miksi jumala loi jumalan vihaajan

jumalaonvalhe

Minä vihaan jumalaa eli valhetta.
Jos jumala olisi olemassa minä varmasti palvoisin niin korkeaa olentoa.

25

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos olisi niin korkea olento niin mihin hän tarvitsisi minkäänlaista palvontaa.

      • jumalaaeivoiollaolemassa

        Niimpä, se olisi kuin matojen sätkimistä.


    • "Thank God I Am an Atheist!"

      ; )

    • ''Jos jumala olisi olemassa minä varmasti palvoisin niin korkeaa olentoa.''

      Jumala ei luonut meitä palvomaan häntä. Jumala loi meidät jotta voitaisiin olla hänen ystäviään ja olla hänen rakkaudellisessa yhteydessään.

      Jos Jumala odottaisi meiltä palvontaa, niin tämä olisi orjamainen asetelma. Uskovat eivät ole Jumalan palvontaorjia, vaan rakastavan taivaallisen Isän lapsia.

      Jumala on ainakin minun kohdallani enemmänkin ystävä ja isä kuin palvonnan kohde

      • eikämielikuvitusystäviä

        Minulla ei ollut lapsena mielikuvituskavereita, ehkä se johtuu siitä.


    • 12____13

      "Jos jumala olisi olemassa minä varmasti palvoisin niin korkeaa olentoa."

      Miksi?

      • parempionyläpuolella

        En palvoisi vaan kunnioittaisin.


      • 12____13
        parempionyläpuolella kirjoitti:

        En palvoisi vaan kunnioittaisin.

        "En palvoisi vaan kunnioittaisin. "

        Ehkä sinun olisi hyvä tutustua Jumalaan ensin. Suosittelen lukemaan Raamatun, tai ainakin tämän:
        http://www.kolumbus.fi/r.berg/Jumala.html


      • ettet.tuotakaan.tiedä
        12____13 kirjoitti:

        "En palvoisi vaan kunnioittaisin. "

        Ehkä sinun olisi hyvä tutustua Jumalaan ensin. Suosittelen lukemaan Raamatun, tai ainakin tämän:
        http://www.kolumbus.fi/r.berg/Jumala.html

        Etkö tiedä että Jumalaa ei linkeistä löydä? Etkö tiedä ettei Jumalaa löydä muutenkaan etsimällä? Oikea ja todellinen Jumala ottaa yhteyttä itse, ja jos hän ei ota, ihminen on niin ajattelukykyinen ettei Jumala katso järkeväksi vaivata häntä.


    • Koska Jumala on olemassa ja on niin hyvä ja rakastava, haluan palvoa ja ylistää Häntä.
      Jumalan palvonta ei ole velvollisuus, vaan etuoikeus ja suuri ilo. Halleluja! Ylistys Herralle!

      • Kuulehan Mark-bebis, taas kerran näen surukseni, että olet peruuttamattomasti matkalla kadotukseen ja ikuiseen tulihelvettiin. Sen tien olet itse valinnut tekemällä itsestäsi itsellesi epäjumalan. Sellainen ei saata jäädä rankaisematta.


      • Et sitten tervehtynyt vähääkään lomallasi.

        Hyvän ja rakastavan Jumalan teoilta eivät vaikuta Vanhan Testamentin lukuisat kuolemantuomiot, mutta siihen aikaan te ihmiset olitte verenhimoisia omastakin takaa joten ilmeisesti muinaiset kansat saivat mitä tilasivat.


      • Mark häpäisee itsensä, uskontonsa ja Jumalansa.


      • JumaIa kirjoitti:

        Kuulehan Mark-bebis, taas kerran näen surukseni, että olet peruuttamattomasti matkalla kadotukseen ja ikuiseen tulihelvettiin. Sen tien olet itse valinnut tekemällä itsestäsi itsellesi epäjumalan. Sellainen ei saata jäädä rankaisematta.

        Kuis monta vuotta sä oot ?


      • Knark5

        Mark5, mitä mieltä olet kuolemantuomiosta?


    • Jos vihaat Jumalaa, vihaat itseäsi joka johtaa itsemurhaan pahimmassa tapauksessa.

      • Keskivertoateisti ei vihaa Jumalaa koska ei usko tämän olevan olemassakaan. Tulkitset kaiketi Jumalan vihaamiseksi sen, että uskovia joutuu joskus toppuuttelemaan. Sinunkin kannattaa muistaa että uskonto on kuin penis - sille on aikansa ja paikkansa, mutta sitä ei ole syytä yrittää tunkea mihin tahansa.


      • PäärynäOnTotuus kirjoitti:

        Keskivertoateisti ei vihaa Jumalaa koska ei usko tämän olevan olemassakaan. Tulkitset kaiketi Jumalan vihaamiseksi sen, että uskovia joutuu joskus toppuuttelemaan. Sinunkin kannattaa muistaa että uskonto on kuin penis - sille on aikansa ja paikkansa, mutta sitä ei ole syytä yrittää tunkea mihin tahansa.

        Olen itsekin keskivertoateisti, en vain halua profiloitua ateisteihin heidän kehittymättömyyden ja tyhmyyden vuoksi. Minun Jumalani on tunne, pyrkimys hyväksi ihmiseksi, rakkaus, teot ihmisten parhaaksi.
        Ateistit uskovat että kun lopettaa Jumalaan uskomisen kaikki muuttuu hyväksi....ei muutu.


      • IlkimyksenTeologitäti
        Sir.Stephen kirjoitti:

        Olen itsekin keskivertoateisti, en vain halua profiloitua ateisteihin heidän kehittymättömyyden ja tyhmyyden vuoksi. Minun Jumalani on tunne, pyrkimys hyväksi ihmiseksi, rakkaus, teot ihmisten parhaaksi.
        Ateistit uskovat että kun lopettaa Jumalaan uskomisen kaikki muuttuu hyväksi....ei muutu.

        Mainostat lähinnä omaa kehittymättömyyttäsi ja tyhmyyttäsi. Mutta mahtuuhan meitä maailmaan.


      • IlkimyksenTeologitäti kirjoitti:

        Mainostat lähinnä omaa kehittymättömyyttäsi ja tyhmyyttäsi. Mutta mahtuuhan meitä maailmaan.

        Kiitos tiedosta.


    • Jyriopastaa

      No ehkä sinunkin olisi hyvä lukea tämä joka selittää syyn typeryyteesi:

      17 Sillä siinä Jumalan vanhurskaus ilmestyy uskosta uskoon, niinkuin kirjoitettu on: "Vanhurskas on elävä uskosta".
      18 Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa,
      19 sentähden että se, mikä Jumalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan; sillä Jumala on sen heille ilmoittanut.
      20 Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa,
      21 koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
      22 Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
      23 ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi.
      24 Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,
      25 nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.
      26 Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
      27 samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
      28 Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
      29 He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä;
      30 ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia,
      31 vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta;
      32 jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät.


      Niin että älä tee vääriä johtopäätöksia vaan oikeita.

      • IlkimyksenTeologitäti

        Jakeet 29 - 31 pätevät paljon enemmän kretuihin kuin ateisteihin. Hehehe.


      • ytytyty
        IlkimyksenTeologitäti kirjoitti:

        Jakeet 29 - 31 pätevät paljon enemmän kretuihin kuin ateisteihin. Hehehe.

        Jae 27 taas on kuin tehty Jyrtsille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      135
      3075
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      232
      2951
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      170
      2168
    4. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      31
      1679
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1606
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      212
      1361
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      979
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      63
      978
    9. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      110
      898
    10. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      891
    Aihe