Raamattu tukee evoluutioteoriaa

Ewokki

Mark5, heitti niin älyttömän haasteen, että se on ihan pakko ottaa vastaan. Eli hänelle ei kelpaa, mitkään havainnot tai todisteet evoluutiosta - vain Raamattu kelpaa todisteeksi.

Tässä sama hänen omin sanoin:
”Jos joku väittää, että evoluutiosta on todisteita, hänen tulee esittää ne kohdat Raamatusta, jotka todistavat evoluutiosta. Minä en ole vielä löytänyt sieltä ainuttakaan kohtaa, enkä ole huomannut, että kukaan muukaan olisi sellaista kohtaa maininnut. Sen sijaan Raamatusta löytyy yli 300 kohtaa, jotka todistavat luomisesta. "Alussa loi Jumala taivaan ja maan" (1.Moos.1:1)”

Raamattu sanoo, että Jumala luo taivaan ja maan, mutta katsotaanpa, millä mekanismilla kasvit ja eläimet syntyivät. Taikoiko Jumala ne yksi kerrallaan vai kehittyivätkö ne mahdollisesti itsekseen evoluution mekanismeilla.

”Ja niin tapahtui. Maa versoi vihreyttä, siementä tekeviä kasveja ja hedelmäpuita, jotka kantoivat hedelmissään kukin oman lajinsa mukaista siementä.”

Eihän tuossa sanota, että Jumala loi kasvit yksitellen taikomalla! Kasvit versoivat maasta ja syntyivät itsekseen! Tämähän on juuri kuten evoluutioteoria sanoo!

”Tuottakoon maa kaikenlaisia eläviä olentoja, kaikki karjaeläinten, pikkueläinten ja villieläinten lajit. Ja niin tapahtui.”

Jälleen. Jumala ei taikonut eläimiä vaan ne kehittyivät itsekseen maasta! Tämäkin tukee evoluutiota.

Vieläkö joku kreationisti vastustaa Raamatun mukaista kuvausta, miten eläinlajit ja kasvit syntyivät ja kehittyivät maasta kuten evoluutioteoriakin ja havainnot ennustavat!

3

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lentävä.lehmä

      Onko karjaeläinten ja villieläinten mahdollista risteytyä ja tuottaa lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä?

      • Riippuu siitä ovatko ne lukeneet Raamatun.


      • Monet villeläimet ovat syntyneet kun Jahve on päästänyt karjaeläimen vapaaksi. Esimerkiksi villiaasi on luotu vapaaksi päästetystä kesyaasista.

        5 Kuka lähetti villiaasin vapaana juoksemaan,
        kuka sen pelasti juhdan ikeeltä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe