Yleisradion keskustelusensuuri

epäselvä-sählääminen

Yleisradio poistaa todella raskaalla otteella keskustelua uudesta keskustelupalvelustaan.

Yleisradiolla on osittain ymmärrettävästi keskiarvoistava ote julkaisemisessaan, mutta että perusteltu keskustelu ei mahdu sen keskusteluosuuteen. Tietämissäni tapauksissa ei ole kyse siitä että mitään erityisen dramaattista olisi edes sanottu, vaan tuotu esiin että sanotulla voi olla dramaattisia seurauksia. Toimitus(?) ei ilmeisesti ole _ymmärtänyt_ mitä on yritetty sanoa.

Itse yritin kommentoida artikkelia https://yle.fi/uutiset/3-10215350 - viestieni pääsisältö oli se, että luontoon ei voi mennä pelleilemään, koska sillä voi aiheuttaa odottamattomia onnettomuuksia.

6

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en_oikein

      En oikein ymmärtänyt viestisi aiottua sisältöä ja tarkoitusta, mutta tuo Ylen julkaisema kolumni on sitä yhdentekevää höttöä, joka täyttää nykymedian.

    • epäselvä-sählääminen

      Viestin sisältö liittyi siihen pelleilyyn (koirailuun) jota ihmiset harrastavat, eivätkä tiedä mitä ovat tekemässä. Se, että sitä ei ymmärrä, ei anna lupaa sensuroida, ja on massojen maailmankuvan hallinnointia tavalla jota en hyväksy - juuri siksi asiaa kommentoin.

      Itse kolumnistin tekstissä on ok lähtökohta hänen omasta tilanteestaan käsin, mutta se jää vajaaksi: hän siirtyy itsekeskeisyydestä ihmiskeskeisyyteen joka koirien määrittämä, ja muulle luonnolle se on ongelma.

      • RUDEBOI

        Yle on yksi saatanan poliittinen projekti jonka tarkoitus on aivopestä ihmiset:
        1. Tulemaan idiooteiksi
        2. Työllistämään laiskoja ja tyhmiä toimittajia
        3. Vihaamaan enemmistöä
        4. Tuntemaan maailmantuskaa jota emme ole itse aiheuttaneet
        5. Palvomaan erilaisuutta
        6. Heittämään pois omaisuutensa
        7. Heittämään pois oman identiteettinsä, oikeutensa ja maansa jotta ne voidaan korvata Yleisradion omilla arvoilla
        8. Vihaamaan ydinvoimaa, maskuliinisuutta, autoilua, moottoripyöräilyä, veneilyä ja lihansyöntiä
        9. Uskomaan että rikollisuus on pelkkä epäoikeudenmukaisen tulonjaon tuote
        10. Pelkäämään


    • selväpää

      Yleisradio on kautta aikojen ollut sensuuri yhtiö jota pyöritetään veronmaksajien rahoilla, eihän yle ole koskaan uskottava ollutkaan muuta kuin omien työntekijöidensä mielestä.

    • ValemediammeYLE

      Vihervasemmiston toispuoleisen V:n tiedotussiipi, YLE:n kallis suoltaa propagandaa täysillä. Suomalaisia pitää varottaa erityisesti tästä aivopesusta. Toispuoleinen V kertoo jo symbolina mistä on kysymys - hyvä valinta valemediamerkiksi!

      ”Kyllä ne on ne perinteiset vahvuudet eli (1) faktan tarkistus, (2) luotettavuus, (3) oikea tieto, (4) pyritään antamaan tasapainoinen kuva, (5) ei valikoida faktoja, (6) ei luoda mielikuvia, vaan (7) pyritään antamaan mahdollisimman niinkun, paras mahdollinen saatavissa oleva käsitys todellisuudesta, niin se on se perinteisen median vahvuus.”

      YLEn kallis uutisointi ontuu viimeistään kohdissa: 4, 5, 6 ja 7.

      "YLEn asian tuntijat" - siinä ei ole yhdyssanavirhettä. Sanat tosiaan pitää tässä tapauksessa kirjoittaa erikseen. Ylessä päästetään läpi vain YLE:n toimittelijoitten agendan tuntijoita ja myötäilijöitä.

      • TotuusSattuuQC

        Juuri tulikin taas uutisita YLE:n propagandaa. Persujen kannatus on kyselyn mukaan kuulemma 10%. No pelkkää valeuutista, oikeasti se on parin prosentin luokkaa. Mokomat mädättäjät...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1959
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1502
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1366
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1234
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      1123
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      11
      1096
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      902
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      849
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      803
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      758
    Aihe