rahoituskulujen" velkomisen todistajilta kahteenkin kertaan. Lue Johanneksenpojan kotisivuilta lisää).
"Koulunkäymättömiä? Sekään ei pidä paikkaansa ja taivaasta tuleva viisaus ylittää kaiken ihmillisen viisauden. "
-Ei siellä ole ketään loppututkinnon suorittanutta.
Tämä on vain yksi lahkon ristiriidoista.
Vartiotorni on neuvonut vanhempia painostamaan lapsensa jättämään opintien ajatukset.
Sen mukaisesta lapsuudesta ovat sinne "hallintoelimeen" uransa tehneet.
Älä saata Jehovan nimeä lokaan väittämällä että Jehova antaisi vartiotornikirjoitukset.
Muuten. James Penton oli todistaja, joka opetteli Raamatun alkukieliä. Hän joutui toteamaan vartiotorniseuran UM-pamfletin väärennysluonteen Raamattuna ja hänen täytyi siksi jättää lahko.
Vartiotorni ei olisi ollut vartiotorni, jos se ei olisi tämän jälkeen varoittanut kielten opiskelusta
reaalia 1.6.2018 10:52
<>Ei siteeraus, vaan perille sydämeen mennyt opetus.><
Joka opetus on, jt-uran pituudewsta riipuen, vaihtunut useampiakin kertoja.
<> Ja jos Vartiotornia tässä vähän kehaisisi, se on suurilevikkisin uskonnollinen lehti koko maailmassa ja sitä on julkaistu katkeamatta yli sata vuotta. Onneksi, senvertaista tietoa Raamatun tuntemiseen ei voi löytää.><
Väärin, kyseinen tieto on Vt-seuran kulloistakin tulkintaa, jolla ei aina ole edes ollut pohjaa Raamatussa. Kuten vaikka alkuperäinen Vt-lopun aika, joka alkoi vuonna 1799 ja Raamatun asemesta pohjasi Napoleonin toimintaan. Tai Jeesuksen paluu 1874, jota varten Russelin oli muutettava Raamatun sisältöä ja käytettävä myös perimätietoa luomispäivien pituutta määrittäessään. Russell myös kopioi Suurelta Babylomilta seitsemän ajan laskennan, jota Suuren Babylonin laskelmaa käytetään nykyään Vt-seurassa sen oman aseman peruskivenä. Siinä ohessa selitellään, että on poäästy eroon SB:n opetuksista, vaiikka koko liikkeen olemassaolo perustellaan SB:n aikoinaan kehittämällä laskutavalla.
Sukupolvioppisekoilunsa Vt-seura aloitti selittämällä, että Jeesus viittasi 1874-1914 eläneisiin ihmisiin. Raamatun mukaan Jeesus viittasi aikalaisiinsa, eli kuulijoihinsa, voiko tuon kauemmaksi Raamatusta enää päästä? Voi, nykyään opetetaan kolmesta sukupolvesta joista yksi kuoli F. Franzin kanssa kilvan, toinen eli voideltuna F. Franzin kanssa samanaikaisesti ja on elossa. Kolmas on voidellut itsensä vasta F. Franzin kuoleman jälkeen. Näinkin hullua voi esittää Jeesuksen opettaneen. Kuten myös sitä, että Jeesus on maininnut 1914-sukupolven, siis sen opetuksen, joka hylättiin 1995:
"This cannot be very far off, for Jesus said that the generation that saw 1914 'will by no means pass away until all these things occur.'-Matt. 24:34, NW." (w56 Oct. 15 p. 616)
"As Jesus said, the end would occur in the same generation that saw the beginning of the 'last days' in 1914.-Matt. 24:34" (w68 May 1 p. 265)
”Jeesus sanoi myös siitä ihmissukupolvesta, joka näki ”viimeisten päivien” alun vuonna 1914: ’Totisesti minä sanon teille, että tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat.’ (Matt. 24:34) Tämä merkitsee, että jotkut niistä ihmisistä, jotka olivat elossa, kun ensimmäinen maailmansota alkoi vuonna 1914, olisivat yhä elossa todistamassa nykyisen asiainjärjestelmän loppua. Tuo ensimmäisen maailmansodan sukupolvi on tulossa hyvin vanhaksi nyt, ja tämä on voimakas todistus siitä, että pahuuden loppu on nopeasti lähestymässä.” (gc-FI sivu 22)
<> Se paneutuu syvällisiin Raamatun opetuksiin.><
Ei, vaan Vt-seuran selittelyihin.
