mitä nämä kuuluisat maakuntavaalit oikein on , onko se vaan joku maanviljelijöiden juttu vai voinko täällä pääkaupungissakin äänestää , jos sais tietää mitä ne on , ehkä ne on vaan joku sipilän lahkon lietsoma vouhotus , sipilä raukka kusee housuunsa ja lähtee lestojen kesä kokouksiin , enää vajaa vuosi jäljellä tai ei edes sitäkään jos hyvin käy.
Voisikohan joku valaista
zzzzzp
255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Entinen lääninhallinto, nykyinen ely-keskusten himmeli ja tuleva maakuntahallinto. Sama paska eri paketissa ja lisää virkoja . Rahan jako uudistuu niin että valtio antaa könttäsumman ja maakunnittain voidaan päättää mihin rahat käytetään.
Kepu-lesta vetoisissa maakunnissa menee maataloustukiin ja yritystukiin omalle piirille. Rippeet jaetaan koulutuksen, terveydenhoidon, vanhustenhoidon, lastenhoidon, sosiaalitoimen menoihin yhteiskuntarakenteiden ylläpitoon.
En tiedä valvooko valtio sitten ollenkaan mihin rahat menevät kun ei ole korvamerkittyä?
Tuleeko kaikkien muiden verojen lisäksi maakuntavero?
Höpsistä - maakuntahallinto ei määrää maataloustuista; se on sen soteuudistuksen toteuttaja käytännön tasolla.
Maataloustuet kuuluvat valtion budjettiin.
Sinänsä kyllä järjetön homma maakuntahallinto ILMAN VEROTUSOIKEUTTA. Ruotsissa on toisin.
Itse en äänestä maakuntavaaleissa.