Autoilun tulevaisuus - omistaninen vai jakaminen?

nkiilava

Tervehdys!

Teen tutkimusryhmäni kanssa parhaillaan tutkimusta yhteiskäyttöautoilun taustamotiiveista Suomessa. Kysymyssarja on mukautettu Suomen kasvaviin markkinoihin ja väestöön, mutta yhteistyössä European Social Surveyn kanssa, tutkimusta on tarkoitus laajentaa lähikuukausina myös useisiin muihin Euroopan maihin.

Kaikkien vastaajien kesken arvotaan ajominuutteja (500€ arvosta) ja vuokrausaikaa lukuisiin palveluihin Suomessa!

Arvostaisin suuresti, jos uhraisitte ajastanne n. 10 minuuttia kyselyn täyttämiseen, ja mikä olisi kaikkein hienointa, jos voisitte jakaa tutkimuslinkkiä sosiaalisen median kanavissanne. Mitä suurempi määrä vastaajia, sitä enemmän hyödyllistä tutkimusdataa meille kaikille!

Kysely: http://rug.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_ezhMs81rJLsOQw5?Q_Language=FI

Jos on mitään kysyttävää tai epäselvää, olkaa rohkeasti yhteydessä suoraan allekirjoittaneeseen! Tulokset tullaan saattamaan myös kaikkien vastanneiden tietoon.


Yhteistyöterveisin,

N. Kiilava
University of Groningen
Faculty of Economics & Business
Department of Marketing
Marketing Intelligence

[email protected]
https://www.rug.nl/feb/

4

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Envastannut

      "Pahoittelemme, tämä kysely ei ole nyt aktiivisena"

    • saasnähäjoo

      Tosi uskottava tutkimus, kun saa aloitteensa täältä. Onkohan nyt varmasti muistettu ottaa lääkkeet aamulla?

    • ideologiat.vittuun

      En varmasti jaa omaisuuttani kenenkään muun käyttöön. Senhän näkee jo kirjaston cd-levyistä millä moraalilla kohdellaan toisten omaisuutta. Kenenkään omat levyt eivät ole niin pahoinpideltyjä ja naarmuisia kuin kirjaston.
      Yhteiskäyttöideologia ei varmasti tule toimimaan milloinkaan.

      • Parempi kun ei sano että ei koskaan, mutta ei minuakaan kiinnosta.

        Kaupallisena palveluna järjestetty auton hankinta, huolto ja siivous ei pysty kilpailemaan saman uuden oman auton kanssa.

        Huolellinen käytetyn ostaja minimoi pääomakulunsa omilla valinnoillaan, mutta tätä palvelua ei voi skaalata suuremmaksi, koska pullassa ei riitä rusinoita kaikille.

        Yksikään oma autoni ei ole vielä pysynyt tehtaan asetuksissa, enkä usko jatkossakaan löytäväni kaupasta suoraan valmista autoa, joten minun on varmaan parempi ajaa omallani. Työsuhdeauto olisi ollut saatavana jo vuosikymmenet, mutta en viitsi tapella liisarifirman kanssa millaiset talvirenkaat vaihdetaan ja milloin tai millaiset lisävalot asennetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4178
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4012
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3128
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3011
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2706
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2453
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2075
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1975
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1770
    Aihe