Lainan takuiden ulkopuolinen arviointi

Nyt täytyy jonkun kysyä 2-3 ulkopuoliselta kiinteistövälittäjältä, että miten pitkälle vanhat ränsistyneet rakennelmat ja uusi pandatalo lainojen vakuutena riittävät!! Saadaan näihinkin puheisiin sitten totuutta.
131753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Helpostihan nuo saa tarvittaessa myytyä? 🤔

Äänestä

Kuka nuo ostaisi? Kannattamattoman eläinpuiston perähikiällä. Ulkopuolinen arvioija on hyvä ajatus. Jos kaupunki itse arvio ja itselle vakuuttaa takuiden olevan kunnossa niin ei hyvä!

Äänestä

Joko joku on tilannut puolueettoman arvioijan, ei kaupungin omia tai jonkun etukäteen maksettua arvioinria.

Äänestä

Ei pelkissä eläinpuiston häkeissä ym rakennelmissa ja pandojen rakennuksessa ja lippumyymälässä ole mitään kymmenien miljoonien arvoista . Tietenkään ei ole. Eikä vanha korpihotelli ilman eläinpuistoa ole minkään arvoinen.

Mutta kunnalla on kyllä maksukykyä, saahan se aina lainaa ja verokertymästä on mistä ottaa. Ainahan voi sitten karsia kuntalaisten palveluita, jättää investoinnit kouluihin, vanhuksiin ym tekemättä. Kunnan firmahan se eläinpuisto on.

Niin että kyllä zoo tulee hyvin pärjäämään tulevaisuudessakin.

Äänestä

Kun pandabisnes nyt aluksi tuottaa valtavasti, sen markkina-arvo nousee pilviin. Silloin se pitää myydä, maksaa voitoilla velat pois ja laittaa koulut kuntoon. Sitten kun se taas on konkurssin partaalla, voidaan kaikki ostaa takaisin pilkkahintaan.

Äänestä
  • "Sitten kun se taas on konkurssin partaalla, voidaan kaikki ostaa takaisin pilkkahintaan. "

    MIksi ihmeessä ? Mikä olisi muuttunut ? Koulut taas rapistuneet.

    Äänestä

  • Ei ole enää pääomakuluja, bisnes kannattaa taas jonkin aikaa.

    Äänestä

Mistä noita ruikuttajia oikein riittää..... noilla ruikutuksilla ei ole mitään merkitystä. Joillekin se on elämäntapa. Milloin on kuuma ja milloin liian kylmää. Milloin kuivaa ja milloin kosteaa. Milloin panda puhdas milloin p askainen. Ehkä seuraavassa elämässä teilläkin menee paremmin jos tämä elämä oli pelkkää huonoa ja ruikuttamisen arvoista.

Äänestä
  • Nimim. Kesäonparasta, ei taida ymmärtää, että herrojen haukkuminen on suomalaisten tärkein ja yleisin (mielen)terveydenhoitotapa. Myös nimim. Kesäonparasta hoitaa itseään haukkumalla ruikuttajia. Kaikki haukkuvat kaikkia, kaikki reipastuvat ja saavat puhtia?

    Äänestä

Ollia lainatakseni, niin ei pandoissa mitään vikaa ole, ne vaan maksavat hemmetisti liikaa.

Ähtäri on muuten sitten pienin puisto maailmassa missä on pandoja. Miljoonan kävijän vuodessa puistotkin juuri ja juuri raaskivat pandat ottaa. Niin, että se siitä kannattavuudesta ja taloudellisista mahdollisuuksista.

Miksi kuntalaisten rahat pitää sotkea tällaiseen? Miksei hallinto-oikeuksien päätöstä kieltää takaukset ymmärretty? Miksi ns. vastavakuuksien naurettavuudesta ei avoimesti puhuta? Miksi ei saada selvää vastausta siihen mitä kymmenien miljoonien arvoista zoossa on vakuudeksi? Eikö nyt herranjumala ymmärretä, että se talo on pandojen esittelyä varten tehty, ei sitä voi mihinkään muuhun käyttää keskellä metsää!

Äänestä

Mikä on ähtärin perustomppeli: Arvoitus!

Se joka ei ymmärrä edes kunnallisvalituksia.

Henkilöittää asiat etenkin Olli Sahinmäkeen kun päätökset ovat olleet lainvastaiset.
Tai Toppeli haukkuu puuta,jossa ei ole oravaa. Ei edes Tupiksen ikävöimää liito-oravaa.

