Päivi tuli esille!

Elämme mielenkiintoisia aikoja! Vanha uskollinen sotaratsumme, Päivi Räsänen, ryhtyi puolustamaan Pori Jazzin johtajan homoja koskevaa lausuntoa ja kysyi, eikö kristilliselle vakaumukselle ole tilaa. Päivi niputti hienosti vanhoilliset näkemyksensä yleiseksi kristilliseksi näkemykseksi. Tämä vieraannutta varmasti taas osan tapakristillisistä kirkon jäsenyydestä.
14467
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Siunattu Päivi! Hänen jokainen ulostulonsa on meille kuin lahja suoraan taivaasta!

Äänestä

<< Päivi Räsänen, ryhtyi puolustamaan Pori Jazzin johtajan homoja koskevaa lausuntoa ja kysyi, eikö kristilliselle vakaumukselle ole tilaa. >>

Niin, jos ihmisen vakaumus on, että tummaihoisilla ei tulisi olla samoja ihmisoikeuksia kuin muilla, niin kyllähän tuollaista vakaumusta pidetään niin syrjivänä, ettei sellaiselle todella ole tilaa. Nykyinen ihmiskäsitys ei vaan enää ole sellainen, että ihmistä voisi pitää vääränlaisena/tyhmänä/vaarallisena esim. ihonvärin perusteella. Tämä sama pätee myös seksuaaliseen suuntautumiseen: sen perusteella ei vaan enää nyky-yhteiskunnassa voida sanoa ihmistä pahaksi/syntiseksi/vääränlaiseksi/sairaaksi. Tässä vaan pitää miettiä todellakin sitä, miten älyttömän kaukana nyky-yhteiskunta alkaa olla kristinuskon vähänkin Raamatun-mukaisemmasta tulkinnasta.

Ei ole ihme, että ihmiset kirjautuvat ulos tuollaisesta järjestöstä. Toivottavasti Räsänen pitää asiasta meteliä, niin ihmiset huomaavat taas vähän tarkemmin, miten syrjivästä järjestelmästä oikeasti on kyse.

Äänestä
  • Miksi rinnastit rotusodan tähän? En tiedä mitä taivaan isä ajattelee mustista ihmisistä. Enkä voi asiassa puhua hänen puolestaan. Raamatussa kuitenkin puhutaan ettei kannata ottaa muita kansoja omaan maahansa ja antaa näiden vahvistua niin että syrjäyttää itsensä. Tämä on ihan tervettä ajattelua. Tämä ei kohdistu mihinkään yksittäiseen rotu ryhmään. Vaikka suomeen tulisivat kiinalaiset, tai venäläiset tai ruotsalaiset, tai amerikkalaiset tai afrikkalaiset. Niin vierastaisin heitä samalla tavoin kuin nyt mustia. He vievät osittain meidän elintilaamme, työpaikkoja ja naisia sitovat pois parisuhde markkinoilta. Mutta tämän tiedätkin jo mutta et vain sisäistä asiaa.

    Äänestä

  • 1f2312d3d123d kirjoitti:

    Miksi rinnastit rotusodan tähän? En tiedä mitä taivaan isä ajattelee mustista ihmisistä. Enkä voi asiassa puhua hänen puolestaan. Raamatussa kuitenkin puhutaan ettei kannata ottaa muita kansoja omaan maahansa ja antaa näiden vahvistua niin että syrjäyttää itsensä. Tämä on ihan tervettä ajattelua. Tämä ei kohdistu mihinkään yksittäiseen rotu ryhmään. Vaikka suomeen tulisivat kiinalaiset, tai venäläiset tai ruotsalaiset, tai amerikkalaiset tai afrikkalaiset. Niin vierastaisin heitä samalla tavoin kuin nyt mustia. He vievät osittain meidän elintilaamme, työpaikkoja ja naisia sitovat pois parisuhde markkinoilta. Mutta tämän tiedätkin jo mutta et vain sisäistä asiaa.

    << Miksi rinnastit rotusodan tähän? >>

    No siksi, että rotusortoa puolustavat ihmiset ovat toinen ryhmä Suomessa, jotka avoimesti syrjivät jotakin ihmisryhmää jonkin ihmisryhmän ominaisuuden perusteella. [Esim. ihonvärin, iän, seksuaalisen suuntautumisen, vammojen, sukupuolen jne perusteella syrjiminen on tietysti laitonta Suomessa.]

