JT-oppi pitää sisällään ihmisiä, jotka ovat niin vakavasti asiansa puolesta
esillä, että tulevat esille ihmisvilinän keskelle. Osattomana koko JT-opista
kuitenkin uskovana, moni omaa inhimillisiä piirteitä ihmisiä kohtaan. Kyse
on vain erilaisesta oppirakennelmasta. Mitkä ovat ne perusprinsiipit, jotka
häiritsevät eniten, vaikeimmasta alkaen.
esillä, että tulevat esille ihmisvilinän keskelle. Osattomana koko JT-opista
kuitenkin uskovana, moni omaa inhimillisiä piirteitä ihmisiä kohtaan. Kyse
on vain erilaisesta oppirakennelmasta. Mitkä ovat ne perusprinsiipit, jotka
häiritsevät eniten, vaikeimmasta alkaen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Se, ku ei saa runkada. Ja se ku ei saa pitää raappahousuja ja kumiteräsaappaita, vaikka raamatun mukaan jeesuskin piti. Ja se ku pitää karvat ajella pois, munistakii. Vaikka jeesuksellakin oli karvat. Ja tota ku verilettuja ei saa syädä, vaikka raamatun mukaan mooseskin söi Epygtkissä. Vakioannoksensa byramiidin paarissa oli juurikin Vaaraon Veripalttu Tampax-hutulla.
"JT-oppi pitää sisällään ihmisiä, jotka ovat niin vakavasti asiansa puolesta esillä, että tulevat esille ihmisvilinän keskelle."
Kenttäpalvelusta on pakko tavalla tai toisella tehdä, tai muuten Jehova tappaa. Luuletko, että he kärryn vieressä tai ovellasi ovat sinut pelastaakseen? Itsensä takia he sitä tekevät.
"Osattomana koko JT-opista kuitenkin uskovana, moni omaa inhimillisiä piirteitä ihmisiä kohtaan."
Jehovan todistajia kohtaan voi tuntea samaa sympatiaa kuin yleensäkin ihmisiä kohtaan, mutta mitään erityistä hyvää he eivät ansaitse. Omahyväinen, ylpeä porukka.
"Kyse on vain erilaisesta oppirakennelmasta."
Tavallaan, tosin käytännössä kyse on ennen kaikkea toimintatavoista: millaista hedelmää puu tuottaa? Jehovan todistajien puu tuottaa huonoa hedelmää. Oppikysymykset kuten se, montako sivupersoonaa mielikuvitusolennolla on, ovat lopulta sivuseikkoja.
"Mitkä ovat ne perusprinsiipit, jotka häiritsevät eniten, vaikeimmasta alkaen."
Huono hedelmä. Farisealaisuus. Julmuus. Ylpeys.
Tunnit pitää repiä mistä tahansa. Jos et niitä tee tulee harmagedonissa tulikivi päähän.
Vaikka et mitään sanoisi koko kuukauden aikana, mutta kun vain seistä kökötät torilla, niin paratiisin ovet heilahtaa kuin saluunan ovet.
Raamattuko tämän määrää? Ei vaan muutama vanha amerikanseniili jotka nimittävät itseään Jehovan puhekanavaksi. Ei siinä mitään, mutta jotkut siihen vielä uskoo. Se on jo tyhmyyttä se.
Voi elämän kevät sentään.
"Vaikka et mitään sanoisi koko kuukauden aikana, mutta kun vain seistä kökötät torilla, niin paratiisin ovet heilahtaa kuin saluunan ovet."
Ja toisaalta, vaikka keskustelisi Raamatusta esim. eksegetiikan pohjalta kymmeniä tunteja kuukauden aikana, minuuttiakaan ei paratiisitilille siitä kelpuuteta. Paratiisilippu lunastetaan kulttijohtajien määräämällä tavalla, ainoastaan sillä.
"Raamattuko tämän määrää? Ei vaan muutama vanha amerikanseniili jotka nimittävät itseään Jehovan puhekanavaksi. Ei siinä mitään, mutta jotkut siihen vielä uskoo. Se on jo tyhmyyttä se."
Kulttiin liittyvät ovatkin joko lapsia tai päästään hieman pehmenneitä aikuisia, esim. elämänkriisin keskellä olevia, yksinäisiä tai masentuneita, jotka vietellään rakkauspommituksella ja saadaan hurahtamaan mukaan. Myöhemmin, kun uskonnon alkuhuuma on haihtunut, Jehovan todistajissa saa pysymään myös toisenlaiset motiivit, kuten älyllinen epärehellisyys, ylpeys (vaikeus myöntää virhettään) ja sosiaaliset verkostot / karttamisen pelko.
Tuo esityksesi on jo julkista, peittelemätöntä kapinaa Jumalaa vastaan. Kyseenalaistat kirjoituksissasi Harmagedonin, joka lopettaa pahuuden maan päältä, oikeutusta. Harmagedon on Jumalan Kaikkivaltiaan sota ihmiskunnan ja maapallon ekosysteemin pelastamiseksi sekä pahuuden lopettamiseksi maan päältä.
Mitä kuvittelet voittavasi itsellesi tuollaisena kapinoitsijana?
En kyseenalaistanut harmagedonia vaan tapaa josta sen yli selvitään. Raamattu ei kirjoita missään että selviytyminen perustuu muutaman amerikanseniilin tarinoihin ja tuntien kalasteluun.
Rakkauden Jumala siis paljastuu verenhimoiseksi kosytajaksi, joka tuhoaa miljardeja ihmisiä, jotta muutama jehovantodistaja saisi haluamansa.
Liittyminen tapahtuu sillä rakkauspommituksella.
Kenestäkään ei ole tullut todistajaa vartiotornia lukemalla.
Mielenhallintatekniikka lahkossa saa todistajat toimimaan mielettömyyksistä huolimatta.
Ryhmäyhteenkuuluvuus täytynee olla merkittävä tekijä.
Voisiko kuvitella yksinään vartiotornista ovilla puhuvaa ihmistä ? kokoontumiset ovat ovat tärkeitä ryhmäyhteenkuuluvuuden vuoksi, sosiaalisten tarpeiden tyydyttämistä kai osaltaan ?
Vastakaikua saa lahkossa aina. Lukee vain vartiotornista yhdenkin lauseen, eikä kukaan väitä vastaan.
Tarve päästä porukkaan voi saada painamaan villaisella yhtä ja toista, mikä soittaa hälytyskelloja jossain alitajunnassa. Oppikysymysten ja maailmankuvan pehmeät paikat kuitataan vetoamalla siihen, että Jehovalle kaikki on mahdollista ja kysymyksiin tulee vastaus aikanaan. Sitä aikaa ei tietenkään tule, mutta näin kulttilainen saa uskonsa paikatuksi purukumilla, ja matka jatkuu.
Pahinta on, että jt antaa lapsensa kuolla leikkauspöydälle, koska pelkää menettävänsä oman ikuisuutensa, jos pelastaa lapsensa kuolemalta ja sallii verensiirron..
Onneksi Suomessa alaikäinen hoidetaan, sanovat vanhemmat sitten mitä hyvänsä.
Vai olenko ymmärtänyt väärin?
Edellä olevat kirjoittajat eivät ole valmiita minkäänlaiseen työhön. No, parjaaminen kyllä onnistuu. Panettelija on ilmeisesti idoli.
Mutta eikö Jehovan todistajan pidä tehdä mitä johtajat käskevät, tai muuten Jehova tappaa Harmagedonissa. Haluatko tämän kiistää, vai mikä sai sinut tänne uhriutumaan?
asialla 22.5.2018 20:32
<>Edellä olevat kirjoittajat eivät ole valmiita minkäänlaiseen työhön. No, parjaaminen kyllä onnistuu. Panettelija on ilmeisesti idoli. ><
Jehovantodistajuus tulee ensimmäisenä mieleen kun lukee näitä kommentteja, joissa asiat sivuutetaan ja kommentoidaan henkilöä.
Johtajat ovat Kristus Jeesus ja hänen Isänsä Kaikkivaltias Jumala.
Kirkkoraamattu, 1. korinttilaisille 11: 3
"3 Teidän tulee kuitenkin tietää, että jokaisen miehen pää on Kristus, naisen pää on mies ja Kristuksen pää on Jumala."
