Kumman palkkaisit töihin?

Ahkeran ja tunnollisen suomalaisen vai jatkuvasti sairaslomilla lorvivan ja laittomasti maassaolevia auttavan rikollisen suvakin?

Haluaisin tietää.
9152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

1. Suomalainen suvakin 2. Maahanmuuttaja

Natseja ja muita venäläisiä ei koskaan.

1Äänestä
  • Sossu ei ole työpaikka etkä sinä työnantaja vaan paperinpyörittäjä.

    1Äänestä

Sä itse saisit kenkää heti kiusaaja kyylä.
Nyt tiedät, tuliko yllätyksenä.

Äänestä

Ei ole olemassas ahkeria ja tunnollisia suomalaisia, joten kysymyksesi on kompa. Ja harva palkkaustilanteessa edes tietää toisen ahkeruudesta tai tunnollisuudesta, ei niitä työtodistuksiin kirjailla.

Rikollisia ei ylipäätään kannata palkata, erityisesti ylinopeutta ajavat osoittavat täydellistä välinpitämättömyyttä eli ei voida tunnolliseksi mitenkään sanoa.

Sairaslomia ei niin ikään ole merkitty työtodistuksiin, mutta se on ensisijainen kriteeri irtisanomisille kun on YT aika. Talosta saa lähteä aina ne, joilla on suurin sairaslomasaldo. Toki myös ne saavat lähteä, joista on ollut oikeasti haittaa (harvinaisempia tapauksia).

Kaikean kaikkiaan itseään isänmaalliseksi kutsuvat tuskin on yhtään parempia työntekijöitä kuin suvakkeina pitämänsä ihmiset tai maahanmuuttajat. Itse pyrkisin valitsemaan pätevimmän ja osaavimman työntekijän. Laiska ja taitava työntekijä on kuitenkin arvokkaampi kuin huippuahkera tunari. Se kun on katsokaas niin, että on aivan sama kuinka paljon sitä sutta pystyy tekemään tunnissa kun ei sitä saada kuitenkaan myytyä. Parempi antaa laiskurin tehdä priimaa niin reklamaatiot pysyvät aisoissa.

Äänestä

Aloituksessa kysyttiin ahkera suomalainen vai lorviva suvakki. Kukaan ei ole puhunut isänmaallisista eikä persuista mitään. Opettele lukemaan.

Äänestä
  • Ainoastaan "isänmaalliset" sanoo toisia suvakeiksi, eli aloittaja on "isänmaallinen".

    Äänestä

PerusSuomalaisen palkkaisin, eikä mitään lehmäpaskamajanmuuraria, joka keskipäivän nojailee, lorvii ja vetelehtii ipadin valkoiset nappikuulokkeet korvilla.

Äänestä

Varmasti joku Teuvo Hakkaraisen tapainen olisi kova ja luotettava työntekijä. Häntä on kiitelty ulkomaita myöten kun oli sahurin hommissa.

Äänestä
  • Sehän ei tee muuta kuin ryyppää, ahdistelee väkisin naisia, on sairauslomilla kuukausitolkulla ja osaa ainoastaan vaihtaa sahaan terän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AikaSelvääOn kirjoitti:

Ahkeran ja tunnollisen suomalaisen vai jatkuvasti sairaslomilla lorvivan ja laittomasti maassaolevia auttavan rikollisen suvakin?

Haluaisin tietää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu