"Ammattiliittojen järjestämiä mielenosoituksia on nähty 140 kaupungissa eri puolilla Ranskaa. Pariisissa mielenosoituksiin osallistui mukaan vajaa 17 000 ihmistä."
"Pariisissa poliisi on ottanut rajusti yhteen mielenosoittajien kanssa ja pidättänyt 17 ihmistä."
Suomessa jos käy noin, poliisilla on vastassaan sotilaskoulutuksen saaneita reserviläisiä. Ei hyvältä näytä. Tämä pitkin Eurooppaa levinnyt ylimielinen oikeistoliberaalipolitiikka tuli viiveellä myös Suomeen, kyseessä sama politiikka jonka seurausta Ranskan mielenosoitukset ovat. Kohta rytisee täälläkin. Täytyy vain toivoa että poliisi ymmärtää olla kansan puolella.
"Pariisissa poliisi on ottanut rajusti yhteen mielenosoittajien kanssa ja pidättänyt 17 ihmistä."
Suomessa jos käy noin, poliisilla on vastassaan sotilaskoulutuksen saaneita reserviläisiä. Ei hyvältä näytä. Tämä pitkin Eurooppaa levinnyt ylimielinen oikeistoliberaalipolitiikka tuli viiveellä myös Suomeen, kyseessä sama politiikka jonka seurausta Ranskan mielenosoitukset ovat. Kohta rytisee täälläkin. Täytyy vain toivoa että poliisi ymmärtää olla kansan puolella.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei hätää... 1917 osattiin hoitaa ongelma mallikkaasti, joten eiköhän tuo hoidu nytkin.
Suomenlinna, Hennalla, Tammisaari... täytyy vaan vähäksi aikaa sulkea muilta ihmisiltä
Jos viittaat sisällissotaan niin siinähän käytiin taistelua siitä kuuluuko Suomi Venäjän etupiiriin vai länsimaiden etupiiriin. Valkoiset saivat apua Saksalta ja Ruotsilta, punaiset Venäjältä. Nyt tilanne on täysin käänteinen. Ruotsi on sosiaalidemokraattinen valtio kuten myös Saksa, Venäjä puolestaan eliitin valtaa ihannoiva mafiavaltio.
Jostain syystä eräät oikeistolaiset ovat siinä uskossa että sisällissota vuonna 2018 menisi edellisen kaavan mukaan. Ruotsi ja Saksa tukisivat todennäköisesti parempaa demokratiaa kannattavia joukkoja, Suomen tapauksessa siis SDP, Vasemmisto sekä Vihreät.
Kokoomus ja Kepu ajavat Suomessa perustuslain vastaisia asioita, sen lisäksi yrittävät siirtyä maakuntamalliin joka on ihan puhdasta Gerrymandering politiikkaa. Kokoomuksen ja Keskustan riita maakuntamallista johtuu ihan siitä että Kokoomus ei hyväksy Keskustan piirijakoa koska Keskustalla olisi siinä enemmän kannatusta. Kokoomus kannattaa sitä mallia jossa Kokoomuksella on parempi kannatus. Molemmat kuitenkin Gerrymanderingia.
Sitä voi ihan vapaasti äänestää oikeistoa ja muistella sisällissotaa kaiholla, mutta Suomi on kuitenkin muuttunut 100 vuodessa aivan täysin erilaiseksi ja nykyinen oikeisto on lähempänä sisällissodan vasemmistoa kuin oikeistoa. Kokoomus ja Keskusta eivät aja demokratiaa nykyään, vaan eriarvoistamista.
Uusliberalistinen sosiaalikapitalismi / kapitaalikommunismi yksityistää yritysten ja omistajien voitot, mutta sosialisoi tappiot(mm. eurokriisituet pankeille), kulut esim. palkkakulut(yritysten palkkatuet, sosiaalituet alipalkkauksen jatkeena, Aktivoitimallin pakkotoimet, ilmaistyökokeilut ja 9e/pvä tukityö, pitkät kuukausien ilmaistyöharjoittelut) sekä ympäristörikokset(mm. Talvivaara) yhteiskunnalle, kansalle ja veronmaksajille.
Tätä sinun ei haluta tietävän:
Globaalin taloudellisen ylivallan perustukset
https://vastavalkea.fi/2017/12/06/globaalin-taloudellisen-ylivallan-perustukset/
De Vrije Media: Ronald Bernard, osa 2 (suom.)
https://youtube.com/watch?v=hioF3n_v1QQ
Valtaeliitin sieluttomuus ja luonteen häikäilemättömyys
http://novahierosolyma.fi/vainovalkea/2017/05/06/valtaeliitin-sieluttomuus-ja-luonteen-haikailemattomyys/
Globaalin eliitin ex-työntekijä, finanssimaailman ex-suurhai ja valtapiirien ex-sisäpiiriläinen Ronald Bernard kertoo hollantilaisen vastamedian, De Vrije Median toimittajan, Irma Schiffersin, haastattelussa oman näkemyksensä: globaali valtaeliitti tarkoittaa tosiasiassa alle kymmentätuhatta ihmistä, joiden käsiin on kasautunut valta hallita kaikkea taivaan ja maan välissä, manipuloida maailman menoa mielensä mukaan.
https://vastavalkea.fi/2017/04/27/valkeus-paljastaa-pimeyden-tyot/
Linkki tässä. https://yle.fi/uutiset/3-10218539
Jos koketeeravat ranskalaiset hermostuvat on TOSI KYSEESSÄ.
Noo Suomessa ei ihmiset sohvaltaan kadulle lähde. Paitsi jos tarjolla on ilmaisia ämpäreitä..
On+totta+että+suomalaista+pitää+provosoida+ja+ärsyttää+huomattavasti+enemmän+kuin+ranskalaista,+mutta:
http://www.kunnonelama.fi/wp-content/uploads/2016/02/DSC_0088.jpg
http://www.ts.fi/static/content/pic_5_2790276_k1297237_1200.jpg
https://www.ess.fi/incoming/img2434609/k1wi94/ALTERNATES/w980/852321.jpg
https://im.mtv.fi/image/5275902/landscape16_9/1024/576/660524773e57a355d8031f04859674d4/eP/mielenosoitus-22-8-2015-helsinki-2.jpg
https://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kotimaa/kommentti-voiko-parikymmenta-anarkistia-haavoittaa-modernia-yhteiskuntaa/
Pyydän+nyt+kaikkia+huomioimaan+että+30+poliisia+20+"anarkistia"+vastaan+aiheutti+melkoisen+mediaryöpyn+ja+poliisi+sai+taas+selitellä+tekemisiään.+Mikäli+paikalla+on+17+000+"anarkistia"+meidän+7000+poliisia+nostaa+kädet+pystyyn+koska+tietävät+miten+siinä+muuten+kävisi.+Älkää+alkako+leikkimään+vakavilla+asioilla.+Vaikka+sen+teidän+puolueenne+kannatus+onkin+vaivaiset+15-20%+älkää+missään+nimessä+tehkö+sitä+virhettä+että+alatte+harjoittamaan+besserwisser-politiikkaa+niinkin+kovilla+panoksilla+että+tiettyjen+puolueiden+mielenosoitukset+hajoitetaan+ja+toisten+sallitaan.+Silloin+on+jo+leikki+kaukana.
Sipilällähän oli ensin keino 100 h lisää työaikaa. Mutta kun ay uhkasi niin kovilla lakoilla, Se oli pakko peruuttaa.