Voiko joistain pikkuseuroista, (joissa edustusjoukkue ei ole liiga, mestis tai edes suomi-sarjassa) päästä pohjola-leirille.
Voiko pikkuseuroista päästä pohjola-leirille?
12
1699
Vastaukset
- paljonnähnyt
Voi päästä, mutta jos haluaa pelata vähän pitemmälle kuin vain pohjola-leirille niin kannattaa hakeutua johonkin isompaan seuraan jossa toiminta on laadukasta ja hyviä pelaajia on riittävästi niin treenit ovat silloin hyviä ja joutuu itse myös kamppailemaan tosissaan.
HUOM! Se että on iso seura ei takaa sitä että toiminta on laadukasta vaan tähän seuran valintaan kannattaa nähdä vaivaa. - Pelifani
Kyllä pienestä kasvattaja seurasta voi nousta Pohjolaleirille. Pienten seurojen tehtävä on kasvattaa näitä junioreita. Moni pieni seura on panostanut junnujen valmentamiseen ja työ alkaa olla laadukasta. Minusta hyvä esimerkki hyvästä ja laadukkaasta seuratyöstä on Joensuun Juniori Jokipojat. Heidän junnutyöstä on lähtöisin mm. viime vuoden neljä NHL draft varausta Vaakanainen, Palmu, Ville ja Eemeli Räsäset . Tosin ovat joutuneet lähtemään nuorena maailmalle, paitsi Ville. Edelleen Juniori Jokipojista on kasvamassa uusia tähtiä, ei ehkä nhl ään, mutta hyviä ja kunnianhimoisia pelaajia kuitenkin. Muita varteenotettavia kasvattajaseuroja on mm . Helsingin Viikkarit , Kiekko Laser jne.
- Leiromielessä
Mitä pohjola leiri sitten maksaa?
- Luukkuvahti79
Riippuu varmaan paikasta. Meillä seura maksaa pelaajien leiritykset.
- totuuttatotuutta
No ei todellakaan ainakaan Uudenmaan ja Kanta-Hämeen rajalla olevista pikkuseuroista: treenit suoraan 90 luvulta ja päivitystä ei haluta..
- vaihtoehtojaon
Kuka suostuu pelaamaan tuollaisissa joukkueissa? Lähialueella on aika paljon seuroja josta voi valita paremman.
- Nähtyon
Kyllä pystyy hyvinkin. Nähty on (oma poika) Mutta jos haluaa oikeasti edetä uralla niin kannattaa siirtyä hyvissä ajoin isompiin seuroihin. Ja jos olet pohjola/huippupohjola tasoinen pelaaja niin ns. isot seurat kyllä alkavat jo kysellä kiinnostusta tulla ainakin kokeilemaan.
- lajista_tietämätön
mitäs seuroja tarkoitat?
- noniiiin
Nähtyon kirjoitti:
Kyllä pystyy hyvinkin. Nähty on (oma poika) Mutta jos haluaa oikeasti edetä uralla niin kannattaa siirtyä hyvissä ajoin isompiin seuroihin. Ja jos olet pohjola/huippupohjola tasoinen pelaaja niin ns. isot seurat kyllä alkavat jo kysellä kiinnostusta tulla ainakin kokeilemaan.
ihabko totta? kerro ihmeessä minkälainen on teidän seurassa perus oheiset ja jääharjoitukset?
- Helfor
Kyllä voi, mutta suosittelen siirtymään viim. 14-v johonkin suurseuraan. Itselläni on suorat yhteydet suurseuraan(JYP), ilman välikäsiä, joten rohkeasti yhteyttä vaan.
Osaan hoitaa asiat kitkattomasti pitkälle kehittyneen palautteenantokykyni johdosta.- pikkuseuraon
Heh heh. Mistä lähtien jyp on ollut suurseura?
- Pelaajavanhempi
Niin, jos olet huippu kyllä isor seurat ottaa yhteyttä, mutta kyllä kasvattajaseuroissa ainakin c ssä vielä pystyy pelaamaan. Oma poikakin kuuluu u - 16 leiritettäviin ja todellakin vielä pelaa kasvattaja seurassa. Meillä onneksi seura sanoo , että yksilö edellä mennään , sitten joukkue ja viimeisemä seura.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453743
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai723235Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist303025Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1632791En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛142587- 252309
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on01910Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?41880Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141738Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231657