    Tuo rasismi on vaan jo niin vanhakantaista ajattelua, että ainakin ajattelen ihmisten päässeen siitä jo yli: sitä pidetään jo täysin sopimattomana ja typeränä ajatteluna. Tämä sama täysin nyky-yhteiskuntaan sopimaton ajattelu pätee myös kun aletaan puhua ihmisryhmästä, jolla on jokin seksuaalinen piirre ja heitä yritetään syrjiä sen vuoksi. Toki ymmärrän, että on olemassa Sinun kaltaisia ihmisiä, joiden kyvyt eivät ihan riitä moderniin ajatteluun.

    << He vievät osittain meidän elintilaamme >>

    Kuten tietysti ihan kuka tahansa muukin. Eikö vaan, että syntyvä lapsi vie elintilaasi ?

    Ei ole mitään "meitä".

    << He vievät osittain meidän ... työpaikkoja >>

    Ja tuovat. Mieti vaikka tilannetta, että jokin asiantuntija tulee Suomeen töihin ja näin jokin firma saa tuotteitaan enemmän kaupaksi, jolloin firma palkkaa lisää tuotantoväkeä.

    << naisia sitovat pois parisuhde markkinoilta. >>

    Ja tuovat "markkinoille". Kyllä niitä naisiakin tulee ulkomailta Suomeen.

    Jep, näen kirjoituksistasi, ettet välttämättä ole ihan penaalin terävimpiä kyniä, joten ajattelutapasikin on tietysti varsin kehittymätöntä. Toki minun pitää se hyväksyä, että Suomessa on vielä aivan käsittämättömän takapajuista ajattelua. Sinun ehkä pitäisi kyllä tajuta kehittyä hieman. Maailma menee aikatavalla edellä nyt. Yritä kiriä edes vähän kiinni.

    Äänestä

Homofobia järjestö on perustettu.

Äänestä

●No tulee aika, ●jolloin homo ryhmät alkaa raiskaan miehiä, poikia jne.

LUE: kirja, David. Wilkersson näky● sen kirjan profetioita on paljon toteutunut.●Lue

Sitten tiedätte● mitä olette tuonneet esiin, miks ●Sodoman ja Gomorran tuhottiin.

●Oisko---- joskus----viisasta olla ja Kuunnella, niitä jotka tuntee Jlan? Oisko?

●Olla etukäteen viisaita. Eikä aina jälkikäteen. ●Pitääkö olla ehdoin tahdoin typerä?

Viisaaksi en kutsu tätä linjaa. Kannattaisiko ihan oikeesti tehä parannus?

Herra nosti esiin tänään raamatusta sen profetian, et tulee aika jolloin hän ei anna

Leivän nälkää, vaan Jlan sanan nälän, ja ihmiset hoippuvat mereltä toiselle etsien

mutteivät löydä. JLAN SANA on otettu pois kansojen joukosta.

Silloin kansat ja kansakunnat menettävät sen ainoan ja todellisen aarteen

●Näin käy hänen Sanansa halveksioille aikojen lopussa. ● Aamos 8:11-13


Kun Jla suuttuu ----- Hän antaa ja sallii sen mitä ihmiset tahtoo

Ja ihmiset joutuu näkeen oman typeryytensä

Äänestä
  • Ajatelkaa nyt

    Aki puhuu homoilusta homouden sijaan

    Ja hän saa SIIS välittömästi julkisesti potkut.

    Ok jos älkää nyt sit ed. Kommentistani vetää, jokaista hernettä nenäänsä,

    Kun sanoin et pitääkö olla ehdoin tahdoin Typerä,

    Henkilökohtaisesti en nimittele yleensä, mut teistä tuntuisi paremmalta eikö jos

    Oisin kirjoittanut, et pitääkö toimia typerästi, enkä nimittää typeräksi.

    Mutta Aki kun puhui homoiluista homojen sijaan ja Julkiset ryöpytyksen ja

    Potkut Välittömästi. Joten samassa kategoriassa täytyy minun nyt nöyrtyä

    Ja kirjoittaa typerän toimimisen sijaan Teille typerät. Olkaa hyvä.

    Tuntuuko hyvältä?

    Eikö ois paljon kivempi, jos puhuisin et nyt te toimittu ihan typerästi,

    Ja perustellut miks niin ajattelen, eikö niin? Antaisin teille mahdollisuuden

    harkita ja miettiä tilannetta ja kantaanne.

    Akille ei suotu mitään inhimillisyyttä, Hän puhui tekemisistä ja teoin sanojen

    Kautta puuttumatta ihmisen persoonaan,

    Ja kylmästi heti potkut.