<> Se pitää meidät ajan tasalla tulevaisuuden suhteen.
No on pitänyt ainakin ajan tasalla esimerkiksi näiden vuosilukujen suhteen, joista aivan jokainen liityy pieleen menneisiin ennustuksiin, odotteisiin tai väitteisiin:
1798, 1799, 1829, 1840, 1843, 1846, 1872, 1873, 1874, 1878, 1881, 1910, 1914, 1915, 1918, 1919, 1920, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929 1932, 1935, 1938, 1941, 1942, 1944, 1951, 1954, 1972, 1975, 1984, 1989, 1994 ja 2000
<>Se on saatavissa lähes kaikilla kielillä. Näin opetuksen ykseys säilyy, eikä jakautumista uusiin haaroihin synny.><
Opetuksen ykseys näkyy esimerkiksi Bulgarian tapauksessa, jossa Vt-seura ilmoitti Euroopan ihmioikeuskomissiolle, ettei verensiirron ottavalle jehovantodistajalle tule sanktioita. Ja mitä jakumiin tulee, niin raamatuntutkijoita on useampaa eri sorttia edelleen maailmalla ja vanhassa Itäblokissa toimii edelleen Rutherfordin aikaan jäänyt True Faith Jehovahs Witnesses -liike.
<>Unohtuuko oman uskonnon tutkimiseen mitään aikaa, kun kaikki aika menee toisten mustamaalaamiseen tai Turusen kirjan lukemiseen. Onko se ehkä tärkeämpi kuin halu ymmärtää Raamattua? ><
Toisaalta miksi kirjoitella kirjoittajista? Ai niin kun kirjoittelijan kirjoittelemiin asioihin ei uskalla kommentoida.
Olen uskonnoton ja minulla on halu ymmärtää Raamattua nimenomaan siksi, että sitä raiskataan oman uskonnon tarpeisiin niin surutta.
Daalianlumo 1.6.2018 11:10
<>Ja nyt sitten mainostat sitä vartiotornia.
Sehän aikoinaan oli varustettru myyntihinnalla.
Sitten, ALV -veron vai minkä veron kiertämiseksi todistajat opetettiin sanomaan että "lehti on ilmainen, mutta otamme vastaan lahjoituksen"
Sitten todistajan tuli maksaa kauppatavara, myi tai lahjoitti sen sitten miten tahansa eteenpäin. ><
Kysymys ei ollut veronkierrosta, vaan veron välttämisestä. Vt-seura ei halunnut joutua verolle. Ja kun helluntaisaarnaaja Jimmy Swaggart joutui oikeuteen myymiensä tuotteiden verotuksen suhteen, niin Vt-seura näki vääjäämättömän lopputuloksen ja itsensä seuraavana verotettuna. Yritti vielä vaikuttaa helluntaisaarnaajan eduksi lähettämällä kyseiselle oikeudelle nk. Amicus Curiae -kirjeen.
Vt-seura olisi joutunut USA:ssa verolle jos olisi jatkanut uskonnollisten tuotteiden myyntiä ja siksi tehtiin maailmanlaajuinen päätös maksattaa levitettävät tuotteet jäsenistöllä.
Saksassa Vt-seura sitten kyllä kusetti verottajaa, eikä maksanut konventtiruokailun tuotosta ALVia (MwSt), jäi kiinni ja rangaistusmaksun takia kerättiin sitten oikein korvamerkittyä lahjoitusta jäsenistöltä. Ranskassa Vt-seura laiminlöi työntekijän pakollisen tapaturmavakuutuksen ja tapaturman selvittelyssä asia selvisi ja taas tuli rangaistusmaksua.
Vt-seuralle raha on kaiken aikaa suuremmassa osassa nyt kun miljoonia kuluu pedofiilien suojeluohjelman kuluihin.
Tiedoksi sulle vaan, ensi vuonna Vartiotornin julkaiseminen loppuu.
Uusia ei paineta vaan on tietty määrä aikaisemmin ilmestyneitä lehtiä joita painetaan lisää tarpeen mukaan.
Ei ketään loppututkinnon suorittanutta! Mistä tiedät? Itse tunnen suuren määrän sellaisia.
Kirjoittelusi on täyttä puppua, kirjoittelet oman mielikuviesi perusteella.
Toisaalta Raamatussa on vastakkain kirjanoppineet ja fariseukset Jeesuksen ja hänen opetuslasten kanssa.
1. Korinttilaiskirje 1: 19-21: "Sillä on kirjoitettu:"Minä saatan viisaiden viisauden häviämään ja älykkäiden älyn minä työnnän syrjään. Missä on viisas? Missä kirjanoppinut? Missä tämän asiainjärjestelmän väittelijät? Eikö Jumala on tehnyt tämän maailman viisautta tyhmyydeksi? "
Millainen loppututkinto oli niillä, jotka Jeesus valitsi opetuslapsikseen?
Kielten opetus ja opiskelu on jatkuvasti suuressa mittakaavassa , koska Raamattu pyritään kääntämään niin monella kielellä ja jopa murteella, jotta ihmiset ymmärtäisivät sen sanoman omalla kielellään. Huomaan, että kirjoittelusi on täysin oman mielikuvien ei tosiasioiden muovaamaa.
On sama kuin kirjoittaisi jonkun täysin tuntemattoman ihmisen elämästä. Luulojen varassa on turha kirjoitella.
reaalia 1.6.2018 11:43
<>Kielten opetus ja opiskelu on jatkuvasti suuressa mittakaavassa , koska Raamattu pyritään kääntämään niin monella kielellä ja jopa murteella, jotta ihmiset ymmärtäisivät sen sanoman omalla kielellään.<>
Raamattua, jonka alkuperäiset kääntäjät olivat tätä luokkaa kokemuksiltaan:
Fred Franz: Pääkääntäjä, opiskellut 2 tuntia raamatun- sekä 21 tuntia klassissen kreikan perusteita.
Nathan H. Knorr: Ei koulutusta raamatullisiin kieliin.
Milton G. Henschel: Ei koulutusta raamatullisiin kieliin.
Albert D. Schroeder: Ei koulutusta raamatullisiin kieliin.
Karl Klein: Ei koulutusta raamatullisiin kieliin.
George D. Gangas: Ei koulutusta raamatullisiin kieliin. Kreikkaa puhuva turkkilainen, jonka koine-kreikan tuntemus oli niin vähäistä, että hänen alaisenaan pääkonttorissa työskemmelleen oli oiottava häntä aika ajoin.
Jokainen voi tuosta päätellä millaista jälkeä syntyy tuollaisella kokoonpanolla.
<> Luulojen varassa on turha kirjoitella. ><
Tästä olen samaa mieltä kanssasi.
reaalia 1.6.2018 11:43
" Ei ketään loppututkinnon suorittanutta! Mistä tiedät? Itse tunnen suuren määrän sellaisia. "
-niin, johtoelin vastustaa lahkolaisten opiskelua.
Miksiköhän et mainitse nimiä tuosta "suuresta määrästäsi", eikös johtoelin ole 8-henkinen ?
Jos semmoinen opiskellut jäsen olisi, ja toisit asian esiin, niin mikä teologia estäisi käyttämästä sitä tietoa perusteeksi suositella lahkolaisnuorille opiskelua ?
"Toisaalta Raamatussa on vastakkain kirjanoppineet ja fariseukset Jeesuksen ja hänen opetuslasten kanssa.
1. Korinttilaiskirje 1: 19-21: "Sillä on kirjoitettu:"Minä saatan viisaiden viisauden häviämään ja älykkäiden älyn minä työnnän syrjään. Missä on viisas? Missä kirjanoppinut? "
-Niin, kirjoitit, reaalia 31.5.2018 20:42, " siitä viisaasta opetuksesta, jota saamme" - ja se ei siis tarkoitakaan vartiotornia ? Olen samaa mieltä. Se oli lipsahdus sinulta.
"Millainen loppututkinto oli niillä, jotka Jeesus valitsi opetuslapsikseen?"
-Kristitty arvostaa oppineitaan, koska he selittävät Jumalan Sanaa, juuri mitä esim. mainitsemasi apostelit välittävät.
Sinulle lahkolaisena tämä ei ole kiinnostavaa, koska tehtäväsi on opetella vartiotornia ja toistaen myydä sitä. Vartiotornin sisältö on sen johtoelimen ongelma, ja sinä saat potkut lahkosta jos kiinnostut siitä.
Ruotsalainen todistaja Jonsson huomasi virheen johtoelimen ajanlaskussa vuoteen 1914, kirjoitti siitä hallintoelimeen, jolloin tämä kirjoitti Jonssonin seurakuntaan ja määräsi Jonssonin erotettavaksi.
Koulutuspohjaa ei netissä löydy juurikaan hallintoelimen jäsenille
David H. Splane sanotaan osaavaksi pianonsoittoon.
Gerrit Lösch puhuu engl. lisäksi saksaa, romaniaa ja italiaa, väitetään, eurooppalaissyntyisenä voi toki oppia naapureiltaankin.
Pianonsoittoa olen kuullut alle kouluikäiseltä todistajaperheen lapselta. Liekö muotia siellä kuten tv:n luonto-ohjelmat, joissa mainitut evoluutionäkökohdat toimivat kai sitten mielellään lahkolaisen uskon vahvuuden karaisimena. "ei voi olla totta. olen lukenut vartiotornia".
Pullamuriel 1.6.2018 15:37
<>Koulutuspohjaa ei netissä löydy juurikaan hallintoelimen jäsenille...><
Koulutus toisi helposti mukanaan kriittisen ajattelun, se olisi sama kuin ampuisi itseään päähän, näinhän hallintoelimen taholta on (muistaakseni Italiassa) todettu. Hullujen selittelyjen kehittämiseen riittää vilkas mielikuvitus. Kaikkein merkittävimmät oppimuutokset on tehty nimenomaan pakon sanelemana. Hallintoelin onkin se ainoa taho Vt-seurassa, jossa voi seurauksitta tuoda esille luopioajatuksia, kunhan sitten äänestyksen jälkeen hylkää kantansa.
Esimerkiksi Albert Schroeder, Karl Klein ja Grant Suiter kunnostautuivat vuonna 1980 esittämällä vakavissaan, että vuoden 1914-sukupolvi olisikin vuoden 1957-sukupolvi. Perusteena Neuvostoliiton Sputnik, joka täytti Matt. 24:29 ennustuksen.
<> "ei voi olla totta. olen lukenut vartiotornia". ><
Vt-kirjallisuuden lukemisessa on vielä huomioitava "parasta uskottuna ennen" -päiväys, eli onko hallintoelimen takki ja kelkka kääntynyt sitten julkaisuajankohdan. Aina se ei ole yksioikoisen helppoa, kuten vuoden 1988 konventti osoitti:
”Hallintoelimen jäsenet J. E. Barr ja W. L. Barry julkaisivat kirjat Insight on the Scriptures (Raamatun ymmärtämisen tietokirja) ja Ilmestyksen suurenmoinen huipentuma on käsillä! Yankee-stadionilla New Yorkin kaupungissa.” (Vartiotorni 15. tammikuuta 1989 sivu 26)
Insight on kyllä-kannalla ja Revelation ei-kannalla Sodoman ja Gomorran asukkaiden ylösponnahtamisen suhteen. Uskoi sitten Raamatun jumalaan tai ei, niin sellaisen mokaksi tuota on perusteetonta väittää, jehovantodistajien juma… eikun hallintoelimeltä se moka on onnistunut.