Lastensuojelua vai "lastensuojelua"?

Jehovan todistajien laatima uusi dokumentti lastensuojelusta on käännetty suomeksi.

Jehovan todistajien järjestö julkaisi englannin kielellä toukokuun alussa 3-sivuisen dokumentin, joka käsitteli lastensuojelua. Nyt tuo dokumentti on käännetty suomeksi. Se on nimetty näin: "Jehovan todistajien Raamattuun perustuva kanta lasten suojelemisesta".

Dokumentissa yritetään valkopestä Jehovan todistajien lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön liittyviä vakavia ongelmia. Dokumentti tavan mukaan vääristelee asioita. Se antaa aivan todellisuudesta poikkeavan kuvan asioista. Käytännön todisteet eri maista tyrmäävät tämän dokumentin väitteet suurelta osalta.

On tarpeen käsitellä kohta kohdalta tätä suomennettua dokumenttia, jotta sen vääristelevä luonne paljastuu.

https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s947.html

2

390

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velipeeveli

      Kiitos paljon Johanneksen poika hienoista kotisivuistasi, ne sisältävät mielenkiintoista ja asiallista kritiikkiä Jehovan todistajista.

      Tavalliset Jehovan todistajat ovat varmasti vilpittömiä uskossaan mutta eivät tiedä miten hallintoelin avustajineen toimii esim. tässä lastensuojeluasiassa.
      He eivät kyseenalaista mitään mikä tulee hallintoelimeltä eivätkä lue mitään ns. luopiokirjallisuutta.

      Jehovan todistajat ovat mielenhallinnan uhreja vaikka eivät sitä itse tajua.
      Odotan analyysiasi Ole Rohkea konventista.

      Kaikkea hyvää sinulle, jatka samaan malliin.

      • <<Kiitos paljon Johanneksen poika hienoista kotisivuistasi, ne sisältävät mielenkiintoista ja asiallista kritiikkiä Jehovan todistajista. >>

        Kiitos! Yritän pitää sivuni asiallisina.

        <<Odotan analyysiasi Ole Rohkea konventista. >>

        Teen kyllä kesän konventista analyysin, jos saan äänitteet tai videot haltuuni vanhaan malliin. Kahtena edellisenä kesänä olen saanut koko konventin virallisena videona. Siitä on helppo tehdä juttuja. Toivottavasti tänäkin vuonna joku ystävällinen Jehovan todistaja videot minulle toimittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      298
      1026
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      61
      827
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      66
      752
    4. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      691
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      69
      684
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      39
      658
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      43
      560
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      556
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      497
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      495
    Aihe