    Äänestä

  • Kun homoilu sallitaan , niin miehet alkaa raiskailemaan toisia dominointi tarkoituksessa. Eli heikommat yksilöt joutuu raiskatuksi. TÄTÄKÖ SATEENKAARI VÄKI FANTASIOI??

    Äänestä

  • Vielä kirjoitan tämän

    KATSOKAA NYT,

    Jos yhtä herkkähipiäisesti kuin Aki on tuomittu, koska Hänet on välittömästi

    erotettu julkisesti tehtävästään, yks "väärä" sana, niin eiku pihalle.

    Montako väärää sanaa sinä olet työyhteisössä sanonut? Toiminut?

    Miltä tuntuisi et sanojen vivahde ero ja välittömästi ulos?

    Miltä tuntuisi jos saman asiansa viedään julkisen rieputeltun alle, kuuntelematta

    Aidosti toista puolta?

    Ja mitä tulee tähän luomiseen, niin Jla luo ihmisiä, joilla on vapaa tahto.

    Ei Jumala luo ihmistä esim. alkoholistiksi, narkomaaniksi, varkaaksi, jne.

    Mutta synti ihmisessä saa eri muotoja, jolloin jotkut alkaa käyttää päihteitä ja

    tulee niistä riippuvaiseksi, tai joku alkaa varastamaan, jotkut alkaa

    käyttäytymään seksuaalisesti omaa sukupuoltakohtaan, mutta heitä ei ole luotu

    tekemään niin.

    Esim.lasten hyväksikäyttö voi aiheuttaa lapsessa yli-tai aliseksuaalisuutta,
    Mutta monesti lapsi voi sulkea tapahtuman muistista, jolloin on monia
    Erilaisia taraumaperäisiä oireita, viitteitä, itsetuhoisuutta, masennusta, pelkoa, afvottomuutta, häpeää, itse vihaa, katkeruutta, kaunaa, itsesyytöksiä (tekijän manipuloinnin jälkiseuraus, jossa on yritetty syyllistää uhri )jne.
    Yksi oireista voi olla myös se, et kun mieli alkaa noustaan muistikuvia unien kautta tietoisuuteen, käsittelemään asiaa, niin jos tekijä on ollutkin samaa sukupuolta ja ihminen ei muista selkeästi tapahtumaa. Uskoo freudilaisen käsityksen alitajunnassa, miettimättä ja kyseenalaistamatta, mistä on kyse,
    Nuori voi luulla unimaailman tarkoittavan sitä että hänellä ON HOMO TAI LESBOEROTTISIA UNIA, KUN ALITAJUNTA ONKIN NOSTAMASSA SIELUNHAAVOJA TIETOISUUTEEN. Ja tämä on on ongelma.
    Nuori luulee olevansa homo/lesbo, vaikka kyse on traumaattinen ja sen nousemista pintaan kun on seksaalisesti kehittymässä. Tuo lapsi ja nuori ei ole lesbo tai homo vaikka hänelle oisi tehty homo/lesbo seksuaalisen hyväksikäytön trauma. Tuo tekijä on voinnut alkaa suuntautumaan homo/lesboerottisesti
    Mutta uhri sitä ei ole. Toisiltaan jos hyväksikäyttäjien on ollut vastakkainen sukupuolen edustaja, niin silloin tuo trauma voi aiheuttaa sen ettei tuo kasvava nuori pysty lähestymään vastakkaista sukupuolta trauman vuoksi, ja siten luulee olevansa homo tai lesboliittoa, jota hän ei ole vaan tuo sielunhaavoja sisällä, estää lähentymästä.
    Niin miten on eikö näitä Haavoja saa eheyttää?
    Mistä tiedän?
    Mm. Kokemus.
    Jouduin 10v. naisen ahdistelemaksi. Vanhempani saivat välittömästi tietää ja isäni suojelijana minua, ja en kertaakaan ole kohdannut tuota naista näiden vuosien aikana Tai tapauksen jälkeen. Äitini kertoi kuinka unissani poikin seinää usein tapahtuman jälkeen. Siihen aikaan Ei ollut sen kummempaa rerapiajuttuja ainakaan minulle tarjottu.
    Myöhemmin uskoon tultuani, aloin näkeen unia, jossa aina nainen yritti lähennellä minua, ei koskaan mitään minusta johtuvaa, eikä minulla ole epäselvyyksiä oman seksuaalisuuden kans ollut. Monta kertaa rukoilin että voin Jlan sanalla vastustaa hyökkäyksiä, joksi ne koin. Meni aikaa, kunnes Herra nosti
    Mieleen tuon tapahtuneen ja eräässä rukoustilanteessa toin tapahtuneen esiin,
    Ja Herra eheytti minut tuossa hetkessä, annoin anteeksi tuolle naiselle ja tuo ihminen sanoi (en ollut puhunut mitään unimaailmastani) että Herra eheyttää ja parantaa sinun unimaailmasi.
    Ja niin Herra teki, vapauduin noista unista täysin.

    NIIN, Kannattais ihan oikeesti kuunnella ihmisiä,
    Eikä yrittää lyödä, joka paikkaan et kyse on homofobiasta.

    Homouden ja lesboille on syntisiä siinä missä muutkin ja heidänkin pitää tehdä parannusta, jos mielivät Jlan taivaaseen.

    Äänestä

  • Vielä,
    Sen verran kuin itse olen Jlaa ni oppinut tuntemaan

    Uskon täysi, että minun sallittiin kokea tulee ed. Jotta voin omalta osaltani

    Tuoda valoa siihen mistä voi olla kyse. En sano et kaikilla asia on näin,

    Et tilanne on 1 :1 kaikissa tapauksissa, mutta Uskon mitä Herrani on sanonut

    Että minulle on näytetty jotain oleellista asiassa.

    Äänestä

  • wertyw kirjoitti:

    Vielä,
    Sen verran kuin itse olen Jlaa ni oppinut tuntemaan

    Uskon täysi, että minun sallittiin kokea tulee ed. Jotta voin omalta osaltani

    Tuoda valoa siihen mistä voi olla kyse. En sano et kaikilla asia on näin,

    Et tilanne on 1 :1 kaikissa tapauksissa, mutta Uskon mitä Herrani on sanonut

    Että minulle on näytetty jotain oleellista asiassa.

    Kannattaa varmasti kiinnittää huomiota kirjoitusasuun: Pistä pisteet ja isot kirjaimet paikalleen, älä käytä rivinvaihtoa; käytä sitä vain kun haluat aloittaa uuden kappaleen, kirjoita kokonaisia sanoja äläkä lyhentele, kirjoita yhdyssanat yhteen. Tämän lisäksi viimeistele tekstiä lukemalla ja muuttamalla sitä jotenkin järkeväksi. Tuosta ei nimittäin nyt saa mitään selvää eikä oikein näytä siltä, että maksaisi vaivaa yrittää tulkata sitä suomeksi, jos kerran ulkoasu on noin heikkoa. Tuo näyttää valitettavasti idiootin avautumiselta. Jos Sinulla on sanasokeutta ja muuten vaikeuksia kirjoittaa, huolittele tekstiä, niin ehkä joku saattaisi vaikkapa lukea ne läpi. Nyt ei jaksa.

    Äänestä

  • 123d123f123 kirjoitti:

    Kun homoilu sallitaan , niin miehet alkaa raiskailemaan toisia dominointi tarkoituksessa. Eli heikommat yksilöt joutuu raiskatuksi. TÄTÄKÖ SATEENKAARI VÄKI FANTASIOI??

    << Kun homoilu sallitaan , niin miehet alkaa raiskailemaan toisia dominointi tarkoituksessa. Eli heikommat yksilöt joutuu raiskatuksi. TÄTÄKÖ SATEENKAARI VÄKI FANTASIOI? >>

    Öö tuota, raiskaus on edelleen rikos. Itse asiassa sellainen rikos, jonka määritelmää ollaan tiukentamassa: raiskaus tulee olemaan entistä pahempi rikos.

    Toki maailman sivu on ollut aina joitakuita homoraiskauksia (joiden määrä taitaa enemmänkin olla laskussa), mutta enitenhän raiskauksista ovat kärsineet naiset. Ehkä Sinä nyt kuvittelet mielessäsi vain sen, että nyt alat olla samassa asemassa naisten kanssa raiskausten suhteen (mikä tietysti on harhainen käsitys, mutta voi olla varsin opettavainen).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvä_Päivi kirjoitti:

Elämme mielenkiintoisia aikoja! Vanha uskollinen sotaratsumme, Päivi Räsänen, ryhtyi puolustamaan Pori Jazzin johtajan homoja koskevaa lausuntoa ja kysyi, eikö kristilliselle vakaumukselle ole tilaa. Päivi niputti hienosti vanhoilliset näkemyksensä yleiseksi kristilliseksi näkemykseksi. Tämä vieraannutta varmasti taas osan tapakristillisistä kirkon jäsenyydestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu