Löysin aamulenkillä tällaisen ja toin kotiin

Eilensainmelkeinlokin

Ei moittinut yhtään vaan tuppasi liki.

Vein kotiin ja syötin melonia ja siitähän tuo vasta innostui. Meillä oli molemmilla tosi kivaa.

Ja nyt heräsi kysymys että miksi se evoluutio tekee eläinten poikaisista niin ihmisen silmissä ihania?
Onhan näet satavarmaa etti ihmiselllä ole ollut mitää tekemistä eläinten poikasten evoluutioiden kanssa.

12

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä kamalampi poikanen, sitä vähemmän sen emoa kiinnostaa poikastaan hoivata. Siksi epäsöpöt eivät elä lisääntymisikään asti niin usein kuin söpöt.

      Ja miksikäs sukulaislajeilla ei olisi samansuuntaisia söpöyskriteereitä? Eli ehkä on niinkin, että mitä lähenpänä poikanen on tarkastelijaa perimäpuussa, sitä helpompi poikasta on pitää miellyttävänä. Iilimadon poikanen ei herätä minussa samanlaisia tunteita kuin pandan.

      • Juuri näin. Nisäkkäät ovat koko evoluutiohistoriansa hoitaneet poikasiaan ja hoivavietti reagoi samoihin asioihin: poikaset ovat piirteiltään pyöreämpiä ("palleromaisempia"), liikkeiltään haparoivia ja ääntelevät aikuista korkeammalla äänellä. Linnunpoikasiin pätee pitkälti samat piirteet, joka johtuu pitkälti välttämättömyydestä osin ehkä konvergenttisestä evoluutiosta.


    • Miten tämä muuten liittyi kreationismiin? Eikös Jahve luvannut kaikki eläimet ihmisen ruuaksi eikä hoivattaviksi?

      • Eiolepaakkoollaevo

        Tunneköyhän evokin on tieteenkin vaikeata ymmärtää että eläinten poikaset on luotu ihmisen iloksi.


      • Eiolepaakkoollaevo kirjoitti:

        Tunneköyhän evokin on tieteenkin vaikeata ymmärtää että eläinten poikaset on luotu ihmisen iloksi.

        Aivan. Neuvoihan itse Jahvekin miten söpöt karitsaa pitää valmistaa herkulliseksi ruuaksi.


    • Avaaja
      • Ihmisen empatia ja hoivavietti ampuu joskus yli. Minusta luonnonvaraisten eläinten poikasia ei oikeastaan koskaan pidä auttaa ellei kyse ole uhanalaisesta lajista. Toki on inhimillistä lopettaa kuolettavasti loukkaantuneet tai sairastuneet eläimet, mutta se on kärsimyksen vähentämistä eikä varsinaista "auttamista". Välillisesti voi auttaa tekemällä pönttöjä linnuille tai lepakoille jne, parantamalla eläinten elinmahdollisuuksia, mutta poikasten hoitaminen on niiden vanhempien työ. Jos se ei onnistu, niin sitten ei.

        Kannattaa muistaa, että poikasten tehtävä ekosysteemissä on etupäässä olla muiden ruokaa. Useimmilla lajeilla (kuten metsäjäniksellä ja rusakolla) aikuiseksi sukukypsäksi yksilöksi kasvaminen on poikkeus. Useimmiten söpön pikkupupun kohtalo on olla ruokaa esimerkiksi söpöille ketunpojille. Voi vaikuttaa julmalta, mutta niin luonto toimii.


    • Tällasen...? Siis onko se siinä sun vierellä ja osotit sitä ku kirjottelit otsikon? Ei elämän kevät!

    • Jäniksenpoikasia ei saa ottaa kotiin mistään.
      Ensinnäkin Suomessa on kiellettyä ottaa lemmikiksi villieläimiä ja niiden poikasia.
      Sammakon kutukin on rauhoitettua.

      Yksinäinen jäniksenpoika ei ollenkaan välttämättä ole hylätty.
      Normaalisti emo käy niitä imettämässä enemmän tai vähemmän säännöllisesti siihen asti kuin on tarpeen.

      Sitten on vielä yksi vakavampi asia, eli tularemia.

      Jänis, jolla on tularemia saattaa vaikuttaa kesyltä.
      Tularemia on pahimmillaan tappava, bakteerin levittämä tauti, tarttuu erittäin herkästi, jopa pelkkä hengittäminen sairaan eläimen lähellä voi tartuttaa.

      Tularemian yleisyydessä maapallon ykkösmaita ovat USA, Ruotsi ja Suomi.

      Tularemia voi tarttua myös "kesyistä" ja suloisista jäniksenpoikasista.

      • Juuri näin.

        Jänisemo ei vietä aikaa poikastensa kanssa. Se käy imettämässä ne säännöllisesti ja sitten "hajasijoittaa" ne pusikoihin joista kutsuu ne taas uudelleen imemään kun aika on. Eli jäniksenpojalle normaali tapa viettää päivää on odotella yksin emoaan.


      • Tularemia voi sitten tarttua myös kuolleista jäniksistä ja muistakin eläimistä kuten myyristä, heinänpölystä jonka sairaat eläimet on saastuttaneet, vedestä myös, jos sairas/kuollut eläin on siihen joutunut.


    • IlkimyksenBiologiserkku

      Jospa jyrpä kasvattaa siitä seksikaverin. Urosjäniksillä on aika hauska kellonvieterin mallinen pippeli, joka oietessaan on juuri sellainen pitkä ja ohut jota jyrpä halajaa ahteriinsa.

      https://www.youtube.com/watch?v=jhsBanks7iU

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      69
      5988
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4840
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4412
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4172
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3771
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      4
      2739
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2493
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2399
    9. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      84
      2230
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2119
    Aihe