Autoilun tulevaisuus - omistaninen vai jakaminen?

nkiilava

Tervehdys!

Teen tutkimusryhmäni kanssa parhaillaan tutkimusta yhteiskäyttöautoilun taustamotiiveista Suomessa. Kysymyssarja on mukautettu Suomen kasvaviin markkinoihin ja väestöön, mutta yhteistyössä European Social Surveyn kanssa, tutkimusta on tarkoitus laajentaa lähikuukausina myös useisiin muihin Euroopan maihin.

Kaikkien vastaajien kesken arvotaan ajominuutteja (500€ arvosta) ja vuokrausaikaa lukuisiin palveluihin Suomessa!

Arvostaisin suuresti, jos uhraisitte ajastanne n. 10 minuuttia kyselyn täyttämiseen, ja mikä olisi kaikkein hienointa, jos voisitte jakaa tutkimuslinkkiä sosiaalisen median kanavissanne. Mitä suurempi määrä vastaajia, sitä enemmän hyödyllistä tutkimusdataa meille kaikille!

Kysely: http://rug.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_ezhMs81rJLsOQw5?Q_Language=FI

Jos on mitään kysyttävää tai epäselvää, olkaa rohkeasti yhteydessä suoraan allekirjoittaneeseen! Tulokset tullaan saattamaan myös kaikkien vastanneiden tietoon.


Yhteistyöterveisin,

N. Kiilava
University of Groningen
Faculty of Economics & Business
Department of Marketing
Marketing Intelligence

[email protected]
https://www.rug.nl/feb/

4

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Envastannut

      "Pahoittelemme, tämä kysely ei ole nyt aktiivisena"

    • saasnähäjoo

      Tosi uskottava tutkimus, kun saa aloitteensa täältä. Onkohan nyt varmasti muistettu ottaa lääkkeet aamulla?

    • ideologiat.vittuun

      En varmasti jaa omaisuuttani kenenkään muun käyttöön. Senhän näkee jo kirjaston cd-levyistä millä moraalilla kohdellaan toisten omaisuutta. Kenenkään omat levyt eivät ole niin pahoinpideltyjä ja naarmuisia kuin kirjaston.
      Yhteiskäyttöideologia ei varmasti tule toimimaan milloinkaan.

      • Parempi kun ei sano että ei koskaan, mutta ei minuakaan kiinnosta.

        Kaupallisena palveluna järjestetty auton hankinta, huolto ja siivous ei pysty kilpailemaan saman uuden oman auton kanssa.

        Huolellinen käytetyn ostaja minimoi pääomakulunsa omilla valinnoillaan, mutta tätä palvelua ei voi skaalata suuremmaksi, koska pullassa ei riitä rusinoita kaikille.

        Yksikään oma autoni ei ole vielä pysynyt tehtaan asetuksissa, enkä usko jatkossakaan löytäväni kaupasta suoraan valmista autoa, joten minun on varmaan parempi ajaa omallani. Työsuhdeauto olisi ollut saatavana jo vuosikymmenet, mutta en viitsi tapella liisarifirman kanssa millaiset talvirenkaat vaihdetaan ja milloin tai millaiset lisävalot asennetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      173
      11068
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6262
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5615
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5564
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      178
      4531
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4392
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4003
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3880
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3137
    Aihe