Moottoritiellä ajon alkeet

Motarilla

Tieliikennelain mukaan ei saa lähteä ohittamaan, kun toinen on jo aloittanut ohittamisen. Sääntö koskee moottoriteitä. Tyypillinen lain rikkomus on siirtyä vasemmalle kaistalle 100 km/h nopeudelĺa ohittamaan 90 km/h ajoneuvoa kun takana tulossa ohittaja 120 km/h.

Toinen alkeellinen sääntö on välimatka. Kun ohitat toisen hitaamman ajoneuvon, on moukkamaista koukata ohitettavan eteen 5 metrin päässä, vaikka edessä on kilometrikaupalla vapaata tietä. Erityisesti, kun ajetaan rapakelissä, eteen lähelle turhaan koukkaaminen on todella moukkamaista. Se on sama kuin näyttää ohitettavalle keskisormea. Mieti hiukan haluatko näyttää keskisormea jokaiselle, jonka ohitat?

11

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruuhkaa.syntyy

      "Sääntö koskee moottoriteitä."

      Puuttuu sana MYÖS välistä.
      ---

      "Mieti hiukan haluatko näyttää keskisormea jokaiselle, jonka ohitat?"

      Toi kysymys on aika arveluttavaa esittää nykyaikana. Saattaa hetkessä ainakin puoli Suomea ilmoittautua...

    • tättärääpippijuu

      Mistähän tuollainen ohittamiskielto on mieleen tullut, ainakaan tieliikennelaissa ei tuollaista ole. Jos keksii omia kuvitteellisia lakipykäliä, alkavat varmasti liikenteessä kaikki muut ärsyttämään.

      ""Sääntö koskee moottoriteitä."
      Puuttuu sana MYÖS välistä. "
      Tuo "MYÖS"-sana ei sovi asiaan ollenkaan, koska harvemmin moottoritiellä ohitukseen käytetään vastaan tulvan liikenteen puolta.

      • ruuhkaa.syntyy

        Tuo on vähän kakspiippunen juttu.

        18. pykälä kertoo: ”Ohittavan ajoneuvon kuljettajan on tarkoin varmistauduttava, ettei ohitus aiheuta vaaraa.” Koskee kaikkia teitä.

        Aloittajan kuvaamasta moottoritietilanteesta syntyy vaaraa.
        Olen 2* moottoritiellä joutunut ohittajana tuollaiseen hyvin vaaralliseen tilanteeseen:

        a) Minulla 120 ohittamassa ohituskaistalla, eteeni omaan ohitukseensa lähtevällä B ehkä 80. Sain todella vaivoin jarrutuksella vältettyä peräänajon

        b) Minulla 120 ohittamassa ohituskaistalla. Olin jo keula melkein takapään rinnalla, kun tämä ehkä 90 ajava B lähtee omaan ohitukseensa.
        Kylkitörmäys olisi väistämättä tullut ellen olisi väistänyt vasemmalle turva-alueen kautta.

        18. pykälän muut kohdat koskevat vastaantulijan puolen käyttöä, mutta et varmaankaan tarkoita, että näissä minun molemmissa tapauksissa ohitukseen lähtijä B on toiminut asianmukaisesti?

        ***

        Aloittajan sanamuoto häiritsi minua. Ikäänkuin tuo kielto koskisi VAIN moottoriteitä.
        ”Tieliikennelain mukaan ei saa lähteä ohittamaan, kun toinen on jo aloittanut ohittamisen. Sääntö koskee moottoriteitä.”


    • gaspedal

      Nyt sekoitetaan näköjään asioita. Jos ohittaessa joutuu käyttämään vastaantulevien puolta, saa ohittaa vain yksi auto kerrallaan. Moottoritiellä ei toivottavasti olla vastaantulevien puolella! Jos taas etummaisen ohittajan nopeus on selkeästi vähäisempi kuin takaa tulevan toisen ohittajan, niin kyseessä on kaistanvaihdossa tapahtuneesta havainto/arviointivirheestä. Ja jos sellaisen yhteydessä sitten tulee vaikka peräänajo, niin syyllisyyskysymykset on varmaan tapauskohtaisia, voi jakautuakin. Tapaukset eivät aina ole yksi yhteen.

      • ruuhkaa.syntyy

        """Jos ohittaessa joutuu käyttämään vastaantulevien puolta, saa ohittaa vain yksi auto kerrallaan."""

        Näytätkö pykälän mistä tämä ilmenee?
        ***

        Et nähtävästi tsennannut kertomiani tapahtumia, niin täytynee vatkata uudestaan.

        Olin molemmissa tapauksissa m-tiellä ohittamassa kahta autoa 120 nopeudella, kun molemmissa tapauksissa jälkimmäinen ohitettava lähtee ohitukseni aikana huomattavasti pienemmällä nopeudella ohittamaan edellä ajavaansa eteeni ohituskaistalle tarkistamatta tai ymmärtämättä, että olen jo ohittamassa heitä ja ajan silloin TODENNÄKÖISESTI selkeästi suuremmalla kuin he vaikka sitä nopeuttani on peilistä vaikea arvoida.

        Keksitkö nyt tähänkin millä minusta saadaan syypää osumaan?


      • gaspedal

        Mitä kohtaa et ymmärtänyt? Tieliikennelain 1. luvun 18 pykälässä kerrotaan hyvin kansantajuisesti, milloin ohittaminen on kielletty, kun käytetään vastaantulevien puolta. Mutta kuvailemasi tapaukset tapahtuivat moottoritiellä. Missä kohtaa väitin, että SINÄ olet kyseisissä tilanteissa automaattisesti syyllinen/osasyyllinen? Lue nyt uudestaan, sitten rauhoitut ja luet vielä kerran. Kerroin eteesi tulevan tehneen todennäköisesti havainnointi/arviointivirheen vaihtaessaan kaistaa - oletko vielä kärryillä? Sen seurauksena, jos tulee kontakti tai peräänajo, syyllisyyskysymykset on varmaan TAPAUSKOHTAISIA, voi myös jakautua. Olenko nyt tehnyt SINUSTA syyllisen?

        Kerroit itsekin, mistä kaikki luultavasti johtui. Niin minäkin aiemmin. Ja olemme takuuvarmasti samaa mieltä, että hän aloittaessaan pienemmällä nopeudella ohituksen aiheuttaa sen vaaran. Jos kaikki ovat vielä hengissä ja kontakti tapahtuu ja poliisi kutsutaan selvittämään tilannetta, kuka pystyy todistamaan takuuvarmasti miten kaikki tapahtui. Enkä edelleenkään ole sitä mieltä, että syyllisyys jakautuu tai on vaan toisella osapuolella, vaikka äkkiseltään kuvailemassasi tilanteessa maalaisjärki sanoo näin. Juridisesti sen päättää muut tahot, ellei toinen osapuoli myönnä rehdisti syyllisyyttään. Muussa tapauksessa, ellei ulkopuolisia todistajia ole, on vain sana sanaa vastaan. Silloin toivottavasti oikeuslaitos ja vakuutusyhtiöt komppaavat maalaisjärkeä!


    • T.Toope

      Minä aloitan ohituksen aina kun siirryn moottoritielle rampista. Lopetan ohituksen vasta määränpäässä, joten pysykää pois edestäni tai...

    • jullii

      Ajavat vain vasenta kaistaa ohitusta ei tapahdu, kaksisuuntaisella tiellä ohitetaan

      • jollejoulupuk

        Hmm.. Olihan sinulla kortti siis ajokortti, no moottoritie ja monta kaistaa? Ja kun se ohittaa..


    • hohhoijakkaa

      Lueppa toope se pykälä uudestaan. Miten moottoritiellä ohitetaan käyttäen vastaantulevan liikenteen puolta?

    • knmökjböjböb

      Nykyään meno on kuin eläintarhassa meni sitten moottoritielle tai normaaleille maanteille. Kutakuinkin kaikki säännöt on lähes merkityksettömiä alkaen nopeusrahoituksista, turvaväleistä.. Näin on viisaat päättäjämme asiat hoitaneet kokoomuksen johdolla viimeisinä vuosikymmeninä . Vähennetään valvontaa tieltä ja vähennetään poliiseja tai siirretään valvomaan vääriä mielipiteitä netissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      365
      3949
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      252
      3091
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2523
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      4
      1865
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1580
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      182
      1570
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1533
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1139
    9. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      45
      1060
    10. 61
      1032
    Aihe