https://www.verkkouutiset.fi/nain-hanesta-tuli-johtaja-kim-jong-un-tappoi-jattipuhdistuksessa-140-paattajaa/
Tuo on arkipäivän kommunismia.
Tuo on arkipäivän kommunismia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
julma tuo komukratia... hyi helvetti.
Kommunismi ja sen eri uskonhaarat eivät tule toimeen ilman tappamisia. Paljonko on Kimilässä tapettu, en usko sen tuohon 140 jäävän, Stalin tappoi miljoonia ja Mao kymmeniä miljoonia joten Hitler oli vain pikkupoika noiden oikeiden roistojen rimmalla.
Nemtsov sai vielä hetken lepuuttaa silmiään vallan salien loisteissa, kun hän toimi Ukrainan presidentin taloudellisena neuvonantajana vv. 2005–2007. Ukrainalaiset kokoontuivat Maidanille kertomaan näkemyksensä Nemtsovin neuvoista. Ikävä kyllä ilman tietoista kansan puolesta toimivaa johtoa Maidanilla, kansa jäi kakkoseksi. Uusi oligarkkiryhmä otti vallan.
Venäjän uudet tuulet vakauttivat tavallisten ihmisten elämää. Karmea kuolemankamppailu päättyi. Ihmisoikeuksien perusta palautui. Syntyvyys saavutti tasapainon kuolinlukujen kanssa vuonna 2013. Kansalaisvapauksien osalta tilanne on edelleen hahmottumaton, sillä niiden ensimmäinen askel, vahva ammattiyhdistysliike, on edelleen syntymättä. Oikeistolaisen Yhtenäinen Venäjä –puolueen valtakaudella se voi ollakin vaikeaa, mikäli historia kulkee samaa rataa mitä muissa kapitalistisissa valtioissa. Myös Suomen alkutaipaleet viime vuosisadan alussa olivat vaikeat. Työnantajien tukema oikeisto salli ammattiyhdistystoiminnan vasta pakon edessä.
Todellisten kansalaisvapauksien eli vahvan ammattiyhdistysten syntymistä vastustavat myös lännen oikeistopiirit. Venäjän ostamista havittelevat eivät luonnollisestikaan ryhdy sinne ay-liikettä vaivoikseen synnyttämään. Tästä syystä lännen apurit kuten arvoliberaalit ihmisoikeustoimijat eivät milloinkaan puhu ammattiyhdistystoiminnasta, vaikka muuten propagoivat kansalaisyhteiskunnasta. Heidän kansalaisyhteiskuntanäkemys lähtee venäläisen yhteiskunnan ja kulttuurin kaatamisesta. Tässä eräs syy heidän kiinnittymiseensä kylmän oikeiston Nemtsoviin.
Venäjän nousun yksi keskeinen edellytys on ammattiyhdistysliikkeen synty. Hyvinvointia luovalle nousevalle kapitalismille se on välttämätön. Venäjän tilannetta ei luonnollisestikaan tule verrata iltaruskon kapitalismia edustavaan Yhdysvaltoihin. Siellä työntekijöiden järjestäytymisaste on pudonnut 12 prosenttiin. Myöhäisvaiheen kapitalismi tukahduttaa myös kansalaisvapauksia, ensimmäisenä ay-toiminnan.
Nemtsov edusti poliittista kenttää, johon aidosti vapaa ammattiyhdistystoiminta ei sisältynyt.
Nemtsovin ja Hodorkovskin tapaiset henkilöt ovat mittaamattomaksi vahingoksi rauhan työlle ja ihmisoikeuskamppailuille. Juuri tässä on keskeinen syy heidän arvolleen Yhdysvalloille ja läntisille suuryrityksille. Sotkemalla Nemtsovin ja Hodorkovskin toiminta ihmisoikeuskäsitteeseen, heikennetään humanistisesta ja ihmisyydestä lähtevän ihmisoikeustyön mahdollisuuksia. Yhdysvaltain näkökulmasta heidän aggressiivinen toiminta on ymmärrettävää. Onhan Jeltsinin jälkeinen politiikka tehnyt Yhdysvalloissa toimivien suuryritysten valtaushankkeet Venäjällä tyhjiksi.
Oikeistolaisen Boris Nemtsovin muistoa Suomessa kunnioittivat mm.
Amnesty International, Suomen osasto
Suomen Pen
Kirjailija ja taitelijayhdistys Kiila
Sadankomitea
jne.
Nemtsov oli, Putlerin stalinistisen mies ja ääni liikkeen, demokratian uhri. Siinähän on vain yksi mies Putler ja hänen äänensä! Kun joku vastustaa ja varsinkin jos on liian fiksu ja saa kannatusta niin henki lähtee, sillä eihän sen miehen ja äänen valtaa saa uhata vaan sitä pitää nöyrästi kumartaa!
Venäjä on pitänyt huolta siitä, ettei Ukraina pääse vapaasti kehittymään koska se pelkää ukrainalaisten kostavan tapahtuman jota on "holodomor" nimellä kutsuttu. Siinähän Moskovan demokratia varasti ukrainasta kaikki syötävät, jopa siemenviljatkin ja vain koska ukrainalainen maajussi ei ollut kiinnostunut venäläisten kolhoosi ajattelusta vaan he halusivat edelleen jatkaa vanhaan malliin. Holodomor tappio miljoonia ukrainalaisia nälkään NL:n alkuaikoina.
Tuo holodomor kertoo varsin hyvin myös Putlerin ajatukset muiden ajattelusta, vaikka ei nyt kehtaa kellareita ja latoja tyhjätä niin pidetään jatkuvaa sotaa yllä ja varastetaan asevoimin alueita jotta naapurit eivät pääse nousemaan normaaliin demokraattiseen elämään vaan joutuvat jatkamaan Putler tyyliin alistettuina. Samaahan se on saanut Georgiakin kokea ja kokee edelleen, Venäjän loputonta ahneutta vaikka se ei edes nykyistä aluettaan kykene kehittämään ja sivistämään.
Yhtenäinen Venäjä ei ole oikeistopuolue vaan jälkikommunistinen, Putlerin avulla se on säilyttänyt kommunismin osia kuten diktatuurihimon ohjelmassaan ja ajattelussaan. Oikeistopuolue kun olisi demokratian kannattaja sillä sen avulla pääsee parhaiten ja helpoiten eroon noista komuloisista jotka ovat aina olleet kansoja riistämässä monella eri tavalla.
Ay mafian perustaminen on varsin riskialtista koska niihin tuppaa ajautumaan uudistusvastaisia henkilöitä kuten Suomessa olemme havainneet. Ne eivät kykene seuraamaan aikaansa vaan jankuttavat saavutettujen etujen uskontoaan. Todellisuudessahan saavutettuja etuja ei ole edes koskaan ollut vaan ne on saavutettava joka päivä aina vaan uudelleen. Ei ainakaan minun tiedossani ole mitään rahavarastoa jossa saavutettujen etujen maksuun niitä rahoja säilytettäisiin. Vai onko sinulla mestari siitä parempaa tietoa?
Jos ja kun Venäjä haluaa nousta niin sen on päästävä eroon diktatuurista vapaaseen demokratiaan. Siinä tosin mennee sukupolven verran totuttelemisessa koska moneen sukupolveen ei edes vapaa ajattelu ole ollut sallitun rajoissa mutta se on ainoa keino todelliseen hyvinvoinnin rakentamiseen.
Enemmän kuin Nemtsov tai Hodorkovski rauhan työtä ja kehitystä haittaavat Putlerin kaltaiset pököt jälkikommunistiset yhteiskunnan omaisuuden varkaat ja demokratian viholliset. Jopa tuo lopussa mainittu unelma, usalaisten yritysten Venäjä varkaus, olisi tuonut paremmat olot pitkällä tähtäimellä kuin salamurhaaja Putlerin diktatuuri.
Taitaa olla noiden allekirjoitukseen lainattujen Amnestyn, Penin, Kiilan ja Sadankomitean pyrkimys kirkastaa jälkikomuloisen Putlerin kilpeä, se kun alkaa olla jo perin savinen. Älkää ihmeessä sotkeutuko moisen diktaattorin juoniin vaan siirtykää vapaan demokratian kannattajiksi! jne!
oppitunteja;
https://www.verkkouutiset.fi/han-on-salaperainen-orion-ukrainan-turman-paaepailtyja-paljastui/
rehellistä kommunistia;
https://www.verkkouutiset.fi/kgb-kenraali-avautuu-ensi-kertaa-vuoden-1988-tapahtumista-nain-viro-valttyi-verenvuodatukselta/
Veikkaan ettet ole.
Valehteleminen on kommunismin käsky nro 1.
Kommunisti pelkää totuutta;
https://www.verkkouutiset.fi/naton-paasihteeri-venajan-tunnustettava-matkustajakoneen-alasampuminen/