Poliisin tiedotteen mukaan paikalla oli vähintään 200 henkilöä ja useita poliisipartioita. Helsingin poliisi on keskustellut asiasta Puotinharjun ostoskeskuksen toimijoiden kanssa.
– Vaikuttaa siltä, että alkukiihtymyksen jälkeen tilanne on rauhoittumassa, toteaa Helsingin poliisin ennalta estävän toiminnon johtaja, ylikomisario Jari Taponen.
Puotinharjun ostoskeskuksessa sijaitseva Alanya Market -ketju kirjoitti sunnuntaina Facebook-sivullaan pahoittelevansa lauantaina myymälässä sattunutta välikohtausta.
– Olemme ottaneet puhutteluun työntekijämme, jotka ovat olleet millään lailla osallisina asiaan. Jokainen heistä on saanut rangaistuksen sattuneen takia, ketjun Facebook-sivun päivityksessä lukee.
Päivityksen allekirjoituksena oli Alanyan omistaja.
Ketjun päivityksen mukaan ketju ja välikohtauksessa vammoja saanut nuorimies ovat löytäneet yhteisymmärryksen ja sopineet asian. Lisäksi yritys kertoo tehneensä yhteistyötä Itiksen imaamin kanssa. Imaami on päivityksen mukaan edistänyt asian sopimista ja hoitamista.
– Tämä on meidän osalta erittäin valitettavaa, että pyhänä ramadanina on sattunut tällaistä. Me Alanyassa emme suvaitse minkäänlaista väkivaltaa taikka häiriköintiä. Olemme asian kanssa ehdottomia. Mutta kuitenkin virheitä sattuu ja olemme ja tulemme aina olemaan asiakasystävällinen ruokakauppa kaikille asiakkaille, päivityksessä sanotaan.
Iso operaatio ostoskeskuksessa 200 henkeä
56
1295
Vastaukset
- Voihankoukkunokkajalättä
mitää, joko on ruoka valmiina...
- Stuppi-do
Paikka on peloittava. Somput hallitsee tuota Suomen 1. nogo-aluetta joka ei taatusti jää viimeiseksi.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201805282200974464_u0.shtml?ref=juurinyt_desktop
200 henkilön hässäkkä Helsingin Puotinharjun ostoskeskuksessa - pahoinpitely johti levottomuuksiin, kymmenkunta ihmistä heitteli, potki ja sotki tavaroita- SuomiSuomalaisille
Siksi en käy enää lähi-itäkeskuksessa koska en ole näitä ”ramadan” imisiä eikä Id juhlat ole minun juttu kuten einkaapuakatkaan huonostikäyttäyvine kakaralaumoineen. No meillähän on kaikilla oikeus äänestää jaloilaan lähi-itäkeskuksen Islam ensin politiikkaa vastaan.....
- eisuomeapelkureille
Pahoinpitelijä on hässäkän suuri syyllinen.
Kyllä normaali ihminen uskaltaa asioida ostoskeskuksessa. - Puhos.arvioitu
Onko tuo kuva "PUHOS ALATASO" toimituksen kannanotto?
- Vei-kon-kone
Somalit vastaan turkkilaiset. Taistelu nogo-alueen hallinnasta on alkanut.
- itähelsinkiläinen_kysyy
Kuuluuko islam muka sivistysvaltioihin?
- Apinoitakaikki
Ei, eikä ihmiskuntaan!
- Eiislamille
Lähi-itä on jo täällä.
- kaperhana
Näin on.
- PunainenMoskeija
Eiköhän tämä puhos ala olemaan jo pikkuhiljaa vastine Rinkkebylle, Husbylle, Tenstalle jne.... kohta ei nähdä enää naisia ulkona iltaisin, varsikaan uksin, alkaa viherkommareiden unelma pikkuhiljaa toteutumaan....
- Vuorten.Touko.Lil
Olikos Pena ja Reiska Kaken kiskalla taas öyhöttämässä ? 200 frendiä lähti duunieistaan jeesaa Kakea..Tälläinen on Suomen tulevaisuus;))
- Näin.Oli.Ennen
Onhan tuo vanha osa Puhosta tosi ränsistyneen oloinen. Purkavat varmaan kohta pois, ellei nyt ole sitten suojeltu kohde.
Kaukana on se lapsuuden ajan loisto, jolloin Puhos oli pohjoismaiden suurin ja kaunein kauppakeskus.
Silloin Puhoksessa olikin vain suomalaisia yrittäjiä, jotka pitivät huolen, että paikat ovat kunnossa. - Vuoriston.ostoskeskus
Äläkäähän rasistit taas öyhöttäkö turhasta.
- iihihihihihihihiii
Muslimit ovat kovasti "öyhöttäneet" asiasta "Puhostanissa" niin, että ovat ihan pahoinpidelleet toisiaan.
Valtamediakin "öyhöttää" kovasti asiasta, onko valtamedia rasistinen? - vuoriston_n-at_s__i
Lakien pitäisi olla kaikille sama ihonväristä riippumatta. Pitäisihän sen vuoriston nats_in tietää. Mutta vuoriston nat_sihan onkin suomalaisia vihaava hyypiö.
- pössyftussuf
Asutko itähelsingissä jussuf?
et. joten pidäpä suusi kiinni. - Tärkeätieto
Raportoiko poliisi sitä montako henkilöä ja montako poliisipartiota oli paikalla enintään?
- moniosaajaHelvetti
No missä olivat vihervasurisuvakit?? He tähän ovat syyllisiä ja nyt ovat hiljaa piiloissaan.
- veikkaan.että
Miettivät Suldaan Said Ahmedin johdolla kuinka voisivat syyllistä tapahtuneesta kantasuomalaisia
- kamuillakuohahti
"– Vaikuttaa siltä, että alkukiihtymyksen jälkeen tilanne on rauhoittumassa, toteaa Helsingin poliisin ennalta estävän toiminnon johtaja, ylikomisario Jari Taponen."
http://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/tiedotteet/1/1/poliisi_tutkii_riita_ajojarjestelyista_karjistyi_pahoinpitelyksi_josta_seurasi_levottomuuksia_puotinharjun_ostoskeskuksessa_70747
Jari Taponen... xD- lapin.poliisit
Millä ansioilla tämä Taponen on ylennynyt urallaan ylikomisarioksi.
- halalpullataponen
lapin.poliisit kirjoitti:
Millä ansioilla tämä Taponen on ylennynyt urallaan ylikomisarioksi.
Meni somalien kanssa juomaan kahvia johonkin moskeijaan. Siitä lähti ura nousukiitoon.
- halapullataponen
halalpullataponen kirjoitti:
Meni somalien kanssa juomaan kahvia johonkin moskeijaan. Siitä lähti ura nousukiitoon.
Ja tuo ei ollut vitsi. Noin se tosiaan alkoi.
- shariasovittelu
"Helsingin poliisin ennalta estävä toiminto on käynyt keskusteluja Puotinharjun ostoskeskuksen eri toimijoiden kanssa.
- Vaikuttaa siltä, että alkukiihtymyksen jälkeen tilanne on rauhoittumassa, toteaa Helsingin poliisin ennalta estävän toiminnon johtaja, ylikomisario Jari Taponen."
Facessa kerrotaan, että tapahtumien tiimoilta on oltu yhteydessä imaamiin, joka on auttanut osapuolia sopimaan asiaa.
Nyt selvisi se imaami.- toimintapäivä
Notkujat ja rellestäjät toimijoita?
- autoilijaHelsingistä
Kehät on täynnä peltipoliiseja, nyt Puhokseen saatiin pahvipää Helsingin poliisista neuvomaan liikennesääntöjä uuspaikallisille.
Liikenneturvallisuus paranee? - aavikon_fakta
He ovat väkivallan uhreja eivät tekijöitä sanoi ministeri sanni ja oppiisänsä alex sanoi että maahanmuutto on rikkaus, nyt vihreät vaativat moninkeretaisen määrän matuja suomeen ja humitaariset syyt ketään ei saa palauttaa ja 15 vuotiaat äänestämään vihreitäja 15 vuotiaat kansanedustajiksi.
vihreät myös esittännet että suomalsitne eläkkeitä voidaan leikata lisää että saadaan lisää matuja maahan, toukohousut ja emmat ovat niin hyviä, omia isoja etujaan eivät vähennä kyllä ja rko sdp naiset peesaavat että suomi on euroopna esimerkki matumaa kun muualla kiristetään politiikkaa, meillä on varaa sanoi Alex ja merja vasemmistosta ja jos ei ole niin otetaan pois omalta köyhätlä kansalta, ei ole vihreät ja rkp suomalaisen naisen asialla vaan raiskaus on kunnia kun sen tekee ja mitä bideeee sanoo lapsilleen.- hahahahahahha
Tää on kyllä hauskaa seurattavaa. Kun on jo itse vuosia tajunnut mitä kohti mennään, niin annetaan Titanicin kipparien karauttaa nyt laiva täydellä vauhdilla päin jäävuorta. Varoituksia ei ole haluttu kuunnella. Varsinkin nämä töpselisähkö hörhöt saavat tuhon maksimoitua, jos vain pääsevät näyttämään taas "osaamistaan" vielä joskus.
Nyt otetaan vain popcornit esille ja nautitaan. En todellakaan aio laittaa tikkua ristiin ongelmien siivoamisessa, kun en ole niitä aiheuttanutkaan. - Muhametit.heh.heh
hahahahahahha kirjoitti:
Tää on kyllä hauskaa seurattavaa. Kun on jo itse vuosia tajunnut mitä kohti mennään, niin annetaan Titanicin kipparien karauttaa nyt laiva täydellä vauhdilla päin jäävuorta. Varoituksia ei ole haluttu kuunnella. Varsinkin nämä töpselisähkö hörhöt saavat tuhon maksimoitua, jos vain pääsevät näyttämään taas "osaamistaan" vielä joskus.
Nyt otetaan vain popcornit esille ja nautitaan. En todellakaan aio laittaa tikkua ristiin ongelmien siivoamisessa, kun en ole niitä aiheuttanutkaan.Kyllä tämä on jopa hauskempaa settiä kuin taannoinen Sarjakakkaaja.
- Sarjasuuttujat
Tää on rikkautta! Hoitsukin oli sitten oikea husin hoitsu kun ei ole mitään kuulunut eikä näkynyt mediassa.
- patiiottaa
ja makaroonit tyhjentävät kiihtyvään tahtiin afrikkaa eurooppaan ja suomeenkin lopulta. Välimereltä taas viimekin yönä haettu sadoittain sosiaalietuuksien hyväksikäyttäjiä. Hajotkoo paskaansa koko eu ja pian. Ei mitään tolkkua enää, italiakin konkan partaalla, luulisi jo että hinaisivat edes takaisin sinne afrikan rannikolle niitä "lauttaturisteja". Vaan eiköhän ne rahat ala kohta loppua, ei kohta ole mistä leikellä, maatalouskin romutetaan, mistäähän sitten ruoka kun muutama miljoona turhaa talsijaa täälläkin kuljeskelee...
- Vuorten.Imaami
Turpa kiinni kantikset. Tämä tapahtui matujen omalla alueella ja Imaami on sovittelemassa. Hoitakaa te vain omat asianne.
- Iiprahimi.Mullah
Juuri näin.
- PT-PT
Yksityiskohdat tuolta, tuolla voi vielä kommentoida toisin kuin MV-lehdessä.
https://pt-media.org/2018/05/28/helsingin-muslimien-keskuudessa-syntyi-ramadan-raivo-muslimit-sotajalalla/ - Isämmaalineskenehehheh
Isäm maaliset persu natsit hulinoi Puhoksessa. Varma tieto luotettavalla taholta.
- Naurattaameitä
Hahhaa! Mikä on isämmaallinen? Miten taipuu isä? Opettele tyhmä suomen kielioppia ennenkuin tulet tänne sönköttämään! TYHMÄ!
- rasseli
maailma kylässä
- KytätSiatNatsienKätyrit
Taisivat tulla jäädäkseen ”kylään”.......
- kurdit_vs_somput
Tänään pitäisi olla miekkareita tiedossa, saa nähdä mitä ilta tuo.
- Kattavaotanta
Eipä siellä muita häiriköitä näyttänyt olevan kansallismielisiksi itseään tituleeraavan vajaamielisjoukkion lisäksi.
- hirveitähäirikköjä
Kattavaotanta kirjoitti:
Eipä siellä muita häiriköitä näyttänyt olevan kansallismielisiksi itseään tituleeraavan vajaamielisjoukkion lisäksi.
Miten häiriköivät? Kehtasivat tulla alueelle, jonka Taponen oli pyhittänyt vain mamujen käyttöön.
Julkisen tilan, ostoskeskuksen.
Kansallismielisyyttä esiintyy kovasti somalien keskuudessa, nähtiin taas siinäkin miten uhosivat somalien kostoretkeä, rotuylpeitä ovat. Ja erittäin kansallismielisiä ovat myös kurdit, vaikkei heillä omaa tunnustettua valtiota olekaan, etnisesti ylpeitä ja kovatahtoisia kuitenkin ovat.
Suomalaiset eivät ole vielä lainkaan tarpeeksi kansallismielisiä, edellisistä voisi ottaa oppia.
- imaami
Esinahan leikkauksella yleensä kyömyt rauhoittuu,jos ei sitten koko terska pois!
- Kyörääjät
Onkohan niiltä de Witin mukana kyörääviltä reppanoilta leikattu terskat pois, sillä he ovat kovin rauhallisen oloisia nykyisin?
Sekään kalmukin näköinen "kantasuomalainen" isoine reppuineen ei uhoa enää kuin skeidaajien omissa iltalähetyksissä. - Suomi100vuotta
Kyörääjät kirjoitti:
Onkohan niiltä de Witin mukana kyörääviltä reppanoilta leikattu terskat pois, sillä he ovat kovin rauhallisen oloisia nykyisin?
Sekään kalmukin näköinen "kantasuomalainen" isoine reppuineen ei uhoa enää kuin skeidaajien omissa iltalähetyksissä.Sinun se kannattaisi kyllä leikellä itseäsi ja oikein reippaasti.Sama nimimerkille 'Kattavaotanta'. Kysykää vaikka tuolta nimimerkki 'imaami'. Hän tietää kokemuksesta.Sitten rauhoittuneena voitte katsoa suoria stream- lähetyksiä eilisestä.Näette kyllä nopeasti kuka se siellä mitenkin käyttäytyi.Rauhalliset kansallismieliset vai ylimieliset maahantunkeutujat.Totuutta ei voi peitellä.
- tiedämmemissäasutte
Joko on Alanyan kauppiaat nahkurin orsilla?
Niillehän Hulda-hoitaja lupaili että saavat vielä tuntea nahoissaan... - Annamajaherrankukkaro
Tämän tason hoitajalle on kyllä potkut tulossa.
- Tri-Mengele
tälläiset " hoitajat " sinäkin kohtaat vanhuudessa..
- Jdjsjdjdjd
Eikös toi puhos ole sama mesta missä kebabin kokki raiskasi asiakkaansa viime talvena 😜
- Aavikon.Kebabkokki
Siellähän minä sen tein.
- MitäTeTeitte
Se on no-go alue, ensimmäinen Meidän suomalaisten Suomessa, häpeän tätä maata ja häpeän hallitusta sekä EU : ta. Mitä te teitte meille.
- Huuuuutonaurua
Hoitsu-hulda on kova muija uhkailemaan.
Löytyikö tälle uusi työpaikka vaikka siistijänä? Suutakin voisi Hulda siistiä.
Huda Farah = tyhmyyden ylistys
Huda Farah, omalla fb.llaan...
"Isku tulossa ALANYA kauppaan aseet on jo hankittu. Kauppaan miehet riisutaan alasti kaikkien edessä."
"Ollaan heidän kotiovella yöllä alanyakauppaan sankarit eivät saa nukkua no ehkä haudassa annan lupaa heille nukkua. Meitä on iso joukko somaleita. Pelkurit vastaan somalit"
"On muodostettu pieni ryhmä meistä. Miehet jotka pahoinpitelivät poikaa on tiedossa somaliyhteisössä. Ollaan saatu lyhyessä ajassa heidän koti osoitteet ja perhekoot. Somalit eivät pelkää yhtään mitään. Annamme kurdi miehille iskuja samalla mitalle takaisin. Rangaistus on peliä sakko ja sen maksamme ilomielin, olkaa hän varovaisia LANYAN kauppaan sankarit!"
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei225822- 601987
- 251419
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2301215- 741125
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531087Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️671062Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1431046- 511042
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58985