Kappas vain. Uskontojen uhrien valovoimainen ja julkisuuteen itsensä punnertanut puheenjohtaja Terho Miettinen on yllättäen eronnut tehtävistään 17.5.!?
Yhdistys pitää ylimääräisen yhdistyksenkokouksen kesäkuussa, ja peräänkuuluttaa uutta puheenjohtajaa.
Miettisen eroamisen syyt ovat yhdistyksen antaman selvityksen mukaan henkilökohtaisia. Miettinen itse toteaa, että epäluottamus on hänen ja hallituksen välillä ollut molemminpuolista. Selvityksiä on tehty ja tuomioita jaettu - lahkoille tyypilliseen tapaan - kaikessa hiljaisuudessa ja pienessä piirissä.
Hallituksen kokouskutsussa viitataan Miettisestä tehtyihin valituksiin, joihin hallitus reagoi siis näinkin voimakkaalla liikkeellä.
Hallituksen toimenpiteet antavat syytä epäillä, että eroon/erottamiseen johtaneiden syiden on täytynyt olla todella raskauttavia.
Nähtäväksi jää, milaista avoimuutta UUT noudattaa tiedottamisessaan tässä tapauksessa. Tilanne on haasteellinen varsinkin, kun yhdistys itse on peräänkuulluttanut muilta yhteisöiltä avoimuutta ja läpinäkyvyyttä.
Ettei vain UUT nyt itse lankeais lahkoille tyypillisiin "sisäisiin selvityskokouksiin."
Lahkon sisällä kuohuu
Nähtäväksijää
2
415
Vastaukset 2
- sähkösavustin
Miettinen hiillostettiin pois.
- SunilanUkko
Tämä Terho Miettinen oli se joka Raija Pellin kanssa kirjoitti kirjan "Harhaan johtajat - vahvassa uskossa" kirja sisältää hienon kuvauksen vahvauskoisuudesta eli siitä miten joku uskoo vahvasti lahkon opetukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde931392- 47921
- 95895
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku86815Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57737- 64602
- 42591
- 34577
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191567- 48547