Hei,
Olen 26-vuotias nainen ja minulla alkoi reilu kuukausi sitten paha paineen tunne keuhkoissa. Ihan kuin jokin puristaisi/kuristaisi keuhkoja. Mitään hengitysvaikeuksia ei kuitenkaan ole ollut vaan henki on kulkenut normaalisti. Samaan aikaan keuhkoissa myös tuntui pientä kipua mutta tuo paineen tunne oli paljon inhottavampi tunne.
Kun oireilua oli jatkunut lähes viikon menin lääkäriin. Siellä kuunneltiin keuhot ja otettiin varmuuden vuoksi sydänfilmi, joka oli ok. Lääkäri epäili voisiko olla stressistä johtuvaa, mutta minulla ei ole juuri stressiä ollut. Ja koskaan aikaisemmin ei ole ollut mitään vastavaa, vaikka olisi ollut stressiä tai vaikea elämäntilanne. Lääkäri tuli siihen tulokseen että tämä johtuu siitä, että rintakehässä on jotain jumia. Hän määräsi tulehduskipulääkettä (Voltaren Rapid) ja käski venyttelemään paljon. Lääkäri sanoi, että ei ole mitään vakavaa, ettei ole syytä huoleen, vaikka onkin tosi inhottava tunne. Muutaman päivän päästä oireet alkoivatkin helpottaa paljon. Mitään flunssaa/yskää minulla ei ole ollut.
Huolta aiheuttaa kuitenkin se, että vaikka oireet ovatkin helpottaneet paljon niin ne eivät ole kokonaan poistuneet vaan edelleen tunnen päivittäin hyvin pientä paineen tunnetta tai sitten pientä kipua keuhkoissa. Ehkä tuo kipu on yleisempi oire nyt kun se paineen tunne. Se on siis pientä mutta kuitenkin päivittäistä. En voi mitään sille, että huolettaa että mitä jos onkin keuhkosyöpä. Yritän sanoa itsellleni, ettei voi olla, sillä olen nuori enkä koskaan tupakoinut. Ja 90% prosenttii keuhkosyövästä todetaan tupakoitsijoilla. Mutta voihan se tulla nuorelle ja tupakoimattomalle, vaikka onkin tietääkseni todella harvinaista. Mietin että jos johtuu jumeista niin voiko oireet kestää näin kauan? Myös astmaa olen miettinyt, mutta oireet eivät täysin täsmää. Eikö siinä saada enemmänkin kohtauksia? Tämä tunne taas on enemmän jatkuvaa eikä mikään kohtaus. Ja siis hengitysvaikeuksia ei ole.
Lisäyksenä; sain 6 vuotta sitten pahan hengenahdistuskohtauksen huvipuistolaitteessa, ns. "pyörivissä tuolleissa". Tätä ihmettelin silloin paljon, että mistä sellanen kohtaus voi johtua. Olin nimittäin edellisenä kesänä käynyt samassa laitteessa 10 kertaa enkä ollut saanut mitään kohtausta. Tämän jälkeen ei siis ole ollut mitään hengenahdistusta tms. Mutta nyt mietin että onko minulla voinut olla siitä asti jotain keuhkoissa ja nyt vasta sitten alkanut oireilla. Tiedän että lääkäriin pitäisi tässä varmasti mennä. En ole vielä mennyt, koska oireet siitä kuukauden takaisesta on kuitenkin helpottanut paljon ja olen vaan odotellut, että menisi kokonaan pois.
Mitä.tämä voi olla? Kokemuksia? Kiitos asiallisista vastauksista!
Keuhkosyöpä? Nuori ja tupakoimaton
3
481
Vastaukset
- kkl
Otettiinko sinulta keuhkoröntgen? En ole lääkäri, mutta luulisin, että siinä näkyisi, jos syöpää olisi. Harvoin tosin sinun ikäisellä taitaa keuhkosyöpää olla. Mutta jos asia edelleen vaivaa, niin vaadi kuvaamaan keuhkot, että saat mielenrauhan. Voisko olla paniikki häiriöstä kyse? Usein ahdistus ja stressi tuntuu puristavana tunteena rinnassa.
- Monisairas
Ei näy välttämättä syöpä, riippuu kasvaimen koosta paljon. Mutta tosiaan tuo syöpä on kyllä ääriteoreettinen vaihtoehto, varsinkin kun oireet hieman jo helpottaneet. Voisi olla joku rintalastan tai kyljen seudun lihasvamma tms. Oletko loukannut? Tapahtuiko silloin kuukausi sitten jotain tavallisuudesta poikkeavaa?
Kertomasi perusteella tuskin on stressi syynä.
- googleta
Et mainitse verisestä yskästä mitää. Se on yleinen oire. Kanntaa googlettaa oireet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1812648Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2301457Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus841330- 801225
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401206Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1361100Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin111032Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116920Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen
Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.29894Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät78820