Englannin kirkot orjatyötä vastaan

Englannin kristilliset kirkkokunnat ovat julkaiseet sovelluksen, jolla autonsa käsinpesuun vievä voi selvittää, työskenteleekö pesijä orjamaisissa oloissa. Kirkkojen mukaan orjuutus on on todellinen ongelma pesufirmoissa. Aiheesta kertoi tänään ainakin painettu Aamulehti.

Esimerkillistä toimintaa kristillisiltä kirkoilta! Tällaiset hienot käytännön toimet edistävät kristinuskon sanomaa tuhat kertaa paremmin kuin tämänkin palstat vallannut seksuaalivähemmistöjen ja aborttioikeuden vastainen länkytys.

2

78

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eivätpä kirkot menneinä vuosisatoina hirveästi piitanneetkaan työläisten vaikeista olosuhteista. Aateliston ja kuninkaallisen asemahan oli Jumalan tahto.

    • Älä unta nää, että Suomessa tällaista! Suomen ev.lut. on sinivalkoisen puhtoinen ja aneeminen itseään vielä puhtammaksi jynssäävä kirkko, jossa kriittinen yhteiskunnallinen kannanotto tulkitaan kulttuurimarxismiksi, tai vielä pahempaa: synniksi Suomalaista Yhteiskuntaa vastaan. Kuningastahan ei enää ole.

      Cuius regio, eius religio, todellakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      990
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      833
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe