Anteeksi että puutun meneillään olevaan tässä,.

Jos fossiilissa näkyisi selvästi ja todistettavasti selviä merkkejä evoluutiosya niin tokihan nyt sadan vuoden fossiilikaivelun jälkeen pitäisi olla vähän parempaakin tofdstusaineistoa näytillä kuin ajat sitten epäkuranteiksi evoluutitutkijoiden itsensä osoittamat koulukirjojen kuvasarjat.
11267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Koska fossiilin syntymismekanismi on niin haastava sekä koska biologinenmateriaali hajoaa niin helposti,

Käytännössä luurangon on täytynyt olla suojassa mikrobeilta ja hautautua esimerkiksi sedimenttien sekaan ilman, että luu menettää muotonsa. Lisäksi aineen on esimerkiksi oltava sellainen, että luu korvautuu kiven mineraaleilla, Eikä kivettynyt fossiilikaan saa hajota.

Lisäksi ei niitä fossiileja nyt niin hirmuisen vähän ole kuin saatat kuvitella. Jo pelkkien ihmisten esi-isä fossiileja löytyy iso liuta:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils

1Äänestä

Ei evoluutio yhdessä fossiilissa näy, mutta kyllä sukulaislajien eri-ikäisiä fossiileja vertaamalla. Selvästi näkyy myös lajivalikoiman muuttuminen pitkillä aikaväleillä,. Niiden synty ja häviäminen on jatkuvaa eikä kerralla tapahtunutta.

4Äänestä

Dierra De Atapuercalla on luiden luola, joka löytyi 1976. Sieltä om löydetty yli 4000 fossiloitunutta luuta, jotka ovat kuuluneet ainakin 32 eri yksilölle. Ikää fossiileilla on 350 000 - 500 000 vuotta ja ne ovat peräisin väestöstä, joka oli kehittymässä heidelbergin ihmisestä neandertalilaisiksi. (Valste: Ihmislajin synty)

Ei taida olla noitakaan koulukirjoissa ja tuo oli vain yksi esimerkki sadoista, vaikkakin tieteellisesti erittäin merkityksellinen.

Kirjoittelet Jyri asiasta, josta et tiedä mitään. Jos ottaisit selvää siitä, mitä nykyään todella tiedetään, niin et kirjoittelisi puuta heinää. Tosin silloin et kai kirjoittelisi evoluutiosta mitään. Todisteet ovat niin vahvat, että kreationimi ei voi elää rinnakkain niiden kanssa.

3Äänestä

Eikö sinulla tosiaankaan ole muuta tekemistä kuin toistella samoja satuja viikosta ja vuodesta toiseen? Pyydä vaivaistalon hoitajalta keppi, jolla voit piirrellä kuvioita hiekkaan niin kuin se entinen matemaatikko.

3Äänestä
  • Ongelma on siinä, että vanhuudenheikolle ei voi antaa tepsivää lääkitystä, koska sivuvaikutukset äityvät liian pahoiksi.

    Äänestä

Nykyään on erittäin kattava fossiiliaineisto, ja niitä löydetty paikoista mitkä todistavat raamatun sadut mahdottomiksi.

Edelleenkään kreationistit eivät kykene edes kuvittelemaan millä tavalla 7km peruskalliota saadaan vedellä huljuttelemalla eliön raadon päälle.

2Äänestä
  • ”Edelleenkään kreationistit eivät kykene edes kuvittelemaan millä tavalla 7km peruskalliota saadaan vedellä huljuttelemalla eliön raadon päälle.”

    Tai eliöt pakenevat tulvaa kilometrien paksuisten laavakerrosten alle kuten esimerkiksi Karoon muodostelmassa.

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Karoo_Supergroup

    3Äänestä

eiköhän se vuoden mittainen tuhotulva selitä merieläinten fossiilit vuorilla, samaan aikaan mantereet oli ns. liikkeellä.
jotta fossiili voi syntyä, sen täytyy hautautua nopeasti, siis vedenpaisumus, nyt evolutionisti saa selittää saman.
Nykyään on erittäin kattava fossiiliaineisto, ja niitä löydetty paikoista mitkä todistavat evoluution sadut mahdottomiksi.

Äänestä
  • Merieläinfossiilit ovat vuorissa (kiven sisällä) eivätkä vuorilla (paitsi eroosion paljastama pieni osuus). Ne selittää mannerliike, joka on nostanut merenpohjaa vuoriksi.

    Äänestä

mistäs luulette sen öljyn maaperään aikanaan syntyneen, jota porataan ties mistä syvyyksistä, ???, onko vuosimiljoonat aikojen saaaatossa hukuttanut kasvit vai ehkä vuoden kestänyt tuhotulva?.

Äänestä
  • Yksi tulva pystyy hukuttamaan vain sillä hetkellä elävät kasvit ja eläimet. Hiiltä ja öljyä on valtavasti enemmän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yhhtätyhjänkanssa kirjoitti:

Jos fossiilissa näkyisi selvästi ja todistettavasti selviä merkkejä evoluutiosya niin tokihan nyt sadan vuoden fossiilikaivelun jälkeen pitäisi olla vähän parempaakin tofdstusaineistoa näytillä kuin ajat sitten epäkuranteiksi evoluutitutkijoiden itsensä osoittamat koulukirjojen kuvasarjat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu