Olin tänään yo-tilaisuudessa Helsingin Suomalaisessa yhteiskoulussa. Oli todella kaunista kun laulettiin Suvivirsi ja joulossa ei ollut yhtään kaapua tai huivia.
Eikä ollut viereisessä ala-asteellakaan.
Nämä koulut taitavat olla aika harvinaista herkkua nykyään?
Eikä ollut viereisessä ala-asteellakaan.
Nämä koulut taitavat olla aika harvinaista herkkua nykyään?
Vastaukset 24
Vanhimmat
HSY sijaitsee porvarien asuinalueella eikä sen opilaissa ole sosialipummeja.
Kyllä, se on Suomen neljäneksi paras lukio.
Esim. Vuosaaren ( Mogadishun) lukio sijalla 394 .
Tämä on mielenkiintoinen listaus.....
Siis tämä
https://yle.fi/uutiset/3-10218068
"opilaissa"
Taidat olla alueen ainoa sosiaalipummi.
Tunnetko itsesi nyt tärkeäksi?
Kyllä, erittäin tärkeäksi.
Olen tärkeä.
Kenelle olet tärkeä?
Eikös usko.vainen asu tuolla alueella?
Kristilliset koulut ovat sijoittuneet hyvin. Mutta Stainerkoulu on hännillä....
Kyllä, kyllä usko.vainen asuu tuolla alueella 🙂
Kaunista olisi jos suomalaiseksi itseään kuvaava osaisi kirjoittaakin suomea.
Eikö ole hienoa, että on ainakin yksi lukio mikä vielä on kaapu-, huntu- ja huivivapaa?
Kyllä kai kaapuja, huntuja ja huiveja saa aivan vapaasti käyttää kaikissa maamme lukioissa. Onhan se hienoa, koska niiden kieltämisessä erikseen ei ole mitään järkeä. Laiton naamioituminen tunnetaan jo lainsäädännössä, ja se riittää.
Entisaikaan suomalaisilla naisilla piti olla aina huivi päässä kirkossa ja (päähine)kotiovaesta ulos astuessa joten miks se huivi nyt niin pahasta on?
Kaksinaismoralismin takia. Nyt kun huivi todennäköisemmin edustaa vierasta kulttuuriperinnettä, niin sitä vastustetaan, paheksutaan tai panetellaan.
Nyt on nyt. Kukaan ei määrännyt naisia käyttämään huivia uskonnon nimissä.
No nimenomaan kristiuskosta nousevasta ajattelusta johtuen ennen nainen peitti päänsä samoin kuin vaikkapa kynsilakka oli "syntiä" vielä minun lapsuusaikoinani monelle uskovalle, varsin helluntailaisten yms. Nythän ne meikkaa enemmän kuin moni muu ja pukeutuu pitseihin ja jopa punaiseen, voi kauhistus
Etkö ole edes vanhoja kotimaisia milloinkaan katsellut että tietäisit miten puettuna kirkkoon sopi mennä.
Mutta nythän on nyt, ethän sinä välitä menneestä mitä sitten Raamatunajoista? Ehkä muutaman vuosikymmenen perästä joku uskovainen tuumaa samoin kuin sinä nyt eli ei pidä enää samoja syntejä minään, mitä sinä nyt pidät suurena syntinä. Ja tuumaa niistä että ennen oli ennen joskus muinoin n, vuoden 2018 tienoilla.
Ajattele edes joskus jotakin. Raamatun kirjaimen mukaan ei saa koreilla (ei edes lettiä saa laittaa) ja se päti ennen. Tosin palmikoituja nutturoita kyllä näin uskovaisilla silloin :) Mutta sehän oli ennen se, nyt ei tarvi uskoa kuin Melleriä?
Mistä kristinuskosta nousevista asioista puhut?
Onko nyt lippalakkien ja pipojen käyttöö myös kristinuskosta nousevaa?
Voi höpsistä pussiin taas - minähän kerroin jo mista eli Raamatusta ottivat ohjeensa ja oliko ennenvanhaiset uskikset väärässä koska et usko selvästikään samalla tavalla kuin he? kylläpä sä siis otat vakavasti kristinuskon, voi,voi - ja nyt taas sitte loppui.
Olet jo sataan kertaan ja enemmän tuonut esiin kuinka et oikeasti välitä miten AINA on uskottu vaan ehkä vain se opetus mitä nyt kuulet , ehkä Melleriltä - merkkaa sulle jotakin, et siis lotkauta korvaasi sille kun sinulle kerrotaan jotakin muutaman hassun vuosikymmenen takaa - on Jumala(sikin) unohtanut ne säännöt?
Ehkäpä sinä vain huviksesi kirjoitutat ihmisillä samat asiat uudestaan, uudestaan, uudestaan, uudestaan ja uudestaan - en ymmärrä mikä moisessa jaksaa sua kiinnostaa saman toistamiset loputtomiin vai unohdatko heti, en tiedä -enkä välitä, mutta sen tiedän kuka olet.
Miten huivi jota kaikki naiset käyttivät tai kynsilakka liittyvät siihen?
P.s. Eli kun Meller lupaa nyt että saa meikata eikä tartte käyttää huivia - niin se on sinulle Jumalan sanaa!
No samalla tavalla liittyi kuin nyt sulle syntiä olevat asiat, vaikkapa se homous! He Raamatun perusteella katsoivat ennenvanhaan kyseiset asiat synniksi! Jos ole oikeasti lukenut Raamattua tiedät ja ymmärtät mihin kohtiin ne perustui.
Naisella pitää olla petetty pää, koreileminen on pahasta, punainen on kommarin väri jne, Vielä on kommarin kauhu kyllä mutta värejä ei sentään enää siihen sotketa. Missä pussissa oot kasvanut kun et mitään tiedä?
Mitäs sinä Melleriä jauhat ?
Vastaa kysymykseni äläkä kiemurtele!