Otsikon mukaiset bunkkerit ovat ilmeisesti legendaarisia.
Isä kertoi olleensa jatkosodassa ensalkuun täydennysmiehenä Makkaralla.
Kertokaapas lisää näistä.
Isä kertoi olleensa jatkosodassa ensalkuun täydennysmiehenä Makkaralla.
Kertokaapas lisää näistä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikset googlaa?
Kis-kis kukkulat ovat kukkuloita Itä-Karjalassa, Uhtuan (nyk. Kalevala) kaupunkityyppisestä taajamasta länteen. Kukkulat olivat jatkosodan ajan tärkeitä taistelupaikkoja. Kiskis-kukkuloista mainitaan nimeltä Muna ja Makkara. Kukkulat ovat lähellä tietä ja ovat säännöllisen matkailun kohteita. Paikalla sijaitsee muistomerkki. Tämä sijaitsee venäläisten puolustuslinjalla, suomalaisten asemat olivat tien toisella puolella. Kis-kis kukkuloista kertoo sota-aikainen, Erkki Tiesmaan vuonna 1941 sanoittama iskelmä Eldankajärven jää. Järvi jää Kis-Kis kukkulasta vajaa 6 km länteen. Lyhyin reitti järven rantaan Uhtua-Vuonninen -maantieltä on 550 metriä. Sen voi kulkea jokseenkin kokonaan metsäkangasta myöden.
Noita nimiä käytettiin talvisodassa aivan muualla. Helmikuussa 1940 Itä-Lemetin motin eteläreunalla oli kukkulat Muna ja Makkara sekä lisäksi Lättäjalka, joista taisteltiin viikkokausia.
Nimet tietysti tulivat siitä, että kukkuloita kiertävät korkeuskäyrät muodostivat 1:20000 topografikartalla tuonnäköisiä kuvioita. Itsessään nämä kukkulat olivat niin vähäisiä kohoumia, ettei niillä ollut oikeaa nimeä.
Eipä ole tullut Sinulle vastauksia. Itsekin aloin googlaan kun tuli mieleen isä ja isän laulama sota-ajan rallatus: kiskiskukkulat, on siellä ne munat sekä makkarat. Pitääpä etsiä tarkemmin.
Katso tuolta:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Eldankajärven_jää
Kyllä ne oli siellä korsujen kimppalavitsoilla, legendaarisia olivat toki. Saikkakaverin kanssa vaan sovittiin että kumpi kulloinkin hoitelee munat ja kumpi makkarat.
Stallari Tarkkispoika ei pääse edes asiakysymyksissä eroon omista homppelihaaveistaan?
Tosiasia on kuitenkin se, että aikaa on kulunut jo aivan liikaa siihen, että löytyisi enää ketään, jolla olisi omakohtaista aikalaiskokemusta näistä kukkuloista ja korkuista, koska silloin iän pitää olla jo yli 95 vuotta!
Lykkäät pötyä!!
Oletko siis päässyt homppelihaaveistasi?