https://www.talouselama.fi/uutiset/te/8a5a88cd-c4ea-33f1-a30a-d15c7e150805?ref=ampparit:4592
Britanniassa on pitkä tuuleton jakso, eikä hurraamista ole lähiaikoinakaan.
Huonon tuulen uutisia :(
8
956
Vastaukset
- missä-lienee
"Jossainpäin tuulee aina" keuhkoaa tuuleen huutajat.
Ilmeisesti Britannia ei ole Jossainpäin. - eituuleei
Alkaa tolloimmillekin totuus toivottavasti valjeta.
- fhfhfghfgh
Briteissä jo yhdeksän tuuletonta päivää. Ennusteen mukaan kohta pitäisi olla skotlannissa pari tuulista päivää 10 m/s. Ja sen jälkeen tuuleton kausi jatkuu toistaiseksi.
Eipä pidä tuo virheiden hokema "jossain tuulee aina" paikkaansa. - Huonotuulinen
Tuulivoiman tuotanto Suomessa tänään alimmillaan 15 MW - noin 0,7 % nimelliskapasiteetista.
- näköjään
Näköjään Suomikaan ei ole Jossainpäin. Suomi on täälläpäin.
"Jossain tuulee aina" pitää paikkansa, jos se "jossain" on riittävän kaukana. Esimerkiksi Suomi on vielä liian pieni alue, mutta Pohjoismaat ja Baltia yhdessä alkaa olla jo pätevän kokoinen. Alue kuuluu samaan sähkömarkkinaan.
- NoinhanSeOn
http://elstatistik.se/
Ei Skandinavia-Baltiakaan ole jossainpäin. Tuosta linkistä voit viimeisessä graafissa tutustua tuon alueen tuulivoiman tuotantoon, jolloin näet, että aika vuoristorataa on. Esim. viime helmikuun 17-23 päivinä oli pakkaskausi ja erityisen tuuletonta. Ja sama koskee myös muita maita, joilla on paljon tuulivoimaa Pohjanmeren vaiktuspiirissä. NoinhanSeOn kirjoitti:
http://elstatistik.se/
Ei Skandinavia-Baltiakaan ole jossainpäin. Tuosta linkistä voit viimeisessä graafissa tutustua tuon alueen tuulivoiman tuotantoon, jolloin näet, että aika vuoristorataa on. Esim. viime helmikuun 17-23 päivinä oli pakkaskausi ja erityisen tuuletonta. Ja sama koskee myös muita maita, joilla on paljon tuulivoimaa Pohjanmeren vaiktuspiirissä.Suomessa tuulituotanto voi pudota lähes nollaan. Pohjoismaisilla markkinoilla saadaan aina sentään muutama megawatti vähintään. Siltä osin "jossain tuulee aina" pätee Pohjoismaisilla markkinoilla, mutta tuulivoimaa puolustavana argumenttina se on kelvoton. Suomen kannalta ikävintä on, että tuulivoimaa ei saada juuri silloin, kun sitä erityisesti tarvittaisiin, eli huippupakkasilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437417
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543693Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473556- 623308
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/523030- 513004
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342819Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302484IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931881- 471551