Kirkkoraamattu, efesolaisille 5: 23, 24
" -- niinkuin myös Kristus on seurakunnan pää,
24. Mutta niinkuin seurakunta on Kristukselle alamainen --"
Jeesus Kristus tiesi jo etukäteen esittäessään Matteus 24:14:ssa olevan profetian, että maan päällä olisi ihmisiä, jotka tottelevat hänen välittämäänsä käskyä saarnata hyvää uutista Jumalan valtakunnasta ja valtakunnan kuninkaasta Kristuksesta Jeesuksesta.
Kirkkoraamattu 1992, evankeliumi Matteuksen mukaan 24:14:
"14 Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan kaikkialle maailmaan, kaikille kansoille todistukseksi, ja sitten tulee loppu."
Kirkkoraamattu 1938, evankeliumi Matteuksen mukaan 24:4:
"14. Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu."
Kuvittelitteko tosiaankin, että voisitte kumota Kristuksen Jeesuksen esittämän profetian?
Kirkkoraamattu 1. korinttilaisille 3:9
"9 Me olemme Jumalan työtovereita, --"
Kirkkoraamattu 1. korinttilaisille 3:9
"9. Sillä me olemme Jumalan työtovereita;--"
Kirkkoraamattu 1938 1. Timoteukselle 4: 16
"16. Valvo itseäsi ja opetustasi, ole siinä kestävä; sillä jos sen teet, olet pelastava sekä itsesi että ne, jotka sinua kuulevat."
Kirkkoraamattu 1992 1. Timoteukselle 4: 16
"16 Valvo itseäsi ja opetustasi, pidä kiinni näistä ohjeista! Silloin pelastat sekä itsesi että ne, jotka kuulevat sinua."
Jeesus ei sanonut että pitää maleksia ihmisten ovilla vaan: "älkää menkö talosta taloon".
Hän ei myöskään sanonut seiskää tuppisuina torilla, tyhmän näkösinä solmio kaulassa.
...Että voisitte kumota Jeesuksen Kristuksen ..." -
Ensinnäkin , -taas... Khristos oli 1 vuosisadalla Syyrialainen auringonjumala Sol Invictus , jota Rooman armeija palvoi , , ja jonka arvonimi oli " Kristos , " - Voittamaton , " .
Toiseksi , eräs tori- Jt kertoi, että Juudan suku on "hyljätty, " ja he eivät ns, palaa;
Se on vastoin Kirjoituksia , sillä esim , Sakarian kirjassa sanotaan "
" Minä vihellän heille , minä kutsun heidät , ja he ovat niinkuin Minä en olisi heitä Hyljännytkään ; " -
ja sitten se tärkein , Ei Juudaa hyjätty , vaan Ylipapisto, Ns Saadokin Pojat , " temppeli" hyljättiin , Muu kansa joutui hajaannukseen , koska ei ollut Paimenta , MYös Efraim , "Israel, kutsuttiin takaisin , ja nämä , israellin suku, ja Juuda , julistavat jeshuan esikoisekseen ,
Kyllä nämä " ulkopuoliset kansat " tämän ymmärtävät , ja historian ns, juutalaisvainot johtuvatkin siitä ,
Halukkaita_löytyy 23.5.2018 4:29
<>Johtajat ovat Kristus Jeesus ja hänen Isänsä Kaikkivaltias Jumala. ><
Arkisemmalta nimeltään hallintoelin.
<>Kirkkoraamattu, 1. korinttilaisille 11: 3
"3 Teidän tulee kuitenkin tietää, että jokaisen miehen pää on Kristus, naisen pää on mies ja Kristuksen pää on Jumala."><
Kenen tuli tietää, niidenkö, joille tuo kirjoitus suunnattiin, vai kahden vuosituhannen päähän?
<>Kirkkoraamattu, efesolaisille 5: 23, 24
" -- niinkuin myös Kristus on seurakunnan pää,
24. Mutta niinkuin seurakunta on Kristukselle alamainen --"><
Siis se sama Jeesus, joka petti seuraajansa.
<>Jeesus Kristus tiesi jo etukäteen esittäessään Matteus 24:14:ssa olevan profetian, että maan päällä olisi ihmisiä, jotka tottelevat hänen välittämäänsä käskyä saarnata hyvää uutista Jumalan valtakunnasta ja valtakunnan kuninkaasta Kristuksesta Jeesuksesta.
Kirkkoraamattu 1992, evankeliumi Matteuksen mukaan 24:14:
"14 Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan kaikkialle maailmaan, kaikille kansoille todistukseksi, ja sitten tulee loppu."
Kirkkoraamattu 1938, evankeliumi Matteuksen mukaan 24:4:
"14. Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu."><
Nuo maan päällä olevat ihmiset, jotka toteuttivat saarnaamiskäskyn tulivat edustetuiksi Paavalin suulla:
”...edellyttäen tietysti, että pysytte uskossa, perustukselle laskettuina ja vakaina, horjahtamatta pois sen hyvän uutisen toivosta, jonka olette kuulleet ja jota on saarnattu kaikessa luomakunnassa, joka taivaan alla on. Tämän hyvän uutisen palvelijaksi minä, Paavali, olen tullut.” (Kol. 1:23 UMK)
Saarnaaminen oli siis Raamatun mukaan suoritettu, enää puuttuu se, että Jeesus täyttäisi lupauksensa. Raamattu osoittaa osaltaan, että nykyinen saarnaaminen on kuolleen hevosen piiskaamista, etenkin kun vielä ottaa huomioon, että Jeesus ei palannut lupauksensa mukaan 2000 vuotta sitten. Väitetyt Jeesuksen paluut 1874 ja 1914 ovat lähinnä Raamatun tekstin raiskaamista.
<>Kuvittelitteko tosiaankin, että voisitte kumota Kristuksen Jeesuksen esittämän profetian? ><
Omalla toiminnallaan Jeesus itse mitätöi puheensa, mutta ei hätää sinänsä, jo Raamatun VT:n profeetat puhuivat läpiä päihinsä. Jos jotain, niin sympatia tulisi olla Jeesuksen petettyjen seuraajien puolella, toisaalta herkkäuskoisia vedätetään edelleen.
Jeesus myös käski pesemään toisten jalat, ja antoi jopa esimerkin, mutta enpä ole kuullut Jehovan todistajien johtajien tätä tekevän.
Opetetut pitää totena asiat riitelevät, ei ihmiset. Asiat on ihmisten päässä, ihmiset riitelevät, hienotunteisesti, kuten homofobiasta, toinen puolesta toinen vastaan.
Riitelevät.asiat 22.5.2018 10:22
"Pahinta on, että jt antaa lapsensa kuolla leikkauspöydälle, koska pelkää menettävänsä oman ikuisuutensa, jos pelastaa lapsensa kuolemalta ja sallii verensiirron..
Onneksi Suomessa alaikäinen hoidetaan, sanovat vanhemmat sitten mitä hyvänsä.
Vai olenko ymmärtänyt väärin?"
-Mutta lahkolaiset käyttävät vartiotornin omia fraaseja, joista poikkeamista varotaan sitä enemmän, mitä pelottavammasta tai epäselvemmästä asiasta on kysymys.
Lapsen osalta toistetaan että kun verensiirtoa ei saa antaa. Yleensä nykyään lapset ottaa viranomainen huostaan ja annetaan verensiirto.
Tanskassa todistajapari lähti poliisia karkuun verensiirtoa tarvitsevan lapsensa kanssa, poliisi perässä. Tuo oli tietenkin lehdistössä esillä ja samoihin aikoihin alkoi suuri jäsenkato Tanskan lahkossa.
Aikoinaan oli lahkosta kertovalla videolla kuinka USA:ssa verensiirtoa tarvitsevan lapsen isä kertoi: Todistajia kävi hänen luonaan rohkaisemassa ja vahvistamassa verensiirtokieltoa. Hän oli mm. rukoillut ja vienyt lapsensa verensiirtoon. Todistajat olivat raivostuneet. Fanaatikon reaktio. kristitty olisi tullut surulliseksi tilanteessa jossa lähimmäinen horjahtaa kaidalta tieltä.
---------
Paipapum 23.5.2018 8:56
-Etkös sinä lisäksi osaa toistaa kuinka vartiotorni tietää joulun pakanajuhlaksi ?
Tabuksi tiedät, että lahkolehti Consolation v. 1940 kehui verensiirron, oli pelastanut New yorkilaisrouvan elämän ?
Mutta elämälle ei ole sen voittanutta, että sen käyttää maailmanlopun pelkäämisen ?