Länsi-Sataman laajennuksen investoinnin hintalapusta on erilaisia huhuja, Yle svenska kirjoitti 23 miljoonaa, kylällä puhutaan kokonaiskustannuksista, jotka ulottuvat 27 miljoonaan. Kuka ja milloin on päätetty Länsi-Sataman investoinnista? Mikä on takaisinmaksuaika? Kysymys on hankolaisten veronmaksajien rahoista.
Miksi kaupungin keskustaan ohjataan lisää rekkaliikennettä, kun meillä on valtatieltä suora yhteys Koverharin satamaan? 1000 rekkaa päivässä taitaa savuttaa enemmän kuin mitä kaupungin asentamat aurinkopaneelit säästävät ympäristöä vuodessa. Tämäkö on hiilineutraaliuteen pyrkivän kaupungin ympäristöteko?
Miksi kaupungin keskustaan ohjataan lisää rekkaliikennettä, kun meillä on valtatieltä suora yhteys Koverharin satamaan? 1000 rekkaa päivässä taitaa savuttaa enemmän kuin mitä kaupungin asentamat aurinkopaneelit säästävät ympäristöä vuodessa. Tämäkö on hiilineutraaliuteen pyrkivän kaupungin ympäristöteko?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lopeta jo tämä pelleily. Ylen uutisissa puhutaan kokonaiskustannuksista. Siis ROSTOCK,in Satamayhtiön ja HANGON SATAMA OY:n yht, satamainvestoinneista. Rostock n. 16 milj Eur, Hangon n. 7 milj Eur. Ja tässä vaiheessa lienee pikkusen turha miettiä kuka ja koska tämä hanke on aloitettu. Vastaus on kuitenkun yli 5 vuotta sitten. En ymmärrä, miksi asia alkaa kiinnostaa tässä vaiheessa, eikä silloin. Ja hanke on käsitelty, mitä kuuluu Hangon Kaupungin vaikutusaluetta, sillä kuuluvilla lautakunnilla j.n.e. aikoja sitten.
Nykyään+Hangon+satama+on+osakeyhtiö,+joten+yhtiö+saa+itse+päättää+ihan+mitä+vaan.+Voivat+ihan+vapaasti+päättää+vaikka+heittävänsä+rahat+mereen+eivätkä+edes+tarvitse+kertoa+siitä+kenellekään.+He+ovat+itsenäinen+osakeyhtiö+eikä+heidän+paperinsa+ole+julkisia.+Ainoa+side+kunnalliseen+päätöksentekoon+on+se,+että+kaupunki+omistaa+100+%+satamasta.
LiianIsoPalaJollekin ja lopetajoenjaksa, vielä te opitte näistä investointiasioita, kunhan aika etenee. Ehkä viisi vuotta sitten on päätetty kaavoituksesta, joka mahdollistaa laajenemisen, mutta varsinaista investointipäätöstä ei ole kannattavuuslaskelmineen käsitelty missään kaupungin elimessä. Näin pitäisi tehdä, kun kaupungin taseeseen tulee lisää velkaa ja niin pois päin.
Erillinen yhtiö, vaikka Hansea ei voi itsenäisesti päättää rakentaa turistipaviljongin 5 miljoonalla eurolla, "eihän se mitään maksa, kun otetaan lainaa" -tyyliin. Paviljonki maksaa itsensä takaisin kasvavan turismin tuloilla! Länsi-Sataman investointi aivan vastaava.
Satamayhtiö joudutaan myymään, jotta kaupungin lainakantaa saadaan pienennettyä. Muuten kaupunki joutuu Raaseporin syliin. Myyntipakko on viimeistään kolmen vuoden kuluttua. Operaatio tulee olemaan kehitystä pakon edessä.
ennustajaeukko+-++olen+näköjään++huomattavasti+enemmän+perillä+näistä+asioista+kun+moni+muu++tällä+palstalla.+Osan+lukea.++Yle+uutisraportoinnissa,+ja+muiden+median+myös,+on+selvästi++kirjoitettu+Rostock,in+ja+Hangon+yhteishankkeesta,+arvoltaan+n.+23+milj+Eur.++Tämä+summa+on+käsitelty+EU+tasolla+ja+EU+on+myöntänyt+n.+20+%+avustuksen+tälle+hankkeelle.
Kiinnostaa ihmisiä siksi, että asiat juntataan Hangossa läpi aina salaillen. Totuus näkyy vasta paljon myöhemmin. Koverharin ostoahan perusteltiin sillä, että osa keskustan satamatoiminnoista voitaisiin siirtää Koverhariin. Näin ei kuitenkaan käynyt, Koverhariin kuitenkin koko ajan investoidaan miljoonia.
Satama ei kertakaikkiaan sovi keskelle kaupungin ydinkeskustaa!
Järki on monella satamakytkyllä jo sumentunut. Yhä vain paisuva rekkaliikenne ja meluongelmat pitäisi selvittää, ennenkuin kato keskustan asuintaloista todella alkaa ja Hangon turismi kärsii!
Turismin kasvu tai kasvamattomuus ei ole ongelma. Hangon kaupungin ylivoimaisesti tärkein tulonlähde on hankolaiset veronmaksajat. Väki vähenee. Se on ongelma, koska kaupungin tulot vähenevät. Hankolaisten viihtyminen kaupungissa on ydinkysymys. Miksi asua täällä ja maksaa veronsa tänne? Milloin kaupunki alkaa investoimaan hankolaisiin veronmaksajiin? Lisääkö keskustan paisuva rekkaliikenne ja sen meluongelmat viihtyvyyttä?
Muutoksen käynnistäjä on pakko, valistunut johtaja tai lopen kyllästynyt kansa.
Jos lopen kyllästynyt kansa on epätoivoinen ja ei usko enää vaikutusmahdollisuuksiinsa, se äänestää jaloillaan, muuttaa pois. Se on ongelma.
”Hangon kaupungin ylivoimaisesti tärkein tulonlähde on hankolaiset veronmaksajat.”
Höpö höpö! Hangon kaupungin suurin MENOERÄ on hankolaiset veronmaksajat! Juuri eilen uutisissä kerrottiin että kuntalaisesta tulee kunnalle tuottava keskimäärin 58 vuoden iässä.
Hankolaisiin investoidaan (lue satsataan) koko ajan se mikä liikenee ja jopa lainarahaa on jouduttu käyttämään.
Yle uutiset eilen:
Kuntaranking
Eero Laesterän ja Tuomas Hanhelan KAKS – Kunnallisalan kehittämissäätiölle tekemä tilastoanalyysi ja kuntaranking kertovat, millainen talousyhtälö kunnassa muodostuu kuntalaisen tuomista tulovirroista ja menovirroista. Huomioon otettiin kuntalaisen koko elinkaari sekä kaikki ikäryhmät tulo- ja menovirtoineen aina valtionosuuksista verotuloihin.
Selvityksen mukaan suuri asukasluku ja -tiheys, asukasluvun kasvu, korkea tulotaso, kunnan suuri pinta-ala, suuri työpaikkaomavaraisuus sekä suuri vieraskielisten ja saamelaisten osuus voivat edesauttaa sitä, että kunta pystyy kattamaan menonsa kuntalaisten tuloilla. Heikentäviä tekijöitä voivat olla muun muassa korkea ikä, alhainen koulutustaso ja korkea työttömyysaste. Kaupungeista parhaiten pärjäsi Espoo, joka oli selvityksessä sijalla 54. Helsinki on sijalla 94.
Tulot kääntyvät positiiviseksi keskimäärin silloin, kun kuntalainen täyttää 58 vuotta. Kun kuntalainen täyttää 79 vuotta, tulot kääntyvät jälleen miinukselle. Vain kymmenessä kunnassa kuntalaiset kääntävät talouden positiiviseksi ennen kuin he täyttävät 40 vuotta.
Hankolaisen hinta kunnalle -61427 €
https://kaks.fi/uutiset/missa-kunnissa-tuottavimmaat-kuntalaiset-alajarvi-1-helsinki-94-turku-247-ja-pukkila-295/
Tyhmä kommentti. kunnalle ei kuulu terveysasiat vaan maakunnalle ja sotelle. sinun tehtävä on arvostella onko Hangonkylän onkilaituri oikeassa suunnassa
Miten Hankoon lisää väkeä ja viihtyisyyttä?
-tukea yrittäjille, eli palvelut kuntoon
-viihtyisä asuinympäristö; metsien säilyttäminen virkistyskäytössä, ei talousmetsinä!
-terveydenhoito on saatava pelaamaan; kunnon lääkärit terveyskeskukseen!
Ja tärkeimmät:
-kunnon porkkanapaketti Hankoon muuttaville lapsiperheille!
-tontin tarjouskampanja Hankoon muuttavallerakentajalle; oma tontti heille 1€!