Toimiminen esim. huoltomiehen kohdatessa

päässäkytkennätristissä

Huono otsikko enkä millään keksi mihin aihealueeseen tämä kuuluisi, mutta tällä nyt mennään siis

Minulla on aina ollut ongelmia sosiaalisten tilanteiden kanssa ja valtaosassa tapauksista ongelma on nimenomaan se, etten tiedä miten toimia. Tutuilta kun asiasta kysyy, usein vastaus on "käyttäydyt vaan normaalisti" mutta helvetti kun se nimenomaan on se ongelma, en tiedä mikä niissä tilanteissa on normaali tapa. Aivoissa lyö täysin tyhjää, tarvitsen jonkinlaisen rautalankamallin näihin tilanteisiin. Siis apu on tarpeen, normaalit pyydän kertokaa miten seuraavassa tilanteessa toimisitte:

Jos olen tilannut kerrostaloon kotiinkuljetuksena vaikka suuren huonekalun tai huoltomies on tulossa käynnille, ja tiedän milloin ja mihin aikaan, niin miten h hetkellä tulisi käyttäytyä? Mitä ovipuhelimeen kuuluisi vastata, kun odotettu henkilö sitä soittaa? Vai voiko vain avata oven ja tervehtiä, kun pääsevät huoneiston ovelle? Ja kun pääsevät ja ensimmäistä kertaa näkee, miten tervehditään? Kuuluuko tällaisessa tilanteessa esim. kätellä?

Kiitos kun autatte sosiaalisesti jälkeenjäänyttä, täytynee joka tapauksessa lähteä käyttäytymiskurssille tai vastaavalle.

1

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoneuvonen

      Siihen ovipuhelimeen vastataan ryhdikkään äänekkäästi: Kukavittu siellä häiriköi.
      Ja samalla ryhdikkyydellä tervehdit: JASAATANALLISTA VAUHTIA SIIHEN TOIMINTAAN.
      Eli, kuten todettu, käyttäydyt kuten muutkin suomalaiset. Olemalla oma itsesi, suomalainen.
      Ps. Nämä neuvot ei maksa mitään, toisinkuin kaiken mailman kurssit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      398
      5884
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1819
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      64
      1284
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1053
    5. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      47
      963
    6. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      106
      962
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      57
      948
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      57
      931
    9. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      919
    10. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      871
    Aihe