Seuraavaksi käsittelyyn yritystuet. Ne ovat ehdottoman vahingollisia ja täysin markkinatalouden hengen vastaisia. Absurdeinta on niiden maksaminen suuryrityksille ja laiskan ja kädettömän yritysjohdon elättäminen.
Maataloustuki on tietysti poikkeus. En minäkään siitä pidä mutta se on välttämätön paha. Ilman mitään hehkutuksia suomalaisesta ruoasta joka ei ole sen parempaa tai huonompaa kuin minkään muunkaan maan tuottama ruoka.
Maataloustuki on tietysti poikkeus. En minäkään siitä pidä mutta se on välttämätön paha. Ilman mitään hehkutuksia suomalaisesta ruoasta joka ei ole sen parempaa tai huonompaa kuin minkään muunkaan maan tuottama ruoka.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hallitushan käsitteli yritystukia äskettäin yhdessä oppositiopuolueiden kanssa. Siitä seurasi, että jokaiselle tuelle löytyi joku kannattaja eri puolueista.
Mutta mitä mieltä olet itse asiasta?
En ole tutkinut, mitä kaikkia yritystukia meillä on, mutta vaikka saisinkin niistä yksinkertaisen kuvauksen perusteluineen, olisin todennäköisesti valmis poistamaan suuren osan.
Tottakai seurauksena olisi konkursseja ja työttömyyttä. Mutta so what? Oikeudenmukaisuus ei ole markkinatalouden päämäärä vaan se toteutuu markkinataloudessa itsessään. Jos tue poistettaisiin niin parhaat yritykset ja yrittäjät menestyisivät. Tällöin myös osaavain ja kyvykkäin aines työvoimasta hyötyisi.
Meillä on aivan liikaa tasapäistämisen kulttuuria joka elimellisesti liittyy hyvinvointivaltioon. Meillä suorastaan rangaistaan siitä että on hyvä ellei loistava!