Niinistön mukaan Nato-jäsenyyttä voidaan hakea jos turvallisuustilanne vaikeutuu voimakkaasti.
Niinistön mielestä Nato-optio pitää säilyttää jotta Venäjä tietää että meillä on sellainen mahdollisuus.
Mutta onko Suomella mahdollisuutta liittyä Natoon vaikeassa turvallisuustilanteessa ?
Venäjä tietenkin varoo uhkaamasta Suomea niin, että suomalaisten enemmistö alkaisi kannattaa Natoon liittymistä heti.
Mutta vaikeassa kriisissä emme sitten pääsisi Natoon.
Niinistön mielestä Nato-optio pitää säilyttää jotta Venäjä tietää että meillä on sellainen mahdollisuus.
Mutta onko Suomella mahdollisuutta liittyä Natoon vaikeassa turvallisuustilanteessa ?
Venäjä tietenkin varoo uhkaamasta Suomea niin, että suomalaisten enemmistö alkaisi kannattaa Natoon liittymistä heti.
Mutta vaikeassa kriisissä emme sitten pääsisi Natoon.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Niinistö sanoi että uskoo rauhan säilyvän. Niin ajateltiin Suomen johdossa myös ennen talvisotaa eikä varauduttu pahimman varalle.
Tärkeintä on että mikä tahansa asia nähdään järkeenkäyvästi.
Meillä ei ole mitään auki olevaa NATO optiota. Optio sulkeutuu totaalisesti jos venäjä tulee rajan yli.
NATO vetkuttelu on typerää ja vaarallista.
Nato-optio on olemassa niin kauan kun Natosta kerrotaan oven olevan auki Suomelle ja Suomi pitää liittymistä mahdollisena.
Mutta en usko että liittyminen olisi mahdollista vaikeassa kriisissä.
Nato optio sulkeutui jo!
Trump hajotti kaikki kauppasopimuksen G7 maiden kesken tehdyt sopimukset.
Joka hajotti natomaidenkin kauppasopimukset.....
Typerä väite! Ei kauppasopimuksilla ja Natolla ole mitään tekemistä keskenään!
Edelleenkin nato optio sulkeutui!
Trump hajotti kaikki G7 maiden kauppasopimukset, jotka hajoittaa myös NATON.
Nato suojaa Suomea Venäjän uhalta parhaillaankin koska ovi on auki Suomelle eikä Venäjä halua ajaa Suomea Natoon.
Suomalaisille syntyy tästä petollinen turvallisuudentunne ettei Venäjä mikään uhka olekaan eikä Natoon tarvitse liittyä.
Jos Naton ovi jostakin syystä menee kiinni Suomelta Venäjän ei tarvitse enää varoa .
Voimme varmistaa Naton antaman turvan jatkumisen vain liittymällä Natoon kun se on vielä mahdollista.
Kuka maksaa suomalaisten natokustannukset? Ainakin minä olen siinä määrin köyhä, että en aio maksaa eurosenttiäkään siitä hyvästä, että USA pääsee Venäjän rajan tuntumaan Suomen natosopimuksen verukkeella. Joten itselleni Suomen natoon liittyminen tarkoittaa joko riskittömän veronkierron opettelemista tai maastamuuttoa.
Vain hölmö on liittymättä Natoon
Lukekaa NATO selvitys niin ymmärrätte mitä tarkoittaa Natoon liittyminen. Suomeen ei tule ohjustukikohtia eikä vieraanmaan joukkoja, itse päätämme lähdemmekö mukaan sotilasoperaatioihin, tälläkin hetkellä suomalaisia on erilaisissa operaatioissa enemmän kuin Toisista NATO maista.
Ja poliitikot älkää nyt sotkeko sisäpolitiikka suomen turvallisuuden takia, myös Niinistön tämä koskee.
No te, jotka pidätte natoa niin välttämättömänä, voitte toki liittyä siihen, mutta minulla ei sellaiseen ole varaa, haluan säällisen toimeentulon itselleni vielä ikäihmisenäkin (lue: vanhana), joten en halua maksaa lisää veroja jonkin vitun naton takia.
Järjestäkää ikääntyville ihmisille säällinen elintaso tässä maassa ja repostelkaa vasta sitten, kun muut asiat ovat kunnossa, jostain matosta.
Natojäsenyyshän nimenomaan antaa tehokkaan suojan sinunkin säästöillesi eli työeläkkeesi ja mahdollisesti muillekin säästöillesi tai sitten sosiaaliturvan osalta, ettei jouduta siihen tilanteeseen mikä Venäjällä nyt vallitsee ikääntyneiden osalla. Kuten tiedät, se ei ole todellakaan häävi, ei edes verrattuna Suomen huono-osaisempiinkaan.
Pitää vielä kuunnella Matti Nykäsen kanta Natosta, jonka Seiskalehti julkaisee.
Ei Venäjän kanssa tarvi mitään sopimuksia solmia, riittää kun kerromme sille että alistumme Natolle tekemällä sen kanssa sopimuksen että kaikki Suomen rampot pääsee sotimaan Naton missäpäin maailmaa tahansa aloittamiin sotiin.
Siis tämän palstan mesoajat ja muut sotaan ja sotimiseen ihastuneet saisivat mennä ellei niitä suorastaan pakotettaisi menemään.
Takaisin olisi tuleminen vasta pitkien tutkimusten jälkeen joissa todetaan että radikalisoituminen on hellittänyt.
Miten riemukasta rauhaa rakastavien suomalaisten olisikaan maassaan asua tällä järjestelyllä.
NATOA KANNATTAVAT ON KAIKKI SOTAHULLJA PELLEJÄ JOIDEN HENKINEN KANTTI ON JÄÄNYT 11 VUOTIAAN LAPSEN TASOLLE !
natokiimaiset on påelkkiä hiekkalaatikkoTinasotilaita kaikki tyyni !
Puolustusministeriön alaisen Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan marraskuussa 2017 julkaiseman kyselytutkimuksen tuloksen mukaan sotilaallisen yhteistyöhön Naton kanssa myönteisesti suhtautuu 61 prosenttia ja kielteisesti 32 prosenttia kyselyyn vastanneista.
Myönteisesti suhtautuvien osuus on pienessä kasvussa edellisen tutkimukseen verrattuna.
https://www.defmin.fi/tehtavat_ja_toiminta/viestinta/maanpuolustustiedotuksen_suunnittelukunta_mts
Nato optio on jo sulkeutunut....