Tommy Robinsonin pidätys järkyttää maailmaa

"Tuhannet ihmiset ovat osoittaneet mieltään Lontoossa perjantaista lähtien kansalaisaktivisti ja -journalisti Tommy Robinsonin mielivaltaisen vangitsemisen johdosta, jonka syyt olivat ilmeisen poliittiset. Tommy Robinson on tunnettu kansalaisjournalisti, joka raportoi asioista, joista valtamedia haluaa vaieta".

http://beta.oikeamedia.com/o1-69005

Tommy Robinson oli perjantaina raportoimassa Leedsin oikeustalon edustalta, jossa käsiteltiin pakistanilaisen joukkoraiskausliigan tapausta. Pakistanilaisliiga oli raiskannut alueella lapsia ja heidän uhrejaan lasketaan olevan jo yli sata ja raiskausliigan uhreja paljastuu yhä lisää. Nuorin raiskatuista on 11-vuotias tyttö.

Brittihallinnon röyhkeys, epäoikeudenmukaisuus ja törkeä poliittinen vaino Tommya kohtaan on järkyttänyt englantilaisia ja monet ovat kauhuissaan suunnasta, johon tällainen poliittinen mielivaltainen vaino on johtamassa.

Robinson otettiin kiinni raportoimasta tapausta, jonka Brittihallinto haluaa poliittisista syistä salata. Hänelle järjestettiin ennätysnopeasti pikaoikeudenkäynti, jossa hänet tuomittiin samalta istumalta 13 kuukaudeksi vankilaan, ilman että hänellä oli edes mahdollisuutta saada oikeusavustajaa tai ottaa yhteyttä omaan asianajajaansa. Hänet kuljetettiin välittömästi Hullin vankilaan. Brittiviranomaiset haluavat salata erityisesti muslimimaahanmuuttajien tekemiä törkeitä rikoksia kuten pienten lasten joukkoraiskauksia, joista on tullut englannissa jo islamiin liittyvä epidemia.

Ihmisiä on raivostuttanut se kontrasti joka viranomaisten toiminnassa näkyy kun verrataan toimien tehokkuutta siihen velttouteen, jolla pakistanilaisen joukkoraiskausliigan juttua on käsitelty. Syylliset ovat olleet takuita vastaan vapaalla koko oikeuskäsittelyn ajan ja osallisia on päästetty vapaaksi hyvin lievillä ehdollisilla tuomioilla.

Lähes 90 000 ihmistä on allekirjoittanut vetoomuksen "Free Tommy Robinson": lle vain 24 tuntia. ( Saturday 26 May 2018 7:12 pm).

https://metro.co.uk/2018/05/26/tommy-robinson-supporters-climb-gates-downing-street-arrest-7580655/

https://www.google.com/search?q=Tommy Robinson &ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b





Lisäksi tuomari, joka tuomitsi Robinsonin vankilaan, kielsi brittimediaa raportoimasta mitään tästä tapauksesta. Useat brittiläiset uutislähteet, jotka olivat jo maininneet Robinsonin vangitsemisesta, poistivat asiasta tekemänsä julkaisut! Kaikki tämä tapahtui saman päivän aikana.
45931
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Iso jengi kokoon aseineen ja hyökkäys hallintoa vastaan, tuomari hirteen! Siinä ei mitkään "äänestykset" enää auta!

Äänestä
  • Stephen Christopher Yaxley-Lennon (born 27 November 1982[3]), known by the pseudonym Tommy Robinson, and previously by Andrew McMaster and Paul Harris,[4] is an activist[5][6][7][8][9] who co-founded and served as spokesman and leader of the English Defence League (EDL),[10] from which he resigned in 2013.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Tommy_Robinson_(activist)

    Jo on herra Yax-Lennonilla nimikokoelmaa....

    Äänestä

Pakit sai raiskata lapsia 20 vuotta, koska viranomaiset pelkäsi rasismia.
Tommy tuomittiin kymmenessä minuutissa vankeuteen raportoimalla oikeudenkäynnistä.

Äänestä
  • Siis Tommy "raportoi" striimaamalla suoraan oikeussalista.

    Äänestä

  • raportoi outside court eli ulkopuolelta.

    Äänestä

Nuo on täysiä dhimmejä ja sharian puolustajia koko poppoo. Pelkäävätkö ne, että muslimit suuttuvat tai tekevät terrori-iskuja ja siksi ovat hiljaa? Mutta aivan mahdotonta menoa.

Äänestä
  • Kuuluuko islam muka sivistysvaltioihin?

    Äänestä

Eurooppalainen lehdistön vapaus on vitsi jos totuutta vaijennetaan kansa nousee vielä barrikadeille koko Euroopassa?

Äänestä
  • En tiedä nouseeko kansa ikinä barrikadeille, sillä niin velttoa on väki. Pelätään työpaikan ja aseman puolesta että ei uskalleta. Näin se taitaa mennä. Rasisminpelko voittaa kaikki pelot näköjään.

    Äänestä

  • qåaäzm kirjoitti:

    En tiedä nouseeko kansa ikinä barrikadeille, sillä niin velttoa on väki. Pelätään työpaikan ja aseman puolesta että ei uskalleta. Näin se taitaa mennä. Rasisminpelko voittaa kaikki pelot näköjään.

    Tuossakin maassa kansaa ei yksinkertaisesti kiinnosta eliitin vääryys. Joku jalkapallo kiinnostaa huikeasti enemmän.

    Äänestä

  • Eli näköjään Englannissa toi BBC on ihan samanlainen pravda ku Suomessa toi YLE, jos ne uutisoi ihan normaalin koko kansan antiterrorismi miekkarin äärioikeiston miekkarina!? :/ Ja kukas se sillon olikaan se valemedia? :)

    Äänestä

  • video poistettu.

    Äänestä

  • Tämä on tätä diktatuuria. Tätä ei uskota vaikka varoitetaan eu-diktatuurista. Eu tekee kaikkensa että tuota uskontoa ei kritisoitaisi, teki se uskonto mitä tahansa. Englannissa sama juttu. Näin tehdään tilaa Ilmestyskirjan pedon nousta, ja se nousee jo. Ilmestyskirja 13:15.

    Äänestä

  • YLE on korkeintaan unissaan yhtä turmiollinen mädättäjä kuin BBC.

    Äänestä

Monet alaikäiset haluaa kylläkin ihan vapaaehtoisesti seksiä, eikä iällä väliä, mutta mieluummin matuilta. Laitonta tietysti joka tapauksessa.

Miksiköhän ei ole vaadittu selvityksiä kun lähes kaikissa nunnaluostareissa nunnat käyttäneet hyväkseen alaikäisiä poikia, eikä ainoatakaan nunnaa tuomittu, vaikka moni vielä elossa ja syyllistyneet jopa murhiin.

Vasta oli uutisissa yksikin tapaus kun nunna alkoi raiskata 12v poikaa, oli 13v kun nunna tuli paksuksi, nyt vanhoilla päivillään mies näki lapsensa ensimmäistä kertaa. Mikä pahinta, nunnat myös tappoi paljon lapsia, luostareiden alueella satoja hautoja, kukaan ei kysellyt hylättyjen lasten perään.

Samalla tavalla naiset käytti hyväkseen ja hakkasi poikia suomalaisisa lastenkodeissa, tapahtuu varmaan vieläkin.

Äänestä
  • Se on toi suvakismi sit ihailtava asia, kun aina löytyy uusia syitä puolustella raiskaajia ja pedofiileja, kunhan vaan etnisyys on oikea! :) Eikö suo yhtään edes hävetä?

    Äänestä

  • Ai meinaat että vapaaehtoisetn alaikäisten huorien paneminen rahasta on hirveä rikos, mutta pakkolaitoksessa poikien raiskaaminen, pahoinpitely ja murhaaminen nunnien toimesta ei. Sinähän vasta femakko olet.

    Äänestä

Monet alaikäiset haluaa kylläkin ihan vapaaehtoisesti seksiä, eikä iällä väliä, mutta mieluummin matuilta. Laitonta tietysti joka tapauksessa.

Miksiköhän ei ole vaadittu selvityksiä kun lähes kaikissa nunnaluostareissa nunnat käyttäneet hyväkseen alaikäisiä poikia, eikä ainoatakaan nunnaa tuomittu, vaikka moni vielä elossa ja syyllistyneet jopa murhiin.

Vasta oli uutisissa yksikin tapaus kun nunna alkoi raiskata 12v poikaa, oli 13v kun nunna tuli paksuksi, nyt vanhoilla päivillään mies näki lapsensa ensimmäistä kertaa. Mikä pahinta, nunnat myös tappoi paljon lapsia, luostareiden alueella satoja hautoja, kukaan ei kysellyt hylättyjen lasten perään.

Samalla tavalla naiset käytti hyväkseen ja pahoinpiteli poikia suomalsissa lastenkodeissa, tapahtuu varmasti vieläkin.

Äänestä
  • Suvakin pyristely on epätoivoista. Vaikea uskoa, että joku on niin päästään sekaisin että vieläkin koittaa puolustella tätä poliisivaltiota.

    Äänestä

"Totalitaristisen yhteiskunnan muodostumisen merkkejä ovat esimerkiksi

1) sananvapauden rajoitukset,

2) ennakkosensuuri,

3) näytösoikeudenkäynnit,

4) totuuden ja valheen tietoinen sekoittaminen,

5) eri mieltä oleviin henkilöihin kohdistettu vaino,

6) poliittisen johdon ja hallinnon harjoittama valehtelu,

7) näennäisdemokratia, jossa siirrytään kansanvallasta, demokratiasta, puoluevaltaan, jota poliittinen eliitti kutsuu konsensukseksi (puolueiden etu nousee kansalaisten edun edelle, jonka seurauksena puolueet ovat ”naimisissa” keskenään muodostaen käytännössä yhden puolueen),

8) uuskieli, jonka myötä kielletään sanoja ja keksitään uusia (esim. ”vihapuhe”),

9) äänestäminen niin monta kertaa, että saadaan hallintoa miellyttävä lopputulos (esim. Irlanti), toisena vaihtoehtona äänestyksen kieltäminen (Suomen euroon liittyminen),

10) poliisijohdon täydellinen politisoituminen hallinnon käsikassaraksi,

11) hallinnon toteuttamat varoittavat esimerkit, joiden voimalla kansalaiset pyritään pelottelemaan hiljaisiksi (esimerkiksi Jussi Halla-ahon tuomio Suomessa ja Tommy Robinsonin pidätys Britanniassa)

12) silmien sulkeminen väkivallalta, jos väkivalta palvelee hallinnon poliittista päämäärää (esim. Katalonia ja useissa jäsenmaissa toteutuva vasemmiston harjoittama vandalismi ja väkivalta)".

http://beta.oikeamedia.com/o1-69100

Suomalaisten jättimäistä enemmistöä ei edelleenkään tunnu kiinnostavan, kun vapautta kavennetaan aste asteelta. Suurimmalle osalle riittää, että minä, minä ja minä voimme elää omaa pientä elämää piittaamatta siitä, kun vierestä viedään ihmisiä tuomiolle väärien mielipiteiden vuoksi.

Äänestä

Minkähän takia juuri tätä salaamisväitettä levitellään MV-lehdessä ja kaikissa tuohtuneissa kommenteissa niin laajasti?

"Lisäksi tuomari, joka tuomitsi Robinsonin vankilaan,
kielsi brittimediaa raportoimasta mitään tästä
tapauksesta."

Olihan tuo saman tien vaikka mitenkä monessa brittimediassa uutisena:

Independent: https://tinyurl.com/ycgya9lu
Metro: https://tinyurl.com/y7p7mz8c
Foxnews: https://tinyurl.com/ycuhdonc
Evening standard: https://tinyurl.com/ydz96vly

Kiinnostavaa olisi jos joku tuohtunut lehti tai muu taho olisi vaivautunut julkaisemaan sen väitetyn, brittiläiseltä tuomarilta tulleen kiellon sisällön. En ole nähnyt tuota kiellon tekstiä missään uutisvälineessä, onko sellainen edes olemassa?

Kuulemma venäläinen RT.com uutiskanavakin olisi poistanut oman asiasta kertovan uutisensa, pakon edessä. Luulisi että RT sentään kertoisi jotakin tämän saamansa kiellon sisällöstä.

Äänestä

Ei kestä herrojen toimet päivä valoo ja totuuden puhujat koitetaan vaijentaa?

Äänestä

Raiskausjutut kiihottaa persua. Mitä nuorempi uhri sen parempi.

Äänestä
  • Totuuden kertominen on suurempi rikos nykyään?

    Äänestä

  • Hiljaakos pitäs olla? Raiskausjutut(totuudet) inhottaa ja vielä enempi inhottaa niiden "peittelijät" ja "puolustelijat" täällä.

    Äänestä

13 kk vankilaa tuli. Ilmeisesti britanniassa ei saa raportoida oikeudenkäynnistä edes ulkopuolella. tommy oli kertonut maturaiskaajien syytteistä.

Äänestä

pelle robinson?

Äänestä

Jos ei nämä asiat menisi kuten nyt menevät, eli että totuudenpuhujat kaikkialla vaiennetaan, ei Raamattu välttämättä tässä kohtaa ainakaan kävisi toteen. Nyt tällä kaikella sensuurilla edesautetaan Ilmestyskirjan pedon nousua. Näin on tapahduttava, että peto voi nousta.

Kun kaikki viralliset tahot suosivat ja hyysäävät tuota uskonnollispoliittista systeemiä, sen on helppo nousta maailmassa. Jos hallitukset ja viranomaiset laittaisivat omien kansojensa edut ykkösiksi, ei peto voisi ehkä nousta. Nyt tehdään juuri niin että se nousee. Kyllä Raamattu tietää, ei voi kuin ihailla sitä kirjaa.

Äänestä
  • Toin tähän eskatologisen näkemykseni siksi, kun nyt elämme ihan kaikesta päätellen viimeisiä aikoja. Nousee peto ja se tappaa vääräuskoisia. Koko maailma ihmettelee petoa. Näin käy nähdäkseni parhaillaan. Ihmetellään että miksi yhtäkkiä tuo uskonto puskee kaikkialle. Tämä on ennustettu myös Raamatussa.

    Äänestä

Hollantilainen poliitikko Geert Wilders: Tommy Robinson vapaaksi!
Vapauspuolueen (PVV) johtaja Geert Wilders on kehottanut Theresa Mayta vapauttamaan Tommy Robinsonin.

PVV-puolueen johtaja sanoo Twitterissä:

”Alankomaiden parlamentin suurimman oppositiopuolueen johtajana kehotan teitä @theresa_may at @10DowningStreet kunnioittamaan sananvapautta ja vapauttamaan Tommy Robinsonin. Iso-Britanniassa ei kuuluisi olla poliittisia vankeja.”

Hän ilmoitti esittävänsä parlamentaarisia kysymyksiä Alankomaiden ulkoasiainministerille Robinsonin pidätyksestä ja turvallisuudesta.

Aiemmin Wilder kutsui Twitterissä Robinsonin pidätystä ”skandaaliksi” ja ”totalitarismin muodoksi”.

Jo perjantaina hän kritisoi Robinsonin pidätystä ja kysyi, onko Iso-Britannia tulossa Saudi-Arabian kaltaiseksi:

”Pidätettiin ”rauhan rikkomisesta” ollessaan raportoimassa islamilaisen paritusjengin oikeudenkäyntiä? Onko tämä Saudi-Arabia? Onko Iso-Britanniasta tullut poliisivaltio? Vankila = Tommy Robinsonin kuolemantuomio. Tule järkiisi, Iso-Britannia!”

https://voiceofeurope.com/2018/05/dutch-mp-geert-wilders-urges-britain-to-release-tommy-robinson/

Maailmalla kiehuu, vaan ei suomessa.

Äänestä

Tuossa näkee pidätyksestä osan.
https://www.youtube.com/watch?v=8PQO73sgNRY&list=RDe9Z4YYIx_oI&index=3
Muutoin noita videoita pidätyksestä häviää sitä mukaa kun löydetään.
Onneksi tätä juttua ei keretty pistää uutispeittoon tarpeeksi nopeasti vaan nyt sen tietää koko maailma. Ei pitäisi mennä kennkään oikeustajuun tällainen, mutta valitettavasti suunta on tämä ja se tulee meillekin.

Äänestä
  • Suunta on tuo mikä Englannissakin on. Vaikka sanoin aiemmassa viestissäni että en usko kansan lähtevän barrikadeille, sanon kuitenkin että mitta voi tulla kansoilla täyteen äkkiäkin tästä huutavasta vääryydestä. Vääryys on niin kova, että kivetkin huutaa. Vääryys ei rajoitu mihinkään yksittäiseen maahan lännessä, vaan koskettaa lähes koko maailmaa. Jotkut yksittäiset maat, kuten Unkari ja puola, ovat kansoillensa oikeudenmukaisia, mutta niin ei olla lännessä. Tämä tietää kansanousua ennemmin tai myöhemmin, silloin kun ei enää kansalla/kansoilla ole mitään hävittävää. Nyt sillä vielä on, työpaikat ja kaikki. Toistan vaan että tässä toteutetaan Raamatun ennustuksia.

    Äänestä

Ottakaa huomioon, että myös täällä on islaminuskoisia suomea kirjoittamaan ja puhumaan oppineita netin ääressä. Jos heitä on maassamme, miksei heitä olisi myös täällä, mielipiteet on sitten sen mukaisia.

Äänestä

Sekin poistui, entäs tästä.
Poliisit kaivelevat taskuja niinkuin pahinkin terroristi olisi kyseessä.
https://www.youtube.com/watch?v=L1Qs4Pdw2Ls
Laittakaa uutta aina kun vanha poistuu, raiskaajia ei kannata puolustella.

Äänestä

Englanti on menetetty jo, kun aikanaan ei toimittu eikä uskottu.
Ruotsi ja Tanska ulevat siinä heti perässä.
Suomi on nyt siinä vaiheessa, että Huhtasaarelle ym jotka varoittavat nauretaan nyt ja halveksitaan ja mustamaalataan. Briteissä viedään selliin ilman selityksiä. Sitäkö tässä odotellaan?

Äänestä
  • Meno muuttuu todella hulluksi ennenkuin loppu tulee. Vääryys on vallan voittanut.

    Äänestä

No tuo tuomari ja muut päättäjät varmasti pahimpia pedarieta ja kuuluvat rinkiin, niin eihän sitä passaa että siitä huudellaan.

Äänestä

13 kk ehdotonta vankeutta ? Siitä, että kritisoi islamia ja maahanmuuttoa? Voi hyvät hyssykät!

Äänestä
  • Sanos muuta.

    Äänestä

Tommy Robinsonille tarjottu poliittista turvapaikkaa Saksasta
Saksalainen konservatiivi Petr Bystron on tarjoutunut lentämään Englantiin dokumenttien kanssa, jotta Tommy voisi hakea poliittisen vangin turvapaikkaa .

“Saksan Bundestagin (liittovaltion parlamentti) AfD:n ulkomaalaismenettelyn valiokunnan edustajana haluaisin tarjota teille virallisesti poliittista turvapaikkaa Saksan liittovaltion tasavallasta.”

”Olen myös kirjoittanut Saksan ulkomaalaisministeriöön, EU:n ihmisoikeusasiamiehelle, Amnesty Internationalille ja Human Rights Watchille vaatien heiltä toimenpiteitä tai selitystä miksi mitään ei tehdä.”

https://politicaluk.com/

“Ilmoittakaa, jos on vielä jotain mitä voin tehdä auttaakseni. Voin lentää Englantiin, jotta voitte allekirjoittaa turvapaikanhakupaperit Hullin vankilassa, jos näin toivotte. Olemme myös yhteydessä tiimiinne, Lordi Pearsoniin ja MEP Janice Atkinsoniin asian tiimoilta.”

Äänestä
  • No mutta eihän turvapaikan haku koske valkonaamaa. Ei hän ole niin tasa-arvoinen kuin toiset.

    Joku täällä puhuu Ilmestyskirjasta joka vaikuttaa entistä uskottavammalta tosiaan nykytapahtumien valossa. Myös Orwell oli harvinaisen kaukonäköinen mies. Harjoitteli ajatuksissaan ensin kommunismilla, mutta todellinen toimija tuli sitten vasta paljon myöhemmin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Fasismi_vallallako kirjoitti:

"Tuhannet ihmiset ovat osoittaneet mieltään Lontoossa perjantaista lähtien kansalaisaktivisti ja -journalisti Tommy Robinsonin mielivaltaisen vangitsemisen johdosta, jonka syyt olivat ilmeisen poliittiset. Tommy Robinson on tunnettu kansalaisjournalisti, joka raportoi asioista, joista valtamedia haluaa vaieta".

http://beta.oikeamedia.com/o1-69005

Tommy Robinson oli perjantaina raportoimassa Leedsin oikeustalon edustalta, jossa käsiteltiin pakistanilaisen joukkoraiskausliigan tapausta. Pakistanilaisliiga oli raiskannut alueella lapsia ja heidän uhrejaan lasketaan olevan jo yli sata ja raiskausliigan uhreja paljastuu yhä lisää. Nuorin raiskatuista on 11-vuotias tyttö.

Brittihallinnon röyhkeys, epäoikeudenmukaisuus ja törkeä poliittinen vaino Tommya kohtaan on järkyttänyt englantilaisia ja monet ovat kauhuissaan suunnasta, johon tällainen poliittinen mielivaltainen vaino on johtamassa.

Robinson otettiin kiinni raportoimasta tapausta, jonka Brittihallinto haluaa poliittisista syistä salata. Hänelle järjestettiin ennätysnopeasti pikaoikeudenkäynti, jossa hänet tuomittiin samalta istumalta 13 kuukaudeksi vankilaan, ilman että hänellä oli edes mahdollisuutta saada oikeusavustajaa tai ottaa yhteyttä omaan asianajajaansa. Hänet kuljetettiin välittömästi Hullin vankilaan. Brittiviranomaiset haluavat salata erityisesti muslimimaahanmuuttajien tekemiä törkeitä rikoksia kuten pienten lasten joukkoraiskauksia, joista on tullut englannissa jo islamiin liittyvä epidemia.

Ihmisiä on raivostuttanut se kontrasti joka viranomaisten toiminnassa näkyy kun verrataan toimien tehokkuutta siihen velttouteen, jolla pakistanilaisen joukkoraiskausliigan juttua on käsitelty. Syylliset ovat olleet takuita vastaan vapaalla koko oikeuskäsittelyn ajan ja osallisia on päästetty vapaaksi hyvin lievillä ehdollisilla tuomioilla.

Lähes 90 000 ihmistä on allekirjoittanut vetoomuksen "Free Tommy Robinson": lle vain 24 tuntia. ( Saturday 26 May 2018 7:12 pm).

https://metro.co.uk/2018/05/26/tommy-robinson-supporters-climb-gates-downing-street-arrest-7580655/

https://www.google.com/search?q=Tommy Robinson &ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b





Lisäksi tuomari, joka tuomitsi Robinsonin vankilaan, kielsi brittimediaa raportoimasta mitään tästä tapauksesta. Useat brittiläiset uutislähteet, jotka olivat jo maininneet Robinsonin vangitsemisesta, poistivat asiasta tekemänsä julkaisut! Kaikki tämä tapahtui saman päivän aikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu