Presidentin muotokuva

Miksi presidenttien muotokuvat ovat nykyään aivan järkyttäviä. Halosen kuva oli aivan karmea ja nyt Saulin kuva, jotain aivan ällöttävä. Pelkkä valokuva olisi ollut 100x parempi kuin nykyiset tuherrukset. Palatkaa vanhaan malliinn ja lopettakaa nykyinen pelleily.
28414
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Seuraavan voisi teettää lastentarhassa, tulee todennäköisesti hienompi kun näiltä ns. taiteilijoilta. Olisihan pressan muotokuvan nyt voinut edes säilyttää normaalina, mutta ei... Överiksihän sekin piti vetää.

2Äänestä

ovat varsin osuvia, ja kuvaavat presidenttien mielenmaisemaa aivan loistavasti.

Molemmat presidentit ovat henkisesti juuri muotokuviensa kaltaisia. Sauli on "hyvä ihminen" joka kääntää toisen posken, kun on maahanmuuttajien tekemisistä kysymys. Mutta hänen oma persoonansa on pirstaloitunut, koottu sadasta kivasta ja mukavasta palasta, jotka asiantuntijat ovat laatineet hänen puolestaan. Ollen itse sisäisesti tyhjä feikki.

2Äänestä

Kannatan uusia kuvia Tarjasta ja Saulista. Vanhan mallin mukaisia.

2Äänestä
  • Kyllä ne tulevaisuudessa maalaataan jostain valokuvasta. Oikean taiteilijan tekemänä. Kunhan tämä homo ja matu vöyhötys saadaan loppumaan ja todellinen suomalainen kulttuuri on taas hyväksyttävää.

    2Äänestä

  • Ken elää hän näkee ja nykypolvilla tuskin onkaan enää sitten varaa olla mitään mieltä mistään, tässä maassa. Tällä menolla joka nyt on vallassa, mikäli ei suunta muutu.

    1Äänestä

Tuli vielä mieleen että onko nykyään koululuokkien seinillä kaikkien maamme presidenttien kuvat?
jos on niin kyllä erottuvat Halonen ja Niinistö rivistä. On siinä lapsilla ihmettelemistä. Vielä jos kuvat painetaan lasten historiankirjoihin niin kyllä on arvokkaan näköisiä nämä presidentit.
Hyvin kuvaavat sitä miten toimensa hoitavat.

2Äänestä

Halonen tiettävästi oli tyytyväinen kuvaansa, Niinistö ei enää.

2Äänestä

Niinistön kuvatus on tilkkutäkki, johon oli ujutettu afgaanin poski. Niinistö jupisi asiasta, mutta ei rohjennut laittaa uusiksi koko muotokuvaa ettei olisi pahoittanut suvakkipiirejä.

2Äänestä
  • Suvakki on aina oikeassa eikä kyseenalaistaminen käy.

    "Turvapaikanhakijan posken presidentin muotokuvaan taiteillut Päivi Koskinen pitää keskustelua absurdina: ”Niinistö olisi voinut ottaa asian positiivisesti”"

    2Äänestä

  • Elättääkötämä "taiteilija" p. koskinen ihan itsensä taiteiluillaan?
    En haluaisi maksaa hänen tuotoksistaan senttiäkään.
    Taitaa työtilaisuudet vähetä tästä eteenpäin.

    2Äänestä

  • Olisi ollut kyllä kohteliasta kysyä, sopiiko että ujutan kuvaan tällaisen posken. Eikä tehdä sitä omana jekkuna. Tilaustyöhän se oli.

    1Äänestä

  • Tilaustyö kuin Kataisen tulevaisuuden utopia joka tuli hintoihinsa.

    1Äänestä

Juu. Niinistön kuvassa oli monikulttuurista rikkautta kerrakseen kuin myös mystinen liskon silmä. ? Halosen kuvaa en halua edes nähdä. Ei jatkoon, ja ei mulla muuta.

1Äänestä

Tämä ei liity presidentin muotokuvaan millään muotoa, mutta jakaisin kokemukseni jos mahdollista.

Kävelin eilen iltakävelylläni Havis Amandan patsaan ohi ja, kuinka ollakaan, katseeni kiinnittyi tämän kuvanveistäjä Ville Vallgrenin veistämän patsaan hyvinmuodostuneisiin ns. persposkiin. Eipä silti, samaa paikkaa tiirailivat myös monet turistit kameroineen.

Jokin tässä mättää, tuumin. Ennenkuin taiteilija on taputellut teoksensa valmiiksi, hän on lätkäissyt Mantan takalistoon selvästi ylimääräisen kourallisen savea. Reilun kourallisen. Pakarat eivät selvästikään "istu" kokonaisuuteen. Ne ovat toisen henkilön. Ylioppilaat jopa kiipeilevät vappuna niitä pitkin. Pronssiin on haluttu kollaasinomaisesti ikuistaa jotain muutakin kuin yhden pariisilaisen mallin hoikka vartalo.

Jäin miettimään taiteilijan sanomaa.

Kävelin myöhemmin Espalla erään ravintolan ohi, jossa oli kotimainen naisseurue ruokailemassa. Ruokaa tuotiin heille jatkuvalla syötöllä. Suut papattivat. Ruokaa meni sisään, puhetta tuli ulos.

Silloin välähti, mitä taiteilija oli Mantan pakaroihin ujuttanut.
Suomalaisen hyvinsyöneen suffragetti-matamin pulleat ja nauravat posket!

Että kävi näinkin päin. Näine mietteineni jatkoin kulkuani.

Äänestä
  • Tiesitkö, että patsaista kiihoittuminen on Agalmatofiliaa. Kuuluu siis samoihin parafilioihin kuin paskasta, kusesta ja eläimistä kiihoittuminen. Sinänsä patsaista kiihoittuminen ei ole sosiaalisesti paheksuttavaa, mutta se ON parafilia.

    Äänestä

  • Haha no eipä tuossa ollut patsaista kiihottumista, vaan kommentti ajankohtaiseen taidekeskusteluun :D :D

    Olen ollut Mantaa lakittamassa. Opiskelijapiireissä kovasti ihmeteltiin muhkeaa takamusta ja sitä, ketä tai mitä Ville oli käyttänyt mallina.

    Muistelen kyllä lukeneeni, että Havis Amandan patsaasta oli paljonkin kiihoittumista sen pystytysvaiheessa. Taisivat eniten kiihoittua itse suffragetit. Nythän se selvisi, miksi :D

    Äänestä

  • Näkeehän sen sokeakin, että Mantan persposki on vaihdettu ihraisempaan.
    Muisto jälkipolville.

    Äänestä

hyvähä se että hirvittävän ruma muotokuva, se korostaa sit' hyvin
että : raha määrää jalkovälin (vanha ihmiskunnan historian sananlasku)

Äänestä

Lehtitietojen mukaan presidentin muotokuvan tekemiseen on osallistunut sata taiteilijaa, joista jokainen on toteuttanut teokseen yhden palan.

Jokaisen palan pohjana käytettiin valokuvaa presidentti Niinistöstä. Paitsi että Niinistön muotokuvan muotokuvan oikea poski kuuluukin presidentin sijasta afganilaiselle turvapaikanhakijalle.

No niin. Aika erikoista on kyllä ujuttaa toisen henkilön poskikuva presidentin muotokuvaan. Selvästi kyllä näkyy, ettei ole Niinistön poski.
Taiteilijan perustelutkin ovat outoja, vaikka itse muotokuvan osaa ei ihmettelisikään. Ei ihme, että Niinistö on kommentoinut asiaa.

Äänestä

On käärme.

Äänestä

Suomessa ei ole enää taiteilijoita, jotka osaisivat tehdä oikeita muotokuvia. Oppilaitoksista valmistuu vain näpertelijöitä, jotka väsäävät surkeita tekeleitä kun eivät yksinkertaisesti osaa parempaa tehdä. Olisiko Niinistön kannattanut itse tilata muotokuvansa tekijä jostain ulkomaalta, jossa vielä osataan maalata, mitä tilaaja tahtoo?

Äänestä

Samaa mieltä edellisten kirjoittajien kanssa, tälläiset sadan palan tilkkutäkit kuuluu lasten askartelukerhoihin. Pelkkä valokuva tai ihan oikea maalaus presidentistä olisi asiallinen ja hyvä muisto jälkipolville. Kekkosen aikana ei olis tullut kuuloonkaan tälläiset nykyajan hömpötykset.

1Äänestä

Kuka taiteilija-apurahaa saava taiteilija uskaltaisi tehdä noista näköiskuvan? Haloo.

1Äänestä

Ken mmailmasta peiton itsellensä tekisi - mun mielestä presidentti Niinistön kuva taustoineen hyvä - kuvaa hyvin sitä maailman asioiden ja kulttuurien moninaisuutta mihin kaikkeen olisi tehtäviensä keskellä otettava kantaa ja olla perillä asioista - yleensä ihmiset keskittyvät ihmisten fyysisen ja henkisen maailman ruotimiseen kuin perattavaan kalaan saaliin suuruutta tai arvioiden arvokkuuden eri puolia kuin paremmissakin missikisoissa ihmisten ulkonaisia puitteita mittaillen - kaiken keskellä yksin tai yhdessä tai suuremmallakin väkijoukolla. Presidentin arvokkuutta ei aikakausi kirjavine palapelikuvioineen taustana yhtään mielestäni vähennä.

Äänestä

Seuraava muotokuva voidaan tehdä räkimällä. Noin tuhat ihmistä räkimään ja pian on maalaus valmis ja takuulla parempi, kuin nuo kaksi edellistä.

Äänestä

Ruma muotokuva se on joka tapauksessa. Presidentin muotokuva täytyy olla oikean näköinen, arvokas.
Kannattaisi ottaa vain valokuva, ja tulostaa se vaikka kankaalle, lopputulos olisi parempi.
Kuvafirmat tekevät ihan hyvää jälkeä ja halvalla.
Mutta minkä sille enää mahtaa, kun on päästetty marxismi tuhoamaan jo kokoomuksenkin edustajat.

Äänestä

Annettiin palapeli sadalle nysvääjälle, jotta tuntisivat olevansa osa jotain tärkeää tai sitten maassa ei ole enää varteen otettavia taiteilijoita.

Nolo temppu afgaanin posken laittajalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janne.L kirjoitti:

Miksi presidenttien muotokuvat ovat nykyään aivan järkyttäviä. Halosen kuva oli aivan karmea ja nyt Saulin kuva, jotain aivan ällöttävä. Pelkkä valokuva olisi ollut 100x parempi kuin nykyiset tuherrukset. Palatkaa vanhaan malliinn ja lopettakaa nykyinen pelleily.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu