Petteri Orpon ja kokoomuksen on nyt pidettävä kiinni valinnanvapaudesta, jos mielii kokoomuksen kannatuksen pysyvän ylhäällä. Jos valinnanvapautta porrastetaan tai siirretään, ei myöskään maakuntauudistusta pidä hyväksyä. Äänestyksessä sote ja maakuntauudistus nurin.
Valinnanvapaudesta pidettävä kiinni
Komppaniahoi
21594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Petterin kannattaa nyt laskea, että on seuraavassa hallituksessa, liittoutua sdp n kanssa. Hallitus nurin ja uudet vaalit, jossa keskusta kärsii veretseisauttavan tappion. Laonaus Kalmarilta.
Tuo höpötys valinnan(vapaudesta) jaksaa ottaa jo pikkuhiljaa päähän. Sotenuudistusta jossa tuota sanaa käytetään mielestäni väärin, kun koko sotessa on unohdettu täysin mistä onkaan kysymys. Kysymys on Kaikille samanvertaiset palvelut,hoidot ja sitähän olemme saaneet kokoajan meidän Julkiselta terveyspalvelulta, sitä ei pidä mennä hävittämään vain kokoomuksen orpon bisnesmallilla ja joka veisi verovarat bisneksiin yksityistämisellä. Turha on myös sipilän maakuntauudistus. Mitähän jos vain lisättäisiin juklkiseen niitä varoja parantaen entistä toimivaa ulkomaitakin myöten kiiteltyä suomen julkista terveydenhuoltoa.
Valinnanvapauden siirto tai porrastus ei kuulu perustuslakivaliokunnan toimivaltaan. Politikointi pitää jättää sikseen ja keskittyä vain perustuslaillisuuden arviointiin, Silloin ei suunnitella eikä budjetoida.
Niinpä, ohjailevat. Jos ei istu lakiin , tulee sote ja maakuntauudistus hylätä.
Valinnanvapaus on hyvä asia. eikä sen käyttöönottoa tarvitse porrastaa. Maakuntauudistus on hyvä, jos päädytäään vain 5 maakuntaan. Nykyinen 18 maakunnan malli ei ole kannatettava. Oli ikävä asia, kun nämä kaksi asiaa koplattiin yhteen. Ne pitäisi erottaa toisistaan.
Demarit haluaa viivästyttää soten voimaantuloa. He ovat viivästyttäneet sitä jo 13 vuotta. Demarien hallituksessa oloaikana ei syntynyt "lasta eikä paskaa". Nyt he vielä vetkuttelevat ja pitkittävät sitä, mikä pitää väistämättämästi tehdä.
Valinnanvapaudesta on myös kansalle suuri hyöty. Mitä kauemmin ihmiset jonotavat terkkarijonoissa sitä ikävämpää se on sairaalle ja sitä kalliimpaa se on yhteiskunnalle. Saikulla ei synny bruttokansantuotetta!
Vasemmistopuolueiden yksi tapa hankaloittaa sote-prosessia oli kutsua perustuslakivaliokuntaan kuultavaksi enemmän "sote-kriittisiä asiantuntijoita" kuin niitä, jotka ovat pragmaattisia lain tulkitsijoita. Näin siitä huolimatta, vaikka perustuslakivaliokunta ei saa olla poliittinen päätöksessään.
Perustuslakivaliokunnan tehtäviin ei kuulu arvioida, tuleeko säästöjä vai ei ja miten budjetointi tapahtuu. Näitä asioita siellä kuitenkin on palloteltu kuukausikaupalla ja näin viivästetty asian etenemistä. Perustuslakivaliokunnan päätöksen pitää kestää yli vuosikymmenien ja siinä arvioidaan vain, toteutuuko perustuslaki.
Sipilän hallitusleikkausten aikAna ei synny suomalaisia lapsia.
Mutta suomalaismaahanmuuttajalapsia tulossa.
Sote tulee joka tapauksessa demareiden viivästysyrityksistä huolimatta. Se tulee nimenomaan "markkinamallin" kautta puhuu Rinne ja kannattajat mitä tahansa. Niitä ei kannata uskoa.
Kuka hoitaa terveyskeskuspalvelut jo tänään sadoissa kunnissa; Mehiläinen, Attendo, Terveystalo vai Pihlajalinna?
Populismi on sellainen laji, että sen valheista jää lopulta kiinni. Äänestätkö valehtelijoita vai niitä, jotka soittavat totuuden torvea ja ajattelevat Suomen etua, sen sijaan, että yrittävät kepulikonstein edistää omaa hyvää?
Ja mistähän kummasta oikein johtuu,että nykyisiä ja entisiä
poliitikkoja on rynninyt ja on menossa noiden yksityisten
lääkäriasemien johtoon.Ei vaan sote ja maakunnat olisi kiikarissa.
Hyvät liksat odottamassa.
Ja kepu hoitaa salaisesti hommat.
Kyllä on sydänviasta ja urheiluvammasta ja muista vaivoista
kärsivien täysi oikeus päästä laadukkaaseen hoitoon ja tulla
jonkinlaiseen kuntoon, itse sain hoitoa Lastenklinikalla 4v.
vanhana juurikin synnynnäisen sydänvian takia Helsingissä,
ja nyt olen pärjännyt sydänvian kanssa viimeiset 30 vuotta, ei
ole toistaiseksi tarvinnut turvautua lääkepurkkiin eikä mennä
uudestaan sairaalahoitoon sydämen takia. Ikävuodet 1-4 meni
sairastellessa kun sydän oirehti aika lailla, väsyin äärimmäisen
herkästi. Nykyään jopa käyn kuntosalilla treenaamassa lihaksia.
Ruokavalio kylläkin saisi olla monipuolisempi vapailla mulla, itse
päätän tähän mitä se pitää sisällään ja riittävä yöuni välillä venyy
päivät keskiyölle ja seuraavana päivänä on julmetun väsynyt olo,
myös sydänsurut ja muut murheet vaikuttaa tähän että arkirytmi
menee vinksalleen eikä edes kotityöt, siivous ja pyykkäys meinaa
kiinnostaa mua.
Eniten mua painaa mieltä istuva Sipilän hallitus Eduskunnassa sekä
kokoomusenemmistöinen kaupunginvaltuusto Helsingissä, mä
toivon hartaasti että jonain päivänä vielä sosiaalinen oikeudenmu-
kaisuus toteutuu Suomessa. Ja maahanmuuttajat ja romanikerjäläiset
ovat tuoneet sellaisen vivahteen Helsinkiin että sitä miettii miten
suomalainen perinnäiskulttuuri selviytyy tulevina vuosikymmeninä,
vaikken halua ajatella tätä asiaa Benito Mussolinin, Vihtori Kosolan,
Adolf Hitlerin, Francisco Francon ja Elias Simojoen enkä edes Josif
(Stalin) Džugašvilin, Josip Brozin, Mao Zedongin, Ruhollah Khomeinin,
Leonid Brežnevin, Erich Honeckerin, Nicolae Ceaușescun, Fidel Castron,
Jean-Marie Le Penin, Saddam Husseinin, Muammar Gaddafin, Donald
Trumpin, Vladimir Žirinovskin, Jörg Haiderin, Vladimir Putinin, Osama
bin Ladenin ja Sarah Palinin näkökulmasta katsottuna, yhteiskuntarauha
on paljon parempi kuin sekasorto ja 24/7 toimivat valvontakomissiot.
Kuka äänestää niittä, jotka ajoivat Suomen taloudelliseen ahdinkoon? Eikö pitäisi äänestää niittä, jotka nostivat meidät sieltä pois!
Ay-liike saisi ottaa käsijarrun pois päältä, että saataisiin työelämän muutoksia aikaiseksi ja ihmiset töihin. Työ on parasta terapiaa ja sata kertaa parempi kuin sosiaaliturvalla eläminen. Ay-liike on sosiaaliturvalla elämiseen ajava liike.
Äläs nyt viitsi höpöttää omias. Naurattaa kuinka valheellisessa maailmassa keskusta johto elää. Puhuvat kuin olisivat juuri voittaneet VEIKKAUSyhtiön lotossa, mikä on epätodennäköistä, (vaikka veikkaus on sellainenkin hillotolppa jota voi lypsää mielinmäärinkun se on vieläpä Sipilän omistajaohjauksessa) kuka näistä hillotolpistaan haluaisikaan luopua. Sinisethän sen hyvinkin tietää. Turhaa on kepulien tai kokkareitten höpöttää samaa mantraa kuinka ovat saaneet talouden ja työllisyyden muka kasvuun. Kyllähän oikealainen tässäkin jutussa on kuinka MAAILMAN HYVÄ TALOUS TILANNE ON SE JOKA SUOMEN ON NOSTANUT TALODELLISESTI KASVUUN kun vienti vetää ja Työkkärin jonit on putsattu olemattomilla työkokeiluilla (9€pvä) pitkäaikaistyötön Eläkkeille siirtyneet 5300 ja Te keskuksesta siivotut kuolleet , opiskelijat, jo työtä saaneet aikoja sitten, mutta olivat edelleen kortistossa jne... Sotesotkun järjestäjät. Ennen oli 12 maakuntaa sitten 5 ja nyt halutaan taaas 18. Eikö ole naurettavaa eestaas touhua. Ja minä en ole sitä enkä tätä puoluetta vaan ajattelen aivan omalka järjellä näistä kiemuroista mitä on tällä hallituspoppoolla ollut Takit on pyörineet niin suuntaan jos toiseenkin. Unohdettu kaikki lupaukset kunhan vain pääsi hillotolpille . Sen jälkeen kun pääsi hallitukseen , kiristyi ruuvit ja leikkurit alkoi leikkasamaan ja ainoastaan pienituloisimmilta naisaloilta kuntatyöläisiltä lapsiperheiltä, eläkeläisiltä, opiskelijoilta, koulutuksesta, työttömien aktiivimalli. Varakkaille verohelpotukset, piilo hallintarekisteri, turhat tuet ei puututtu. Panamaparatiisit ym.jne....Sotensotkut maakuntasotkut. Sotkua sotkun peräään.
Ei ole tulossa valinnanvapautta muille kuin hyvätuloisille! Se tulisi jokaisen jo ymmärtää!
Soten myötä terveydenhuoltomaksut kohoavat sellaisiin summiin, ettei pienituloisilla tule olemaan varaa hakeutua minkään terveydenhuollon piiriin, puhumattakaan jostain valinnasta.
SoTe uudistus tulee palvelemaan ainoastaan hyvätuloisia!
Väyrysen palaaminen Eduskuntaan ei kaada sotea. Melkein kaikki kansanedustajat ovat soten puolesta. Eri asia on, jos perustuslakia rikotaan ja syyllistytään ryhmäkäyttäytymiseen ja -kuriin. Kansanedustajan äänioikeus on hänelle yksilönä annettu. Valtakirjan antaminen jollekin ryhmälle esimerkiksi puolueelle on rikos perustuslakia vastaan.
Sote äänestys pitäisi toimittaa perustuslain mukaan eli omantunnon mukaan. Silloin tiedetään kuinka moni on sotea vastaan, Nyt ei tiedetä. Soten valmistelu on kestänyt 13 vuotta. Nyt ollaan kalkkiviivoilla. Valinnanvapaus on hyvä asia. Ns. "markkinamalli" toimii täyttä päätä, Pihlajalinna, Terveystalo ja kumppanit ostavat sotekiinteistöjä villinä. Ainut tapa hillitä menoa on tehdä se järjestyneesti. Sitä sote on.
Valinnanvapauden säästöt tulevat olemaan paljon suuremmat kuin, mitä on edes kuviteltu. Se näkyy sairauspoissaolojen tilastoissa. Sairauspoissaolojen määrä tulee romahtamaan, kun ei tarvitse jonottaa jonoissa. Se näkyy Kelan maksamissa korvauksissa selvänä alenemisena. Se näkyy bruttokansantuotteen porrasmaisena kasvuna. Se näkyy yksityisten ihmisten kukkaroissa suurempina tuloina, kun palkkapussi lihoo työtä tehdessä. Ei ihmiset halua odottaa pääsyä läkäriin, kun on sairas.
Isommat hartiat ovat tarpeen, että eri kuntien palvelut saadaan yhtä kestäviksi. Mutta jokaisella ei ole samanlaiset mahdollisuudet käydä Alkossa tai Oopperassa, mutta se ei ole perustuslain vastaista. Viisi sotealuetta on lopullinen tavoite, jota kohti matkataan.
On täysin tyhmää äänestää sotea vastaan. Kenen asialla silloin olet?
Niinpä. Kääntyihän se keskustan proffakin hetkeksi kokoomuslaiseksi, että olisi voinut ylipuhua Oepoa. Kaikki kepekeinot ovat sallittuja.
Onko otettu huomioon kuka rokottaa matut ne on pakko rokottaa ,yli 1000:- euroa nuppi.
Kyllä kannatus kestää, kun luvataan keskipalkkaisille veronalennuksia. Aina niin isossa porukassa höperöitä riittää.
Joulupukki
Valinnanvapaus on vain rahankeruu mekanismi pörssipelureille. Tämän rahoittaa veron maksajat. Valinnanvapaus ei tuo säästöjä vaan päinvastoin lisää sosiaali puolen kuluja.
Kokoomus on roisto lobbareitten asialla.