valvotte viikossa? Korvaatteko sen päiväunilla ?
Kuinka monta kokonaista yötä
gallup
11209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Max yhden. Valvominen johtuu stimulanteista, joilla yritän tuoda vähän viikonloppufiilistä elämään. Aika yleistä kyllä nykyään nuorien aikuisten keskuudessa, vaikka monilla ei ole minkäänlaista käsitystä että kaverit, kumppanit tai perheenjäsenet vetävät. Se kun ei periaatteessa näy päällepäin mitenkään. Niin asenteista kiinni, Sillanpää case nyt näytti että ihmisillä on paljon ennakkoluuloja, eikä todellakaan kannata ihan kenelle tahansa kertoa.
Yöunet korvataan sillä, että nukutaan päiväunet jos on pakko ja sitten arkisin nukutaan kunnolla. Ei ongelmaa, ei yhtään mt-diagnoosia, ei masennusta. Paha tapa ehkä, mutta veikkaan että olisin paljon masentuneempi jos mussuttaisin yksin pitsaa telkkaria katsoessa ja vaaka näyttäisi kymmeniä kiloja enemmän. Toki joillekin tulee noihin kova himo, mutta niin ihmisestä kiinni. Paljon pahempiakin paheita itsellä, joista yritän päästä eroon.
Ikää oli???
Nuori aikuinen, alle 30v. Ei mikään teini siis enää. Miksi haluat tietää?
Sairasta touhua
Yllättävän yleistä kuitenkin. Kyllähän sitä itsekin vähentäisi käytön muutamiin spesiaalitapahtumiin vuodessa jos olisin parisuhteessa. Tiedän kyllä ihmisiä, jotka vetävät vaikka ovat parisuhteessa ja odottelevat että kumppani nukahtaa. Liian ahdistava ajatus, ei se valvominen nyt niin kivaa ole.
Harvemmin koko yön. Aamuyöstä nukahdan ainakin muutamaksi tunniksi. Menen aiemmin nukkumaan, ei päikkäreitä.
yritä valvoa, mutta uni ei vaan tule. En tiedä miksi. Silloin yleensä lueskelen vuoteessa, tai selailen puhelimella nettiä. Joskus otan unettomuuteen cetipinoria, melatoniinia käytän melkein joka yö. Tuo eka vaihtoehto on huono, koska seuraava päivä kuluu ihan tokkurassa. Ikä on -40
Nolla. Nukun yöni pääsääntöisesti aina. Jos valvon koko yön olen bilettämässä jos sellainen tapahtuu yhtenä yönä puolessa vuodessa varmaan jo nykyisin
Yöuni on mielenterveyden kannalta yksi tärkeimmistä asioista. Ihmisen kuuppa tiltaa ja iso pyörä alkaa pahasti jumiin jos ei öisin nuku.
Yöuni on tutkitusti ihmiselle terveellisempääkin kuin päivällä nukuttu uni. Muistaakseni liittyi jotenkin tuohon luonnonvaloon ja ihmisen kehon omaan kelloon.
Olen vanhemmiten alkanut ymmärtään miten suuri osuus yöunella on jaksamiseen ja hyvinvointiin. Sillä ei parane leikkiä.
Valvon kaikki yöt, teen yötöitä.
Valehtelet. Työsuojelu kieltää jatkuvan yötyön. Saat tehdä yötyötä enintään seitsemän päivää peräkkäin!
Jaksotyössä työntekijällä saa työvuoroluettelon mukaan teettää peräkkäin enintään seitsemän työvuoroa yötyötä. Yövuorolla tarkoitetaan työvuoroa, josta vähintään kolme tuntia sijoittuu kello 23:n ja 6:n väliseen aikaan”
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960605
En yhtään enkä koskaan valvo yötä. Mikä olisi hyviä unia tärkeämpää? Unta joka yö 7-8 tuntia. Itsellä on keskittymistä ja hermoja vaativa työ. Hyvin levänneenä mielialatkin tasaisia. Koittakaa 👌