Laittomien päätösten hyväksyntä.
Olli ei ole vastustanut koskaan Pandoja, rekka saa niitä ajaa, jos joku maksaa.
Muut kuin kuntalaissa määrätyt veronmaksajat.

Kun Teillä on hyvät suhteet esim Merisaloon, sen järjestelyillä olisi yrittäjiä voinut hankkia ja oikeesti yrittäjyyttä tukea ja antaa tilaa oikealle yrittäjyyden kilpailulle.
Vääristää yrittäjyyttä, se ei näytä hyvältä. Ei anakaan kriisikunnan talousluvuilla.
Mutta ei, kunta pitää hotellia, ravintolaa ( ähtärissä kunta varmaan tasa-arvolain puitteissa tukee jokaista ruokalaa samalla tavalla. Se on kuntien tehtävä, jos lähtee ruokalaa,juottolaa pitämään. /tukemaan)

Missä Sukarit ja muut kumppanit kun Teillä nyt on noin hyvä panda bisnes.
Miksi lähteä kunnan , kriisikunnan vetämänä sitä sooloilemaankaan.
Nauraa Teille jo Korkeasaarikin, ymmärrettävää, seurattavaa, nurkkakuntaisuutta.

Yksityistettihän Te hyvän toimivan, tuottavan Ähtärin sairaalankin.
Päätitte ajaa senkin pörssiyhtiöiden pohjattomaan kitaan.
Nyt palvelujen saatavuus on nolla.
Surkeaa, luuserit istuu päätösten päällä ja tarkkailee kaikee liikkuvaa,jopa demari naisten naamakirjaa.
Ymmärrettävää kun ihmiset somessa puhuu asioita ja kritiikkiä ei ole huonosti johtettu Ähtäri Jaakolan jälkeen edes ymmärtänyt kehittävänä elementtinä ottaa käyttöön.
Vaijennus eriäville mielipiteille on ollut sääntö,kuin poikkeus..( Vert. viim Valt.kokous)

Mökillä jopa nämä syntyperäiset ähtäriläiset ihmetelee,puhumattakaan meistä kesäähtäriläisistä.

Riskinotto kuuluu yrittäjyyteen, ei kunnille.
Asiantuntijoiden kuuntelu kuuluu hankkeisiin,jo alkuvaiheessa.
Ei kuitenkaan tälläisiin junttapolitiikka-Kiinan konserniin esim ahteri.

Äänestä
  • Olenpuhunut matkii Äiteetä. Yrittää saada kaikki uskomaan että Äitee on ihan sekaisin. Ei onnistu. Me ei mennä tohon halpaan.

    Äänestä

  • Kaupunginhallituksen viime kokouksessa vastattiin erään valtuutetun aloitteeseen näin (ote):

    "Ähtärin kunta/kaupunki on valinnut matkailun jo 1960 –luvulla elinvoimansa kehittämisen veturiksi. Kaupungin strategiassa on nähty ja nähdään matkailu toimialaksi, jota kaupungin omin toimenpitein voidaan kehittää ja siten lisätä elinvoimaisuutta. "

    Tuossa se on kiteytetty koko juttu. Minä luulin, että Ähtärissä on jääty 70-luvulle, mutta he ollaankin vielä 60-luvulla. Minkähän verran matkailu on todella kehittänyt Ähtärin elinvoimaisuutta? Meillä kun ei ole mitään luontaisia matkailuvaltteja. Sitä osoittaa parhaiten juuri ulkomaisten elukoiden tuominen hätäratkaisuna pelastamaan keinotekoisesti ylläpidetty bisnes.

    Kaupungin vastineessa sanotaan myös:

    "Matkailun tulo- ja työllisyysselvityksen mukaan matkailutuloista suurimman hyödyn keräävät majoitus- ja ravitsemustoiminta sekä vähittäiskauppa ja huoltamot: eläinpuisto vetää matkailijat Ähtäriin, mutta suurimman elinvoimaruiskeen saavat muut paikkakuntamme yrittäjät. "

    Missähän tätä kukoistavaa majoitus- , vähittäiskauppa-, ja huoltamotoimintaa on nähtävissä?
    Ettei vain elinvoimaruiske olisi ollut liian vahva ja potilas vajonnut koomaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jurister kirjoitti:

Nyt täytyy jonkun kysyä 2-3 ulkopuoliselta kiinteistövälittäjältä, että miten pitkälle vanhat ränsistyneet rakennelmat ja uusi pandatalo lainojen vakuutena riittävät!! Saadaan näihinkin puheisiin sitten totuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu