Te, jotka olette väsyneet tähän hengettömään, kuivaan ja ihmiskeskeiseen seurakuntien toimintaan. Te, jotka ette jaksa, ettekä viitsi mennä sitä kuollutta, kalmankatkuista menoa katselemaan, teille on RUOKAA!
Löysin Mauri Vikstenin saarnojen kokoelman You Tubesta ja RIEMUITSEN löydöstäni!
On kerran ollut tässä siionissa mies ja Herranpalvelija, jolle Kristuksen täytetty työ oli pläkinkirkasta! Ja muut opit sen ohella!
Kuunnelkaa ja nauttikaa, syökää ja iloitkaa Sanasta ja sen selkeydestä!
Löysin Mauri Vikstenin saarnojen kokoelman You Tubesta ja RIEMUITSEN löydöstäni!
On kerran ollut tässä siionissa mies ja Herranpalvelija, jolle Kristuksen täytetty työ oli pläkinkirkasta! Ja muut opit sen ohella!
Kuunnelkaa ja nauttikaa, syökää ja iloitkaa Sanasta ja sen selkeydestä!
Vastaukset 23
Vanhimmat
Paavo Järvinen
https://youtu.be/GZVtWJmbLcA
Paavo Järvinen on harhanopettaja!!
https://www.youtube.com/watch?v=T0vM4TfVn2M
Tässä lisää.
https://www.youtube.com/watch?v=16hdjyP4Zjc
Tässä väkevää Jumalan sanaa
Kyllä on oikeaa ruista Vikstenin tunnit!
Nautin ja ihailen hänen selkeyttään ja varmuuttaan Sanasata.
Vainaja, mikä vainaja, sekä harhaisen perinnneoppinsa luuloissa elänyt.
On haudassa ja kuollut.
Vai missä selittelette Maurin huuhantelevan, tämä entinen politikko, ja ajan hengen mukaisesti kovasti "ääneen" mekkaloinut.
Henkilökohtaisesti haen Hengen saarnan kirjoitetusta Sanasta, kun itse Jeesuksen sanojen mukaan kirjoitukset eivät eksytä.
Kirjoitukset opettavat katsomaan itse Herraa, neuvovat Jeesuksen seuraamisessa jne.
Tällaiset Wikstenit vain huutavat perinneoppikorvasyyhyyn helluntalaisille juoksuhauton virsiä. Älkää vainajilta kyselkö neuvoja, kyselkää rukouskammioissanne Herralta, ja pitäkää ne ovet takananne kiinni, ettei vainajahenkien supatteluja tarvitse kuunnella.
---- raitistuisitte-- ...
KansanRaamattuopiston pari Sanaan pitäytyvää opettajaa kerran lehdessä mainitsi helluntalaisuuden "ongelman". Siis se koski aikaa, kun Ristin Voitto painatti harhaista kirjasarjaa - käännös Ämerikkäläistä. Se ongelman ydin oli siinä, että helluntaissa tunnetaan nämä romanit paremmin kuin itse Sana. No, mitä siitä?
Eli kaikenkarvaiset "opit" ja tuulet kiinnostaa, mutta puhuuko siinä Herra?"!!!
Niin, nämä papit sanoivat, että tunnette romaaninne, mutta ette kirjoituksia.
Väritetyt saarnat voivat tuntua oikeilta. Mutta eivät perustu kirjoituksiin.
Mutta, kun on riittävästi niitä saarnoja kuullut, ne tuntuvat taittosissa korvissa oikeilta.
Kyse on hyväntiedonpuun hedelmästä. Maistuu hyvältä, eikä huomaa käärmeen oloa puun juurella, joka väittää Jumalan sanaa toiseksi, että "Onko se Jumala sanonut" ja kertoo sitten oman päätelmän.
--joka on harhaa--
Jättäkää jo vanhat harhat hautaan, sinne ne kuuluvat. Vanhat perinnekertojat kaatuu, antaa heidän maatua.
Ottakaa itse Kirjoitukset todesta ja Uudistukaan Hengen sanomalle, joka kirkastaa Kristusta, "saptin- Herraa"! Hän tuo levon, Jumalan työn ja armon kautta.
Martit tuo eksytystä, niin Wiksten, kuin Luther. Eli samasta lähteestä.
Toinen kumoaa Jumalan tahdon opetuksellaan, toinen pelastuttaa vauvavalelulla.
Palatkaa Apostoliseen oppiin, että Abrahamin usko Herraan tulisi sydäntenne päämääksi.
Sinä taidat olla varsinainen tooperessukka, joka ei Sanasta ja sen sisällöstä älyä höykäsen pöykäystä!
Mauri Viksten on kuollut, se on tosi, mutta hänen julistustaan on onneksi tallessa ja on elävää ja voimallista ja raitista.
Niilo Yli-Vainion puheet löytyvät myös ja kyllä näillä herroilla oli elävä suhde Sanan ja Jeesukseen Kristukseen. Molemmat ovat tehneet tuhansin verroin enemmän jumalanvaltakunnan edistämiseksi kuin yllä oleva.
ONNEKSI ON VANHOJEN TERVETTÄ OPETUSTA TALLESSA, TÄNÄÄN VAIN ANIHARVOIN TAPAA RAITTIINHENGEN JA SANANTUNTEMUKSEN TAITAJAA! Tyhjäntoimittajia tungokseksi asti.
Sie taijjat olla varsin pimiässä tekstistäsi ja kirjoitusvirheistä päätellen?
Miusta Mauri Vikstén puhui armosta. Itse olen lakihenkinen, en toisia kohtaan, vaan itseäni. Kun kuuntelin Mauria, armon säteet lääkitsivät minun sydäntäni. Hänen puheensa oli aina raamatun mukaista, mutta siinä oli aina armon julistusta. Hänen puheensa kirkasti aina Kristusta ja hänen kuolemaansa meidän syntien tähden. Kun lähdin kokouksesta, tunsin armon sanoman hoitavan sisintäni. Muistan kerran, kun hän kertoi itsestään jotain, mitä hän oli tehnyt väärin. Sitten hän sanoi: "Tällainen teidän saarnaajanne on, mutta hänen herransa Jeesus Kristus on ihana".
Jos me alamme toisiamme tikulla raapimaan, meistä kaikista löytyy vikoja. Ainoastaan Jeesus Kristus oli täydellinen kulkiessaan maan päällä. Olen onnellinen, että sain tulla uskoon Lahden helluntaiseurakunnassa ja sain paljon kuunnella Mauri Viksténin saarnoja. Ne antoivat mielestäni hyvän kasvun hengelliselle elämälleni.
Tässä linkissä on paljon tämän henkilön opetuksia. http://www.ristintie.com/1980-luku.html
Kiitos. Onpa paljon kuunneltavaa. Tuollahan on monien eri puhujien opetuksia. Kiitos!
Job.15:15 Katso, pyhiinsäkään hän ei luota, eivät taivaatkaan ole puhtaat hänen silmissänsä.
Lopetin kuuntelemisen, kun alkoi opettaa salaista tempausta ja että kun Jeesus tulee takaisin niin silloin on vielä jauhinkiviä käytössä, koska Raamatussa kerrotaan kahdesta naisesta, jotka jauhoivat näillä kivillä. Höh? Kuuntelee ken jaksaa moista hölynpölyä! Kyseessähän ei ole se, onko ja näitä kiviä vai ei, vaan siitä, että on jako kahteen, jousta toinen pelastuu ja toinen ei. Myös, ettemme voi tehdä ihmisten silmin erotusta. Näin lyhyesti sanottuna.
Jos menisit joskus pihan perää edemmäski, löydät mailmasta tosi paljon ihmisiä joilla on jauhinkivet käytössä joka päivä!
mutta se ei liene oleellista onko vaiko ei, s eon oleellista että toinen otetaan ja toinen jätetään!
Nukkuvasta ihmisestä ei voi sanoa onko uskova vaiko ei, mutta jos seuraa heidän heräämistään, sitten jo alkaa valjeta kumpi on kumpi eikä mene tuntia enempää ennekuin asia on ratkennut.
sokea ei näe mitään eikä osaa arvioida näkemäänsä jos näksikin jotain.
mitä tulee salaisuuteen tai ei, se asia taitaa olla sinultakin piilossa, kun koko ihmiskunta ei ole asiasta sataprosenttinen koko aiheen piirissä, eli kannattaako röyhistellä kovin isosti, mieti.
Kyllä tiedän, että on ihmisiä, jotka jauhavat yhä jauhinkivillä. Mutta opetus kohdasta oli aivan pielessä!
Jos haluaa uskoa näkyyn, johon salainen tempaus perustuu, siitä vaan. Paavi tykkää siitä. Ja antikristus, koska hänen tuloaan et huomaa. Samoin uskot kaiken mitä hän opettaa ja tekee.
Eihän tuo jauhinkivi ole se asian ydin, vaan se, että kaksi ihmistä on työnteossa yhdessä ja toinen jää!!!
Miten yksinkertaisia te oikein olette? Niin yksinkertaisia, että eksytte kun ette tunne Sanaa ja sen Totuutta!
Samma på svenska!
Oliko Niilo -Yli-Vainion saarnat raittiita ?
Oli, Kristus ja Hänen armonsa keskiössä!
Hyvä aloitus. Kuunnelkaa ilmoituksen sana. Evankeliumi ei ole ihmisten mielen mukaista. Se ei ole tekojen uskonto, jota kaikki uskonnot on: jos elät hyvin niin pääset taivaaseen, se ei ole ansaitsemis uskoa.
Ihmisen kokee sisäisen muutoksen, uudestisyntymisen, sitten vasta käsittää mistä on kysymys.
Ulkoinen on teeskentelyä ja sivistynyttä keikarointia.
Mauri puhuu asia, kuka on uudestisyntynyt.
( Mark.9:1.-13.) Mark.9:7. "..Ja tuli pilvi, joka peitti heidät varjoonsa, ja pilvestä kuului ääni: "Tämä on minun rakas Poikani; kuulkaa häntä"..."
Hepr.1:1.".Sittenkuin Jumala muinoin monesti ja monella tapaa oli puhunut isille profeettain kautta, 2. on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi, jonka kautta hän myös on maailman luonut .."
Joh.17:6.".. Minä olen ilmoittanut sinun nimesi ihmisille, jotka sinä annoit minulle maailmasta. He olivat sinun, ja sinä annoit heidät minulle, ja he ovat ottaneet sinun sanastasi vaarin. 7. Nyt he tietävät, että kaikki, minkä olet minulle antanut, on sinulta. 8. Sillä ne sanat, jotka sinä minulle annoit, minä olen antanut heille; ja he ovat ottaneet ne vastaan ja tietävät totisesti minun lähteneen sinun tyköäsi ja uskovat, että sinä olet minut lähettänyt.."
( 1.Kor.15:1.-11 )1.Kor.15: 1."..Veljet, minä johdatan teidät tuntemaan sen evankeliumin, jonka minä teille julistin, jonka te myöskin olette ottaneet vastaan ja jossa myös pysytte 2. ja jonka kautta te myös pelastutte, jos pidätte siitä kiinni semmoisena, kuin minä sen teille julistin, ellette turhaan ole uskoneet. 3. Sillä minä annoin teille ennen kaikkea tiedoksi sen, minkä itse olin saanut: että Kristus on kuollut meidän syntiemme tähden, kirjoitusten mukaan, 4. ja että hänet haudattiin ja että hän nousi kuolleista kolmantena päivänä, kirjoitusten mukaan, 5. ja että hän näyttäytyi Keefaalle, sitten niille kahdelletoista........11. Olinpa siis minä tai olivatpa he: näin me saarnaamme, ja näin te olette uskoon tulleet..."
Gal.1:6.".. Minua kummastuttaa, että te niin äkkiä käännytte hänestä, joka on kutsunut teidät Kristuksen armossa, pois toisenlaiseen evankeliumiin, 7. joka kuitenkaan ei ole mikään toinen; on vain eräitä, jotka hämmentävät teitä ja tahtovat vääristellä Kristuksen evankeliumin. 8. Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu. 9. Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu. 10. Ihmistenkö suosiota minä nyt etsin vai Jumalan? Tai ihmisillekö pyydän olla mieliksi? Jos minä vielä tahtoisin olla ihmisille mieliksi, en olisi Kristuksen palvelija. 11. Sillä minä teen teille tiettäväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmisten mukaista; 12. enkä minä olekaan sitä ihmisiltä saanut, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan Jeesus Kristus on sen minulle ilmoittanut..."
1.Joh.1:1."..Mikä on alusta ollut, minkä olemme kuulleet, minkä omin silmin nähneet, mitä katselimme ja käsin kosketimme, siitä me puhumme: elämän Sanasta - 2. ja elämä ilmestyi, ja me olemme nähneet sen ja todistamme siitä ja julistamme teille sen iankaikkisen elämän, joka oli Isän tykönä ja ilmestyi meille - 3. minkä olemme nähneet ja kuulleet, sen me myös teille julistamme, että teilläkin olisi yhteys meidän kanssamme; ja meillä on yhteys Isän ja hänen Poikansa, Jeesuksen Kristuksen, kanssa..."
Kun ei ole omia ajatuksia, eikä kykyä kirjoittaa,kopioi Raamattua! Kukaan ei lue, en ainakaan minä!
Gal.1:11. Sillä minä teen teille tiettäväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmisten mukaista;
Tästä on kysymys.
Ilmoituksen sana Gal. osa 3
Maurilla on tosi hyvää opetusta.