Nimimerkki eihyvääpäivää otsikoi 29.5 aloituksensa ”Israel ampui jälleen takaisin.” toteamalla, että yle uutisoi äsken uutisissa, että Israel hyökännyt Gazaan, mutta ”unohti” kertoa ensin, että hyökkääjä oli Hamas ja Israel puolustautui.
Kun lähetin aloitukseen vastineeni 30.5., niin kommentteja oli siihen mennessä kertynyt 7 kappaletta.
Kun koko aloitus kommentteineen näyttää jostain syystä kadonneen taivaan tuuliin, vaikka kommentoinnit eivät sisältäneet lainvastaisuuksia, niin nähtävästi sananvapauslakia voi rikkoa mielin määrin.
Kun lähetin aloitukseen vastineeni 30.5., niin kommentteja oli siihen mennessä kertynyt 7 kappaletta.
Kun koko aloitus kommentteineen näyttää jostain syystä kadonneen taivaan tuuliin, vaikka kommentoinnit eivät sisältäneet lainvastaisuuksia, niin nähtävästi sananvapauslakia voi rikkoa mielin määrin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämän palstan vihervassuatet poistattavat kaikki itselleen epämieluista aloitukset ja kommentit. Ei varmaan tarvitse nikkejä mainita....?
Iltalehti 1.6.2018:
”Suomalaiset suhtautuvat jyrkästi islaminuskoon, selviää Helsingin Sanomien tiistaina julkaisemasta uutisesta.
Suomalaisten selvä enemmistö, 62 prosenttia, ajattelee islamin olevan pohjimmiltaan ristiriidassa suomalaisen kulttuurin ja arvojen kanssa.”
Suomalaisten selkeä enemmistö ”ajattelee” aivan oikein. Ajattelee-sana on lainausmerkeissä siksi, että kyse ei ole ainoastaan suomalaisten ajattelusta vaan siitä, että islam on faktisesti täydellisessä ristiriidassa länsimaisen sekä suomalaisen kulttuurin ja arvojen kanssa.
Muutama esimerkki:
1. islam ei hyväksy demokratiaa.
2. islamilainen laki, sharia, on kiinteä ja olennainen osa islamia. Sharian mukaan…
a) oikeudessa kahden naisen todistus vastaa yhden miehen todistusta,
b) varkaalta katkotaan käsi,
c) aviorikoksesta nainen kivitetään kuoliaaksi,
d) perinnönjaossa nainen saa puolet siitä mitä mies,
e) homoseksuaalisuudesta annetaan kuolemantuomio
3. useiden imaamien mukaan naisen pitää sietää miehensä harjoittamaa väkivaltaa.
4. islamilaiset valtiot eivät hyväksy YK:n ihmisoikeuksien julistusta vaan ovat allekirjoittaneet Kairon julistuksen, jonka kaikki kohdat ovat alisteisia sharialle
5. kaikkia ei-muslimeja pidetään islamissa kuffareina, vääräuskoisina, jotka joutuvat helvettiin
6. islamista luopuva tulee islamin mukaan tappaa
7. muslimille on luvallista teeskennellä hyväksyvänsä länsimaisen kulttuurin, lait ja tavat, jos teeskentely (valehtelu) edistää islamin lännen valloitusta. Kyse on al-Taqiyyasta eli petollisuudesta, jota muslimin on koraanin ja imaamien mukaan lupa harjoittaa vääräuskoisten (kuffarien) harhauttamiseksi.
Taqiyya-periaatteen mukaisesta käytännöstä todisti esimerkiksi tanskalainen dokumentti, jonka Yle esitti 9.2.2017. Valitettavasti dokumentti ei ole enää katsottavissa.
Suurelta osin salaa kuvatusta brittiläisestä Undercover Mosque –dokumentista puolestaan selvisi, että imaamit kannustavat 1) juutalaisten, intialaisten ja homojen tappamiseen, 2) lapsiavioliittoihin sekä 3) maallisen lain ja hallinnon halveksuntaan ja kumoamiseen. Dokumentti on poistettu youtubesta viimeisen vuoden aikana.
Sen sijaan dokumentin kakkososa, ”Dispatches - Undercover Mosque: The Return”, on edelleen katsottavissa. Jos et jaksa katsoa koko videota, suosittelen lyhyempää kymmenen minuutin otosta esimerkiksi kohdasta 22:30 eteenpäin.
Entä millä tavalla Suomen uusi arkkipiispa Tapio Luoma suhtautuu islamin maihinnousuun?
Iltalehden ylempänä linkitetty artikkeli kertoo seuraavaa:
”- Haluaisin rohkaista suomalaisia ajattelemaan, että vaikka rinnallemme tulee outoa kieltä puhuvia, toisin uskovia ja kenties eri arvomaailmaa edustavia ihmisiä, siitä huolimatta hekin ovat jumalan luomia ihmisiä. Sen mukaisesti heitä on kunnioitettava ja kohdeltava, Luoma sanoo erikoistoimittaja Susanne Päivärinnan haastattelussa.
Luoma muistuttaa, että myös suomalainen kulttuuri on jonkinlainen sekoitus monesta suunnasta tulleista kulttuurivaikutteista.
- Yksiselitteistä, puhdasta suomalaisuutta on kovin vaikea löytää.”
”Kenties eri arvomaailmaa edustavia ihmisiä?” Kenties?? Onko arkkipiispa todellakin näin tietämätön vai johtuuko lausunto poliittisesta korrektiudesta?
Aivan tältä istumalta en ole valmis uskomaan, että arkkipiispan sanat johtuvat tyhmyydestä.
Uusi arkkipiispa näyttää kuitenkin jatkavan samalla kulttuurimarxilaisuuden edistämisen linjalla mihin edellinen jäi. Ikävä huomio kaikille niille, jotka odottivat jonkinlaista muutosta kirkon suhtautumisessa suvaitsemattomaan ja väkivaltaiseen islamiin.
Kulttuurimarxilaisuus on onnistunut tunkeutumaan kaikkiin merkittäviin instituutioihin Suomessa, opetushallitukseen, poliittisiin puolueisiin porvarillista rintamaa myöten, yliopistoihin, valtamediaan ja kirkkoon.
Ei ole ihme, että Suomi on Ruotsin ja Saksan ohella henkiseltä ilmapiiriltään Euroopan ikävimpiä valtioita.
Moni on edelleen epätietoinen siitä, mitä kulttuurimarxilaisuus tarkoittaa. Ideologian perusasiat selviävät mainiosti videolta, jossa on suomenkielinen tekstitys. Videon oikeassa alakulmassa olevan asetus-rataksen avulla saa tekstityksen näkyviin.
Videon kesto on vain seitsemän minuuttia kolmekymmentä kuusi sekuntia (7:36), joten modernin ajan rauhattominkin sielu jaksaa katsoa sen loppuun asti. Antoisaa katseluhetkeä.
https://m.youtube.com/watch?v=a9exZcvsSJI
Skeidaa koko video. Lapsellista fobiaa.
:D Sage 8 v. Osaatko sanoa mikä tarkalleenottaen videolla on skeidaa ja mikä on lapsellista fobiaa? Voiko mielestäsi iskusanalle 'fobia' antaa tuollaisia lisämääreitä ilman että ideologianne muuttuu entistäkin irrationaalisemmaksi?
Voisimpa vastakin jos käyttäisit vakituista rekisteröityä nimimerkkiäsi.
Et sinä koskaan mitään vastaa tai perustele mutta noista nikeistä jaksat kyllä jauhaa😂😂😂