Ehdoton että Lieksalle valitaan

KAIKKI_MUKAAN

virallinen satusetä, sellainen läänintaiteiljaa vastaava. Minun ehdotukseni on tietenkin Kamuttaja, kukaan ei keksi niin paljon satuja kuin hän, mitä ihmeitä onkaan nähnyt ja kokenut.

25

775

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Setä-Sepeteus

      Pääsisinkö ehdolle satusedäksi. Minun satuni on seuraavanlainen. Olipa kerran kuningas, jolla oli sen pituinen se, ja kuningatar oli läpeensä tyytyväinen.

    • muistelua

      Ei se oo helepoo olla hyvä, missään asiassa, ainakaan Lieksassa. Käsiittämätöntä, että heti pitää teilata se, joka on minua parempi.

      Omaa pesää pyritään likaamaan kaikin tavoin. Kun joku löytää negatiivisen uutisen Lieksaa koskien, se pitää heti toimitta tälle palstalle.

      Asennemuutos ja peiliin katsominen voisi olla paikallaan.

      • Paras kommentti aikoihin, tällä palstalla.
        Huomaan, että osaat pitää ajatuksen pihtejä käsissäsi. Käsität asioita yhtä laajasti kuin useat meistä. Ihminen on itse oma päämääränsä. Peili on oiva apuväline, sieluillemme jopa työkalu. Parempi huonokin päämäärä, kuin ei mitään päämäärää. Joku Albert taisi näin todeta. Nyt en muista kuka, koska Einstein se ei ollut, hän ajatteli erisorttisesti..., mutta onhan mahdollisuus tarkistaa.


      • usko.tai.älä

        Seon pakko negatiivinen laittaa kun positiivisia uutisia ei ole eikä tule!


    • Mr.Molotov

      Omasta puolestani tuon esityslistalle seuraavaa:

      Viimeaikona on tällä palstalla käyty vilkasta keskustelua Lieksan aarteenetsinnöistä, joten kehoittaisin paikallisia yrityksiä ja yksityishenkilöitä vakavasti harkitsemaan asiaan liittyvän tv-ohjelman rahoitusta ja sen tuottamista moniosaiseksi sarjaksi. Nykyisin useita kullanetsintään ja sen huuhdontaan keskittyviä ohjelmia esitetään eri kanavilla, joten samankaltainen aihepiiri tarjoaisi Lieksalle mahdollisuuden tulla maailmalla erittäin tunnetuksi.
      Ei sovi myöskään unohtaa Indiana Jones -elokuvia, joten varmastikin kysyntää löytyisi esimerkiksi jaksoille "Lieksan kadonneen aarteen metsästäjät" kuin myös "Lieksan tuomion temppeli." Luonnollisesti nämä ja erityisesti jälkimmäinen pohjautuu nimimerkki "kamuttaja" kertomuksiin kirkon kätketyistä aarteista.

      • Minä voisin olla ohjaajana siinnä elokuvassa, olenhan ainoa joka tietää paikan.


      • Mr.Molotov
        kamuttaja kirjoitti:

        Minä voisin olla ohjaajana siinnä elokuvassa, olenhan ainoa joka tietää paikan.

        Aivan!
        Valitettavasti unohdin mainita asiasta, sillä tulisihan herra kamuttaja olla itseoikeutetusti elokuvan ohjaaja, kuin myös se joka kertojana ikään kuin vetäen kuuntelijat mukanaan tarinan sisään.

        Kuinkas sattuikaan, niin huomasin vasta nyt nelosella alkavan klo 21 Indiana Jones.
        Kirjoitin jo yllä kahdesta edellisestä osasta ja nimi "Lieksalaisten viimeinen risturetki" olisi kolmannen osan nimi.


      • Mr.Molotov kirjoitti:

        Aivan!
        Valitettavasti unohdin mainita asiasta, sillä tulisihan herra kamuttaja olla itseoikeutetusti elokuvan ohjaaja, kuin myös se joka kertojana ikään kuin vetäen kuuntelijat mukanaan tarinan sisään.

        Kuinkas sattuikaan, niin huomasin vasta nyt nelosella alkavan klo 21 Indiana Jones.
        Kirjoitin jo yllä kahdesta edellisestä osasta ja nimi "Lieksalaisten viimeinen risturetki" olisi kolmannen osan nimi.

        Minulla on runsasasti kokemusta ohjaajana.
        Olen ohjannut polkupyörääkin hyvin mutkaisella tiellä ja autoa olen joskus ohjannut, jopa pelkääjän paikalta suullisesti vilkkaassa Lieksan liikenteessä.


    • sävykäs

      Voisipa sanoa, että erämaakaupunki Lieksa taas kukkii. Muutenkin pian ja varsin nyt kukkii monimuotoisesti, onhan alkukesä ottanut varaslähdön. Mielestäni on ihan ok. että niin sanotut satusedät jaksavat ottaa osaa vielä, kaikesta huolimatta, palstan keskusteluihin. Ivallisuus, herkuttelu toisten mielipiteitten nollaus (joskus nolaus) on ihmisen kateuteen kuuluva luonteenpiirre, ilmeisesti. Tietämättömyys sekin, saattaa ottaa koville. Kuumana tuntuvat käyvän täällä joskus näppäimemme. Tykkylumetkin ovat kuusien oksilta sulaneet. Tämän palstan lumi on yhtä sävykästä ja mahdotonta kuin suutelu lämpimin huulin. Kaikki huulet jäähtyvät ajan mittaan.
      Satua on vain se, mitä ei todeksi tunneta tai tiedetä.
      Olkaa rauhassa. Ei ole mitään muuta, kuin metsä, savu ja pakeneva aika taakse ja eteen. Tätä hetkeä et kiinni saa, enää. Luet kuitenkin tätä nyt, mutta jos luet sen uudestaan, olet jo lukenut.
      Ruusujen peittämä muuri, voi olla vain unesi.
      Minä ehdotan satusedäksi/tädiksi palstan moderaattoria. Perustelu. Hän ei pysy satulassa edes pikku rodeossakaan.

      • Marssissa.tahdistellut

        Voi hyvänen aika. Kuinka uskalsit käyttää sanaa rodeo. Sehän on vihreän palstapoistorobotin mustalla listalla. Eläinrääkkäystä se on. Täällä on pidettävä yllä vain ”hyvän” siunausta. Siinä paras on uuninpankko. Ei niin sopiva satusedäksi, mutta voitaisiinhan sitä pohdiskella palstan velhottarenkin olemusta ja nimeämistä. Aivan ehdottomasti. Hänhän on miltei kuin kreikkalainen Afrodite. Tähtikartalla like kuin Venus.


    • Minulla voisi olla hyvät mahdollisuudet tulla valituksi, paitsi jos joku ehdottaa vastapelurikseni alan huippua HISSANMAIKK, silloin miknulla ei ole mahdollisuuksia.
      Hän on alan huippua.

    • Hissanmaikk on ollut useita kuukausia poissa Lieksan keskustelupalstalta työmatkan takia. Kreikan Päivälehden mukaan erinomaisen kielitaitonsa ja alaan perehtyneisyytensä takia Hissanmaikk on kutsuttu erääseen Athos-vuoren luostariin Kreikkaan alkoholivalmistamon laaduntarkkailijaksi. Hissanmaikk on tunnetusti Euroopan paras henkilö tällaiseen tehtävään harjaantuneen makuaistinsa takia.

      Hänen pääasiallinen tehtävänsä on juomien alkoholipitoisuuden toteaminen luonnonmenetelmällä. Jos jalat kantavat vielä 10 kupin jälkeen, on tuote alla 60 painoprosenttista. Jos ei, niin tuote on yli 60 prosenttista.

      Lehden mukaan tämän vuoden luostarin valmistuserät on testattu syksyyn mennessä, jonka jälkeen Hissanmaikk palaa Suomeen syventyen kotikonnuillaan omiin testausharrastuksiinsa.

      • Ai hissanmaikk on päässyt korkeaan EU virkaan.
        Onnea ja menestystä suurta tasapainoa vaativassa tehtävässä hänelle.

        No nyt kun pahin kilpailijani on poissa, niin minulla voi olla mahdollisuus voittaa.


      • Mr.Molotov

        "Hissanmaikk on kutsuttu erääseen Athos-vuoren luostariin Kreikkaan alkoholivalmistamon laaduntarkkailijaksi."

        Aijaa..mutta kun minulle on väitetty ko. persoonan matkustaneen Kreikkaan tullakseen oraakkeliksi oraakkelin paikalle.
        Mikäli olen ymmärtänyt kuulemani oikein, Hissanmaikk on jo asettunut paikalleen kalliohalkeaman päälle hengittääksen sieltä nousevia maakaasuja ja kovasti on kuulemma kehunut: "On hyvät höyryt."
        Lisätietona tulkoon mainituksi hänen palaavan Lieksaan ensimmäisen tilikauden jälkeen, mikäli urakehitys ei etene toivotulla tavalla, tai se osoittaa miinusmerkkistä tulosta.
        Paluunsa jälkeen Hissanmaikk on suunnitellut avaavansa Ukko-Kolin rinteelle vastaavanlaisen paikan, mikäli sopiva kaasunpurkausaukko löytyy. Jos ei, niin siinä tapauksessa hän on ilmoittanut turvautuvana aina mukana kulkevaan omaan tuotantoonsa ja kertonut sen tomivan transsiin vaipumisessa vähintäin yhtä hyvin ellei paremminkin, kuin Delfoin kylän kaasu.


    • Satusetä.Ilja

      Meillähän on jo ILJA.

    • Todella erikoisen suotava on tuo aloitus. Nyt kun lomakausikin on kohta parhaimmillaan, ajattelukyvyttömyyteni ei tuo kovin muita sanoja mieleeni, kuin megalomaani. Mielenkiintoinen sana. Siinä on sisällä loma. Työtä rakastan, lomaa en pahana pidä;) Ei ilmeisesti Hissanmaikkakaan. Monet historian suurmiehetkin halailivat lomaa. Kaikille sitä ei sallittu. Tällä palstalla lomaillaan aivan palstan pesusopimusten mukaisesti. Charmikasta, eikö totta. Vihattua, mutta miksi ei rakastettua? Italiassa kerran erehdyin näennäisesti tähtäämään. Ei se riittänyt, kun en edes laukaissut korkkia enempää mitään. Menestys jäi täysin paitsioon. Epäonnistumisistani olen eniten oppinut. Onneksemme en ole norsu, joku saattaisi kärsiä.

      Voittajatkin saavat arpia, sanoi Johnny Cash. He jotka väittävät, että huipulla on ahdasta, eivät koskaan ole olleet pohjalla. Lieksa on omanlaisensa tarina, niin suuri, että satusedäksi ei minulla ainakaan sen suhteen ole pätevyyttä, ei ensinkään. En kelpuuta siihen oikein rehellisesti sanoen ketään tähän asti ehdotettuja. En toki kiistä, ettei hyviä, jo mainittuja ehdokkaita olisi. Mutta kun sadut jotenkin ovat niin rankkaa;)

      Tämän illan satu tulkoon tässä. Hyvää yötä ja ryhdikästä satusetävalintaa toivotan kaikille. Mieluummin olen varpunen kuin etana.

      https://www.youtube.com/watch?v=QqJvqMeaDtU

    • tupauuno

      Onhan teillä jo valmiiksi satumummo, Syrjäläinen.

    • savolaenen-se-on

      Kamuttaja on tyypillinen Lieksaan muuttanut savolaenen, vastuu on kuulijalla kun suusta tulee ihan mitä sattuu.

      • En oo savolaenen, vaen minäpä oon ihan rotupuhas karjalan karhukoera.
        Mittees rottuu ite oot, ootko kotimaenen kapulan noutaja?


    • Ilja Janitskin on Lieksan tunnetuin satusetä, siksi pokaali kuuluu yksinoikeudella hänelle.

      • Uskon, uskon. Mutta Ilja on satusetä no. 1.


    • pankolle.pisteet

      Uuninpankko voisi olla ykkönen, oikeastaan vielä parempi kuin hissanmaikka, vaikka sekin on yhtä sekaisin!

      • nämäonnähty

        Varmasti ovat samaa sukua ellei peräti velipoikia..houreista päätellen.


    • pankon.lorukirjasta

      Uuninpankko on ylivertainen sadunekrtoja, hän jopa väitti matujen elättävän itsensä työnteolla!

      • Kaksinkamppailua

        Pankko ja Syrjäläinen on kovin kaksikko. Vaikea valita voittajaa tuollaisista hourehoroista, mutta kun nyt pakko on, niin olkoon se sitten Syrjäläinen. On varmasti riittävän kuuluisa!


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1502
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      61
      915
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      647
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      583
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      574
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      552
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      541
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      531
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      525
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      506
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      491
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      469
    18. 42
      428
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      419
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      409
    Aihe