Viikonlopun aikaa

Lapsenvahti

Mitä kesän alun viikonloppuun kuuluu?
Istutatko kukkia, grillaat (mitä), saunot vai korjaat moottorivehjettä?

22

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NytAinakin

      Katson amerikkalaista jalkapalloa

    • sellaistavaan

      Katson tractor pullingia.

      • Bengalitikku

        Tässä näpöttelen saunapuhtona. Huomenna sukuloimaan.
        Rikkaruohoja pitäisi kaivaa ylös ja karanneita taimia siirtää emojensa luo.
        Et tommost pientä.


    • harmiina

      Masu täynnä pötköttelen. Sain uunikalan vähän kuivahkoksi paistettua mikä harmitti. Se ei harmita enää, nyt telkkarin ohjelmatarjonta vain harmittaa.
      Huomenna on uusi päivä ilman harmituksia, toivottavasti.

      • harmiina

        Katsoin "Haluatko miljonääriksi" -ohjelmaa. Alkoi harmittamaan, kun siinä oli aineopettaja, jolla oli liian hakusessa vastaukset. Siinä siis tämänpäivän "kansankynttilä".


    • Tuulettaa

      Päivä meni puuhatessa ruokia ja kasvimaata. Sauna, ruoka ja vähän juomaa. Ai miten jo nukuttaa.

    • Valettiin sementtiä portaisiin kun oli tullut lohkeamia. Istuttelin kukkia ja marjapensaan. Haudoillekin vein vielä lisää kukkia. Tulin just saunasta tässä koneen ääressä kuivattelen.
      Elämä maistuu ihan mukavalta. Ei kiirettä mihinkään, leppoisa ilta, vaikka ei niin lämmin kuin välillä oli.
      Mietin keittäsikö vielä kahvit.

    • Kodassa tuleen tuijotan ja grillasin tämän kesän ensimmäisen grillimakkaran. Kyytpoikana pieni Lapin Kulta-tölkki. Kesälomaviikko edessä😍.

    • Ensin koiran kanssa aamulenkki ja sen jälkeen harjaus punkkien varalta. Puoliskon hoidot ja sitten pyykit koneeseen. Auton jarrupalojen vaihto toiselle puolelle. Ruoan laitto, tiskaus jäi huomiseen. Jarrupalojen vaihto toiselle puolelle. Iltapäiväkahvi ja neljä kaurakeksiä ulkona, koiralle kuivattu kanafilee. Ruohon leikkuu. Tomaattien, kurkkujen ja paprikoiden kastelu kasvihuoneessa. Pieni saunan siivous ja puiden kanto ja sauna lämpiämään. Odotellessa kasvimaan kastelu ja kas, punajuuret jo pienellä alulla, samoin herne. Sitten saunaan, löylyjuomana Rainbow Tumma Lager Alkoholiton olut ja saunan jälkeen jäähdytellessä Olvin kolmonen. Sähkögrilli lämpenemään ja sinne paketti Huiluntuhtia. Hyvältä maistuu kesän toiset grillimakkarat, mutta toisen Olvin se vaatii. Myös koira saa muutaman herkkupalan. Fiksu koira, vaikka grillimakkara on sen suurta herkkua, ei se kerjää vaan nätisti sivummalla odottaa omaa vuoroaan. Välillä vaan katsoo, että joko. Tarkkaan nuolee vielä pahvilautasenkin. Sitten vain istuskelen terassilla ja ihailen rauhallista maalaismaisemaa ja kaunista säätä. Harmittaa vaan kun sateesta ei näytä olevan tietoakaan nyt kun sitä tarvittaisiin kun naapurin isäntäkin on saanut siemenet peltoon. Jahas, kuului komento pyyhkimään, sen jälkeen puoliskon sänkyyn saattaminen ja sitten sohvalle ja katsomaan, onko täällä palstalla mitään kummosempaa.

      • Sinulla puuhaa riittää.


      • siilenämää kirjoitti:

        Sinulla puuhaa riittää.

        Juu, kadehtia ei kannata. Niin paljon olisi sitä tarpeellistakin puuhaa, mihin ei aika enää riitä. No, josko se riittää sitten puolentoista vuoden päästä eläkkeelle päästyä.


      • entinenmiäs kirjoitti:

        Juu, kadehtia ei kannata. Niin paljon olisi sitä tarpeellistakin puuhaa, mihin ei aika enää riitä. No, josko se riittää sitten puolentoista vuoden päästä eläkkeelle päästyä.

        Terveitä päiviä toivotan.


      • entinenmiäs
        siilenämää kirjoitti:

        Terveitä päiviä toivotan.

        Kiitos, samoin. Tässä iässä ne terveet päivät eivät välttämättä ole niin itsestäänselvyyksiä mutta toivokaamme parasta.


      • entinenmiäs kirjoitti:

        Kiitos, samoin. Tässä iässä ne terveet päivät eivät välttämättä ole niin itsestäänselvyyksiä mutta toivokaamme parasta.

        Näin on. Sitä aina elää' että sitten kun mutta kun voipi olla että silloin kun se sitten kun koittaa elämä järjestää muita yllätyksiä. Siis elämä ei ole omassa hallinnassa kaikilta osin. Elämää pitää elää tässä ja nyt kun huomisesta ei tiedä.


      • Tuulettaa

        Sinä olet kunnioitettava ihminen.


      • Tuulettaa kirjoitti:

        Sinä olet kunnioitettava ihminen.

        Kiitos. Jos oikeasti näin on, niin olen kiitollinen vanhemmilleni.


      • uteliasulla
        entinenmiäs kirjoitti:

        Kiitos. Jos oikeasti näin on, niin olen kiitollinen vanhemmilleni.

        Mistä juhlasta on entisen miähen profiilin kuva? Rusetti ja kaikki. Kuva on hieno.


      • uteliasulla kirjoitti:

        Mistä juhlasta on entisen miähen profiilin kuva? Rusetti ja kaikki. Kuva on hieno.

        Kiitos kehumasta. Kuva on rippijuhlasta. Silloin kai nuori ja nätti, enää vain nuori.


    • kun.kaikki.blogaa

      Onks tää niinku kilpaileva ketju hunkszin blogausketjulle?

    • Hiuspinni

      Olipa niin mahtava tuulinen ja aurinkoinen päivä tänään että laitoin viimein parvekkeelle kukkia. Muutimme tähän asuntoon talvella niin suunniteltava miten tähän mitäkin laittaa.

    • e.lä.mä

      Koko puutarha kukkuu on vain kastelua. Uusi grilli on myös. Ennen oli purjeveneitä niiden jälkeen tuli asunto vaunu 1990.

    • Ahkera-L-i-a

      Viikonloppu kului duunissa ja osin kotitöissäkin, pakko syödä joka päivä ... sekä himassa että töissä. Huomena vielä 'sorvin' ääreen, sitten on kokonainen yksi vapaapäivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1114
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe