Rogaine ja hiustenlähtö?

myrkkyäiholle

Aloin käyttämään rogainea vuosi sitten. Sain sillä ehkä jonkinlaista tuuheutumista aikaan, mutta lähtötilannekkin oli melko hyvä, joten en tiedä miten suuri apu siitä on lopulta ollut. Olen käyttänyt sitä vain pälvin/päälaen takaosan alueella. Nyt vuoden alussa siirryin finaan ja sillä olen saanut tukan todella hyvään kuntoon, se on tuuhea ja normaalin näköinen.

Olen kuitenkin jatkanut rogainen käyttöä iltaisin, mutta nykyään saan siitä sietämättömät oireet. Päälaen alue minne sitä töpötän, kutiaa kidutuksenomaisesti, ja päälaesta tuntuu irtoavan ihoa laattamaisesti hilseillen, joissa on hiuksiakin kiinni.

Ainoastaan se alue tuntuu olevan ongelmallinen minne rogainea laitan. Eli onko rogaine finan rinnalla turha? Onko muilla olllut sietämätöntä kutinaa ja ehkä hiustenkin lähtöä tuon takia? Hiusten lähdön uskon liittyvän tuohon päänahan osittaiseen yleiseen surkeaan ja hilseilevään kuntoon.

Kokemuksia muilla?

2

485

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kevyestikaljuuntunut

      Tässä oma Rogaine-kokemukseni. Aloin käyttää Rogainea n. kolme viikkoa sitten. Ensimmäinen viikko meni hyvin, mutta sitten päänahkani alkoi punottamaan ja kutisemaan. Kahden viikon jälkeen oli pakko lopettaa Rogainen käyttö, koska kutina alkoi olemaan suorastaan helvetillistä. Nyt viikko Rogainen lopettamisen jälkeen päänahkani kutisee edelleen, on täynnä punaisia MÄRKIVIÄ nyppyjä ja päänahkani hilseilee runsaasti, eikä minulla ole aikaisemmin koskaan ollut edes hilsettä. Hiuksia lähtee myös. Päänahan kutiaminen herättää minut jopa öisin.

      En siis suosittele Rogainea kenellekään. Itseäni harmittaa, että menin ostamaan kolmen pullon pakkauksen, nyt saan heittää ne menemään. Kauhulla odotan myöt sitä, kuinka paljon hiuksia tulee vielä putoamaan Rogainen käytön takia, ennen kuin päänahkani taas rahoittuu.

    • Vaaahtoversio

      Rogainen siinä litkuversiossa joka on ainut versio mitä suomessa myydään niin siinä oli joku aineosa mikä voi herkistää päänahan ja aiheuttaa noita oireita kutinaa punoitusta ja ärsytystä. Se voi tehdä sen heti tai vuosien jälkeen.

      Rogaine foam eli se vaahtoversio (pitää tilata ulkomailta) niin siitä on turhat allergisoivat ainesosat jätetty pois.

      Minulle tulee myös litkusta hirveät oireet, mutta vaahto sopii ja on kivempi käyttää. Sillä on tuloksia tullut paljon vuoden aikana. Suosittelen kokeilemaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      61
      1346
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      91
      1028
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      937
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      874
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      863
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      808
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      772
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      46
      760
    9. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      127
      714
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      714
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    12. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      167
      633
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      616
    14. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      548
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      511
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      497
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    Aihe