Kemssa ja myrkky vs biohajottava kemikaali

HätäEiAinaOleMerihätä

Onko kokemusta noista biohajottavista kemikaaleista? Lopputuotteen luulusi olevan helpompaa hävittää esim kuoppaan kuin myrkyllisen huuhteluaineen jäljiltä? Tuo biohajoittava ei vissiin vaikuta hajuun mitenkään ja tietty myrkyn kanssa hajuhaitta veneessä on siedettävämpi?
Omasta mielestäni tuo kemssa ilman putkitöitä ja viritelmiä on niin paljon helpompi ja kustannustehokkaampi tapa saada asia hoidettua . Vesi WC putkineen ja tankkeineen ei ole minun juttu.

Kertokaa kokemuksistanne!

7

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyrnäväntorpedo

      Noista kemikaaleista on aika vaikea löytää nopeasti tietoa. Ei ole myöskään ihan yksiselitteistä, mikä on biohajottamista ja mikä kemiallista. Kemiallinen reaktio voi olla ihan sama.
      Kyse on aika paljon siitä, minkälainen mielikuva halutaan luoda.

      Sana BIO ei välttämättä tarkoita mitään eikä se ainakaan tarkoita sitä etteikö haju katoaisi siinä missä muillakin tuotteilla ilman BIO-etuliitettä. Biologinen (tarkoittaa se sitten mitä tahansa) reaktio pilkkoo hajun lähteitä siinä missä muutkin.

      • HätäEiAinaOleMerihätä

        En siis ole kemisti mutta nuo esim. siniset nesteet jotka haisevat vaikkapa omenankukalle ja kirvelevät silmissä pelkkänä höyrynä ovat mielestäni kemikaaleja. Nuo bio-jutut joista kerrotaan:

        "Aine on täysin biologinen ja sisältää bakteerikantoja, jotka käynnistävät biologisen hajoamisen nopeasti, tehokkaasti ja ympäristöystävällisesti ja pitävät sitä yllä. Estää käymisen ja siitä johtuvan epämiellyttävän hajun. Ainetta ei saa käyttää yhdessä kemiallisten desinfiointiaineiden kanssa."
        Näistä jälkimmäisistä siis puuttuu se kemikaalien haju jolla paskanhaju peitetään.


    • veneilystäkanafarmariksi

      Matkailuautossa kokeilin ottaa käyttöön tuon biohajottavan kemWC:n aineen. Paskan haju meinaa tulla herkemmin autoon jos on yksi annospussukka. Laitoin vielä toisen niin tilanne parantui jonkin verran. Hajujen kannalta se sininen on kyllä tehokkaampi. Tosin nyt on ollut lämpimät ilmat niin se tekee varmaan tuon biohajottavan hajun pidätyskyvyn haasteellisemmaksi.
      Koe jatkuu.....

    • ldsjgongdpg

      Onko kellään kokemuksia Jannens Biosept -entsyyminesteestä. Kauppias kehui kovin, pitäisi poistaa hajut septitankista ja helpottaa tyhjennystä kun "homogenisoi" sisällön. En ole vielä kokeillut, onko kukaan muu?

    • ldsjgongdpg

      Eikun sen nimi olikin Jannes Septbio

    • Hornantuutti

      Tosimiehet hommaa kunnon kemssan, josta ei hajut leviä. Ainakin porta potti tuntuu pitävän hajut ihan vaan oman vesilätäkkönsä takana.

      Niinpä minkään valtakunnan mömmöjä ei ole ollut viiteen vuoteen vaikka vehjettä ei edes tyhjennetä kun sen tullessa täyteen tai ennen pitempiä reissuja. Saattaa mennä parista viikosta kuukauteenkin eikä hajut häiritse.

      Vastaavasti ei omaatuntoa kolkuta jos tommosen kippaa jonkun saaren kuivakäymälään kun mukana ei ole vettä kummempaa. Kohta varmaan joku alkaa kouluttaa, että pitäisi.

    • Bioriittää

      Käytössäni on vanha vene jossa 2 wc:tä ja ikäv haisu. Kaadoin biotavaraa kulauksen kumpaankin pyttyyn niin haju poistui päivässä. Toistettu muutamaan kertaan, toimii kuin veneen vessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe