Onko Helsingin ja Espoon edustalla tuulimyllyjä

ei.näy

Osa helsinkiläisistä ja espoolaisista tuntuu rakastavan tuulivoimaa yli kaiken, mutta Nimby-ilmiön vuoksi myllyt rakennetaan pois silmistä kauas maakuntiin. Maakunnissa olevat ihmiset joutuvat sijaiskärsijöiksi myllyjen vaikutuspiirissä mm. esteettinen haitta, välke, ääni, maanarvon aleneminen.
Helsingin ja Espoon rannikoilla asuu liian paljon vaikutusvaltaa, jotta sinne voitaisiin rakentaa tuulimyllyjä ja ne helppo myös torpata eri väitteillä mm. laivaliikenne jne..
Lähimmät myllyt Inkoostakin on purettu ja alue taitaa olla myyty vapaa-ajan käyttöön.
Tuulimylly-yhtiön kyllä pitävät toimistojaan keskeisillä paikoilla ja sinne eivät mylly näy.
Kumarruksella on kaksi puolta, kumman haluaisit nähdä?

15

1243

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luontokin rakastaa tuulimyllyjä.

      Minulle tulivoima on lupaus turvallisemmasta tulevaisuudesta. Jälkeläläisilleni.

      • tulivoiman sijaan tuulivoima, tottakai.


      • TuulimyllyTappaa

        Mutta tuulivoima ei rakasta luontoa. Silpoo lintuja ja lepakoita.


      • Anonyymi

        Oho!! Et Taida tietää nosita luonnon tuholaisista mitään...pilaavat alueitaan LOPULLISESTI, LUONTO EI KOSKAAN ELVY!!! JA jälkipovet maksavat lakkautettujen myllyjen purkamisen josta syntyy KOSOLTI ongelmajätettä ja perustukset jäävät maahan ikuisiksi ajoiksi..betonia. rautaa tuhansia kuutioita..mietippäs uudelleen...
        Ja entäs eläimet??? Ja tarvitsee myös tuhansien metsähehtaarien tuhoamisen sähkölinjojen tieltä..


    • TolkkuaKiitos

      Tuulivoima on hyvä - järjetön tukipolitiikka ei ole hyvä. Taloudellisesti kannattavaa toimintaa tuetaan verovaroista. Ei hyvä, en kannata. Markkinatalous hoitaa asiat, teollisuuden sotea kaivataan.

    • joku.muu

      Tykätään täällä susista ja karhuistakin mutta ei mielellään haluta niitä nähdä ihan läheltä.

    • paha.Stuxnet
    • paha.Stuxnet
    • niin-tyypillistä

      Tyypillistä viherhiipparointia, "kuhan vain ei minun takapihalleni", ihan niinkuin susiasiassakin.

    • NoinOn

      Anni Sinnetännemäki taisi sanoittaa Ultra Bran kappaleen ei vieläkään tuulivoimaa, tuulivoimaa, tuulivoimaa. Samainen Sinnetännemäki käynnisti apulaiskaupunginjohtajana selvityksen tuulivoimaloiden sijoittamisesta Helsinkiin. Eipä siitä selvityksestä ole paljon mitään kuulunut. Eli ei vieläkään tuulivoimaa, tuulivoima...

    • Anonyymi

      Muutama voimala voitaisiin tehdä koeluontoisesti pääkaupunkiseudulle. Siitä saataisiin sitten varmaa tietoa, koetaanko voimalat häiritseväksi lähellä asutusta.

      • Anonyymi

        Kannattaa katsoa tilastoja.
        Tuulikartta keroo väistämättä totuuden.
        Tuulipuistot kannattaa perustaa Hankoniemestä itään Loviisaan ulottuvalle alueelle.
        Etelärannikko Hankoniemi, Tammisaari, Inkoo, Kirkkonummi, Helsinki, Herttoniemi, Boviken, Pellinki, Storunden, Loviisa, Pyhtää, Kotka, Hamina edustoilla olisi teknisesti ja taloudellisesti paras alue tuulivoimalle.

        Keskituulet ovat alueella jatkuvasti luokkaa 8...10 m/s, sisämaassa puolestaan keskituulen nopeus on jatkuvati 1...3 m/s.
        Miksi vihreät hluavat tuhota luontoa ja metsiä sisämaassa tuulipuistoille kun merellä on paljon tuulta ja tilaa, eikä luonto pilaannuu meren alla kulkevista kaapeleista.


      • Anonyymi

        Usko huviksesi HSS, HSK, NJK, BNK, BSS, WS ja muiden Uudenmaan pursisuroissa on niin paljon nappiherroja jotka estävat merimaiseman pilaamisen.

        Merisataman westendin ja Haukilahden maisemathan olisivat ihan pilalla jos merellä huitoo tuulimylly.

        Antaa lappalaisten tehdä vihreää sähköä.
        Kaikki metsät susirajalla ja kehä 3:sta pohjoiseen ovat hyviä paikkoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Usko huviksesi HSS, HSK, NJK, BNK, BSS, WS ja muiden Uudenmaan pursisuroissa on niin paljon nappiherroja jotka estävat merimaiseman pilaamisen.

        Merisataman westendin ja Haukilahden maisemathan olisivat ihan pilalla jos merellä huitoo tuulimylly.

        Antaa lappalaisten tehdä vihreää sähköä.
        Kaikki metsät susirajalla ja kehä 3:sta pohjoiseen ovat hyviä paikkoja.

        Näin se on, herrat puhuvat yhtä, tekevät toista. Jo pääsy Herraksi usein edellyttää häikäilemättömyyttä, joten varmaan Herrat ovat häikäilemättömiä myös oman elinpiirinsä suojelussa, joten Uudellemaalle ei tule tuulivoimaa, koska Herroista iso osa asuu Uudellamaalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin se on, herrat puhuvat yhtä, tekevät toista. Jo pääsy Herraksi usein edellyttää häikäilemättömyyttä, joten varmaan Herrat ovat häikäilemättömiä myös oman elinpiirinsä suojelussa, joten Uudellemaalle ei tule tuulivoimaa, koska Herroista iso osa asuu Uudellamaalla.

        Nappiherrat ovat narsisseja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      138
      10722
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5140
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2353
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      108
      2170
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2053
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1661
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1482
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1164
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1123
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      55
      1024
    Aihe