Raukeaako kummius, kun lapsesta tullut täysi-ikäinen? Entä, jos lapsi jossain vaiheessa eroaa kirkosta?
Raukeaako kummius?
14
339
Vastaukset
- kummallista
Mikäli kummiudella ymmärretään vain ystävyyttä ja toisen huomioimista, niin kummius on jokaisen elinikäinen tehtävä ilman mitään kirkollista velvoitetta. Siihen ei vaikuta se, eroaako joku kirkosta vai ei. Eihän ystävyyteen vaikuta se, mitä toinen tekee.
Mutta hengellinen kummiushan on olematonta useimpien kohdalla, sillä eivät kummit nykyisin vastaa lapsen hengellisestä kasvatuksesta, mikä oli kummiuden alkuperäinen tehtävä. Miten he voivat ohjata toista, kun eivät itsekään ole uskossa. Se kummilusikka riittää useimmille. - silläsittentaivaaseen
sillä on annettu kirkosta kaikille, ei ne enempään kykene, uudestistyntymättömät ihmispolot mitäpä he tajuaisivat kenellekkään antaa, korkeintaan pitsireunan kastemekkoon.
Ymmätääkseni ei raukea,koksa kummi rukoilee lapsen puoleata sen koko elin ijän ajan. Se hän on seurakunnan tehtävä tukea heikko uskoisia.
- sylikummi
Mitä jos kummi eroaa ja vie kummilapsenkin mukanaan.
- eihyvänenaika
jaa että kummi rukoilee... epäilempä että 99.9 % kummeista ei ole ikään rukoillut yhtään mitään kenenkään puolesta.
vai tukea heikko uskosia... hohoijaa kerrotko millainen ihminen on heikosti syntynyt, mietitään sitten kuinka Jumalan Henki synnyttää heikosti uskovia lapsia! eihyvänenaika kirjoitti:
jaa että kummi rukoilee... epäilempä että 99.9 % kummeista ei ole ikään rukoillut yhtään mitään kenenkään puolesta.
vai tukea heikko uskosia... hohoijaa kerrotko millainen ihminen on heikosti syntynyt, mietitään sitten kuinka Jumalan Henki synnyttää heikosti uskovia lapsia!Kirjoituksissa sanotaan: "Yksikään, joka häneen uskoo, ei joudu häpeään."
Mikä maailmassa on hulluutta, sen Jumala valitsi saattaakseen viisaat häpeään. Mikä maailmassa on heikkoa, sen Jumala valitsi saattaakseen häpeään sen, mikä on voimakasta.- luultavastiniin
tammi24 kirjoitti:
Kirjoituksissa sanotaan: "Yksikään, joka häneen uskoo, ei joudu häpeään."
Mikä maailmassa on hulluutta, sen Jumala valitsi saattaakseen viisaat häpeään. Mikä maailmassa on heikkoa, sen Jumala valitsi saattaakseen häpeään sen, mikä on voimakasta.Niin mutta mitä tuo kommenttisi liittyy aiheessa mihinkään, arvallako otit tuon kohdan!?
luultavastiniin kirjoitti:
Niin mutta mitä tuo kommenttisi liittyy aiheessa mihinkään, arvallako otit tuon kohdan!?
Suomeksi Raamatussa sanotaa, Kirjoituksissa sanotaan: "Yksikään, joka häneen uskoo, ei joudu häpeään." Room 10:11
Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana. Room.10:17
Mistä kuulemisesta,seurakunnan evankeljumin julistamisesta.
Kummit ovat pakanuutta!
- aikuistuttuani
Olen karistellut kaikki kummiudet itsestäni pois jo aikoja sitten, ja eronnut Luterilaisesta kirkosta.
- suuriartemis
On sekin hieno asia kun kummitus raukeaa, eli rojahtaa maahan, se on suuri onni ilo ja voitto kaikelle kansalle.
- kummeista
Koko kummi-aate perustuu harhakäsityksiin eikä juuri kukaan kummiksi valittu noudata noita
hurskailta kuullostavia ohjeita:
"Kristillisiä kummin tehtäviä ovat esimerkiksi seurakuntaelämään ja Raamattuun tutustuttaminen, ehtoollisella käyminen kummilapsen kanssa, vanhempien tukeminen lapsen kristillisessä kasvatuksessa, kristinuskoon tutustuttaminen, kristillisen etiikan opettaminen, esimerkkinä toimiminen uskonasioissa ja rukoileminen kummilapsen puolesta." - vainteatteria
kummeista kirjoitti:
Koko kummi-aate perustuu harhakäsityksiin eikä juuri kukaan kummiksi valittu noudata noita
hurskailta kuullostavia ohjeita:
"Kristillisiä kummin tehtäviä ovat esimerkiksi seurakuntaelämään ja Raamattuun tutustuttaminen, ehtoollisella käyminen kummilapsen kanssa, vanhempien tukeminen lapsen kristillisessä kasvatuksessa, kristinuskoon tutustuttaminen, kristillisen etiikan opettaminen, esimerkkinä toimiminen uskonasioissa ja rukoileminen kummilapsen puolesta."Kummius on samanlaista teatteria kuin vauvojen kastaminekin.
- Älä.osallistu.kummiuteen
Miksi kummeista puhutaan kristinuskon piirissä? Eihän Raamattu opeta sellaista systeemiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 194689
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831702Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871566Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741524Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2451395Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341130Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651033